Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala, cezariana sau epidurala?


xandra28

Recommended Posts

sunt convinsa ca acest subiect a fost mai discutat pana acum insa acum ma intereseaza cu adevarat. oricum, hotararea mea este luata, vreau cezariana, desi nu am nici un motiv medical sa o fac, asa ca nu vreau sfaturi pentru ce sa optez. as vrea doar sa stiu voi celelalte pentru ce optati sau pentru ce ati optat si din ce motive, iar pentru cele care deja au nascut cum a fost inainte, in timpul, dupa, etc. eventual, la cezariana, pt ce ati optat: anestezie generala, rahie sau epidurala? xandra [url="http://photos.yahoo.com/andasro"] pozici cu mine [/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/car332pb___.png"] ticker bebe [/url] http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut normal, fara anestezie epidurala, doar cervicala. Am avut o nastere usoara si rapida. Refacerea a fost foarte rapida si ea. Din prima zi am putut sa imi tin fetita in brate, in schimb o prietena de a mea, cu cezariana nu a putut 3 saptamani sa isi tina baietelul in barte si nici sa ii faca baie, deoarece nu avea voie sa ridice greutate. Si mai am o prietena care a nascut normal cu epidurala si acumainca o doare spatele (dupa 4 luni).

Succes si nastere usoara!

 

Codruta & [copil] Petra (9 august 2005)

 

poze & Povestea nasterii

varsta lui Petra

 

scoala de schi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural cu epidurala si epiziotomie la primul copil,iar la al doilea nastere vaginala fara nici un fel de anestezie fiindca aveam deja dilatatia 8 cind am ajuns la spital[:)]

 

Daca doresti cezariana nu te-as sfatui sa optezi vreodata pt.anestezie generala daca ai de ales.Matusa mea ginecolog stie doua cazuri in Romania care au facut stop cardiac pe masa de operatie desi femei tinere fara nici o problema de sanatate!!!!

 

Nu as face cezariana nici acum la al treilea bb fiindca se pare ca nasterea naturala prezinta mai putine complicatii.Parerile sunt totusi impartite.

 

Mi-au placut pozele!

numai bine si multa sanatate!

 

Mariana--->1976id="purple">

Monica--->1998id="red">

Matei--->2001id="blue">

bb--->feb.2006id="teal">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate epidurala la cezariana???

 

In fine, ca sa raspund la intrebarea din subietct: nastere naturala (fara anestezie epidurala). In conditiile in care sper ca, in cativa ani, sa ii fac fetitei mele un fratior.

Devreme ce decizia ta e deja luata, si pe forum s-a tot discutat subiectul, nu am de gand sa imi impanez raspunsul cu motivele care m-au determinat sa aleg sa nasc natural. Si daca persist in ideea ca voi naste natural, inseamna ca "inainte, in timpul, si dupa" nastere mi-a fost bine. Fraze de genul "am putut sa merg si sa imi alaptez copilul imediat, sa il tin in brate si sa urc 7 etaje" le vei auzi, invariabil, de la fiecare. Dar refacerea postpartum cred ca depinde de organismul fiecareia.

 

Numai bine,

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt insarcinata dar vorbind pur teoretic ma inspaimanta epiziotomia, mai tare decat orice altceva.

 

Cand am avut apendicita acuta si complicatii am optat pentru rahie. A trebuit sa imi faca o a doua anestezie tot in rahie fiindca prima nu si-a facut efectul. Din fericire am realizat asta inainte sa ma taie [:D]

 

Daca as face cezariana in nici un caz nu as opta pt anestezie generala.

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...