Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebari despre viata sexuala a cuplului..


Recommended Posts

salutare! [flo] am si eu o kestie care ma tot zgandare... de ceva vreme, si ma gandesc ca poate ar fi de ajutor sa discutam despre asta, mi-ar fi si mie de ajutor si poate si altora. o sa incerc sa povestesc cat mai pe scurt si clar lucrurile, desi din cate ma cunosc tot cat o placinta o sa ma lungesc... iata povestea: suntem casatoriti de 7 ani plus vreo 6 in care ne-am iubit inainte. a fost primul meu iubit de-adevaratelea, el m-a invatat cum sa iubesc - sau mai degraba am invatat impreuna... el m-a sarutat/ mangaiat/ iubit prima oara. genul de barbat care iubeste cu tot sufletul, pasional. dupa aparitia copiilor, insa, s-a schimbat. din barbatul pasional si plin de initiative a devenit unul linistit, obosit, stresat - cine zicea ca durerea de cap ca motiv al amanarii intalnirilor romantice e un atribut feminin?! [hot] ati inteles, in mare cam asta e treaba, nu prea mai are - sau are foarte rar initiative [xinpat] si ca sa nu stricam balanta, am devenit eu cea cu initiativa. sigur ca lui ii place, se simte dorit si important - si asa si este [cool] dar cum ramane cu mine, ca si eu am nevoie sa ma simt sexy, dorita, etc... macar uneori?! nu stiu daca sa merg pana la a spune ca asta ar fi o problema, totusi pe mine ma macina - cel putin din cand in cand. ajung uneori sa ma gandesc daca nu cumva il atrage alta, desi e doar un gand pasager si nefondat, o stiu bine! doar ca eu asa credeam, ca un barbat are nevoie de sex mai mult decat o femeie... sau noi suntem exceptia care confirma regula? si ar mai fi o kestie. nici nu stiu daca astea doua lucruri au sau nu legatura, dar sunt din aceeasi sfera, si pana la urma ca sa nu fac un subiect separat din asta mai bine scriu aici, veti vedea de ce... el are o anumita fantezie, pe care am incercat-o dar mie nu mi se potriveste, pur si simplu. sunt o peroana destul de deschisa in directia asta, [sex] dar sunt cateva kestii pe care nu le pot accepta. am avut bunavointa dar nu pot, ce sa fac? noi aveam o conventie de demult, sa nu facem in pat nimic ce unul din noi nu doreste/ nu ii place. el accepta asta, doar ca nu isi uita fantezia... si din cand in cand mai 'tatoneaza terenul'. da eu nu pot si buna pace! si ma gandesc daca nu cumva si asta contribuie la distantarea asta a lui? si daca da, ce e de facut? eu am discutat cu el, e drept cu nu foarte in amanunt ca nu prea sunt in largul meu in asemenea discutii, dar oricum i-am explicat ce si cum, ca as vrea sa pot pt ca il iubesc da e un buton colo sus la bibilica care nu ma lasa si pace... voi ce ziceti? poate ca mai sunt cupluri care au avut perioade din astea, cum le-ati depasit? [pup] anamaria, mama soldatzeilor de plumb [hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [copil] Tudor - 13.06.2003 [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Anamaria, eu cred ca in orice cuplu la un moment dat lucrurile se plafoneaza. Nu poti sa te astepti sa fie mereu ca la inceput, mai ales cand voi sunteti impreuna de atata vreme. Iar fanteziile... si eu am niste fantezii pe care nu le-as putea pune niciodata in practica alaturi de sotzul meu [;)] asa ca am ramas acolo, la nivel de fantezie. Nu se poate intotdeauna face orice in cuplu. Este posibil ca el sa fie un pic afectat si de asta, dar tu ai facut tot ce ai putut, si cred ca ar fi mai rau sa accepti ceva cu care nu esti de acord, dupa aceea ai fi profund marcata negativ.

 

Atata timp cat aveti un echilibru in viata de cuplu, nu ai motive de ingrijorare.

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, din pacate pasiunea dispare... si voi aveti niste ani in spate.

cat despre fantezii ... toata lumea are, si eu am... dar nu se poate ca fanteziile sa strice o relatie, cu atat mai mult cu cat tu ai fost dispusa sa incerci, nu?

Si mie imi pare rau ca a disparut "focul" din relatia mea dar stiu ca asta e, ne raman tandretea, intimitatea. Si uneori, dupa o cearta sau asa ceva, mai sare cate o scanteie, nu/

Oricum, ce vreau sa spun este sa nu dai vina pe tine pentru ce se intampla, pentru ca e natural.

 

J 25+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamariaid="red"> sa sti ca si noi suntem casatoriti de 7 ani, impreuna de 10 si ne stim de 15 ani si avem doi copilasi. Este normal sa nu va mai iubiti tot timul cu aceeasi pasiune de la inceput. La noi situatia este invers, eu sunt cea dorita mai mult de sotul meu, nu ca nu l-as dori, dar de multe ori sunt foarte obosita si imi spun ca maine voi fi mai odihnita. Si "maine" probabil nu sunt dispusa pentru ca de obicei sunt si mai obosita, dar daca insista mai mult cedez si bineanteles ca se termina frumos si atunci imi fac singura morala ca pot fi asa de lasatoare. Sa nu iti inchipui ca o fac doar pentru el, daca nu il vreau asta este, incerc sa ii explic si sper sa nu se supere.

Eu spun ca cel mai bine ar fi sa stai de vorba, sa iti deschizi sufletul in fata lui si sa ceri niste explicatii, inclusiv despre fanteziile lui trebuie sa discutati sa ii spui de ce esti impotriva lor. Nu cred ca are pe altcineva, probabil a intervenit rutina, poate are probleme la servici. Poate il deranjeaza ceva legat de aspectul tau??? Poate ar trebui sa-ti schimbi putin look-ul? Nu stiu, trebuie sa stati de vorba, poate poti duce copii o sapt. la bunici si sa fiti doar voi doi, sa retraiti unele faze de la inceput.

Trebuie sa aveti incredere unul in celalalt si sa vorbesti cu el foarte deschis. Sunteti o familie fericita si nu merita sa va umbriti viata.

Va doresc numai bine si asteptam vesti!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ehehe...

cam asa gandesc si eu, ca e normal. adica deh, altii au muuuult mai multe si mai serioase probleme, si io, daca tot n-am, tre sa-mi fac, nu??? [:D]

 

alteori ma gandesc ca daca nu e multumit in acest domeniu ar putea fi vulnerabil la eventuale 'atacuri' din afara... ceea ce n-as vrea! eu incerc sa mentin echilibrul, dar se intampla sa fiu si eu obosita sau cu alte ganduri/ probleme si daca el nu are nici o initiativa trece destul pana sa se intample...

 

cateodata mi se pare normal, si nu prea dau atentie subiectului, alta data mi se pare ca poate gresesc, poate ar trebui sa dau atentie pana nu ar fi (poate) prea tarziu.

 

de-aia am si postat, in cautarea diferitelor pareri, sa vad daca pozitia mea e sau nu corecta...

 

PS - guestus, daca citeai cu atentie ai fi vazut ca n-am 'scapat', am incercat doar ca nu mi se potriveste fantezia lui. el a acceptat asta! oricum, eram sigura ca iti bagi nasul pe aici, ai fost primul, conform asteptarilor! [;)]

 

[pup] anamaria, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [copil] Tudor - 13.06.2003

 

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

 

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamariaid="orange">, ce sa zic?!

 

La mine au aparut problemele de care spui tu dupa 1 an de convietuire, asa ca... Eu nu am acceptat insa situatia, am urlat, am facut scandal, i-am explicat omului cat de important e aspectul asta intr-o relatie.... Tot timpul imi spunea ca e fie obosit, fie fara chef (din cauza de oboseala), fie "ii era lene". Ciudati sunt pe toate drumurile, da insa cu pumnul in masa si sustine-ti problema. La mine s-a rezolvat intre timp, nu inainte insa de a trece eu pritr-o perioada in care n-am mai vrut eu nici un fel de activitate, pt ca pur si simplu mi se luase de discutii si "mi-am propus" sa nu mai am chef. Si uite-asa m-am tot autosugestionat sa nu ma mai gandesc, pana cand mi s-a luat si a vazut si el cum e. Acum e f interesat si nu mai avem probleme deocamdata... [;)]

 

In ceea ce priveste fantezia... daca e chiar atat de importanta pt el, ar tb totusi sa te setezi cumva sa-ti iasa "butonul" din cap... Nu de alta dar e posibil sa-l frustreze chestia respectiva si sa nu se lase pana cand nu reuseste sa faca o femeie fericita cu fantezia lui... Poate aberez, dar barbatilor daca li se pune pata pe ceva.... cam greu le mai scoti acel ceva din sistem (zic eu, asa... dupa feelingul meu).

 

[pup]

 

Nane

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca o fantezie neimplinita, poate sa fie ceva care sa-l lege si mai mult de tine. La mine asa s-a intamplat. Desi amndoi stiam ca niciodata n-o sa pot sa fac ce-si doreste el, eu n-am incetat sa-l las sa sper ca odata........, iar el n-a incetat sa ma doreasca poate tocmai de asta. Pare ciudat, stiu, dar si creierul asta e un organ atat de afrodisiac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Bee

Parerea mea ca o fantezie neimplinita, poate sa fie ceva care sa-l lege si mai mult de tine. La mine asa s-a intamplat. Desi amndoi stiam ca niciodata n-o sa pot sa fac ce-si doreste el, eu n-am incetat sa-l las sa sper ca odata........, iar el n-a incetat sa ma doreasca poate tocmai de asta. Pare ciudat, stiu, dar si creierul asta e un organ atat de afrodisiac.


id="quote">id="quote">Poate sa-l lege sau poate sa fie ca in filmul "Fantezia distruge casnicia" de Traci Lords
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor.

 

dupa ce am citit ce ziceti voi aici, deduc ca pana la urma sunt doar o persoana normala intr-o situatie normala...

 

oricum, atmosfera s-a 'animat' destul de bine in ultimul timp, asa ca nu am de ce sa ma plang... si cred ca nici el..[:D]

cat despre fantezia lui... ramane oricum mult mai aproape de a se realiza fata de fantezia mea cu George Clooney[hot] - cel putin el are sansa sa incerce, chiar daca fara succes, deocamdata cel putin (guestus [zz])

 

[pup] anamaria, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [copil] Tudor - 13.06.2003

 

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

 

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...