Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul moldovencelor de peste Prut (34)


Recommended Posts

Alincic, asteptam poza cu tortul Loredanei [yum] Vio, mai tii minte cum te rupeai sa pleci mai repede in Franta? [:D] Iar acum vrei acasa, dar te inteleg ca ti-e dor de ai tai [:)] Tanya, dar ce a patit Chris de i-ai facut injectii? [:0] Scuze daca ai scris mai devreme si mi-a scapat. Saracutu, bine ca a scapat. Sa stii ca problema intaririi imunitatii este si la noi prima pe lista. Am incercat pina acum diverse siropuri naturiste de la plafar (numai intreaba vinzatorul si o sa-ti propuna o mie si una de variante), picaturi Lantigen B (despre astea s-au scris la "Parintii intreaba..."), oscillococcinum si alte minuni. In pofida masurilor luate, Vlad s-a imbolnavit periodic, data fiind frecventarea colectivitatii de copii. Am inteles ca e inevitabila perioada aceasta la inceput, cica mai tirziu copiii devin mai rezistenti. Cum o fi cu adevarat, nu stiu inca, o sa vedem. Acum ii dau un remediu tot naturist, un preparat din infuzie de usturoi, miere si suc de lamiie (daca te intereseaza, pot sa scriu mai detaliat). Despre eficienta lui pot sa-ti zic mai tirziu, ca am inceput de vreo saptamina doar. Incerc sa-l imbrac la fel de usurel ca pina acum, sa ne plimbam cit mai des pe afara, mai ales ca acum e vreme frumoasa, ii dau iaurturi/lapte de la frigider, s.a.m.d. E bine sa manince cit mai multe fructe, mai ales din cele care contin vit.C, dar la noi e cam problematic la acest capitol. Vlad accepta numai banane si rareori mar. Multa sanatate! ------------------ Numai bine, Natalia [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristina, stie bebe Vlad ce stie. Probabil inca nu e timpul sa iasa. Lasa ca o sa fie totul bine si o sa vina exact in ziua cand ai DPN( pe 14 oct parca, nu?) Alina, nazbatioasa fata mai ai. Si mie mi se intampla sa mai tip, desi ma straduiesc sa ma abtin cat pot. Cel mai des cand maraie si boceste fara motiv si fara sa stie ce vrea. Atunci mai intru in baie uneori si stau acolo. Ea bate in usa si urla de zici ca o tai, dar eu incerc sa ma calmez si dupa asta ies si duc din nou politica de explicare( desi ajunge ca la pereti de multe ori) Tania, multa sanatate lui Chris. Probabil ai ramas fara raspuns pentru ca mesajul tau a aparut si el pe undeva prin urma, desi a fost scris dupa multe alte mesaje( din cauza problemelor alea de pe DC). Eu pentru imunitate dar si pentru pofta de mancare ii mai dau Ameliei miere cu propolis. Alina, asteptam cu nerabdare poze de nasa mare: " Nasule maria ta, nasule mai, ia-n opreste muzica, nasule mai.. " [:D] Lilia si Amelia([url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbuntrd20040926_1_Amelia+are.png"] 26.09.2004[/url]) [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]poze[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/liliatoma"]Incercarile din bucatarie[/url]
Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Scuze ca nu am intrat dar sunt prinse in mai multe lucruri si plus ca si alaltaieri micutul meu a facut accident, a cazut de pe scaun pe podea de ciment la balcon, si si-a facut rana la cap. Am fost dusi cu urgenta la spital, dar am tras o spaima ca pina acuma nu imi pot reveni. Si ceea ce trebuia sa se intimple a fost in perioada cind tati nu era acasa, dar din cauza ca Lucian singera rau si eu nu puteam nici suna am batut la toti vecinii din care au iesit vreo doi si au contactat salvarea. Dar cu salvarea a venit si politia, si s-au inceput interogarile.... Si iarasi sa ma jelui de sistema medicala canadiana... Am ajuns cu urgenta la spital si deoarece e bb credeam ca medicul ne va examena imediat, insa m-am dezamagit complet. La inceput am stat in rind vreo 2 ore si jumate ca sa te trieze (adica sa ne exameneze infermiera si sa ne repartizeze la medicul respectiv). Dupa care am mai stat o gramada de vreme in waiting room. Astfel la urgenta am venit la orele 5 si jumate seara dar am fost controlati abia la orele 2 noaptea. Iata asa nu e urgenta la ei dar e waiting room. Revin un pic mai tirziu ca Lucian e cam nervos si cere atentia mea. [mamica] Karina mamica lui [copil] LUCIAN (23 februarie 2005) [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8411.png"] Oare cit avem?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia pai nici eu nu inteleg de ce a trebuit sa vie si politistul. Stiu ca aicea cu protectia copilului e mare nevoie si daca lasi copilul fara supraveghere atuncea pot sa ti-l ia, plus ca daca ceva i se intimpla la fel pot face dosar penal. Poate din cauza aceasta a venit ca sa vada cum a cazut si ce a fost, ca poate nu a fost supravegheat sau mai stiu eu ce. Dar oricum m-a pus un pic in garda, cine stie ce a scris in raport... Cu parere de rau canadienii trateaza toate urgentele asa. Sa vezi ca erau si multe alte mame cu bb si mai mici cu febra mare, era si o doamna cu dureri groaznice in burta si nici nu putea merge, si multi altii si la fel asteptau multe ore. Aicea din cite am inteles poti sa stai si 24 de ore. Chiar daca te aduce cu urgenta (pentru care trebuie sa o mai si platesti 45 dolari in caz ca ai asigurare medicala sau 250 dolari in caz ca nu ai asigurare) oricum poti sta in rind multe ore. Nu stiu ce-i la ei urgenta, poate atuncea cind vad ca omul moare sau pierde cunostinta. Erau si cu picioare rupte si o insarcinata cu ceva probleme si toti stateau in rind mult si bine. Ce mai vorba , chiar si prietena mea de aicea a pierdut copilul la 6 luni din cauza ca a stat in urgenta asa zisa sau mai bine spus waiting room, cu apele rupte. Si ziceau ca nu e nimic grav , totul e bine si trebuie sa isi astepte rindul sau. Sunt tare indignata si scuze daca mi-am varsat tot amarul. Dar sunt inca sub stres si am dureri groaznice de cap.... La moment Lucian parca e ok, nu i-au cusut rana ca cica e copil dar i-au incleiat-o cu un fel de super clei, e destul de lunguta si adincuta rana, dar sper ca va fi totul ok. Mi-au spus ca in caz ca se infecteaza sa revenim la urgenta, dar daca nu va trece. Si nimica sa nu-i dau. Dar nici macar nu i-au facut careva investigatii la cap. Acuma stam acasa si la fiecare miscare de-a lui necorecta ma sperii. Stau numai cu ochii pe dinsul. Stiu ca am un copil prea activ, ca toate educatoarele mi-au spus ca el e super activ si nu vrea sa stea locului nici 5 secunde, dar nu am cum sa-l schimb. Plus ca a devenit neascultator, si vrea sa faca ceea ce el vrea, e foarte incapatinat. Felicitari pentru un tort super frumos dar cred ca si e foarte bun. Cornelia nu am poze la draperiile mele, cu parere de rau, daca intri pe messanger poate iti spun ce si cum cu draperiile. Poate si ceva idei, ceea ce mi se pare practic si ce nu... Davina eu cred ca mai des strig la copilul meu ca tine si oricum nu ma asculta. Si cind ma gindesc ca abia e inceputul... Laura, felicitarile mele cu primul anisor. Multa multa sanatate. [mamica] Karina mamica lui [copil] LUCIAN (23 februarie 2005) [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8411.png"] Oare cit avem?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, Karina, prin ce v-a fost dat sa treceti! [:0] Sa patiti asa ceva, si taman cind erati singuri, ce bine ca erau vecinii acasa! Dar spune, ce aveau de interogat politistii?? Ce ti-e si cu sistemul medical din Canada, ei trateaza asa toate urgentele?? Si daca sanatatea/viata unui om depinde de citeva minute, ce faci atunci? Sa astepti aproape 10 ore sa te vada medicul de garda, mi se pare culmea![xx(] Cum se mai simte puiul acum, ce tratament faceti? A fost nevoie sa fie cusuta rana sau nu? Multa sanatate! ------------------ Numai bine, Natalia [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karina, eu stiam din auzite despre sistemul medical din Canada cite ceva, dar ce povestesti tu ma lasa efectiv cu gura cascata. Numai bolnav sa nu fii acolo.[xx(] Despre lipit rana cu lipici am mai auzit, o tipa povestea ca asa i-au inchis taietura de la cezariana, cica e o metoda mai performanta decit cusutura, asa i-au spus medicii. Sper sa nu fie nimic grav cu raportul politistului. Am uitat sa scriu mai devreme: Alinka mi-a lasat un mesaj offline pe messenger. Cica a vrut sa scrie pe DC chiar inainte de plecare si taman atunci nu-i mergea site-ul (apropo, si mie mi-a facut azi figuri de citeva ori, nu vroia sa se deschida). Asa ca m-a rugat pe mine sa va zic ca isi ramas bun pina miercuri [:)] deja avea emotii. Eu una abia astept sa revina cu impresii. PS: Vai, ce ma seaca problemele astea tehnice ale forumului, nu le mai rezolva o data! [bang] ------------------ Numai bine, Natalia [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai, Corina, parca citeam o carte de groaza cind am citit postarea ta... Ce ati mai avut a trage... Sper Lucian sa-si revina repede, rana sa se vindece si voi nici sa nu va aduceti aminte prin ce ati trecut... [flo] Am si uitat ce am mai vrut sa scriu, inca ma simt afectata de cele citite. [bruta][V][:(!][haibat][neand][q] Deja am impresia ca totusi la noi se poarta altfel medicii, kiar daca mai dai uneori spaga sau cauti medici-cunoscuti. Dar uneori se mai intimpla si medici f cumsecade fara sa vrea sa accepte nimic... Probabil am presimtit ca in seara asta voi avea mai multe nelinisti si am gasit valerianca-pastile, in sfirsit, intr-o farmacie - ma duc sa beau 2 ca nu mai rezist... [gravi] lia_c [url="http://family.webshots.com/album/554313072MSSysz?vhost=family"] lucrusoare baby [/url]
[url="http://community.webshots.com/user/lia_c_"] de-ale mele[/url]
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu Karina prin ce ati trecut,imi pare foarte rau .sper Luci sa se faca bine in curind si sa nu-ti mai dea palpitatii. Aici daca suni la 911(in caz de urgenta) iti vine acasa si politia ,ambulanta si pompierii.Daca in accident e implicat un copil la americani nu exista accidente ci neglijenta din partea parintilor ,asa zic ei .Cind am mers la control cu Deanna ne interoga asupra unei vinatai (cucui),se lovise la masa ...Sotul mi-a zis sa nu mai tip la kupkil ca daca vreun vecin ma aude poate sa cheme protectia copilului si iti i-au copilul. Nati mersi de link.Nu stii cine vinde niste rabdare ?ca as cumpara cu kilogramele hihi .De ieri am inceput sa citesc o carte de psihologie a copilului in societatea moderna ,sper sa-mi fie de ajutor . Lilia si la voi cu maraiala ,eu ma gindeam ca Deanna e frustrata mereu din cauza ca nu poate sa se exprime citeodata ce vrea.. Tania si eu stiam ca mierea si vitamina C ridica imunitatea .Cum se mai simte Cris ?insanatosire grabnica si sa scapati de injectii. Vio merci de raspuns.Cum e mincarea ,hainele in tara modei ? trimite salutari Tanei. mamaNati ce mai face puiuta Camelia ? Cornelia ce-ti mai fac floricelele? alincic v-ati acomodat deja ?dar copilasii ? diana cum ai facut aluatul de la placinte?vreau sa fac placinte dar nu stiu sa fac aluatul ?am gasit niste recete dar sunt cu drojdie proaspata si nu o gasesc aici. la noi azi a fost o zi frumoasa de toamna si am stat mai mult pe afara maturind si greblind frunzele ,am mai fost prin parc cu puiu si acum ma duc sa ma uit la un film. O zi buna si pupici la toate. [url="http://community.webshots.com/user/DeaChristine"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, valeu, si daca ai un bebelus mai agitat care plinge continuu, ce faci? Ti-l ia politia?[xx(] Ca sint si asa copii, care in primele luni de viata pling mai mult ca altii. Eu inteleg grija autoritatilor pentru copii, dar mi se pare ca totusi se exagereaza, IMHO. Daca nu gasesti drojdie proaspata, poti folosi drojdie uscata cu acelasi succes. Merg cam 7-10 g pentru 500 g faina. Pe pliculetele mele de drojdie uscata care au 7 g scrie ca sint echivalentul a 25 g drojdie proaspata. ------------------ Numai bine, Natalia [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...