Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"FETELE FANTASTICE" (8)


Recommended Posts

Nu, Aelita inca nu m-am angajat, dar imi ocup timpul cu diverse asa trece ziua, si n-am timp sa ma gandesc la sinucidere. Glumesc, citesc prea mult carti de Agatha Cristie. Vio, nu am nimic deosebit, numai ca mi-e prea lene sa scriu. Sant fericita ca la voi merge destul de bine, santeti sanatoase. Ana, mai povesteste amintiri din copilarie. Mie nu-mi vine in minte decat painea calda a bunicii din cuptorul de afara cu lemne, peste care puneam zahar si un strop de vin rosu din productia proprie. cicina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cicinelu'.....hai sa-ti dau poveste de weekend.[:D]Aveam vreo 2 ani jumate spre 3...Doar ce ne mutasem in apartamentul contractat de ai mei,era nou nout si gol golut,vorba gazdei unde am stat pana sa ne mutam,daca luai cainele de coada il invarteai lejer in sufragerie...Si cum aveam(si sunt) trei camere,una din ele,cea mica,era a mea.Aveam acolo un dulap de haine cu doua usi,sifonier ii ziceau ai mei si un pat,recamier...Si cum era iarna si caloriferele mergea si nu prea,mama imi pusese in priza un resou d-ala rotund,sa nu ma racesc.Si ma jucam eu frumusel cu papusile si...ce-mi veni mie,sa merg sa spal batista papusii,de fapt batista mea.Asa am facut.Na,bun si cum s-o usuc acum?Pai simplu:am pus-o pe resou.Batista s-a uscat instantaneu si a luat foc,iar eu...speriata si urland cat ma tineau plamanii, m-am ascuns in sifonier si prin usa intredeschisa urlam sa vina mama....A aparut tata care a remediat problema si care,spre surprinderea mea,nici nu m-a certat,nici nu m-a altoit,doar m-a luat in brate si m-a strans si mi-a zis ca sa nu mai pun alta data nimic pe resou,ca e periclos.Si ce?Crezi ca am inteles?Pai nu,ca am spalat si maimutica mea de plus,care a aratat pe urma de parca a scuipat-o vulcanul afara din el si,mai grav....am facut cu resoul ala una grava de tot,bine ca nu au ramas urme:intr-o zi am facut pisu pe mine si,de rusine si frica sa nu ma certe mama,ca deh! eram deja marisoara,m-am pus pe vine deasupra resoului,sa ma usuc,insa picioarele mi-au amortit si m-am asezat cu curuletul pe resou....Sa continui povestirea?!hehehehehe[:D]....habar n-ai cata crema a vazut fundul meu atunci....[:D] Hai sa iti mai povestesc una:tata facea baie si eu,copil tembel de altfel,cum pe mama o tot vazusem in pielea goala prin casa si nu mai prezenta interes,ce mi-am zis?Hai sa vad cum arata si tata.Si m-am tupanit la gaura cheii.Ma prinde mama,ma sperii,la care mama ma intreaba:ce faceai acolo?Pai vroiam sa vad pe tata.Si deschide mama usa larg la baie si ii spune la tata:uite,fi-ta vrea sa te vada.Tata zice bine si continua sa se spele....iar mie zau ca mi-a trecut curiozitatea. Ziceai de cuptor si bunica....Eram la bunica la Moldova ,unde mergeam aproape numai vara.Poate de aceea mirosul de cozonac si prajituri pentru mine e undeva in ceata...Plouase.Bunica avea un pomat,asa ii zice acolo la livada,cu tot felul de copaci cu fructe:meri,peri,pruni de vreo 3 soiuri,nuci,ciresi si astia de cateva soiuri....dar si tufe mari de zmeur...Si eram o sleahta de nepoti:4 de la fratele mamei mele,alti 3 de la sora mamei mele,noi 3 si alti copii din sat...Si ne pune naiba sa facem prinsa prin copaci.Bunica mi-a urlat sa nu urc,ca am sa "chic" ca a plouat...Si m-am suit in nuc,cat mai sus,evident....si asa rapid m-am prelins printre crengi ca si acum un semn pe soldul stang....seamana cu o operatie si am aterizat drept in mormanul de balegar al Floricai,vaca cea batrana a bunicii...Nimeni nu a crezut cat ma doare si nimeni nu intelegea ce ma tot jeluiesc asa...ca doar cazusem pe moale,nu?Ce m-am ofticat atunci.... Sa iti mai zic:mergem tot la Moldova,dar insotite si de bunica din partea tatalui meu,bunica din Cta.Ei bine,bunica asta fuma Carpati fara filtru si le cumpara asa....carnat,nu la pachet.Si ne-am reintalnit acolo aceeasi gashca de veri,care mai de care mai tembel....Si ne-am pus noi pe shutit tigarile bunica-mi.Asta si-a dat ea seama cam cum sta treaba si ne-a urmarit.Ma Cicinelule....asa bataie ce am luat cu vergeaua atunci....de n-am sa uit cat 'oi trai eu pe lumea asta.Ma tinea bunica de o mana si cu cealalta dadea unde nimerea,iar eu ma invarteam ca titirezu' in jurul ei....Cand am scapat din mainile ei....abia am nimerit poarta si dusa am fost,pana seara tarziu,de incepuse sa isi puna bunica probleme daca nu cumva a exagerat cu bataia...Si tot la bunica din Moldova,apropos de mirosuri...cand imi amintesc de mamuta mea,ca asa se spune la bunica acolo...imi miroase a fum si lemn ars in vatra,porumb copt pe spuza,lapte fiert in ceaunul in care s-a facut mamaliga,ou proaspat ouat si facut ochi in untura,a fan cosit si a dulceata de cirese negre amare. Sa iti mai pove una si gata:era in Cta .Vacanta de iarna....Bunica din Cta statea in capatul celalalt al orasului fata de unde locuiam cu ai mei.La noi era in vizita bunica din Moldova,mama mamei mele.Si am iesit la joaca,chipurile in fata blocului.Si ce crezi ca imi trece prin cap?Ia sa merg eu s-o iau pe mama de la servici...dar nu aveam bani de bilet si mama ma speriase ca de merg fara bilet ma baga la beci la politie.Si am plecat,draga mea,pe jos....si am mers si am tot mers....La un moment dat,la o intersectie,tot asteptand sa pot trece,m-a taiat sa fac pisi si mi-am dat drumul pe mine,ca mi-a fost rusine sa dau pantalonasii jos...si asa murata cum eram am continuat drumul spre serviciul mamei.Intre timp acasa era zarva mare,ca disparuse copilu'....bunica de la Moldova plangea de se rupea,mama intre timp venita de la servici,plecase afara sa ma caute,tata era dus pe malul lacului gandindu-se ca eu poate am bantuit p-acolo si m-am inecat....iar bunica din partea tatei ma cauta disperata pe strazi,ca mama ii telefonase si ei....si tot asa.In final,ajung eu la servici la mama,la vreo 3 ore dupa ce mama deja plecase de acolo,ma vede ofiterul de servici si intreaba ce-i cu mine....Ii spun eu baiul,il bufneste rasul....si cum ma cunostea foarte bine imi zice ca o sa o sune pe mama sa ii spuna de mine.Cat a sunat el,eu am taiat-o de acolo,ca bunica din Cta statea la 5 minute de serviciul mamei mele si am fugit spre bunica....Cand m-a vazut bunica-mea in ce hal sunt,murdara si pisata din cap pana in picioare - iti dai seama cum se auzea, cand paseam, din ghetute: fleoshc,fleoshc -m-a luat si m-a schimbat de haine(ca avea hainute de ale mele la ea),mi-a dat sa mananc si a sunat pe mama sa vina sa ma ia.Am rugat-o plangand sa ii spuna la mama sa nu ma bata....Si a aparut mama mea,plansa toata si ravasita....disperata,care m-a intrebat ce m-a apucat sa plec d-acasa.I-am explicat ca am vrut sa ii fac o surpriza,sa vin s-o iau de la servici...Si de ce nu ii spusesem si bunicii din Moldova...Pai i-am raspuns ca daca ii spuneam ma oprea in casa...Si m-a luat mama si m-a certat ca sa nu mai fac asa ceva niciodata....apoi m-a pupat si m-a iertat.Si pe urma toata Politia Municipiului Cta stia de aventura mea[:D]....ca mama lucra la evidenta populatiei. Sper ca nu te-am plictisit prea tare....da' na,acum ai ce citi in weekend...[:D] Va pup dragelor si sa aveti weekend placut! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragutzelor![flo] Ana, foarte dragutze povestile, eu n-am asa amintiri frumoase Aelita, abia astept sa apara bb mic Sofia[pup],am si eu emotii:) Cicina,a venit toamna romantica, nu-i asa ca-i frumos? Am pus niste pozici noi, daca vreti sa va uitati....mai multe dar nu am timp inca sa le pun in album... Aci vine iarna cu pasi repezi, sunt 2 grade, vant puternic, a nins cateva minute...noaptea sunt 0 sau cu minus...Duminica va fi "cald" : 10 grade ziua... Va pup si weekend placut ! [url="http://s96.photobucket.com/albums/l178/renni07/"]Canada[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana,esti ca mine! ma mir ca nu i-ai luatsila bataie,ca te vad chiar mai cu stol ca mine:))) ete na,si daca nu se faceau externari ce aveau de gand sa te tina de marti pana luni?? faceai ,dracu,bube la cur de stat in pat de spital! cantai cucu la iesire! hahaha cica avea energie de aprindea becurile in salon.[:-)))]nu esti sanatoasaaaaaaaaaa [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] si fetita cu curul ca cimpanzoaicele [:-)))][:-)))][:-)))] mor aici cu tine! pai taica-su trebuia sa te intrebe daca ti-auschimbatc opilul daca ieea vreuna din aia preaaaa cuminte,sa nu zica nici psss.atunci,da ,NU ERA AL TAU! dar o testai repede si pe ea cu aprinsul becurilor[:-)))] ati innebunit TOATEEEEEEEEEEEE [:-)))] ia uite si la cicina ce zice : ca nu are timp nici sa se gandeasca la sinucidere [:-)))] femeilooooooor,imi sare copilul din burta de ras cu voi aci ! [:-)))] stati asa sa rasuflu ca acum ma pun pe citit ispravile Anei de cand era ea mititica si ..."cumintica"[bang][bang] piromanuleeeeeeeeeeee !dai foc la batiste apoi iti dai foc la pasarica [:-)))] haha uite fii-ta vrea sa te vada si deschide larg usa[:-)))] bai ,mai ai???? a cazut in balegarul Floricai ,care florica nu era vecina,era vaca![:-)))]Creangaaa,tu erai aci intre noi! mmm,cu toate bunatatile alea de la Moldova... "murdara si pisata din cap pana in picioare cand paseam, din ghetute: fleoshc,fleoshc "[:-)))] Arinna,merci! [pup]vai ce frig e la tine acolo!!! wow ce poze artistice! pup fetele !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un nume care nu se mai poarta dar pe mama o chiama Paraschiva, si azi e sarbatorita. Ce n-as fi dat sa fiu si eu acolo sa o tzuc un pic si sa o cocolosesc asa cum face ea in ultimul timp, ca atunci cand eram mica (drept e ca n-am fost usa de biserica, combinam de toate)din batai nu ma scotea. "Un sorriso non costa nulla e rende molto." Cicina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...