Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vizita zilnica a socrului


Recommended Posts

S-a intamplat cum nu se poate mai rau.Ieri a venit socrul la mine acasa,eu tocmai imi dadeam jos pijamaua si eram doar in chiloti.Am fost atat de nervoasa...dar nu am spus nimic...pana a venit sotul meu seara acasa.i-am spus ca nu mai suport,inteleg ca isi iubeste nepotl,dar macar sa aiba decenta sa sune la usa cand vine,pt.ca e a treia oara cand vine si ma vede[baie].I-am spus sotului ca parintii mei nu dau buzna in casa noastra ,ci inaintede asta suna la usa...in fine,s-a enervat rau sotul meupe mine,ca eu de ce nu le spun parintilor lui,ca nu are cum sa ghiceasca....A sunat-o pe ma-sa si i-a spus direct in fata sa nu mai intre in casa cu cheia ca eu ii reprosez lui.Sa vina dupa ora 11,fara cheie,sa sune respectuos.Mama lui a spus ca nu mai vine niciodata....va dati seama,cum sa repar acum greseala sotului?el cand e nervos...spune lucrurilor pe nume.N-am vrut sa iasa asa

 

cezara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Asta s-a intamplat ieri,dar azi a mai venit socrul la tine?Daca nu a mai venit bucura-te.La urma urmelor sotul tau a facut bine ,nu ai de ce sa te simti prost.Socrilor nu cred ca le-ar conveni ca tu sa intri in casa lor fara sa suni la usa .Si nici nu cred ca ar fi fericiti sa te duci zilnic in vizita.Omul mai vrea cateodata si sa fie singur.

Asa ca stai linistita.

 

diadaniela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca intr-adevar iti pare rau de ce a iesit cred ca o poti suna pe soacra si poti sa-ti ceri scuze pentru felul in care s-a exprimat sotul tau. Explica-i soacrei ca este a 3 a oara cand te surprinde socrul intr-o tinuta sumara si nu te simti tocmai in largul tau.La urma urmei nu e nici sotul nici tatal tau si nu e placut pentru nici o femeie sa o surprinda socrul in timp ce-si schimba hainele. Spune-i ca l-ai rugat pe sotul tau sa vorbeasca cu dansii pentru ca e copilul lor si te-ai gandit ca daca le spui tu vor interpreta ca nu-i mai vrei la tine in casa . Cere-ti scuze pentru situatia creata si invita-i la o cafea in semn de impacare .Daca ti se pare ca au priceput si acceptat scuzele cand vin in vizita poti sa le spui ca atunci cand stiu ca e cineva acasa nu e nevoie sa foloseasca dansii cheile.

Daca in schimb te simti usurata ca ai scapat de cicaleala zilnica multumeste-i sotului ca te-a scapat de ei si stai linistita ca le va trece odata si odata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kiwwi,eu tot cred ca cea mai buna solutie era sa.i inviti la cafea si sa le explici civilizat ce te deranjeazaPoate nu e prea tarziu acum.Zici ca nu-s prosti,needucati..poate inteleg mai bine asa si ramaneti in termeni buni,poate chiar or sa te ajute cu copilul,daca le spui clar.Cu incuiatul usii asa subit si tipete la telefon fara o discutie civilizata inainte e normal ca se ataca,chiar daca nu au dreptate.Nu mai pune paie pe foc daca mai e rost de o solutie pasnica.

 

poze de la mare-super!:)

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa le treaca, si numai de dragul nepotului si tot le trece. Tu nu ai de ce sa te scuzi, ei ar trebui sa se scuze - cum sa intri asa in casa cuiva? Parintii mei nu au avut niciodata cheie de la casa mea si dupa ce m-am mutat de acasa nici eu nu am mai avut cheie de la ei - mi se pare absolut normal, doar n-o sa stai la tine acasa tot timpul cu gandul ca acum intra cineva peste tine!!

 

Feteleeee, regula nr.1: never ever cheia de la casa voastra la nici unul din parinti. Simplu si fara batai de cap, pus piciorul in prag de la inceput - "nu va suparati, nu sint de acord", etc. Scurt si cuprinzator.

 

_______________________________________________________

"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp am fost plecata din tzara, nu numai ca au avut parintii mei cheia de la apartament, dar ei l-au amenajat, saci intregi de gunoaie si mizerie au carat din apartament, noi cand ne-am intors avea de toate apartamentul.

Cand ne-am intors, ei singuri ne-au dat cheia de la apartament. Deci acum nu au cheie si nu vin neinvitati niciodata desi stau la 10 minute de noi.

Si nici eu nu am cheie de la ei.

Si totul e foarte bine.

Diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze?!? HA! Pai el ar trebui sa-si ceara scuze, inmiit, ca te-a "surprins" de atitea ori aproape dezbracata!

 

Uite, eu de felul meu nu-s paranoica, dar daca mi s-ar fi intimplat asta de atitea ori cu un barbat strain (vorba Ilenei - nici mama, nici sotz, socru!), sigur mi-as fi pus problema ca are ceva de tot vine asa, sa ma "surprinda" cum vrea el, in posturi din astea, dificile! Serios! Si ce daca e tatal sotului tau, s-au mai vazut cazuri! In primul rind faptul ca da buzna cind stie ca tu esti singura acasa e suficient ca sa ridice un semnal de alarma!

 

Deci, nu scuze, si explica-i clar sotiorului tau ca tu cu el te-ai casatorit, nu si cu taica-su! Ca poate nu intelege exact treaba asta!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reactia sotului tau seamana foarte bine cu vizitele socrului, amandoi sunt lipsiti de diplomatie. Nu este firesc sa dai buzna in casa cuiva asa cum nu este firesc sa-ti parasti sotia. Nu m-ar mira sa aflu ca sotul tau este de acord cu vizitele lui taica-su iar tu, daca vrei sa rezolvi problema, cu sotul tau trebuie sa discuti, nu cu parintii lui. Si daca nu intelege, pune-l in aceeasi situatie, da-le cheie si parintilor tai si vei vedea ca n-o sa-i convina.

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,sunt foarte linistita ,de 4 zile nu a mai venit nimeni aici....si e foarte bine.trebuia sa scap cumva de aceste vizite .bineinteles ca s-au ofticat amandoi,dar nu imi pasa.Mult mai important e sa fiu eu lasata in pace si nestresata....Chiar ma mir cata nesimtire din partea lor,pur si simplu cand veneau,incepeau sa caute prin dulapuri,(sa aranjeze,vezi-Doamne...),ca si la ei acasa.venea si citea ziarele fara sa se ocupe de copil,In ceea ce il priveste pe sotul meu,i-am spus vreo doua...Iar daca asa a considerat ca e mai bine sa ii explice raspicat mamei sale,iarasi nu ma bag.stiu ca nu a procedat bine,sa le spuna ferm sa nu mai vina aici ,si sunt convinsa ca ei ma considera "scorpie",dar oare nu reusesc sa vada nesimtirea lor de a da buzna in casa cuiva ...

sa stiti ca mi-ati deschis ochii,eu acceptam sa fiu calcata in picioare zilnic de ei...

Nu stiu cand si cum ne vom impaca,eu sigur nu am sa ma mai duc pe la ei acasa...o vreme...sa mearga sotul cu cel mic daca vrea,.Mi-a spus sotul meu sa o sun pe soacra-mea ca e racita,dar nu am pentru ce sa o sun,i-am si spus ca nu o fac,la o adica eu nu am nici o vina,dar tot eu am picat in rahat.Ce familie...[xx(]

 

cezara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...