Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aveti un sot zgarcit?


Recommended Posts

Nu e zgarcit, din contra prea cheltuitor! Si uneori am impresia ca nu administreaza bine banii. Alti oameni normali ar trai bine 3 luni cu cat ne intra noua lunar...si totusi sunt zile in care nu avem bani aproape deloc. si asta pentru ca cheltuie aiurea. Banii casei nu stau la mine ci la el. Eu imi pastrez o parte din salariul meu, cat sa am sa-i trimit mamei lunar un ajutor si pentru diverse chitibushuri zilnice. In rest toti banii stau la el. si mie imi convine pentru ca daca ar fi invers as avea prea multe obligatii de la regia casei, aprovizionare, cheltuieli uzuale, pana la platit datorii (ca avem si de-astea), afaceri, etc. El cumpara tot in casa si plateste tot, imi cumpara lunar tot ce am nevoie pentru intretinerea mea personala, cumpara cainelui tot ce are nevoie, iar la proiectele mari se consulta cu mine, cadem de comun acord si tot el plateste. Nu mi-ar placea sa fiu eu in locul lui sa administrez eu totul sa-mi bat capul si sa fac calcule. Asa eu doar il intreb: avem bani pentru cutare lucru? Daca da, ok, daca nu nu ma intereseaza de ce. Mai bine sa dorm eu linistita. "Cutare lucru" insemnand o casa, o excursie in strainatate, o investitie mare oricum.

Acum un an jumatate eram in pragul falimentului si cu casa ipotecata. Am reusit sa ne redresam si vreau sa va spun ca eu nu am sitit lipsuri in aceasta perioada. Deci are si parti bune si daca banii stau la el este in primul rand ca eu sa nu-mi fac griji si sa fiu oarecum protejata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Al meu sot e si zgarcit si cicalitor. Pai sa ma duc eu sa fac piata (ca de, se mai intampla sa mai fie nevoie si doar n-o sa-l astept pe el) ma socoate la ultimul leut. Asta ma scoate din minti!!

A fost o perioada in care ambele carduri de salarii (si al meu si-al lui) erau la el. M-am revolutionat, si acum stau in casa, cu acces de ambele parti. Dar, daca am scos bani, vine avalansa: de ce ai scos, cat, pe ce ai mai cheltuit...

Offf, mai am de lucru la aces capitol...

 

Liliana& [comoara] Andra-Maria

Avem 2 ani

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor,cum de ati ajuns voi in situatia asta?[cusca]

eu nu am de gand sa ma marit pana nu pun la punct toate aspectele legate de viata aceasta in comun.deocamdata,cum am zis,stam impreuna si incerc sa il obisnuiesc cu ideea ca suntem "noi" si viata "noastra" si problemele sunt "ale noastre",la fel ca si momentele bune,la fel ca tot ce ni se intampla,fie ca afecteaza in mod direct doar pe unul,sau pe celalalt.cand se ajunge la intrebari de genul "da tu pe ce ai mai dat banii???" e clar ca ceva,undeva ,e gresit. e ca un deal care se surpa usor ,usor pana o ia de tot la vale.[neand]

 

http://photobucket.com/albums/c373/gabrielacatalin/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuvantul care-l caracterizeaza pe al meu sot este cumpatat. Ca doar e Balanta.

Ii place sa se respecte, dar nu este foarte cheltuitor. Cand ne-am propus sa strangem bani a fost intelegator si s-a limitat la ceea ce a avut. Nu-i place sa se imbrace cu haine de proasta calitate. Mai bine are mai putine haine, dar de calitate.

 

Mami si NiKo (24 sept 2004)

 

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor si baietilor, ma gindisem si eu sa deschid un subiect cu tema asta, dar pentru ca exista deja unul, am sa scriu aici. Nu este vorba despre mine, ci despre o foarte buna prietena care mi-a cerut parerea si efectiv n-am stiu ce sa-i spun, inclinind cind spre da, cind spre nu. Deci ea s-a despartit de-un sot manipulator, chitibusar, care nu vroia copii, nu dadea si nu vroia tandrete, intr-un cuvint nu se potriveau deloc.

 

De citeva luni bune este intr-o relatie cu un coleg de servici tandru, care-i spune la tot pasul c-o iubeste si ca nu poate fara ea si care vrea copii. Ea s-a atasat foarte mult de el, il iubeste si i se parea chiar incredibil ce noroc a dat peste ea, dar problema este urmatoarea: i se pare zgircit (asta a inceput sa creada in timp, cu un exemplu azi, unul miine si tot asa). Tin sa va mentionez ca ea este foarte generoasa si pur si simplu ii este jena sa faca unele remarci pentru a nu-l jigni. Sa va dau citeva exemple: vine la ea de multe ori sa manince, citeodata nu contribuie cu nimic, citeodata aduce un sandwich, dar numai unul..pentru el. Ok, sa presupunem ca n-a avut bani de doua, dar nici macar nu o intreaba ''vrei si tu''?..nu, maninca singur. Au fost invitati la parintii lui. Ea a cumparat flori pentru mama lui si vin pentru tatal lui si i-a propus prietenului sa ia o sticla si pentru ei. El a luat, e drept..dar pe cea mai mica. Presupunem iar ca n-are bani, sau s-a gindit ca el nu bea deobicei. Au ajuns acasa la ea, au baut putin si el cind a plecat a luat sticla cu el.

 

Dupa parerea ei (si-a mea) e inadmisibil, si nu putem intelege comportamentul lui. Ea este o persoana deosebita din toate punctele de vedere si foarte generoasa, cum am mai spus, si probabil se asteapta la acelasi comportament din partea celorlalti. Alt exemplu..maninca impreuna la servici, isi iau mincare diferita. Ea-l intreaba tot timpul daca vrea sa guste din mincarea ei, el gusta sau ia chiar jumatate (ca-mparte ea), dar niciodata el n-a intrebat-o daca ar vrea si ea sa guste. Ar fi multe exemple in acelasi gen. Pe de alta parte sunt si exemple in care n-a dat dovada de egoism. Cind s-a despartit de fosta prietena i-a lasat tot si i-a platit si chiria pe 2 luni pentru ca fata n-avea bani. Prietena mea ma intreaba pe mine ce cred..si pe cuvint ca nu stiu ce sa spun, am incercat sa-l inteleg..ca asa a fost crescut (el e din canada, nu-i roman), ca totusi uite, i-a dat bani fostei, deci nu e zgircit...nu stiu efectiv. Pina la urma ea i-a spus ca o termina, pentru ca se gindea ca n-ar putea trai linga un zgircit (chiar incepuse sa se gindeasca ca poate rau a facut ca si-a lasat sotul, ca ala ii dadea si-o intreba tot timpul si pe ea daca vrea). Deci i-a spus, si el, evident ca printre lacrimi si rugaminti, a cerut si motive. Si atunci cu toate jena i-a spus citeva faze de zgircenie. El a raspuns ca i se pare evident ca intr-o relatie daca vrei sa ceri. Adica ea ar fi trebuit sa-i ceara. Fetelor, sper sa intelegeti corect ideea. Deci nu e vorba de mincare in sine, nici de bani, ci de gest, atit, de gest..Bun, i-a fost mila de el, de lacrimi si tot si i-a mai dat o sansa. E drept ca el acum face eforturi, ceea ce e un lucru bun. Adica intreaba, e mai atent, chiar a si venit cu citeva cumparaturi la ea. Dar...de ex. a adus un platou cu legume..ea a luat una doua si-n timp ce gatea, el le-a mincat pe toate, fara sa intrebe macar..tu mai vrei? iti mai las?...e drept ca el e ditamai omul, inalt si mare..deci normal sa manince mai mult. Inca o data precizez fetelor, nu e vorba de mincare si de care si cit maninca..ci de gestul in sine, faptul de-a te simti ocrotit, protejat..Ea asa este, se gindeste in primul rind la celalalt, adica pina nu se asigura ca el e in regula nu se atinge..Nu stiu, oare m-am exprimat destul de corect pentru ca ideea sa fie destul de bine inteleasa? sper ca da...Deci, dupa parerea voastra, ca eu nu stiu ce sa mai zic..e zgircit sau nu?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca o IUBESTE (ca parca ai mentionat pe undeva lucrul asta,ca ar fi foarte indragsotit de ea),atunci o sa invete ce gesturi sa faca,daca instinctele nu fuctioneaza cum trebuie.de multe ori barbatii au sentimente foarte puternice,dar nu stiu sa se exprime cum trebuie.

la partea cu mancarea,se poate sa fie pur si simplu un haplea ,asa ca il intelegem[:D]cu celelalte gesturi,se poate sa fi avut parte de un exemplu prost in familie,de unde si ideea ca trebuie sa ti se ceara ca sa oferi samd.pana la urma,daca e vorba de sentimente puternice( chestii care chiar inseamna ceva,il misca,etc),s-a vazut ca banii nu reprezinta o problema->faza cu fosta prietena,cand a preferat sa ii lase totul si sa o ajute cu chiria.asa ca...poate ca nu e chiar un caz pierdut.

 

 

 

http://photobucket.com/albums/c373/gabrielacatalin/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...