Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun sau....???


Recommended Posts

Cred ca mai mult se cere a fi un sfat financiar decat o simpla intrebare. Noi punem banii la comun, dar dupa ce... facem lista de datorii (care de cateva ori a depasit bugetul)...ramanem cu mai nimic.Bine, nu ducem lipsa mancarii, dar multe altele nu ni le permitem.Prietenele mele imi spun ca au banii separat de soti si nu stiu cum se face...dar nu au datorii si isi permit si micile placeri cosmetice: un tr. cosmetic, un coafat pe saptamana si altele....mor...eu ajung bianual la coafor pt taiat varfurile.... si sunt confuza...unde gresesc?? Mi se pare normal sa fie totul la vedere si totusi??????? [url="http://community.webshots.com/user/dady1968"]Poze octombrie!![/url][foto] Tania cu Andreea(14 sept'96)+ [iepu] Bianca (14 febr'04) Ce nu poti controla...evita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Intotdeauna am fost cu banii la comun indiferent cine cistiga mai mult. Dupa ce ii imparteam pe datorii, din ce raminea ne satisfaceam alte placeri,coafor,etc.Aici este obiceiul de conturi separate,si fiecare cam face ce vrea cu banii lui.Eu nu as concepe asa ceva, tragem la comun si asa cred ca e corect intr-o casnicie.

 

 

 

Dana si gemenii

Voiculestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dady, intrebarea este ce inseamna "separat" Ca daca prietene tale isi tin banii pentru placeri, si sotul plateste toate facturile, e normal ca ele sa mearga la coafor si el sa mai ramana numai cu bani de tigari.

Si noi avem banii la comun, nu numai de cand ne-am casatorit, ci mai mult! De cand ne-am cunoscut!! Datoriile pe care le avem, sunt comune, si nu ma deranjeaza ca nu merg decat extrem de rar la vreum salon de infrumusetare. Rar insemnand maxim de 3 ori pe an.

Nici nu ma mir ca toti banii se duc pe facturi, rate si mancare, la ce viata traieste romanul!

Apoi, mai e un aspect. La noi, de exemplu, nici unul nu cheltuie fara ca celalalt sa stie. Tu nu iti permiti acele "multe" pentru ca sotul tau arunca banii pe ceva ce tie nu iti convine? Sau pur si simplu aveti datorii cam cat venituri?

Asa ca nu e simplu de raspuns, dar pe scurt, la noi e un DA categoric la bani pusi impreuna, indiferent de cat castiga fiecare din noi.

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi, categoric banii la comun,iar dupa ce platim toate cheltuielile ne satisfacem si noi nevoile personale din ce mai ramane.....

dar, pe langa banii pusi la comun avem si noi o mica rezerva doar a noastra! nici nu mi-ar placea fiecare cu banii lui, cu independenta lui, ca doar suntem o familie!! optez pt un DA categoric ai banilor pusi la comun, indiferent de cat castigam unul sau celalalt!!

 

P.S.: sa stii ca la ce nivel de trai au "oamenii de rand" a inceput sa nu mi se mai pare ceva "oooaaauuu" sa ajungi la coafor doar de 2 ori pe an!!

 

<< Daca altul poate, pot si EU....>>

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales cand sunt putini, banii trebuie sa stea la comun. Nu ca daca ar fi multi ar trebui altfel, dar cand nu esti crispat de lipsa lor, nu stai cu ochii pe buzunarul partenerului sa vezi ce a dosit pe-acolo!

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Podeanu

Intotdeauna am fost cu banii la comun indiferent cine cistiga mai mult. Dupa ce ii imparteam pe datorii, din ce raminea ne satisfaceam alte placeri,coafor,etc.Aici este obiceiul de conturi separate,si fiecare cam face ce vrea cu banii lui.Eu nu as concepe asa ceva, tragem la comun si asa cred ca e corect intr-o casnicie.Dana si gemeniiVoiculestii


id="quote">id="quote">si noi facem la fel. Punem banii impreuna, ca asa este intr-o casnicie sincera. Iar daca unul dintre noi doreste ceva, discutam despre asta si apoi ne permitem una si alta, fara sa tinem cont, ca eu sau sotul meu, cheltuim mai mult din banii comuni.Himmelsduftid="navy">[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de cand ne-am mutat impreuna suntem si cu bugetul la comun. rare au fost cazurile cand am castigat mai mult ca el, insa niciodata nu s-au iscat discutii pe tema asta. suntem impreuna de 3 ani, locuim impreuna de vreo 2 si ne vom casatori in curand.

 

si noi am avut probleme cu gestionarea banutilor si inteleg frustrarile prin care treci. ce am facut eu: am urmarit sa imi dau seama cam ce tipar avem de cheltuire a banilor: cam cat dam pe chestii inevitabile - mancare, transport, chirie, utilitati, etc - si cam cat e spargere in figuri la nivelul de atunci - adik excursie de weekend cu prietenii de-a lungul coastei baltice in care am cheltuit de 4 ori suma decisa initial etc. odata ce am identificat gaurile negre, am initiat discutii pe tema prioritatilor:

cat pe cheltuilile inerente - chirie, papa, transport, etc

restul, diferenta ramasa o puneam sub discutie. nu luna de luna, insa in general am facut o intelegere legata de prioritati. de genul: eu am nevoie de tr. cosmetic, coafor, masaj pt spate. el are nevoie de inot iarna sau alte activitati mai sport care costa si astea.

si am facut compromisuri de genul:

eu ma epilez acasa, ma vopsesc acasa si ma duc la coafor de regula doar pt varfuri si rar pt o tunsoare noua. insa si dumnealui o rareste cu iesirile cu prietenii lui.

 

aici i-am gasit eu cuiul: noi ne mutasem impreuna, plateam totul din salarii. pe cand ai lui prieteni, insa solo la acea vreme, stateau si cu parintii si tot salariul lor - la acelasi nivel cu al prietenului meu se duceau doar pe distractii. normal ca noi nu puteam tine pasul.

 

sa nu crezi ca ne-am redresat peste noapte. am tot readus in discutie odata la cateva luni acest subiect pana cred ca i-am facut spalare de creier. plus, mereu punctat pe diferenta de prioritati intre noi si respectivii amici.

 

normal ca la incepu ma aproba cu jumate de gura si faca tot ca el. insa e un inceput.

 

acum, dupa 2 ani de mancat ficatii mei - la figurat - pot sa spun ca stam mult mai bine. ne planificam si negociem inclusiv chestii gen palton de iarna - ca io vreau un cojoc mai shmecher si mai scump sau el vrea nush' ce pantofi de birou care ii plac lui.

 

nu stiu daca ti-e foarte clar din raspunsul meu, Dady 68. eventual poti reveni cu intrebari.

 

insa, categoric, banutzii la comun. altfel nu aveti cum sa va coordonati la acest capitol mai ales cand banutii nu sunt asa de multi.

 

 

cinta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tania, uite ca-ti raspund si eu contra curentului[;)]

au mai fost ceva subiecte pe tema asta.

 

la noi fiecare e cu portofelul lui, cu cc cardul lui.

cheltuielile le platim pe din doua, iar ce ramine cheltuie fiecare cam cum are chef. nu ne spargem in figuri, dar nici nu dam socoteala pentru orice chestie de citeva sute de mii.

la lucrurile importante si scumpe ne sfatuim.

daca ramine unul in pana, celalalt il sponsorizeaza.

eu ma simt foarte confortabil asa si vad ca si lui ii place.

 

insa la noi asa a fost de la bun inceput. eu sint o fire mai independenta si mi s-ar fi parut aiurea sa pun banii in sertar.

daca vrei acum sa instaurezi regimul asta s-ar putea sa apara ceva proteste.

 

si la noi e totul la vedere. adica ma intreaba: mai ai bani? si eu zic da sau nu, dupa caz. dar daca e da, nu zic suma decit daca avem ceva de cumparat impreuna[^]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru banii in comun, dar uneori pot aparea multe probleme, mai ales cand unul castiga mult mai mult decat celallat.Noi suntem de 8 ani impreuna si stam de 7 ani si 10 luni impreuna.La inceput cumparam doar mancarea impreuna si cheltuielile, dar de cand stam impreuna, este totul la gramada.Nu de putine ori am ajuns sa discutam al cui e masina de spalat vase si al cui e televizorul, dar asta cred ca se intampla in multe cazuri.[neand]

La noi banii sunt la mine aproape intotdeauna( adica cartelel de banca), dar eu pana in ziua de azi nu mi-am cerut voiesa imi cumpar un lucru personal,si nicinu am fost intrebata niciodata ce fac cu banii.

El fiind pe camion are bani cu el, iar eu am cardurile[:D].

Normal ca nu arunc cu bani, cu toate ca el de doi ani castiga triplu decat mine, dar imi fac multe capricii.Eu cred ca intr-o relatie, mai ales o casatorie, este bine ca banii sa fie in comun, cu toate ca fiecare trebuie sa aiba cateva monede( cum zice al meu[:D]) cu el tot timpul.

Am vazut si persoane, mai ales barbati care nu au niciodata bani in buzunar, cu toate ca lucreaza si castiga mi bine decat femeile.Eu nu cred ca acest lucru ar trebui sa se intample, cu toate ca sunt si exceptii.

Parerea me, insa cand ai totul in comun, cand trebuie sa imparti e marrrreee problema.[:D]Si va spun din proprie experienta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...