Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala, cezariana sau epidurala?


xandra28

Recommended Posts

quote:Originally posted by andira

Natural - fara epidurala. Nu ca n-as fi vrut-o...Si am nascut foarte repede, desi bb a fost maricel - 3950g.


id="quote">id="quote">si eu am nascut natural fara anestezie dar pentru ca am vrut, desi stiam ca bb va fi mare - precis nu stiam cat de mare, dar a avut 4400g. A fost o nastere usoara, zic eu.Cristina, mama lui Robert, 14 decembrie 2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am spus categoric medicului meu inca de la prima vizita: "In nici un caz sa nu-mi faci cezariana decat daca este absolut necesar din punct de vedere medical; vreau nastere naturala cu peridurala". Si asa a facut. Am refuzat categoric cezariana din mai multe motive: in primul rand, acomodarea bebelushului la viata extrauterina este mult mai usoara si rapida la nasterea naturala, din cauza mecansimului specific al nasterii; la orice nastere cezariana este necesara o reanimare neonatala mai mult sau mai putin energica. De fapt, dumnezeu a lasat pe pamant nasterea naturala din anumite motive, nu de flori de mar... In plus, refacerea mamei dupa nasterea vaginala este mult mai rapida si mai usoara (eu am iesit dun spital dupa o zi, dupa 6 zile mam iesit din casa la plimbare si cumparaturi). Am nascut extrem de usor, dureri am avut pana in momentul cand mi s-a montat anestezia peridurala, au fost dureri serioase, dar nu insuportabile; dupa anestezie totul a decurs extrem de rapid, iar expulzia propriu-zisa a fost fara absolut nici o problema.

 

Andra,[mamica]de [pup]printesa [zana](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Jocelyn

Eu nu sunt insarcinata dar vorbind pur teoretic ma inspaimanta epiziotomia, mai tare decat orice altceva.


id="quote">id="quote">Si pe mine ma inspaimanta, mai ales ca nu prea imi doream copil, iar cand am aflat ca sunt insarcinata i-am tinut sotului o intreaga teorie ca "oricum o sa ajung la cutit, ca e cezariana sau epiziotomie [bang]". Dar dupa nastere am realizat ca epiziotomia e floare la ureche fata de o cezariana. Nu vreau sa intru in polemici, dar decat sa imi taie burta si uterul, mai bine ma mai taie jos de 7 ori!Chris si Carina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, fiecare femeie e deferita in felul ei. Sunt femei care au nascut super usor, natural, s-au refacut repede, altele s-au chinuit groaznic pana au nascut(printre care se numara mama mea, care s-a chinuit 2 zile pana a nascut ajutorata de forceps),femei care au nascut prin cezariana,care au trecut prin dureri mari postnatale si femei care s-au simtit foarte bine dupa cezariana. Eu de exemplu la 3 zile dupa nastere(cezariana), dadeam cu aspiratorul in casa, mi se pare ca nu era destul de curat in casa,ma simteam bine, nu ma durea asa rau, mai tare ma durea cand il puneam pe Alex la san. Atunci da, era durere, cand sanii erau plini si copilul prea flamand.

Eu cateodata, imi doresc sa fi nascut natural, asa sa simt cum se naste un copil, dar nu era sa fie.

 

 

[sofer]Alinaid="red"> si [bonjovi]Alex Andreiid="blue">(22 noiembrie 2003)id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, prietena mea a nascut tot cu Rusa, cezariana cu epidurala, vedea tot nu simtea nimic...

S-a refacut foarte repede, mai repede decat m-am refacut eu (cu nastere normala), a alaptat dupa vreo 20 de ore, a avut lapte cu duiumu[:D], Rusa coase ff bine, acum dupa 3 ani nu se mai vede nimic...

 

Si sa vezi ce efort a mai facut dupa!!! Carut pe scari si bebe...

Asa ca...iti urez curaj!!!!

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by xandra28

ah, si mai am o intrebare. ce diferenta este intre anestezia epidurala si cea rahie? unde se face fiecare? cred ca pana la urma o sa fac rahie, dar sa stiu la ce ma astept.xandra pozici cu mine ticker bebe http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png


id="quote">id="quote">de epidurala nu stiu sa-ti zic, dar mie mi s-a facut rahie la operatie de apendicita si aia se face in coloana vertebrala. Nestiind epidurala, eu pot sa zic ca a fost bine dupa rahie, nu m-a durut capul desi la dezmortire am avut niste senzatii f aiurea dar ca sa iti dai seama, pe la ora 3 dupa-amiaza am iesit din operatia cu complicatii si la ora 12 noaptea eu ma dadeam jos din pat sa ma duc la toilet ca nu am vrut sa-mi puna ei nu stiu ce... Deci la 7 ore dupa operatie eu m-am dat jos din pat, eu zic ca nu e rau.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca te-ai hotarat pentru cezariana fara motiv medical.

 

Eu am mers pe ideea ca poate voi suporta durerile. Oricum vroiam epidurala.

Numai ca nu a fost chiar asa. Bebe nu a vrut sa iasa nici dupa mai multe incercari de inducere, asa ca la 41 sapt. si 3 zile am facut cezariana. Cu epidurala. La operatie nu am simtit nimic si mi-am vazut bebele imediat. O perioada dupa este greu sa te misti. Am facut putina febra musculara la brate, cat ma chinuiam pe coate ca sa ma ridic din pat.

Si acum dupa 3 luni ma mai doare uneori burta unde e taiat uterul. Si am ramas cu un sentiment de regret ca nu am putut sa nasc normal.

 

Diferenta exacta dintre rahie si epidurala nu o cunosc. Amandoua se fac in coloana. Stiu ca de la rahie poti avea dureri de cap destul de rele. Nu trebuie sa ridici capul. Eu mi-am ridicat capul cand mi-au aratat copilul si nu am avut nici o durere.

 

Cat priveste frica de epiziotomie, nu inteleg. E o taietura la suprafata, care se poate infecta ca orice rana, dar e totusi una usoara. Pe cand cezariana e o taietura profunda, pe uter. E infinit mai dureroasa si mai periculoasa. Taietura de la suprafata, care se vede, nu m-a durut niciodata. Sau nu am simtit din cauza durerilor de burta, adica uter.

 

Andreea, mamica lui [bibe] http://b1.lilypie.com/LmyWp3/.png[/img"] Tudor - 10.08.2005

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...