Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Da "gemeni" cine are?


Recommended Posts

Deschid acest subiect pt ca eu am acasa una bucata barbat "geaman". Desi mai am pe cineva in familie,(tatal meu) mi se pare dificila acesta zodie si greu de inteles[bang]. Daca stiti metode de abordare [amoras] si pastrare ale unui barbat "Gemeni",va rog sa mi le imparatasiti si mie! Multumesc mult si pupici. [pup][pup][pup] Daniela Dumnezeu sa ne ajute la toti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu[:D]

Geaman cu ascendent in varsator... E sensibil si romantic iar cand e obosit tare e foarte aerian...ceea ce pe mine ma enerva la culme la inceput dar acuma ma amuza.E genul ordonat,face curatenie din proprie initiativa, gateste de placere sau ca sa ma rasfete pe mine,foarte sociabil si abil in a comunica mai ales in situatii care cer diplomatie si limbaj super simandicos.Cand are de luat o hotarare importanta se gandeste o gramada,intoarce problema pe toate partile,despica firu in saispe de ma lua cu ameteli, eu fiind genul mai impulsiv , mai jumper [:D] Ma amuza teribil cand e aerian-umbla cu hainele luate din greseala pe dos,uita chei , telefon, chestii importante etc

Ii plac teribil de mult jocurile ,inclusiv cele pe calc,puzzle,tot ce este interesant ca si modalitate de functionare,electronicele...

Are simtul umorului f dezvoltat,ne distram si radem o gramada.

Cam asta e,bineinteles ca n-o sa gasesti doua persoane la fel, fiecare fiinta are pozitionate planetele diferit la nastere si asta are o influenta destul de mare, chiar daca e el nascut intr-o anumita zodie...Cu abordarea nu prea stiu ce sa-ti zic decat ca noi comunicam destul de mult si daca e ceva care nu-mi place simte imediat,la fel si eu in cazul lui.Ma enervam tare la inceput cand din cauza oboselii facea greseli stupide ,gresea drumul de exemplu cand era la volan si dupa aia mergeam pe autostrada cate 20 de kilometri degeaba, eu sunt o fire mai practica si intuitiva ,el e genul rational care tr sa gandesca mult lol Dupa parlamentari indelungate s-a ajuns la concluzia ca eu n-are sens sa ma enervez iar el tr sa ridice o mana cand nu mai poate ca nu-i sclav pe plantatie..[:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am unul (daca se poate spune asta despre gemeni)!

 

Al meu ia decizii importante (sa-si schimbe slujba, sa ne mutam, sa plecam in vacanta in America) de trei ori pe zi si apoi se razgandeste cu multa nonsalanta. La inceput asta ma scotea din minti - dar acum il astept sa ia decizia care imi convine mie si-l incurajez, si incerc sa nu ma sperii prea tare (ca de fapt nu si-a dat niciodata demisia, desi ameninta cu asta saptamanal).

 

Apoi programul: se schimba din mers: ce daca am hotarat ca mergem la tara, nu-i nimic, dam si o fuga pana la Carrefour, mergem si-ntr-o vizita si poate mai sunam si niste prieteni sa vina cu noi.

Asta s-a mai potolit cu timpul, pana la urma a realizat ca timpul nu este expandabil la porunca lui (valabil si pentu lipsa de punctualitate).

 

Despre abordat nu stiu ce sa-ti spun: la noi ma "abordeaza" el pe mine, adica zice ca mine si facem ca el... Nu stiu cum, el cedeaza mereu daca eu am gura mai mare, si-apoi vine cu lugu-lugu si ...

 

Despre pastrat: nu s-a pus niciodata problema asta: daca omul te iubeste, sta el lipit de tine, n-ai tu ce sa faci ca sa-l legi.

 

Miru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, si eu am acasa tot "una bucata barbat geaman" !!!

Evident, gemenii sunt si ei diferiti in functie de ascendent dar un lucru sigur pot spune: sunt greu de stapanit, cel putin pe al meu care este un tip "wild". Desi stiu ca ma iubeste foarte mult si mi-o repeta zilnic, totusi ca sa pastrez aceasta stare am simtit ca trebuie sa nu las niciodata garda jos. Adica sa fiu atenta la micile datalii ale vietii de zi cu zi: sa arat bine, sa miros bine, sa fiu buna gospodina, sa-l cuceresc cu cate ceva, sa-i fac complimente, sa-i dau atentia cuvenita si cand iesim in lume sa arat foarte bine. De asemenea e bine sa lasam uneori lesa putin mai lunga desi imi vine foarte greu pt.ca eu sunt o fire posesiva si as vrea sa fiu tot timpul cu el si sa-i pot controla toate miscarile. Dar gemenii sunt firi independente ce simt uneori nevoia de a fi doar cu ei insisi sau in anturajul prietenilor.

Sotul meu este primul geaman pe care l-am cunoscut si mi-a trebuit ceva timp sa realizez cum este de fapt traiul cu ei. Sunt aventurieri si mie imi place asta pt ca sunt la fel, le place pericolul (mie la fel) si sunt buni actori. Deci trebuie sa il studiezi cu mare atentie daca vrei sa afli cand joaca teatru si cand sunt sinceri. Daca impartasesti aceleasi gusturi si obiceiuri cu ei, e bine, daca nu, e mai complicat pentru ca vor cauta sa gaseasca pe cei la fel ca ei. De aceea se cheama "gemeni", au nevoie de dualism. Pe de alta parte am auzit ca gemenii tind sa duca o viata dubla adica cea de aparenta si inca una secreta. Normal ca nu toti gemenii sunt asa si sper ca nici al meu sot. Dar nu strica sa fii cu ochii in patru pentru a preveni.

Metode de abordare? pai e simplu: vezi ce-i place in general si pune in aplicare, ce culori crede el ca-ti sta bine si poarta acea culoare si spune-i (soptit) ca o faci pt el, vezi la ce parfum reactioneaza si cauta sa-l dai numai cand sunteti singuri si aveti "planuri". Acelasi parfum zi de zi devine plictisitor. Eu sunt atenta la discutiile cu el si invat mereu cate ceva despre el fara sa-si dea seama si apoi pun in aplicare. Nici nu realizeaza ca de fapt de la el am pontul respectiv si e placut surprins spre exemplu cand imi pun un underwear sexi (si rosu) sub o bluza semitransparenta.

Cum sa-l pastrezi? Parerea mea personala este ca daca vrei sa-l pastrezi pt toata viata nu trebuie sa te culci pe-o ureche ca te iubeste si il vei avea pe veci. Doar citeste pe acest site si vezi cate exemple sunt despre femei care nu au banuit nici o secunda infidelitatea sotului. Eu am vazut destule in viata si stiu ca daca vrei sa-ti pastrezi barbatul trebuie sa te lupti pentru asta adica sa-l cuceresti cu armele noastre ale femeilor. Odata am auzit o vorba la o femeie in varsta, inteligenta si cu multa experienta de viata, vorba care n-am s-o uit si am s-o pun mereu in aplicare: " ca sa-ti pastrezi barbatul trebuie sa fi din toate: sotie, iubita, mama, amanta si prietena" ....iar pentru gemeni ceva mai mult amanta. Mie una imi face placere acest joc.

Pupici

 

Bepii

Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe cat sunt nascuti sotii vostri, "gemeni"? Al meu este pe 21 iunie, in ultima zi deci si are putine trasaturi ale zodiei, mai degraba se incadreaza la "rac", altfel ar fi iesit foarte multe scantei (eu sunt taur) iar zodiile nu sunt compatibile (probabil exista si exceptii).

 

 

 

Cristina,

mama lui

Robert, 14 decembrie 2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geaman am avut si eu..pe 23 mai..eu fecioara..el geaman..nu a fost a fie....

 

Sa poti sa ierti cand altii te inseala, sa te ridici cand altii te doboara, Sa poti pastra ce altii pot s-arunce, Sa razi chiar daca sufletul iti plance Si vesel sa ramai chiar daca..afara ninge! Aceasta este arta de-a invinge....

 

 

http://community.webshots.com/user/ana_maria222 poze noi....

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu, si eu![si-eu]

 

Tata e geaman, sotul e geaman, si culmea - cumnata e tot geamana. (nu mai spun ca eu, mama si fratele meu suntem toti 3 zodii de apa).

 

Ce am vazut eu, intai la tata si apoi la sotzul meu.

 

Amandoi sunt familisti, si cauta caldura familiei. Le place sa fie iubiti, alintati pe de o parte, si sa li se gadile orgoliul ca ei sunt sefii...cateodata[:p]

La amandoi le place sa isi cumpere din cand in cand cate o "jucarie".. Sunt apoi maniaci in privinta intretinerii jucariei.

 

Sotul e genul - nu il intereseaza cu ce se imbraca - atat timp cat e comod. Mai are momente cnd bluza e pe dos, nasturii nu sunt incheiati tocmai bine.

Tata pe de alta parte e super pedant, super atent - maniac aproape. Tin minte cand eram mica si imi aranja fularul de exemplu. Sau cum alerga dupa toate scamele de prin casa.. sau ciucurii de la covor care trebuiau sa fie tot timpul la linie (pana intr-o zi cnd exasperat ca eu si fratele meu tot treceam peste ei si ii deranjam, a pus mana pe foarfeca si i-a tuns cu totul).[:D]

 

Sotul meu e tandru (acelasi lucru l-am vazut si la tatal meu). E romantic, grijuliu. Dar si ff incapatanat (si tata e la fel).

Cand vreau sa castig ceva, nu trebuie sa imi impun in forta ideea ca stiu sigur ca nu voi castiga. Incep prin a sugera si il las pe el sa creada ca ideea ii apartine[:D].

Cnd cumparam ceva, electronic, studiul incepe cu o luna inainte. Cauta pe toate site-urile posibile, citeste pareri pe forumuri, se asigura ca ce vom lua e top top. SI abia apoi cumparam.

Din cauza asta cnd ne luam cadou, de fapt decidem fiecare ce vrea si apoi luam cadoul respectiv. E clar ca daca ar fi sa ii iau o jucarioara, as avea 90% sanse sa ii iau ceva care sa nu-l multumeasca pe deplin.

 

Metode de pastrare a unui geaman. Din experienta mamei mele pot sa spun ca atunci cnd tata era cu capsa pusa (adica mai nervos), mama evita sa il enerveze si mai tare. Iar dupa ce se calma i le punea pe toate pe tava. Lectie pe care incerc si eu sa o aplic. La cat sunt de incapatanati si caposi stiu ca ar face chestii pe care mai tarziu le-ar regreta, dar din orgoliu nu ar recunoaste ca au gresit.

Apoi le trebuie dragoste multa. Sa se simta iubiti. Si sa aiba liniste.

Imi iubesc nespus sotul, si sunt sigura ca sentimentul e reciproc. Imi arata asta in fiecare zi[bis].

 

Pupicei,

 

[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)


id="right">

 

Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bascket]

quote:Initial creeata de danyelana

Deschid acest subiect pt ca eu am acasa una bucata barbat "geaman". Desi mai am pe cineva in familie,(tatal meu) mi se pare dificila acesta zodie si greu de inteles[bang].Daca stiti metode de abordare [amoras] si pastrare ale unui barbat "Gemeni",va rog sa mi le imparatasiti si mie!Multumesc mult si pupici.[pup][pup][pup]DanielaDumnezeu sa ne ajute la toti


id="quote">id="quote">Sotia sotului meu e in zodia gemenilor (adica moi [:D]). O sa il intreb ce parere are. Dar cred ca buna, ca zice ca are 5 in 1 [:D]...Barbat geaman am avut in casa vreo 20 si de ani, ca tata meu e geaman. De fapt, eram 3 gemeni in casa. Si cam sareau scantei [bascket], dar a fost bine. SI uite ce am gasit despre Gemeni. Dati-va si voi cu parerea, ca mie mi se pare ca are dreptate in majoritatea celor spuse..."GEMENICum sã recunoºti un nativ din GemeniDacã uneori o persoanã din Gemeni îþi dã impresia cã vezi dublu, nu da fuga la oculist ca sã-þi schimbi dioptriile. Adu-þi aminte cã semnul Gemenilor e un semn dublu ºi cã existã douã laturi distincte ale personalitãþii lui schimbãtoare. Uite-l, nu e! Iubire a fost oare licãrirea aceea pe care þi s-a pãrut cã o vezi trecînd într-o clipã peste trãsãturile lui mobile? Sau a fost urã? Extaz? Inteligenþã? Regret? Bucurie? Schimbãrile de expresie ale Gemenilor sînt la fel de fascinante de urmãrit ca luminile psihedelice dintr-o discotecã. E greu sã-þi dai seama unde se terminã realitatea ºi unde începe iluzia. La ei acestea se amestecã, apoi se separã. Ca sã ºtii unde poþi da peste aceastã creaturã versatilã trebuie sã fii aproape clarvãzãtor. Ea poate fi azi aici, iar mîine în cu totul altã parte. Aºa, dintr-o datã. Un Geamãn îºi poate schimba hainele, slujba, viaþa amoroasã sau locuinþa tot atît de repede pe cît îi ia sã se rãzgîndeascã. Adicã foarte repede. E greu sã gãseºti un exemplar pe care sã-l studiezi. Încearcã la o librãrie. El e genul care rãsfoieºte cãrþile, pentru cã îºi dã seama de esenþa unei cãrþi dintr-o simplã frunzãrire a paginilor. (Nu e o simplã întîmplare cã John F. Kennedy era proverbial pentru viteza cu care citea.) Oamenii aflaþi sub influenþa lui Mercur mai au ºi enervantul obicei de a citi mai întîi ultima paginã a unei cãrþi. Dacã ºtii vreun Geamãn care sã fi citit vreodatã o carte de la cap la coadã fãrã sã se fi plictisit la jumãtate, trimite-l pachet la Antipa, secþia Ciudãþenii ale naturii, sau verificã-i harta astralã. Sigur vei gãsi influenþe din Taur, Capricorn sau alt semn perseverent. Cu siguranþã vei gãsi un Geamãn sau doi schimbînd replici inteligente cu diverse persoane pe culoarele unui post de radio, ale unei firme de relaþii cu publicul, la o editurã, un salon auto sau o agenþie de publicitate. Cînd ai gãsit acest argint viu studiazã-l cu atenþie, chiar dacã vei fi sleit de puteri dupã ce îl vei urmãri peste tot. Primul lucru pe care-l vei observa va fi cã emanã o energie nervoasã atît de puternicã, încît aerul din jurul lui pur ºi simplu trosneºte ºi pocneºte de scîntei electrice. Sînt ºi cîþiva Gemeni care vorbesc rar, dar majoritatea turuie, iar absolut toþi prind din zbor ceea ce vrei sã le comunici. Fie cã e bãrbat sau femeie, Geamãnul nu are rãbdare cu capetele pãtrate conservatoare sau cu cei care nu sînt în stare sã ia o decizie cu privire la poziþia pe care se situeazã în anumite probleme. Geamãnul ºtie exact pe ce picior danseazã, cel puþin în clipa respectivã. Cu excepþia cazurilor în care ascendentul sãu e în conflict cu tendinþele mercuriene, Geamãnul e în general subþire, agil ºi mai înalt decît media. Mulþi au trãsãturi mici, tãioase, ca figurile dintr-o camee. Existã ºi unii cu ochi cãprui închis, dar majoritatea au frumoºi ochi verzi, albaºtri, aurii sau cenuºii, cu formã bine conturatã, jucãuºi ºi sclipitori. Gemenii nu îºi lasã privirea asupra unui obiect pentru mai mult de cîteva secunde. Ba chiar privirea lor alertã, fugarã, e deseori cel mai uºor mod de a-i recunoaºte. Tenul e mai mult palid, dar se bronzeazã uºor - un alt mod de a-i depista vara. Debordeazã de nerãbdare, sînt prietenoºi fãrãezitare ºi au miºcãri neobiºnuit de rapide ºi de graþioase. Pãrul lor poate fi închis la culoare, deschis sau ambele, cu ºuviþe combinate, care exprimã caracterul lor dual. Nasul le e drept ºi lung sau delicat, dar în orice caz bine marcat. Bãrbaþii sînt predispuºi la chelie ºi ambele sexe tind sã aibã frunþi înalte. Indiferent de vîrsta lor, ei par mai tineri decît sînt de fapt, cãci au o înfãþiºare fãrã vîrstã. De obicei e o greºealã sã încerci sã legi Geamãnul de un singur loc sau de o singurã idee. O greºealã ºi mai mare este sã îl provoci la o înfruntare a inteligenþelor, cãci e în stare sã se bage ºi sã se scoatã cu vorba din situaþii dificile cu cea mai mare uºurinþã. Mintea îi merge cu viteza luminii, are simþul ironiei tãioase ºi e mai deºtept decît aproape oricine. Unii dintre mercurieni au o plãcere rãutãcioasã sã buimãceascã minþile mai încete cu procesele lor mentale fulgerãtoare. O astfel de persoanã poate sã aparã din pãmînt lîngã tine, sã cuprindã curios cu privirea împrejurimile ºi apoi sã disparã într-o cu totul altã direcþie înainte sã apuci sã-i zici "Salut!". Un cunoscut din Gemeni s-a logodit recent cu o minunatã fatã din Vãrsãtor (dacã e cineva în stare sã se descurce cu alunecosul geamãn, aceia sînt Vãrsãtorii) ºi, cu o sãptãmînã înainte de nuntã, toþi cunoscuþii puneau pariuri cã mirele va gãsi o modalitate de a aluneca din laþ, cã, într-un fel sau altul, nu va ajunge la timp la bisericã. Dar a ajuns. Gemenii sînt plini de surprize. Mai ales cînd sînt îndrãgostiþi. Secretul aparentei lor ubicuitãþi, al uluitorului lor talent de a face mai multe lucruri într-un timp mai scurt decît toþi ceilalþi oameni se aflã în dualitatea lor. Ei pot face douã lucruri deodatã cu mai puþin efort decît ne ia nouã sã facem unul singur. Deseori, femeile mercuriene calcã rufe, hrãnesc copilul ºi vorbesc la telefon în acelaºi timp. Unii jurã cã Gemenii se nasc cu cîte un telefon în fiecare mînã. Rutina de orice fel îl face pe Geamãn sã se simtã ca o pasãre cu aripile tãiate þinutã în colivie. Aceºti oameni urãsc cu ferocitate monotonia ºi platitudinea. În mod normal nu sînt cei mai punctuali oameni din lume - în afarã de cazul în care au ascendent în Fecioarã, caz în care devin adevãrate orologii umane. Însã Geamãnul tipic întîrzie întotdeauna, nu pentru cã nu are noþiunea timpului, ci pentru cã ceva i-a captat interesul pe drum. Dacã ai un prieten mercurian, probabil cã ai simþit deja pe pielea ta un obicei tipic Gemenilor, care poate fi atît de enervant încît sã-þi provoace un ulcer. Îþi sugereazã o activitate, de exemplu sã treci pe la el pe-acasã (de obicei un apartament, cãci o casã ar însemna ceva prea permanent pentru el), sã mergeþi la un film vechi împreunã, sã jucaþi un baschet sau sã mergeþi sã beþi ceva. Tu îi mulþumeºti, dar îi spui cã rãmîne pe altãdatã. Geamãnul insistã. E convingãtor. Te priveºte cu ochiºori rugãtori ºi þese un cocon de farmec în jurul tãu. Vorbeºte atît de repede ºi zîmbeºte atît de cuceritor încît, dupã un timp, cedezi. Are de fãcut cîteva comisioane, aºa cã îþi dã întîlnire la colþul strãzii cam într-o orã. La asta nu te aºteptai, aºa cã încerci din nou sã dai înapoi, dar el va recurge din nou la tehnicile mai sus menþionate ºi te va face sã accepþi întîlnirea. Te apucã toatã plictiseala din lume încercînd sã gãseºti ceva de fãcut în ora respectivã, te mai dor ºi picioarele, dar reuºeºti sã supravieþuieºti ºi te prezinþi la colþ la ora stabilitã. Bunul tãu amic apare gîfîind jumãtate de orã mai tîrziu. Ei bine, s-a rãzgîndit. E frînt de obosealã. S-a hotãrît sã plece acasã, sã se bage în pat ºi sã iasã în oraº mîine. Nu te superi, nu? Doar un Geamãn ar putea evita un pumn în falcã într-un astfel de moment. Dar el reuºeºte. Îl ierþi, iar partea cea mai ridicolã e cã în seara urmãtoare te duci la întîlnire de parcã ai avea bun simþ, sau ce-o fi în capul tãu! Numai tu eºti vinovat cã ai cedat tacticilor de convingere ale Geamãnului. Dacã te lasã cu ochii în soare ºi a doua zi, aºa-þi trebuie! Toþi oamenii din semnul lui Mercur simt nevoia profundã de a ascunde adevãratele motive ale faptelor lor. Ca ºi Peºtii, simt impulsul irezistibil de a se comporta exact pe dos faþã de propriile lor dorinþe. Dar aceastã versatilitate ºi uºurinþã a discursului îi face excelenþi politicieni ºi experþi în domeniul relaþiilor interumane. Un Geamãn ºtie cum sã te abatã de la cele mai bine înrãdãcinate convingeri ale tale. Te poate suci ca pe un covrigel cu karate-ul lui mintal, te face sã fii de acord cu el, iar tu o sã-l mai ºi iubeºti pentru ce þi-a fãcut. Dar la primul semn de probleme, el ºtie instinctiv care-þi sînt punctele nevralgice ºi îºi foloseºte inteligenþa ºi limba bine exersatã ca sã te reducã la tãcere prin insinuãri ameninþãtoare. Între mercurieni ºi scris e o relaþie ciudatã. Fiecare dintre ei poate înºira cu inteligenþã vorbe pe hîrtie ºi poate face întorsãturi deºtepte de frazã. Vei gãsi o grãmadã dintre ei scriind discursuri, reclame, documentare, piese de teatru ºi cãrþi. Dar acestea vor fi romane, manuale, nonficþiune sau biografii ºi aproape niciodatã autobiografii. Extrem de rar vei gãsi unul cãruia îi place sã scrie scrisori personale. Geamãnul tipic detestã corespondenþa. Se vor codi sãptãmîni în ºir înainte sã rãspundã unei scrisori. Motivul e clar, avînd în vedere cã nu le place deloc sã fie legaþi de vreo opinie: ezitã sã-ºi punã gîndurile pe hîrtie, cãci îºi dau seama instinctiv cã mîine s-ar putea sã nu mai creadã ce cred azi ºi nu vor sã-ºi ia un angajament scris faþã de o pãrere sau o idee. Sînt nãscuþi cu acest mecanism de apãrare. Existã un numãr uluitor de mare de scriitori din Gemeni care preferã sã foloseascã un pseudonim. Aproape toþi mercurienii vorbesc, înþeleg sau pot citi în mai mult de o singurã limbã, iar favorita lor e franceza. Într-un fel sau altul, ei vor triumfa cu ajutorul cuvintelor. Gemenii pot vinde cuburi de gheaþã eschimoºilor ºi vise pesimiºtilor. Chiar dacã reuºeºti sã prinzi un nativ într-un colþ, va schimba subiectul atît de repede ºi va abate conversaþia de la persoana lui cu atîta abilitate, încît tot tu te vei trezi la podea. Uneori, tendinþa mercurianã de a pãcãli oamenii poate duce la necinste sau activitãþi infracþionale, dar nu atît de des pe cît ai putea crede. Deºi talentele lor îi pot duce pe unii Gemeni spre o viaþã de minciunã ºi înºelãtorii, majoritatea sînt prea idealiºti ca sã ducã o viaþã de infractori. Totuºi, trebuie sã recunoaºtem cã Mercur le oferã "ustensilele" cele mai bune pentru a obþine succesul în acest domeniu ºi pot fi escroci sclipitori dacã vor asta. Cu dexteritatea lor, dacã furã un portofel, falsificã un cec sau bani, sînt - cel puþin - extrem de îndemînatici ºi rareori sînt prinºi. Însã majoritatea Gemenilor sînt oneºti, iar unii chiar atît de sinceri încît îi rãnesc pe cei din jur. Ei par sã treacã dintr-o extremã în alta. Dar toþi - hoþi de buzunare, escroci sau cetãþeni oneºti - vor fi incapabili sã reziste impulsului de a adãuga oarece înflorituri poveºtilor lor din cînd în cînd. Dar asta nu înseamnã cã mint, nu? Asta înseamnã cã au imaginaþie! Mercurienii au nevoie sã-ºi odihneascã creierele dormind de douã ori mai mult decît ceilalþi. Din nefericire, fiind predispuºi la insomnie, rareori se odihnesc cum trebuie. Totuºi, trebuie sã încerce sã se odihneascã cît mai mult, ca sã-ºi refacã celulele cerebrale, cãci epuizarea nervoasã constituie un pericol permanent pentru ei. Ca sã nu ajungã prin spitale au nevoie de mult aer proaspãt ºi soare. Lipsa acestora ºi o activitate fizicã redusã îi fac susceptibili la accidente ºi infecþii la umeri, braþe, mîini, degete. Cei care-ºi neglijeazã sãnãtatea mai sînt predispuºi la migrene, reumatism, artritã, probleme cu spatele, plãmînii, labele picioarelor ºi intestinele. Ciudat e faptul cã Gemenii pot suferi o cãdere nervoasã mai degrabã din cauza plictiselii ºi a închiderii între patru pereþi decît de la activitatea excesivã. În adîncurile firii lui nerãbdãtoare ºi cercetãtoare Geamãnul cautã un ideal, iar principala lui problemã este identificarea acestuia. Ar putea fi orice, cãci imaginaþia lui nu cunoaºte limite. Banii, faima, iubirea ºi cariera nu sînt niciodatã de ajuns. Pentru el, iarba e întotdeauna mai verde în curtea vecinului. Ce anume cautã? Poate un continent ascuns adînc în sine însuºi, cãci Geamãnul e exploratorul mintal prin excelenþã. În ciuda faptului cã e mereu înconjurat de mulþi oameni, el nu-ºi împãrtãºeºte sentimentele cele mai adînci decît cu unicul lui companion constant: geamãnul din sine.Bãrbatul din zodia GemenilorCînd eºti îndrãgostitã ai un plãcut ºi cald sentiment de securitate. E acea minunatã seninãtate pe care þi-o dã conºtiinþa faptului cã cineva îþi va fi mereu alãturi cînd vei avea nevoie de el, cã nu mai eºti singurã pe drumul vieþii. Toate îndoielile pe care le aveai înainte se topesc. Asta doar în cazul în care nu eºti implicatã într-o relaþie cu un bãrbat influenþat de Mercur, cãci acest lucru þi-ar cam tãia acel "cald sentiment de securitate". De fapt, te vei adapta mult mai bine relaþiei cu un Geamãn dacã-l vei trimite la pîine luni ºi nu te vei aºtepta sã aparã pînã joi. Nu-l aºtepta niciodatã decît cînd îl vezi apãrînd la colþul strãzii ºi nu te agãþa de el cînd vrea sã plece. O datã ce te-ai obiºnuit cu incapacitatea lui de a sta într-un loc ºi cu spiritul lui imprevizibil, ai ºanse sã faci relaþia sã meargã. Nu conta pe el sã-þi fie alãturi, cãci probabil nu vei ºti niciodatã cînd ºi unde va fi, ceea ce îþi va sãdi în suflet o parte dintre acele îndoieli pe care o idilã le îndepãrteazã în mod normal. E adevãrat cã atunci cînd eºti îndrãgostitã de un mercurian nu eºti niciodatã singurã. Ai tot timpul în preajmã cel puþin douã persoane... ºi amîndouã sînt el, cãci -dupã cum ºtii - e nãscut în zodia Gemenilor, iar aceºtia nu sînt niciodatã identici. Natura dualã a Gemenilor combinã douã personailtãþi complet distincte. S-ar putea sã fii îndrãgostitã chiar de unul dintre acei mercurieni care sînt tripleþi sau cvintupleþi, aºa cã ai o mulþime de persoane care sã-þi þinã de urît, chiar ºi atunci cînd eºti singurã cu el. Geamãnul tipic e favoritul fiecãrei gazde, pentru cã îi plac oamenii. Cu cît mai mulþi, cu atît mai bine. Rareori vei gãsi un bãrbat din acest semn care sã nu stãpîneascã perfect arta conversaþiei. Are un bun gust desãvîrºit, e plin de remarci spirituale, iar complimentele lui sînt adevãrate capodopere de sinceritate caldã. Maestru al manierelor impecabile ºi al simþului social, va fi sufletul petrecerilor. Dacã îl vezi pentru prima datã la o reuniune, unde îºi desfãºoarã uluitoarea personalitate multiplã, n-ai nici o ºansã sã scapi. Vei fi convinsã cã e cel mai fascinant, interesant ºi inteligent bãrbat pe care l-ai vãzut în viaþa ta ºi nimeni nu poate nega asta. E firesc sã fii emoþionatã ºi impresionatã. Dar, înainte sã te gîndeºti deja la cãsãtorie, asigurã-te cã eºti în stare sã faci faþã unui viitor nesigur alãturi de un bãrbat ale cãrui stãri de spirit se schimbã la fel de uºor ca direcþia vîntului ºi ale cãrui scopuri în viaþã se pot modifica drastic înainte sã se termine luna de miere. Într-o zi, bãrbatul tãu din Gemeni poate trece pe la tine cu o maimuþã pe umãr ca sã te ia la bîlci. Îþi va aduce flori, parfum, un disc vechi sau cîteva cãrþi, una poate chiar scrisã de el. Orele vor trece pe nesimþite cînd te vei scãlda în lumina solarã a bunei lui dispoziþii, vei rîde la glumele lui inteligente ºi te vei topi sub influenþa farmecului lui galant. Îþi va spune "te iubesc" în o sutã de feluri, aºa cum nimeni altcineva nu ar fi în stare. A doua zi te va suna ºi va anula o întîlnire fãrã nici un motiv, fãcîndu-te sã-þi imaginezi tot felul de nenorociri. Glumea oare cînd þi-a spus cã te iubeºte? Are pe altcineva? Are necazuri? Temerile tale pot fi întemeiate. Sau nu. Dupã o sãptãmînã va reapãrea, plin de remarci sarcastice, prost dispus ºi iritabil. Va fi nervos, critic ºi meschin. S-ar putea sã-þi critice pantofii, rujul sau gustul literar ºi sã-ºi exprime niºte îndoieli destul de pertinente cu privire la viitorul vostru împreunã. Dacã nu va fi aºa, va fi posac, gînditor, absent, distant ºi rece. N-are rost sã-l întrebi de ce se poartã aºa, nu vei obþine un rãspuns coerent. Dacã vei supravieþui acestei experienþe, peste cîteva zile vei fi într-o galerie de artã, la teatru, la operã sau într-un muzeu cu Geamãnul tãu, absolut hipnotizatã de vastele lui cunoºtinþe ºi numeroasele lui subiecte de interes. Va fi neobiºnuit de tandru ºi va deborda de vise fragile ºi colorate despre viitorul vostru comun. Apoi îþi va cere mîna. Din senin. Fulgerãtor. Vei uita toate furtunile ºi norii negri ºi vei spune "Da" înainte sã se rãzgîndeascã. ªi iatã-te logoditã cu o enigmã. Dacã vrei un bãrbat stabil ºi rãbdãtor, alãturi de care viaþa ºi iubirea vor curge lin ca o gondolã pe canalele veneþiene, dacã eºti o romanticã incurabilã ºi cauþi armonia perfectã, eºti în mare pericol. Aºa cã dã înapoi cît mai repede, înainte sã fie prea tîrziu. Indiferent ce ar spune restul hãrþii lui stelare, dacã Soarele se afla în Gemeni cînd s-a nãscut iubitul tãu, el nu va fi mîine unde este azi ºi nici nu va pãstra prea mult în minte amintirea zilei de ieri. Într-un fel sau altul, se va schimba. Sigur, schimbãrile pot fi pozitive ºi el îºi poate fixa þeluri tot mai înalte, dar riscul e permanent prezent. Dacã îþi plac jocurile de noroc s-ar putea sã dai lovitura cu el ºi vei avea ºanse sã sãrbãtoreºti alãturi de el cincizeci de ani de compatibilitate mintalã ºi emoþionalã. Dar toþi pariorii buni ºtiu care sînt riscurile cînd îºi pun banii pe un numãr la ruletã sau pe un cal de curse. Asigurã-te cã ºi tu cunoºti toate riscurile înainte sã þi le asumi. Gemenii simt o nevoie inconºtientã de a-ºi ascunde adevãratele intenþii, de a se duela mintal cu cei din jur ºi de a-ºi camufla motivele sub acþiuni duale. Aºa cã, dacã suferi ca un cîine din cauza rãcelii cu care te trateazã un Geamãn sau chiar din cauza rãutãþilor pe care þi le aruncã ºi te întrebi ce i-ai fãcut de se poartã aºa cu tine, aflã cã probabil e îndrãgostit lulea de tine. Aceasta e prima lui reacþie faþã de sentimentul pe care i l-ai stîrnit în suflet. În general, Gemenii vor sã te bulverseze. Apoi, cu nestatornicie tipic mercurianã, vor schimba foaia ºi vor fi atît de direcþi, încît îþi vor tãia respiraþia cu sinceritatea lor. E uºor ºi plãcut sã iubeºti un bãrbat din acest semn, cu condiþia sã nu încerci sã te apropii prea mult de el. Esenþa lui cea mai profundã îi aparþine doar lui ºi n-o va împãrtãºi cu nimeni, nici mãcar cu tine. Ai grijã ca relaþia sã aibã un aer relaxat, chiar superficial, ºi nu fi prea pasionalã sau dramaticã. Nu-l plictisi, stîrneºte-i mereu interesul ºi idila ta cu Geamãnul poate fi deosebitã. Nu te rãscula împotriva caracterului lui schimbãtor. Schimbã-te o datã cu el. Fii la fel de agerã ºi interesatã de viaþã ca el, altfel legãtura voastrã va fi trecãtoare. Mai presus de orice, el cautã un partener intelectual. O femeie care sã aibã o inteligenþã comparabilã cu a lui ºi care sã-l ºi întreacã uneori, cãci nu e egoist. E un realist, iar un mediu care sã-l provoace intelectual îl stimuleazã mai mult ca orice. Ultimul lucru pe care ºi-l doreºte e un ºoricel prostuþ sau o femeie-cîrpã. Lasã-þi inteligenþa sã strãluceascã. Nu-l va speria ca pe alþi bãrbaþi, ci îl va atrage irezistibil. Gemenii au tendinþa sã-ºi dea uitãrii vechii prieteni în favoarea celor noi, dar nu din cauzã cã sînt nesimþitori. Propriile lor personalitãþi fluctueazã ºi evolueazã neîncetat, aºa încît e firesc ca ei sã caute compania unor persoane care sã le împãrtãºeascã interesele din momentul respectiv. Geamãnul se simte ca acasã oriunde. Rareori simte vreun ataºament profund ºi durabil faþã de amintiri, locuri, oameni sau lucruri. În timpul unor lungi perioade de singurãtate poate vãrsa o lacrimã-douã, dar din cauza singurãtãþii, nu din nostalgie pentru ziua de ieri. E un personaj gregar ºi detestã, ba chiar îi e groazã sã fie singur prea mult timp. Dacã reuºeºti sã-l faci sã înþeleagã cã îi vei fi partenerã, tot timpul lîngã el, fãrã sã contezi pe el în vreun fel ºi fãrã sã te aºtepþi din partea lui sã conteze pe tine, probabil cã se va gîndi în mod serios sã "semneze contractul". Însã nu uita de riscurile pe care þi le asumi. Mulþi Gemeni se cãsãtoresc de mai multe ori, dar e mai probabil ca acest lucru sã se întîmple atunci cînd se însoarã la o vîrstã prea fragedã ºi nu aºteaptã sã se maturizeze. Nu toþi Gemenii vor avea douã neveste, dar aproape sigur vor avea alte lucruri în dublu exemplar, aºa cum le place lor: douã case, douã maºini, douã diplome de facultate, douã aparate de ras, douã hobby-uri, douã slujbe, douã ambiþii. În chestiunile financiare vei observa din nou dualitatea naturii mercuriene. Un astfel de bãrbat poate fi la început extraordinar de generos, ca apoi sã devinã îngrozitor de zgîrcit. Dar, dacã vei pune în balanþã cele douã tendinþe opuse, fãrã îndoialã cã preponderentã va fi generozitatea. Gemenii nu-ºi doresc foarte mult sã acumuleze bani sau cunoºtinþe. El e comunicatorul a cãrui funcþie e sã aducã mereu idei noi, originale ºi sã-i slujeascã pe alþii cu ajutorul versatilitãþii proceselor lui mintale rapide, sclipitoare. Îþi va fi credincios? În felul lui, da. Îi place sã facã conversaþie, sã cunoascã oameni noi. În plus, atracþia pe care o exercitã asupra femeilor e de-a dreptul stranie, aºa cã s-ar putea sã dea ocazia apariþiei ºuºotelilor ºi suspiciunilor. Dar poþi sã contezi pe un lucru: sînt extrem de rare cazurile în care simþul corectitudinii, înnãscut la fiecare bãrbat Geamãn, îi va permite sã întreprindã acþiuni neloiale dacã ai încredere în el. Vreau sã spun, încredere adevãratã, deplinã, nu din cea subminatã de îndoieli secrete. El va simþi întotdeauna aceste îndoieli. Minþile mercuriene intercepteazã întotdeauna gîndurile tale cele mai intime, la fel de clar ca ºi cum le-ai transmite la radio. Totuºi, nu e bine sã ai pretenþia de la un soþ din Gemeni sã le trateze cu rãcealã pe toate femeile doar pentru cã poartã verighetã. Femeile fac parte din societate, iar Gemenii trebuie sã farmece toatã societatea în care se învîrt. Va vorbi cu ele, va rîde cu ele, poate va sta la un pahar cu ele, cãci e firesc pentru mercurieni sã comunice, indiferent de sexul ascultãtorului, dar asta nu înseamnã cã le va seduce. E adevãrat cã existã mulþi Gemeni care trãiesc în purã promiscuitate dar, indiferent ce ai auzit despre ei, existã întotdeauna o cauzã. A fi suspectat de ceva rãu sau a fi nedreptãþit în orice domeniu provoacã o profundã nefericire în bãrbatul mercurian. Îl frustreazã ºi îl deprimã, iar un Geamãn atît de nefericit zboarã din floare în floare încercînd sã scape de emoþiile complexe pe care le încearcã. O femeie care se aflã în armonie mintalã perfectã cu Geamãnul nu are de ce sã se teamã vreodatã cã-i va fi necredincios fizic sau emoþional. Pentru aceºti bãrbaþi, aceasta e aproape o regulã de fier. Însã nu se va lãsa înlãnþuit în mod iraþional. Firea lui veselã, prietenoasã, cautã permanent companie, fie cã aceasta îi e oferitã de conductorul de pe trenul cu care cãlãtoreºte sau de chelneriþa de la cafeneaua de lîngã biroul lui. Nu încerca sã-i înãbuºi spiritul, cãci va deveni alunecos ºi imprevizibil ca vîntul. Cu cei mici va fi prieten, dar nu va putea sã îi disciplineze. Îi va învãþa foarte multe, chiar înainte ca ei sã intre la grãdiniþã. Probabil cã le va face mare plãcere sã i se confeseze, cãci rareori va fi ºocat ºi nici nu îi va judeca cu asprime. ªtie sã iubeascã fãrã a sufoca. Relaþia dintre bãrbatul Geamãn ºi copiii sãi e, de obicei, foarte apropiatã, doar poate puþin prea relaxatã. Oricît ar fi de afectuos, vesel ºi vivace cînd e cu cei mici, nu va insista prea mult ca ei sã respecte regulile, sau anumite rutine, cãci el însuºi detestã aceste lucruri. Mai mult, are tendinþa de a le critica purtarea într-o zi ºi de a le-o aproba în ziua urmãtoare, ceea ce poate crea confuzii în mintea copiilor. Deºi va reuºi sã le facã din cînd în cînd moralã, aºteaptã-te ca pedepsele mai severe sã cadã în sarcina ta, cãci taþii din zodia Gemenilor tind sã-ºi rãsfeþe copiii. Un avertisment, totuºi: deºi rareori îi va aplica progeniturii sale pedepse fizice, pãrintele din aceastã zodie are, ca orice Geamãn, un talent special pentru emiterea de remarci usturãtoare, sarcastice, care pot provoca rãni adînci într-o inimioarã micã, uneori rãni pe care copilul ºi le va aminti o viaþã întreagã. În plus, tatãl mercurian s-ar putea sã aibã reþineri cînd vine vorba sã-ºi manifeste dragostea prin sãrutãri ºi îmbrãþiºãri, de aceea trebuie sã facã un efort conºtient pentru a-ºi depãºi rãceala tipicã zodiei. Totuºi, am cunoscut astfel de taþi care par sã reverse asupra odraslelor toatã cãldura pe care nu se simt în stare s-o manifeste faþã de adulþi. Ai grijã ca cei mici sã nu-i dea impresia cã e legat de mîini ºi de picioare, sã nu-l împiedice de la activitãþile lui, nu-i cere sã stea cu ei în lipsa ta decît dacã þi-e clar cã doreºte asta ºi va accepta cu dragã inimã sã fie tatã, fie pentru un copil, fie pentru o duzinã. Cîteodatã se va lãsa dus de valul imaginaþiei ºi va face declaraþii pe care nu le va putea sprijini cu fapte. Va trebui sã-þi faci iubitul mercurian sã înþeleagã cît de important e sã se þinã de cuvînt. În ciuda intenþiilor lui bune, va mai încãlca din cînd în cînd promisiuni fãcute impulsiv. Gelozia e un lucru pentru care nu va trebui sã-þi faci griji cu soþul tãu din Gemeni, pentru cã posesivitatea nu e una dintre trãsãturile tipice zodiei. Va înlãtura zvonurile care-i vor ajunge la ureche cu o fluturare din mînã. Va avea o dozã de gelozie, ca orice om, dar nimic exagerat. Cu un asemenea bãrbat iubirea nu e o relaþie strict fizicã. El aude mai multe, vede mai multe ºi simte mai multe decît alþii, iar Mercur îl ajutã sã înregistreze cu fidelitate cele mai delicate impresii. Iubirea lui pare atît de aerianã ºi intangibilã, încît Geamãnul îþi poate da impresia cã îi lipseºte pasiunea teluricã a altor zodii. Dar, dacã nu vrei un om al peºterilor care sã te tîrascã de pãr în pãdure, acest bãrbat e un amant mai mult decît satisfãcãtor. El trebuie sã simtã o contopire totalã, mintalã ºi spiritualã, înainte ca pasiunea lui fizicã sã prindã aripi. Vei auzi atît de des cã un Geamãn are nevoie de douã iubiri în acelaºi timp, încît aceastã prejudecatã îþi poate sãdi în suflet neliniºti nefondate. De fapt, bãrbatul Geamãn are nevoie de douã iubiri, nu neapãrat de douã femei. Pare o ghicitoare. Dacã îl înþelegi cu adevãrat, vei ºti dezlegarea ei."id="brown">Deci? Cum vi se pare? [pup]"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Cristina_C

Pe cat sunt nascuti sotii vostri, "gemeni"? Al meu este pe 21 iunie, in ultima zi deci si are putine trasaturi ale zodiei, mai degraba se incadreaza la "rac", altfel ar fi iesit foarte multe scantei (eu sunt taur) iar zodiile nu sunt compatibile (probabil exista si exceptii).Cristina, mama lui Robert, 14 decembrie 2002


id="quote">id="quote">Nu stiu de unde vine asta, dar eu sunt geaman si sotul e tar si ne intelegem. E adevarat ca nu ne-am culcat pe o ureche, iar relatia noastra e mereu o aventura, mereu invatam cate ceva despre, de la si cu celalalt si asta ne stimuleaza si ne face sa ne cautam reciproc si sa ne potrivim. Da, amandoi suntem incapatinati, dar am invatat sa ne spunem punctul de vedere, sa luam o pauza sa ne calmam si apoi rezolvam ce e de rezolvat sau luam hotararile potrivite (desi mai mereu sunt ad-hoc, desi am vrut sa planificam totul cu grija)..."The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt Taur, sotul meu e Gemeni.

Am multi prieteni Gemeni si ceea ce ma deranjeaza la ei este ca sunt duplicitari cu cei care nu le sunt apropiati, daca faci parte din familia sau din cercul lor de prieteni este super ok, daca le esti indiferent ai incurcat-o, n-o sa stii nicodata ce ti s-a intamplat!

 

 

Nu certati copiii cand viseaza!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...