Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nefasta de ovreu:)


Recommended Posts

quote:Dra multa carte o sa invat,bani multi am sa invartesc si ... ca o sa ma marit cu un barbat brunet dintr-o tara pe nisipuri
id="quote">id="quote">

bebi,se pare ca baba avea pe dracu in ea,ti-a ghicit corect asa ca pan' la urma tot te marti cu el..detaliile de cum si cand..sunt asa,pentru suspans[:D]

glumesc acum desigur,tu judeca bine toate aspectele, dar sunt de acord cu parerea generala ca ar trebui sa nu te duci la el in israel sau iran ca n-am inteles exact.daca simti ca faci alegerea buna fiind cu el,mutati-va in state,se pare ca el pe tine te iubeste,cu tine vrea sa traiasca si neamurile..sa le fie de bine daca sunt sau nu de acord.New York e mare si nu e cazul sa te intretii prea des cu familia,dar poate se dau pe brazda.Oricum ,discutati dinainte peste ce nu puteti trece,cu ce nu sunteti de acord sa nu se isce discutii ulterioare.

Numai bine!!

 

poze de la mare-super!:)

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ba da eu cunosc 1 singur evreu sarac in America dar nu va fi cazul ei :-). Daca voi vorbiti sa va stabiliti in SUA... e excelent! Destupat la minte tipul asta al tau. Bravao! Nu se compara a fi evreu in SUA cu a fi evreu in Israel unde sint mult mai habotnici. Chiar si aici fratii si sora lui vor fi departe si nu se vor amesteca in viata voastra asa cum s-ar fi amestecat daca ati fi stat acolo. Lamureste insa problemele pe care ti le-am sugerat (religie, politica, copii, rolul femeii) sa nu te trezesti ca de fapt el te vrea convertita, la cratita, si cu citi copii ti-o da D-zeu (pardon Moses). SI asa stiu si eu ca religia mamei se trasnmite la copii, deci daca te convertesti viitorii tai copii vor fi evrei. Si nu te speria, te poti converti. Nu e usor dar se poate! Intre timp cind bei vin mai pune in el cite o lingura de zahar de antrenament (caci vinul lor e lesios de dulce) si invata sa gatesti kosher :-). SI nu te teme, comunitatile evreiesti de aici ajuta f. mult. Mi-a povestit mie evreul rus numai ce facilitati au avut ei cind au venit, pina si job si day-care, lucururi care emigrantilor din alte tari le sint inaccesibile.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami, ce mai faci ca nu te-am vazut de mult:). Pe unde iti merg picioarele si spune-mi daca te-ai lasat de fumat:)) E evreu din Iran dar traieste in Ierusalim de cand s-a nascut.

 

Ufff, azi am fost la cumparaturi si iar am carat tot de la masina pana sus tareee greu. L-am sunat, gafaind, sa-i zic sa faca cumva ca eu am nevoie de el, ca fizic nu mai pot sa fac totul singura, ca ma simt vulnerabila si ca traiesc ca o leguma. Cred ca s-a blocat si avea lacrimi in ochi. A zis ca e cel mai frumos lucru pe care i l-am spus pana acum.

 

Adrienne, nu ma vrea asta la cratita cum nu vrea draq tamaie. Daca era asa nu-mi respecta dorinta ca eu vreau sa muncesc si nu sa stau acasa. Bani sa ne intretina are...de asta nu o sa ducem lipsa. Dar eu devin frustrata daca nu am ocupatie. Plus ca am o cariera aici pe care mi-am construit-o incet si sigur, fara pile si relatii.

El nu e asa de citit si educat. Poate e mai descurcaret decat mine. Vede detalii pe care eu nu le observ nicidecum. Dar mie imi place sa citesc, sunt curioasa sa aflu lucruri noi, ma preocupa lumea in care traim. El nu prea e interesat decat de nefasta, puradei si munca lui, afacerea lui si cartea lui din care citeste zilnic 10-15 minute. Dar ma atrage ca face lucrurile sa para atat de usoare si naturale. Si e deschis sa afle lucruri noi de la mine sau sa descopere locuri noi cu mine. Ii place sa-mi vb despre religia lui si accepta sa-i spun despre a noastra. I-am zis chiar de CRaciun, cand va fi aici, ii va placea cu siguranta.

 

 

Hai ca scriu prea mult despre el...parca ma si vad dupa ce o sa ma ridic la statutul de nefasta ca scriu aici ce cicalitor si insuportabil e[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by mamica dulce
quote:Dra multa carte o sa invat,bani multi am sa invartesc si ... ca o sa ma marit cu un barbat brunet dintr-o tara pe nisipuri
id="quote">id="quote">bebi,se pare ca baba avea pe dracu in ea,ti-a ghicit corect asa ca pan' la urma tot te marti cu el..detaliile de cum si cand..sunt asa,pentru suspans[:D]glumesc acum desigur,tu judeca bine toate aspectele, dar sunt de acord cu parerea generala ca ar trebui sa nu te duci la el in israel sau iran ca n-am inteles exact.daca simti ca faci alegerea buna fiind cu el,mutati-va in state,se pare ca el pe tine te iubeste,cu tine vrea sa traiasca si neamurile..sa le fie de bine daca sunt sau nu de acord.New York e mare si nu e cazul sa te intretii prea des cu familia,dar poate se dau pe brazda.Oricum ,discutati dinainte peste ce nu puteti trece,cu ce nu sunteti de acord sa nu se isce discutii ulterioare.Numai bine!!poze de la mare-super!:)http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photosInsula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c
id="quote">id="quote">Hai mah mami ca n-am nici carte , nici bani... dar asta cu berbantu poate s-o potrivi..E ciudat cum naibii nu mi-am gasit eu pe nimeni pana acum. Nu se lega nici de ne puneai catushe si ne legai de calorifer[:D]Dar poate asa o fi fost destinul meu..habar n-amArbe neshikot si layla tov! Ani rotza lishon:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, ha... asta cu siguranta... stii ce se spune, exact calitatile pe care zici ca le admiri la un om inainte vei ajunge sa le detesti mai tirziu. Fata draga, e bine ca te lasa sa iti vezi de cariera. ce sa iti spun? Eu am lucrat la o firma de investitii (sint programator) si de good business analysts e nevoie intotdeauna. Deci dpdv al jobului si carierei si challnege-ului nu duci lipsa. Daca el nu e prea citit nici asta nu cred ca conteaza prea mult. Din cite imi spui va completati cumva dar numai tu o sa vezi daca ai curaj sa faci pasul. Eu iti spun f. sincer ca nu vad de ce nu. E bine ca vrea sa afle si despre religia ta. Inseamna ca te respecta. In SUA iti vei face prieteni pe gustul tau, si vei avea multe oportunitati atit pe plan personal, profesional cit si cultural. Plus gindeste-te numai ca ii oferi o viata mai buna fiicei tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebi, cunosc situatia si pe undeva ma vad in locul tau. Familia mea prin alianta e un conglomerat de religii, printre care si evrei si pot sa-ti spun mai multe lucruri : evreii sint niste fiinte ale contrastelor interioare. De exemplu, multi dintre ei tind sa fie scumpi la tarite si ieftini la faina. Sau argumenteaza cu tine la nesfirsit, intorcind firul in paispe in modul cel mai politicos cu cuviinta dar pina faci clabuci, mai ales daca esti mai colerica. Se ajuta intre ei tare mult, desi nu stiu daca din dragoste sau dintr-un sentiment de "murim toti sau scapam toti", explicabil considerind istoria lor. Barbatii evrei sint extraordinar de buni soti, domni in general, rar vezi badarani sau curvari. Rar obtii un "nu" sau un "da" hotarit, intorc situatia pe toate partile. Trebuie sa lamuresti situatia in detaliu de la inceput si este o idee foarte buna sa te duci acolo, sa vezi in ce te bagi. e bine sa discuti despre situatia religioasa a viitorilor copii, cit de des te vei putea intoarce in Romania, chiar si despre tipul de scoala la care ai vrea sa mearga copiii, care ar fi implicarea familiei lui in viata voastra si-n cresterea copiilor. Sa stii ca neintelegerile interconfesionale se agraveaza dupa nasterea copiilor, daca nu exista o invoiala clara de la inceput. Eu am discutat toate astea cu sotul inainte de casatorie si am facut niste compromisuri de dragul lui, desi nu mi-am schimbat religia. Sotul meu a insistat dar a fost destul de intelept sa-si dea seama ca era un subiect non-negociabil.

Emigrarea in America mi se pare o idee foarte buna, America a oferit mereu sansa unei vieti noi si diferentele religioase si etnice devin mai putin stridente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebi,

cu ceva timp inainte sa-l cunosc pe actualul meu sot,am avut un prieten evreu.era un baiat cu un caracter deosebit , inteligent,foarte calm si rabdator.ma iubea tare,tare mult.

la un moment dat,dupa revolutie a plecat in israel ,a obtinut cetatenia,si s-a apucat sa munceasca in ideea ca se va intoarce si ne vom casatori.

am fost si eu la el pentru vreo 2 luni,dar,sincer,mi-a fost imposibil sa ma adaptez.

facusem curs de ebraica si vorbeamm binisor tot in ideea ca odata ajunsa acolo,voi depasi bariera lingvistica mai rapid.

am trait in perioada aceea in kibutz,mi s-a parut o experienta fascinanta dar ...cam atat.

nu m-am putut deloc obisnui ,iar ideea ca,mai mult ca sigur,ar fi trebuit(in timp,probabil,) sa renunt la o parte din ceea ce ma definea(un sacrificiu inerent,gandesc) pentru a incepe o alta viata total diferita de ceea ce traisem eu,m-a depasit...

alta in locul meu poate n-ar fi perceput sacrificiul de care vorbeam,s-ar fi bucurat sa plece din romania,dar mie mi-a fost imposibil...

si,pe langa asta,intamplarea a facut sa-l cunosc ulterior pe actualul meu sot,de care m-am indragostit peste urechi,cu o pasiune si un sentiment pe care fata de celalalt nu le-am simtit niciodata la asa intensitate...asa ca a intervenit ruptura...a fost greu de tot,pentru baiatul acela chiar m-a iubit,chiar a crezut ca va construi un viitor,un inceput pentru noi...

dar se pare ca nu a fost de ajuns...

nu regret insa deloc hotararea mea de atunci,ceea ce insa vreau sa-ti spun este ca daca tu consideri ca esti pregatita sa o iei de la capat(si la propriu si la figurat),daca tu crezi in sinceritatea sentimentelor tale si ale lui(stii ca intr-o relatie sunt mereu trei puncte de vedere:al tau,al lui si al vostru:) ),atunci du-te si croieste-ti viata langa el si sa-ti dea dumnezeu(care e unic...:) )

numai noroc si multa dragoste!

asta a fost experienta mea,nu trebuie sa fie si a ta ,am tinut sa ti-o impartasesc insa,

cu drag,irene11

 

p.s. iar daca va fi sa pleci,nu uita sa mai intri pe forum si tine-ne la curent!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe 10 noiembrie imi ridic pasaportul si duminica se va duce la Min de Interne sa-mi faca invitatie. De abia astept sa plec la el. Nu-s de ajuns 10 zile ca se vad "in ce ape de scalda". Insa, in decembrie si ianuarie, va sta aici. Dupa aceea, vom hatoara care-i planul pt anul viitor: daca ne stabilim aici, in US sau in Israel. Am stabilit de comun acord sa incercam in US intai si ca Israel sa fie ultima pe lista. Eu am increderea ca in US ne va fi cel mai bine pt ca amandoi vom avea sansa de a face ceva. Fiecare dintre noi avem o sitautie buna in tara fiecaruia, dar daca "incucisam" tarile e de rau.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...