Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nefasta de ovreu:)


Recommended Posts

Aseara eram asa de obosita ca n-am putut sa scriu mai multe. Imi amintesc ca in prima zi cand ne-am vazut l-am intrebat despre religia lui. Mi-a zis ca nici chiar el nu poate respecta toate cele , dar sunt unele pe care le respecta cum ar fi: fara foc in casa in Shabat, sarbatorile cu toate obiceiurile si se roaga in fiecare dimineata timp de 10-15 minute. In vacanta, era tare ciudat pt ca eu credeam ca nu tb sa stau in camera cand el se roaga. Mi-a zis ca nu e nimic ca pot sa stau si sa fac ce vreau. Apoi stateam cand se rugam dar citeam sau nu faceam nici un zgomot. Radea de mine ca stau asa linistita. Zicea ca ce bine e ca-s cuminte, ar putea sa citeasca toata ziua[:D]. Ma rog, dupa cateva zile totul a intrat in normal, el isi vedea de citit iar eu de treburile mele. In legatura cu mancarea, eu nu mananc carne de porc de vreo 10 ani, la fel si Catalina. La gatit, e mai greu cu laptele care nu tb amestecat cu carnea. Dar nici asta nu mi se pare greu de imaginat si cat a stat aici am gatit asa cum am vrut eu dar fara sa-i deranjez obiceiul culinar.

M-a cucerit definitiv cand l-am vazut jucandu-se cu fiica mea. Desi Catalina invata mai repede ebraica decat invata el romana, isi da silinta. In fiecare seara, vorbesc ei doi la telefon si-si spun layla tov si chalomot metukim (noapte buna si vise placute).

 

In vacanta mi s-a parut initial ca e cam zgarcit. Insa nu m-am lasat , asa ca pana la urma l-am dat pe brazda. Chiar daca nu duce lipsa de bani e foarte muncitor si strangator, ceea ce contrasteaza flagrant cu mine. Si-a mai luat 2 joburi pt ca se gandeste ca acum are familie si nu vrea sa muncesc eu pana la epuizare. Se gandeste ca daca stam acolo nu voi putea lucra prea curand asa ca o sa avem nevoie de bani. Si vrea un copil ... ceea ce pe mine ma sperie si ma confuzeaza si mai tare. Eu am zis ca nu-i momentul, poate un an sau doi... avem timp ca suntem tineri inca (el are 31, eu am 28).

 

Nu stiu ce sa va mai povestesc. Mi se pare imposibila relatia asta si greu de imaginat.Dar ce apreciez cel mai mult la el este ca nu minte, cred ca nici nu stie sa minta. Si ne spunem tot ce facem, vb pana seara tarziu pe messanger. Parca asa distanta devine mai mica. Dar mi-e teama ca o sa ma obisnuiesc asa, sa traiesc in lipsa lui , numai din telefoane si messanger. O sa mai vedem, astept sa-mi iau pasaportul pe 10, el o sa-mi trimita invitatie si pe 17 sper sa fiu acolo. Mai scrieti-mi, imi face bine sa va citesc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bebi draga ma bucur tare mult pentru ca te simti bine si-ti merge bine! Imi pare rau ca nu am putut sa mai vbim pe ym recent. Insa din "pielea" unei tauroaice cred ca stiu ce simti, mai ales ca in mare viitorul este incert. E o tara straina, cu obiceiuri tare diferite, religia, si multe altele. Insa si acolo e o comunitate imensa de romana (nu ca asta te-ar incalzi cu ceva in mod deosebit).

Dar cel mai mult compenseaza (cel putin din pct meu de vedere) faptul ca este tandru, atent, ca ARE suflet. Marfa rara!

Iar daca baba din blocul bunicii tale ti-a zis de barbatul din tara cu nisipuri....apai poti tu ste impotrivesti?! [:D]

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Guestus

Eu zic sa te grabesti...daca mai stai pe ginduri poate nu mai ai unde sa te muti. Iranul a zis ca vrea sa stearga dupa fata pamintului Israelul.


id="quote">id="quote">E evreu din Iran[hot]. Hai ma Guestus ca ma dezamagesti. Cand am vazut ca mi-ai scris ma gandeam ca o sa ma doara piscatura. Ti-ai cam pierdut din talent. Hai ca te pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebi faptul ca nu ai inteles ce a vrut sa zica Guestus ma face sa iti raspund (inital am zis ca stau in banca mea pt. ca am anumite vederi politice care ar putea deranja). Dar Guestus are dreptate. In Israel vor exista conflicte cu lumea araba multi ani de acum inainte (daca nu for ever pt. ca amblele parti sint incrincenate )din cauza pamintului... Am citit in Time magazine despre emigranti veniti in speranta unei vieti mai bune si care au murit intimplator in atentate doar pt. ca s-au aflat in the wrong place at the wrong time. vad ca esti o fata tare buna si... scuza-ma un pic cam naiva. Cam asa eram si eu cind am emigrat in SUA nepasindu-mi de politica ci doar sa scap de mizeria din Ro. Daca as fi in locul tau as vedea intii daca am diferente politice cu el (eu de pilda nu as accepta sa traiesc intr-o tara care are arme nucleare nedeclarate si nu imi place sa traiesc in America pt. ca prea face ce vrea in lume, dar again nu discutam aici vederile mele politice ci doar incerc sa iti deschid ochii si sa te indemn sa le citesti istoria (si autorii lor, citeste Amos Oz de pilda, a fost tradus in Ro)). Deci daca ai vederi politice discuta-le cu el inainte. Apoi religia. Vezi daca vrea sa te convertesti si tu si fata. Presupun ca da dar te ia cu binisorul sa nu te sperie. Si citi copii vrea. Din cite am vazut aici (in orasul meu in sua) evreii se casatoresc INTRE EI, de tineri, sint muncitori etc dar daca sint practicanti religiosi stricti femeile stau acasa si au cite 5-6 copiii. Ah, si pe strada merg cu un pas in urma barbatilor. Personal in locul tau as lua barbat si copil si as veni in sua. In sua e comunitate evreieasca f. puternica si veti trai mai bine decit acolo. mai sigur in orice caz. Acum sint evrei si evrei. vara-mea s-a casatorit cu un evreu ... ateu sau in orice caz nepracticant, in New York. Cred ca singura lui religie sint banii caci se pricepe sa ii faca al naibii de bine... asta e o trasatura a lor. Scuze daca am jignit pe cineva, intentia mea a fost doar sa iti deschid ochii caci pari o fata f. buna ori aceste probleme sint f. importante si trebuie sa te gindesti la ac. lucururi INAINTE si nu dupa casatorie.

Cit despre zgircenia evreilor, nu stii bancul ala, cum a fost inventat firul de cupru? Doi evrei tragind de un penny! Glumesc stiu insa si un evreu (aici) care pur si simplu cheltuie tot ce are si e in datorii pina in git, dar probabil ca el e exceptia care confirma regula. In fine, fii precauta, asta e tot ce iti spun si da familia lui, daca se opune casatoriei tine la traditii si probabil vrea o evreica. probabil ca nu te vor accepta nici daca te convertesti. Daca veniti in sua sinteti departe de ei (avantaj voi). Eu am la servici un coleg f. simpatic, destept si cumsecade, evreu rus, casatorit cu o ortodoxa. La ei in casa se sarbatoreste si Craciunul si Hanukkah, iar el e cit se poate de fericit pt. ca bea dublu :-). Mai am si un prieten din copilarie (colegi si prieteni din clasa 1a) emigrat in Tel Aviv si fireste casatorit de aici, din timpul facultatii cu o romanca. Mereu ii zic sa vina in sua si mereu nu ma asculta. Politica nu discut cu el ca ajungem la paruieli (desi nu prea mai are ce)... Dar in fine, ei sint cazuri speciale, inima lor si obiceiurile tot in tara de origine sint. Cei nascuti acolo sint altfel. Ia-ti si tu o luna de vacanta si stai acolo sa vezi cum e, apoi vorbeste cu fetele care efectiv locuiesc acolo si pot sa iti deschida ochii mult mai bine decit mine. Intra la calatoriile sufletului, viata pe pamintul sfint sau asa ceva... Mult noroc.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Porumbita

eu zic sa te interesezi fff bine ce si cum... de ex, dc imi amintesc bine, copii vostri nu pot fi evrei pt ca tu nu esti (chiar dc intre timp iti schimbi religia, ceea ce am inteles ca e fff greu);eventul intra la topicul fetelor din israele si pune intrebari concrete...


id="quote">id="quote">Mie mi-a spus un evreu ca, copii au religia mamei!Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne,

 

poti muri la fel de simplu si pe o strada din romania, fiind la locul nepotrivit si timpul nepotrivit

 

si crede-ma ca stiu ce spun

 

bebi, daca e iubire, Dumnezeu n-o mai da a doua oara, urmeaza-ti inima. Oare n-ai sa regreti toata viata ca nu ai incercat? Singurul lucru care ti-ar putea alunga regretul este sa gasesti o iubire si mai mare in alta parte - iti mai da cel de sus o astfel de sansa? Poate da, poate nu, cine poate sti? Si daca da, si acea iubire va avea o soacra si niste ani in plus si alte inconveniente, nu tot acolo ajungi?

 

"zgircit" in traducere evreiasca inseamna "econom" si "eficient"; as vrea sa am eu in singe felul asta de 'zgircenie'

 

Nu stiou insa cum este cu cel de-al doilea copil, aici nimeni nu-ti va putea da sfaturi daca sa-l faci sau nu, numai inima ta stie

 

Mai e ceva - profesia ta - dar nu ai pus in discutie asta, si se pare ca nu trebuie sa alegi intre a profesa o meserie care te pasioneaza, in RO si a-l urma pe el

 

eu as incerca ce zice Adrienne,

mai bine va mutati amindoi in US!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In US s-a pus problema inca de la iknceput sa ne stabilim. El are 2 frati acolo, in New York, care sunt stabiliti de multa vreme. Sora lui mai mare este stabilita in Canada. Problema este ca acestia nu accepta ideea de a ne casatori. Insa pe mine ma nedumereste faptul ca el e atat de convins ca asta vrea. Eu recunosc ca de multe ori ma apuca disperarea si neputinta. Si ma gandesc ca e o relatie imposibila si doar noi doi, in nebunia noastra, credem ca o sa imbatranim impreuna. Eu chiar n-am mai trait asa intens pana acum.

De Yom Kipur, in singura zi din an cand el nu mananca, bea, vb la tf sau conduce, pur si simplu sta si se roaga in Sinagoga, ne-a fost tare dor unul de celalalt. Si l-am intrebat daca se roaga pt noi. Mi-a zis ca el se roaga din toata inima sa fie bine pt noi si pt fiica noastra:). Stie si el ca e greu la fel de bine cum stiu si eu.

De abia astept sa plec la el, sa vad exact cum e el la el acasa.

 

 

Adrienne, nu sunt naiva. Mama mea traieste acolo de mai bine de 15 ani si eram ingrozita de cate ori auzeam la stiri de bombe. Nu stiu daca vreau sa-i fac asta fiicei mele si copiilor nostri. Pe de alta parte, in Romania nu mai pot sta, desi am posibilitati bune aici: am un job invidiat de multi(lucrez la banca de 10 ani) si am al doilea job la o firma israeliana de 2 ani unde fac operatii pe piata valutara. Asta se cauta in special la NY dar si ikn Israel.Sanse eu as avea oriunde pt ca meseria asta nu tine cont de bariera lingvistica. Ati simtit asa de profund ca mine sentimentului inutilului, al timpului pierdut intr-un loc care nu-ti ofera nici o satisfactie?

PS. Am sa citesc cartea . Si mai stiu de Stendhal care s-a convertit la crestinism.

 

 

Prombita, iti multumesc pt adrese. Foarte utile mi-au fost.

 

 

Va multumesc multy ca mi-ati scris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...