Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sentimente neexprimate


Recommended Posts

eu sunt o persoana mai rece si mi-as dori sa fiu altfel...mai exact,imi iubesc foarte mult sotul,doar ca nu stiu, sa ii spun ce simt pt.el.As vrea sa fiu draguta,zambitoare,sa ii spun mereu ce simt pt.el de fiecare data,exact ca si in filme,dar am o retinere.E drept ca am incercat de mai multe ori sa ii spun sotului ce simt in anumite ipostaze,dar parca nu ma recunosc,tonul meu aduce a falsitate...si cel mai bine ma exprim scriindu-i pe o hartie,sau mesaje cand e plecat.Atunci ii spun chiar si telefonic ca il iubesc,ca imi lipseste,ca mi-e dor de el.Dar cand e langa mine,ma pierd.Nu mai pot sa me exprim si mai bine renunt.[bang] Nici el nu este o persoana calda in exprimare.El ,imi arata prin fapte cat de mult ma iubeste,iar tot asa,cand e departe de mine imi spune si el ca ma iubeste. Ce as putea sa fac?stiu ca este foarte importanta comunicarea intre parteneri,si starea de bine,care trebuie exprimata des.Oare lui ii lipsesc astfel de cuvinte? voi cum procedati?ce cuvinte magice folositi?aveti curajul sa va exprimati verbal sentimentele? cezara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pentru mine conteaza si vorbele, cu toate ca nici prea multe nu fac bine.Al meu imi zice ca nu poata sa imi spuna in fiecare ora ca ma iubeste, caci ar fii obositor.Eu cred ca uneori e bine sa si iti exprimi verbal sentimentele,acest lucru da mai multa siguranta si mai multa incredere.

Si mie mi se intampla cateodata sa ma simt stresata cu prezenta lui, mai ales ca de doi ani ne vedem doar la 6-7 zile, si atunci de multe ori 3-4 ore.Mie imi lipseste cel mai mult cand nu il am langa mine fizic.

Eu zic sa lasi lucrurile sa curga intre voi dupa bunul lor plac,iar vorbele de dragoste la fel si sa incerci sa nu iti bagi in cap prostii, ca pana la urma ajungi sa le crezi si te poti obsesiona cu ele.

Mai ales daca nu este nici el atat de romantic, eu cred ca nu ar trebui sa iti faci nici o problema.

Eu chiar acum il astept sa vina acasa si imi e tare dor de el, iar maine abia astept sa plece.

In seara asta ai[xinpat].[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate ca e un reflex intrat in subconstientul femeilor, de a se "pisici". plus ca depinde f mult de cum ai crescut. de ex la mine in familie nu am auzit niciodata (sau poate am auzit fff rar) "te iubesc" nici de la parinti intre ei, nici catre noi. dar nu a fost nevoie, pentru ca in fiecare moment am simtit asta, si nu a fost nevoiede verbalizare.

daca pe tine chiar te deranjeaza asta, ca nu poti spune normal - exerseaza! dar oare nu riscam sa banalizam aceste cuvinte, folosindu-le prea des?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e absolut nimic anormal in relatia voastra, iar filmele sunt filme!!!

 

Nici eu n-am avut parte in familie de "Te iubesc" (nici macara o data nu mi s-a spus asta de parinti, sora, bunici etc) si cu taote astea ne-am simtit tot timpul bine si m-am simtit iubita si in siguranta. Nici "in scris" nu ne-am exprimat in familie...

 

In relatia cu sotul si pisoii nostri e altfel (adica ne exprimama f mult, dar nu chiar ca in filme) dar la urma urmei imi dau seama ca tot chestii ca increderea, respectul, ajutorul, simtul umorului etc - adica lucrurile care imi plac in familia parintilor mei - sunt cele care ma fac fericita, nu un "te iubi" care poate sa fie un automatism...

 

Profita de placerea de a va exprima sentimentele de la departare sau in scris... Lasa-i post-it-uri sau felicitari, sau mesaje pe servetekle cand nu se asteapta. Punei mesaje in dosarele de delegatie... Sau poze sau alte chestii despre care numai voi stiti ce inseamna... Asta mi se pare chiar mai romantic decat ce e in "filme".

 

De ce sa te stresezi din cauza nebuniei hollywoodiene cand la voi in relatie este ceva extraspecial!! E ca si cum Monica Belluci s-ar stresa ca nu are sanii ca super-modelele din reviste... Cand ea are ceva mult mai fain...

 

I'm a great believer in luck, and I find the harder I work the more I have of it.(Thomas Jefferson)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema pe care ti-o pui este foarte sensibila si denota o dorinta neimplinita. Vrei, dar crezi ca nu poti, sa fii mai explicita atunci cand iti marturisesti dragostea. Am citit ceea ce te face sa eziti, exprimarea verbala o plasezi inferior celei scrise sau vorbitului la telefon. Inainte sa continui, vreau sa-ti reamintesc ca exprimarea sentimentelor se face excelent si fara vorbe. Dar cred ca deja stii asta. Vorbitul liber tine de o anume stiinta, timiditate, exercitiu. Sunt persoane care "te fac" numai din vorbe, fara a concretiza nimic din cele spuse. De aceea, sunt oameni care nici nu pun prea mare pret pe vorbe.

Recunosc insa ca soaptele dulci au farmecul lor, iar sensibilitatea cuvintelor este perceputa prima. De aceea cred ca va trebui sa-ti iei inima in colti si sa treci la marturisiri cu sotul de fata. Nu suna nimic fals, pentru ca nu este ceva fals in spusele tale. Cel mult vei parea stangace, incurcata, ceea ce te va face de 1000 de ori mai dulce in ochii iubitului tau, care se va topi de admiratie.

E drept, exista o mica sansa ca sotul tau sa se uite la tine ca la un martian. Oricum, merita sa incerci si apoi s-ar putea sa inceapa sa-i placa martienii...

Cum ar trebui sa te porti cu un barbat? Un calcul logic spune ca nu ar trebui sa lasi totul la vedere, inclusiv sentimentele. De multe ori, cel caruia i le daruiesti nu-i in stare sa le merite.

Eu insa sunt pentru exprimarea sentimentului asa cum exista el, pentru ca viata-i scurta si vreau sa ma bucur de trairile mele. Am mai luat-o peste bot, dar cred ca o luam oricum, nu pentru ca nu mi-am cenzurat exprimarea dragostei.

Curaj.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Rufus

nu ar trebui sa lasi totul la vedere, inclusiv sentimentele. De multe ori, cel caruia i le daruiesti nu-i in stare sa le merite.Eu insa sunt pentru exprimarea sentimentului asa cum exista el, pentru ca viata-i scurta si vreau sa ma bucur de trairile mele. Am mai luat-o peste bot, dar cred ca o luam oricum, nu pentru ca nu mi-am cenzurat exprimarea dragostei.Curaj.http://community.webshots.com/user/tora97"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


id="quote">id="quote">Un raspuns la intrebarile mele, multe... Sunt ft deschisa si spun mereu vorbe bune, "te iubesc", copilului si sotului, chiar daca nu le-am auzit cand eram copil, dar eram sigura ca exista sentimentul. Spun de asemenea si cand sunt suparata si cred ca daca transmit starea de suparare sunt datoare sa o transmit si pe cea de bine, tocmai de aceea, pt ca viata e ft scurta si chiar nu stii ce se poate intampla. Dar ma simt descoperita acum, poate tocmai pt ca am luat-o peste bot. Ceva nu e bine cred, mai trebuie si mister.zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai mult conteaza faptele decat vorbele chiar(sau mai ales) in iubire.Daca ai parte si de vorbe si de fapte, atunci e si mai bine.[:D]

Si eu sunt rece si retinuta in exteriorizari prin vorbe.Chiar de la inceput cand eram prieteni , i-am cam taiat sotului meu din avantul de romantic.I-am dat de inteles ca nu ma dau in vant dupa stele si floricele si apusuri de soare...

Prefer sa-mi arate ca ma iubeste decat doar sa mi-0 spuna asa...una doua..."te iubesc".

In schimb, in ceea ce priveste exteriorizarea sentimentelor fata de copii....sunt campioana!!!!

 

Toate cele bune!

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

eu nu i-am mai spus sotului meu "te iubesc" nici nu stiu de cand ... dragastoasa cu el nu prea sunt ... consider ca ce fac si atat cat fac e suficient si atata timp cat el nu spune nimic si imi spune ca e fericit alaturi de mine nu intentionez sa schimb nimic ... daca m-as cocoli sau l-as alinta as fi o prefacuta ... pt ca eu nu sun asa ...

 

O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu consider ca exprimarea sentimentelor prin cuvinte duce oarecum spre falsitate. Sunt f rare ocaziile cand cuvintele exprima exact ceea ce simti.

Nici la noi in casa nu se fac declaratii dulci, dar suntem amandoi constienti ca ne iubim din mici gesturi, care inseamna mai mult decat te iubesc exprimat prin cuvinte.

Important este sa te simti iubit, nu sa ti se spuna.

Sotul tau poate constientiza ca-l iubesti si ca ai nevoie de el, mult mai acut dintr-un gest oarecare, decat daca i-ai spune-o direct.

 

Invingatorul ia totul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...