Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aveti un sot zgarcit?


Recommended Posts

Buna fetelor, Sper ca n-a mai postat nimeni subiectul asta pana acum. Ma intrebam si eu daca mai sunt soti zgarciti pe acolo si cum va afecteaza asta pe voi. Eu am un sot minunat, insa cand vine vorba de bani, ma exaspereza. Nu zic eu ca nu e bine sa strangem bani pentru viitor, dar sunt lucruri in casa care iti trebuiesc acum, nu in 20 de ani(mobila, fotoliu,etc). Insa de cate ori vine vorba sa luam ceva , mai intai zice ca nu ne trebuie, iar mai apoi ar cumpara cel mai ieftin si de nimic lucru. S-a intamplat de multe ori cand ne-am cumparat un fotoliu, mobila de sufragerie, masina, etc. Culmea culmilor este ca dupa ce cumparam lucrul respectiv(de obicei ce-l pe care il vreau eu)ii place de nu mai poate si imi multumeste ca l-am facut sa il cumpara[8D] Ce sa ma mai fac cu el, nu stiu.. Si acum vine hopul mare, ca o sa ne cumparam o casa... Nici nu vreau sa ma gandesc ce "bordel" o sa vrea sa ia[:D]Asa ca ma pregatesc din timp.[il] Adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Hmm, sotul meu nu e zgarcit insa tatal meu cam e [:D] de fapt i-as spune mai bine econom [:D]. Mama mea e prea mana larga si cheltuitoare si tot asa se chinuie si ea cu tata ca sa mai cumpere un obiect din asta mai costisitor. Dar ideea e ca daca tata nu era asa strangator ar fi fost jale [:D]

tata s-a invatat asa din copilarie pentru ca de la 14 ani s-a descurcat singur si cu scoala si cu munca, a fost foarte sarac si a muncit si invatat pe branci si strangea orice castig fiindca altfel cine stie unde ajungea. asa ca eu il inteleg si il admir pentru felul in care gestioneaza banii.

atat timp cat nu exagereaza si poate fi convins la niste cheltuieli pt casa nu vad probleme.

 

poate trebuie sa vezi si care e motivul "zgarceniei" lui :)

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, multumesc lui Dumnezeu, este chiar extrem de generos...toti banii lui sunt la mine, imi pot lua tot ce vreau eu, nu imi reproseaza, chiar ma cearta daca aleg ceva ieftin si indoielnic dpdv al calitatii...de fapt este opusul soacra-mii, care e oi zgarcitura, si "pocneste" cand vede ca ma rasfata![:D]

 

Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, uneori mi-as dori sa fie mai zgarcit, cheltuie cat doua gagici la un loc.Iar eu sunt poreclita "menghina" de catre prieteni, eu sunt cea zgarcita, uneori in magazine sotul vede ceva pentru mine si vrea sa-mi cumpere si eu nu si nu, ce-mi trebuie mie bluza aia, uneori mi le ia cu forta.

 

In schimb, cand vine vorba de cadouri, as putea cheltui si ultimul banut din buzunar, numai sa-i vad cum se bucura pe cei apropiati mie. Iau cadouri pentru toata familia, cel putin unul pe luna, fara sa fie o ocazie speciala si-mi place sa le impachetez, le fac ambalaje speciale din atlas, matase pictat, sunt nebuna dupa chestii din astea. Cred ca sunt avara numai cand e vorba de mine.

 

 

in schimb tata e zgarcit, dar s-a mai educat, uneori glumim noi, menghinele, pt ca mama cheltuie toti banii pe care-i are in buzunar indiferent daca are 100.000 sau 10 milioane pe zi, pana la ultimul banut. Vine acasa si zice "nu mai am nici macar o moneda sa fac un cerc". Asa ca i se dau bani cu portia, dar ne mai jecmaneste cateodata. Si o iubim pentru asta, chit ca ne shmechereste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, daca ar cumpara un "bordel" ar fi chiar nasol[:D][:D][:D]

 

Sotul meu nu e zgarcit deloc, desi, poate la prima vedere ar parea. Totusi, reuseste sa ma mai aduca cu picioarele pe pamant, ca eu, in loc sa cumpar cate ceva pentru noi cumpar pentru cei din jur. De exemplu, pentru nepotelul meu care trebuie sa se nasca. Am facut depozit in casa cu hainute, botosei, carti. Cine vine in casa noastra zice ca ne pregatim sa devenim noi parinti!

 

In rest, imi da bani de fiecare data cand ii cer (ca eu castig putin si se duc repede)[bang]

 

Ioana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu si sotul meu suntem extrem de cheltuitori.Nu cred ca mi-ar ajunge vreodata vreo suma de bani.Nu suportam sa avem bani fara sa-i cheltuim.De multe ori ii cheltuim pe nimicuri....dar mai facem si investitii.Prietena mea spune ca n-am mai vazut asa ceva ca la noi...

 

Fratele meu este la fel ca mine, in schimb cumnata mea este zgarcita rau....Si recunoaste asta, dar nu-si poate ascunde starea asta de zgarcenie.

 

Tin minte ca in copilarie cand era de buzunarit...apelam la buzunarele tatalui meu.Puteam lua si 50 de lei sau chiar 100 de lei(cine a prins pana in `89 stie ce insemnau 100 de lei) fara sa remarce sau daca remarca nu spunea nimic.In schimb daca ii luam 3 lei mamei....remarca si, imediat facea sedinta cu noi, copiii.[bang] Mama credea ca e zgarcita pentru ca fost saraca toata copilaria ei...

 

Toate cele bune!

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu sot e o comoara...imi face toate poftele.Dar nici eu nu exagerez...adica chiar daca am bani in buzunar nu ma arunc la haine fff scumpe, chiar daca uneori imi doresc. Rareori fac cheltuieli exagerat...in schimb el cam cheltuie mult (ultima achizitie de care e f mandru e o plasma de 100mil)...

 

Corina

Albumul meu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...