Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cat tine speranta?


Recommended Posts

Mulumesc de raspunsuri. Da, e adevarat, speranta moare ultima. Aveti perfecta dreptate in tot ceea ce ati zis, si probabil cu trecerea timpului ma voi uita in urma doar cu melancolie. Oricum, sunt intr-o faza avansata de "recuperare". Imi pare rau dupa relatie, pentru ca nu consider ca "hopul" de care am dat, nu putea fi trecut. Insa poate trebuie ca el sa treaca prin mai multe relatii sa realizeze de fapt, ca atunci cand flacare de la inceput se stinge altceva ii i-a locul, respectul, increderea si comfortul fata de persoana cu care esti. Sunt o persoana cu picioarele pe pamant, independenta si foarte realista, stiu ce vreau. Poate sunt prea serioasa in alte vietii si nu sunt destul de distractiva cum este o fata la 20 de ani. Desi la inceput asta i-a placut la mine si el imi vorbea de casatorie si familie. Nu inteleg de ce s-a intors cu 360 de grade si s-a indreptat spre nesiguranta care i-o ofera cineva atat de tanar. Este mai interesant?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Silvia, ai spus vorbe foarte adevarate: "trebuie ca el sa treaca prin mai multe relatii sa realizeze de fapt, ca atunci cand flacare de la inceput se stinge altceva ii i-a locul, respectul, increderea si comfortul fata de persoana cu care esti". Daca pentru el tu ai fost prima relatie de durata, se poate sa nu fie suficient de "copt". Si aceasta ipoteza e intarita si de faptul ca s-a cuplat cu o persoana mult mai tanara. Sunt convinsa ca meritzi o persoana mult mai matura si mai trecuta prin experiente de viatza, fiindca e clar ca-ti doresti ceva de durata. CE cred eu insa e ca nu ar trebui sa te bazezi doar pe "respect, incredere si confort". O flacaruie, tot mai ramane acolo undeva. Dragostea e totul si nu te multumi cu mai putin! POate nici el nu ti-a oferit tie altceva decat o relatie calduta si comoda, ceea ce e mult prea putzin. Curaj si incearca sa gasesti ceea ce meriti (si nu te multumi cu putzin!).

 

Bee

si Fetitza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea in primul rand sa te felicit pentru maturitatea de care dai dovada in abordarea problemei si pentru faptul ca ai reusit sa ramai rationala si incerci sa treci peste situatie. Nu cred ca prietenul tau este de condamnat, mie nu mi se pare ca a jucat pe doua fronturi, parerea mea este ca nu a vrut sa te raneasca si de-aia nu ti-a spus de la inceput adevarul.

 

Pe de alta parte... nu iti face iluzii doar pentru ca lui ii pare rau ca te-a ranit. Asta nu dovedeste altceva decat ca nu era un om rau si ca sentimentele lui pentru tine au fost serioase (am subliniat timpul trecut).

 

Ca sa raspund la intrebare... speranta dureaza cat timp se poate hrani din ceva. Si nu se hraneste numai din ceea ce a fost intre voi, mai este si faptul ca el nu a fost inca inlocuit in inima ta de altcineva.

 

Eu zic sa iti pastrezi sangele rece dar sa nu iti faci iluzii. Faptul ca ea e prea tanara... cred ca el nu cauta ceva serios in acest moment, si tocmai asta l-a indepartat de tine si l-a apropiat de ea.

 

PS. Asa ma tem si eu de teoria cu barbatii care raman cu prima prietena care o iau razna mai tarziu... pentru ca eu am fost prima prietena a sotului meu...

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar crezi ca merita sa-i mai dai o sansa ?

Eu i-am dat fostului meu sot prea multe sanse si l-am iertat de prea multe ori . Am incercat acest lucru pentru copilul pe care il avem impreuna.Sincer cred ca s-a invatat sa fie iertat de fiecare data .

Ai 30 de ani si ar fi bine sa profiti de acest lucru .Cred ca ai putea sa-l uiti si sa mergi inainte. Te-ai gindit vreodata ca poate el nu a fost pentru tine ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa-i spui sufletului sa nu mai spere. Incerc sa imi impun asta de 5 luni de zile, si sunt zile cand reusesc sa o fac si zile cand speranta reinvie mai puternica ca niciodata. Ceva in adancul sufletului nu imi da pace.

 

Am o prietena careia i s-a intamplat exact acelasi lucru ca si mie si ea a aflat acum o saptamana. Este total distrusa si stiu exact prin ceea ce trece. Ma gandeam la un moment dat, oricat de egoist ar suna, ce bine e ca nu sunt in locul ei. Curios, nu-i asa? Cu toate ca sunt exact pe acelasi drum, numai cu cativa pasi inainte ei. De o saptamana de zile numai subiectul asta il dezbate si nu mai stiu ce sa-i zic. Ma vad pe mine in ea si stau si ma gandesc cu groaza cat am putut eu sa imi "terorizez" o prietena povestind si repovestind aceleasi lucruri.

 

Ma doare sa o vad suferind. Si vad aceasi speranta in ochii ei care o vad in mine. Ca poate, poate toate vor trece si se va intoarce. Stiti ce i-am zis? Sa revina la realitate si sa se adune ca nu merita. Ca efectiv nu are ce face si ca in momentul asta singurul lucru pe care il poate controla este persoana ei. Si ca, cu cat incearca mai mult, cu atat il va indeparta mai tare. Am ajuns sa ii dau eu sfaturi.[mariaj] Problema e ca pana si mie imi este greu sa le aplic. Incerc insa sa o fac sa inteleaga ca ati da speranta este mult mai rau decat daca accepti situatia asa cum este si continui sa mergi inainte. Daca va fi, va fi, si daca nu, macar ti-ai continuat viata. Usor de zis, cam greu de facut, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am o intrebare pentru voi si pentru Rufus, in special.

 

Care ar fi modalitatiile de a recastiga o persoana pe care ai pierdut-o sau de a o face sa se indragosteasca de tine din nou? Si exista vreo sansa de a o recastiga din nou in momentul cand acea persoana s-a implicat intr-o alta relatie? Sunt niste intrebari care mi se pun de doua saptamani incoace de prietena mea care tocmai a fost lasata de prietenul ei si adevarul este ca si mie mi-au trecut foarte des prin cap avand in vedere ca am fost si "sunt" in aceasi situatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor as vrea sa va intreb ceva, mai ales pe Rufus.

 

Cum poti sa recuceresti o persoana pe care ai pierdut-o sau sa o faci sa se indragosteasca de tine din nou? Sau ce sansa mai este ca persoana respectiva sa se intoarca daca este implicata intr-o alta relatie?

 

Sunt doua intrebari care mi se pun de doua saptamani incoace de o prietena a carei relatie s-a destramat de curand si daca stau sa ma gandesc bine mi-am pus si eu intrebarile astea de nenumarate ori.

 

Ati reusit careva din voi acest lucru si daca da, cum?

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...