Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Secretele fericirii in casnicie


Recommended Posts

Sursa ziarul Libertatea Cu totii vrem sa avem o casnicie fericita, dar pentru foarte multi acesta este un deziderat destul de greu de atins. Este usor sa te obisnuiesti cu cineva si sa incepi sa nu mai apreciezi partenerul asa cum obisnuiai sa o faci. Iata cateva reguli care pot fi salvatoare pentru o casnicie. * Fii clar. Nu uita ca, atunci cand se intampla ceva rau, cand partenerul face ceva gresit, sa fii ferm pe pozitie si sa-l faci sa inteleaga ca nu vei tolera asa ceva. stiu ca ai mai spus ca nu vei tolera asa ceva, dar trebuie sa vada ca acest lucru chiar nu se va intampla. * Complimenteaza-l. Nu uita niciodata sa ii spui ce-ti place la el, sa ii multumesti pentru ce a facut pentru tine. Secretul unei casnicii frumoase este sa nu uitati niciodata motivele pentru care v-ati indragostit unul de celalalt. * Pune intrebari. Economiseste timp si nervi prin lansarea unor intrebari. intreaba direct ceva atunci cand ai o problema si nu astepta sa fii intrebat. Daca nu spui, partenerul tau nu are de unde sa stie ca ai o problema. * Fiti uniti. Nu va certati in fata copiilor, mai ales daca cearta voastra are de-a face cu ei. Trebuie sa le aratati copiilor fermitate, nu duritate, atunci cand luati o decizie in ceea ce-i priveste. * Nu presupuneti niciodata. Nu va pripiti sa credeti ceva anume atunci cand va certati. Nervii scot la iveala lucruri neplacute. Cel mai bine ar fi sa discutati calm despre problemele care va framanta pe amandoi. * imbracati-va frumos. Nu uita, cel putin din cand in cand, sa te imbraci cu ceva mai special, pentru a atrage atentia partenerului si pentru a-l determina sa nu uite care sunt calitatile fizice ce l-au atras mereu la tine. * Nu fiti rautaciosi. incercati sa nu va criticati partenerul in fata prietenilor. Acest lucru va va eroda respectul pe care il aveti pentru el. * Alegeti momentul potrivit. Daca ai ceva serios de discutat cu partenerul, nu-l lua de la usa de la intrare, cand tocmai a venit de la munca sau atunci cand va pregatiti sa iesiti in oras. Cel mai bine ar fi sa il intrebi cand este un moment bun pentru a discuta. in acest fel se evita frustrarea. * Pupati-va mai des. Sarutul este cel mai important factor al unei relatii amoroase. Sarutati-va de venire, de plecare, la micul-dejun, la pranz, seara si de fiecare data cand aveti ocazia. * Nu faceti comparatii. Trebuie sa vedeti amandoi casnicia ca pe un proiect pe termen lung si nu ca pe ceva perfect ce nu necesita efort. Nimeni nu are o casnicie fericita daca nu face un efort. si nu uita ca nici o casnicie nu e perfecta. * Lasati partenerul sa castige din cand in cand. Ajungeti cateodata la compromis, la o cale de mijloc. Cateodata e bine sa mai cedezi, cu conditia ca si partenerul sa faca acelasi lucru pentru tine. * Nu recurgeti la furie. De fiecare data cand esti furios pe partenerul tau, pune-ti intrebarea daca e normal sa simti ceea ce simti. Nu lasa respectul pentru partener sa-ti fuga printre degete. * Nu implicati copiii in certurile voastre. Nu este corect sa implicati copiii in certurile voastre. Ceea ce se intampla intre voi doi trebuie sa se intample doar intre voi doi. Este OK daca acestia stiu ca va certati din cand in cand, dar asigurati-i ca certurile sunt ceva ce se intampla uneori intre doi parteneri. * Iesiti din rutina. Aduceti idei novatoare in viata voastra de cuplu: poate renovati casa si zugraviti camerele in culori mai vesele sau faceti orice ce v-ar putea scoate din plictiseala. * Rezolvati-va problemele. Daca aveti probleme, cel mai bine este sa le rezolvati, nu sa le evitati, pentru ca in acest fel nu veti ajunge sa va simtiti obositi de relatie. * Premiati-va reciproc. Sarbatoriti momentele ce trebuie sarbatorite, de la aniversari ale primei voastre intalniri, pana la mici celebrari ale dragostei voastre. Faceti din aceste momente ceva placut si amuzant. pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Oh, please.... Ce-aveti fratilor? Ce mincati voi la prinz, lamii cu lamii? De unde ai tras tu AngeliquedeS concluzia cu aviditatea si de ce crezi ca ai stii ce i se potriveste? In alta ordine de idei, mie mi se pare interesant si util de stiut si iti multumesc.

 

O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelu, bre, iar se iau fumeile de tine, lipicios rau te-ai facut!...[:D]

Sfaturile mi se par ok.

 

Iren dubla mamicaid="red">[zana] Bogdanelu nazdravanuid="blue"> [aerob] si Julia turboid="purple">[majoreta]

 

motzu Juliei+tortu lu Bogdanelu-nou!

august-septembrie-nou!

pozne

degetzeii

 

 

 

 

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greu, dar nu imposibil.

Eu as pune sfaturile astea - care mi se par de bun simt - undeva la vedere (de ex, pe frigider). Cu totii avem scapari si reactii necontrolate sau nepotrivite (nu e doar vina barbatilor pentru situatii tensionate; si femeile "o dau in bara" cu succes)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AngeliquedeS

Sa inteleg ca esti o avida cititoare a ziarului Libertatea? Tie ti s-ar potrivi expresia "posteaza subiectul si fugi!"Pupici, Angeliquepozele melepovestea nuntiiluna de miere


id="quote">id="quote">Maimai dar ce mai intzepi...[;)]Mie mi se par ok aceste sfaturi, din pacate nu toata lumea le aplica... Si aici ma refer la relatia mea. Daca eu respect ce scrie aici in proportie de 90%, al meu in nici un caz... [;)] E mai greu sa-i faci pe EI sa inteleaga anumite chestii "de bun simt".Nane [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, cat s-a mai scris pe subiectul asta! Am citit in ultima vreme o multime de articole pe tema asta dar tot pe mama tind s-o cred.

 

Eram impreuna cu primul meu prieten, o relatie care a durat vreo 7 ani si eram disperata, vroiam sa-l schimb in fiecare zi, ma consumam, ne certam mereu pt ca el nu facea ce ziceam eu sau cum vroiam eu si m-am dus odata la mama si am intrebat-o cum naiba reuseste ea sa nu se certe cu tata, ca vedeam si eu ca au si ei diferente de opinii. Si mi-a zis ca vorba buna, toleranta si timpul sunt cei mai buni prieteni ai omului intr-un cuplu.

 

Si mi-a mai zis ca ei au rezistat (si momente nasoale au fost din plin intre ei) doar pentru ca se iubesc. Mi-a zis ca daca s-ar scula intr-o dimineata si nu si-ar mai simti sufletul inundat de dragoste cand il vede pe tata langa ea, s-ar duce totul de rapa. si l-am testat si pe tata, l-am intrebat ca daca ar fi sa se insoare din nou, pe cine ar alege; s-a sprijinit amuzat in lopata (trebaluia prin curte) si a zis fara sa ezite "cu maica-ta. Ce sa-i faci, o iubesc tare mult, cine i-ar mai lua ei prajituri..." Au 60 de ani si 38 de casnicie... [flo]

 

Si, cu sotul meu, am facut cum a zis mama si nu ne-am certat niciodata "pe bune"; vorbesc, explic, imi sustin cu argumente un punct de vedere si-i las timp de gandire. Nu insist, nu bat din picior, nu tip, nu pling. Si desi el incepe orice discutie cu "nu, eu cred ca..." dupa ce digera ce-am zis si ia in calcul toate variantele, ajungem la o decizie comuna, optima. Unii ii zic compromis, eu prefer adaptare la nevoile celuilalt si de-o parte si de alta. Si nu fac din asta un secret.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...