Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala, cezariana sau epidurala?


xandra28

Recommended Posts

si eu am nascut cu cezariana, anestezie generala. De ce? Sincer, mi-a fost frica de nasterea normala, de durere, mi-a fost teama ca nu voi fi in stare sa "cooperez" si sa duc treaba la bun sfarsit. Rusinos, dar adevarat. De suportat, am suportat-o ok, am avut dureri destul de mari cand m-am trezit, dar, gandul ca mai rau de atata nu putea fi m-a incurajat. M-am dat jos din pat peste vreo 8 ore si a doua zi coboram si urcam cele doua etaje ale spit., ca sa ma plimb in curtea spit. Am stat in spital doar doua zile si peste o saptamana eram ca noua. In timpul scurs de atunci, nu am avut nici un fel de probleme. Cam atat! Sa fi sanatoasa si sa ai nastere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sper din tot sufletul sa nu ma judecati gresit!! Dar simt ca este absolut necesar, pentru linistea mea sufleteasca, sa imi spun si eu parerea.

Eu consider ca nici o femeie nu ar trebui sa aleaga sa faca cezariana. De ce?? Pentru ca mi se pare normal sa iei o astfel de decizie numai dupa o informare prealalbila ff bine documentata. Nu uitati nici o clipa, indiferent de cum v-ati simtit voi sau prietenele voastre dupa nastere, ca operatia cezariana este ceea ce se numeste, o interventie chirurgicala abdominala majora!

Dar daca ati luat sau luati aceasta decizie nu o faceti inainte de o serie de cursuri prenatale. Aceste cursuri v-ar putea oferi o perspectiva de interior. Stiti ... ca si cum cineva ar ridica o cortina si voi trageti cu ochiul la ce se intampla cu adevarat in timpul nasterii. Aflati totul atat din punct de vedere medical cat si personal. Si aflati atat despre nasterea normala cat si despre cezariana, epidurala, epiziotomie si orice alta procedura medicala poate sa apara in timpul nasterii. Fara sa intrebati!! Trebuie sa vi se spuna toate astea indiferent daca intrebati sau nu!

Si dupa cursuri, dupa ce v-ati gandit bine, avand toate datele problemei in fata ochilor, abia atunci puteti spune ca faceti o alegere reala, informata si cu care sa va simtiti confortabil. Si, abia atunci, eu una, as zice OK! Uite o persoana care a ales in deplina cunostinta de cauza.

Va pup pe toate si la cele care urmeaza sa nasteti va doresc o nastere usoara, rapida si frumoasa, de care sa va amintiti cu placere toata viata.

 

Oana si bb Eric

PARTICIPATI la Craciun de vis pentru copiii dintr-un orfelinat

Pozele noastre 1

Site-ul meu pentru gravidutze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand ma gandesc la nasterea normala nu de durere ma tem, ci de epiziotomie -am auzit atatea femei care au avut experiente neplacute cu aceasta "mica taietura" incat simt ca as prefera o cezariana in loc. Numai gandul ca m-ar taia "acolo" imi da fiori. Sunt atatea mamici care au zis ca dupa nu au putut sta in fund decat cu dureri, ca viata sexuala a avut de suferit chiar si la 6 luni dupa nastere, ca mai simt si acum dureri, ca se mai scapa cu pipi :((, mie mi se pare oribil si adevarul e ca persoanele cu cezariana pe care le cunosc au avut experiente pozitive. Uite cat conteaza experienta altora...

 

 

 

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Epiziotomia nu este o procedura obligatorie. In mod normal si corect, epiziotomia se face numai in cazul in care este necesara: necesitatea folosirii forceps-ului sau a vacuum-ului sunt, de obicei motive de epiziotomie.

La ora actuala, exista in Bucuresti, dar si in tara, medici care accepta sa permita femeilor sa nasca in pozitie semi-sezanda ceea ce faciliteaza iesirea bebelusului si nu impune epiziotomia.

Trebuie doar sa discutati aspectul dinainte cu medicul.

 

 

Oana si bb Eric

PARTICIPATI la Craciun de vis pentru copiii dintr-un orfelinat

Pozele noastre 1

Site-ul meu pentru gravidutze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru sfaturi. pentru cina a zis aici ca mi-e frica de epiziotomie, nu e vorba de-asta, mi-e frica de nasterea naturala in general, si ma gandesc ca daca nu sunt suficient de puternica, daca nu imping, daca mai stiu eu ce nu fac, pun in pericol si bebeul. cam asta. stiu, nu exista varianta mai usoara, ambele au partile lor rele asta e doar nastem, nu?

multam mult pt sfaturi,

xandra

 

pozici cu mine

ticker bebe

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...