Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun sau....???


Recommended Posts

Cred ca din punct de vedere "economic" e mai bine cu banii la comun. Cand ei sunt putini. Pai daca ii mai si tii separat si fiecare isi mai trage pentru el o parte, ce mai ramane? Nu se pot face planuri prea bine cand nu stii exact de cat dispui etc.

Totusi sunt multi care au banii separati, mai ales pe aici. Unele persoane nu suporta sa fie controlate, vor independenta etc. Se poate sa mearga si cu banii separati, dar e bine sa fie mai multisori in cazul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

si eu sunt tot pentru banii la comun...mi se pare normal sa fie asa intr-o familie normala in care ambii parteneri se iubesc si nu au secrete unul fata de celalalt

 

nici noi nu mai ramanem cu multi banuti dupace platim toate facturile si ratele dar cea avem ii folosim cat putem sa ne luam cate ceva...sa iesim in oras impreuna sau pentru7 mancare (aici se duc o gramada de bani iarasi)

 

singurul dezavantaj in situatia asta este ca nu prea pot sa-i fac surprize [:D] mai ales ca vine acum mos Niculae sau Mos Craciun si as vrea sa-i iau cate ceva fara sa stie...dar in rest totul mi se pare frumos sa fie asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi putem banii la comun in sensul ca avem chiar un tabel in excel in care scriem cheltuielile. Cand luam banii (chiar daca pe card) facem bugetul cu ceea ce trebuie sa cheltuim in luna respectiva si ce ne ramane. Normal ca nu trebuie sa cerem voie -ca doar nu suntem la gradinita- pentru a face cheltuieli rezonabile, dar mi se pare normal sa nu cumpar o canapea noua de una singura ca sa fac gaura in buget [:D]. Important este ca fiecare sa treaca cheltuielile facute de preferat la sfarsitul zilei ca la saptamana nu iti mai aduci aminte decat daca ai platit cu cardul.

 

Noi datorii nu avem si nu platim nici rate sau chirie, avem o garsoniera dar cel mai mult cheltuim pe iesirile in afara orasului care in ultimul timp au fost foarte dese. Deci motorina, cazare, mancare, pe asta se duc cei mai multi bani. Restul pe intretinere, telefoane, cheltuieli zilnice. Am reusit pana acum si sa facem economii (noi suntem casatoriti de un an) dar de la anul ne-am propus sa economisim punand banii in banca, sa nu mai fim tentati [:D] ca daca ne dorim un bebe, lucrurile se complica.[alcool]

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ankalaura

Apoi, mai e un aspect. La noi, de exemplu, nici unul nu cheltuie fara ca celalalt sa stie. Tu nu iti permiti acele "multe" pentru ca sotul tau arunca banii pe ceva ce tie nu iti convine? Sau pur si simplu aveti datorii cam cat venituri?Anca si papusica Eliza (26.august.03)Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare


id="quote">id="quote">id="size1">Ei da, aici ai atins coarda sensibila....EU fac lista de cheltuieli, EL imi spune ca oricum o are in cap, si-l stresez cu listele mele. Si mai intotdeauna ma trezesc cu cheltuieli neprevazute care ne dau bugetul peste cap. Cheltuieli de-ale lui.... Are un hobby nu tocmai ieftin: IT si tot ce e legat de el . Tot ce este nou la capitolul Soft si Hard, bineinteles ca tb. achizitionat.[xx(] De cele mai multe ori trec cu vederea pt. ca ma simt ca o inchizitoare ca tb. sa-i fac observatii, dar cate odata explodez si ma simt iar penibil. De ce tot timpul tb. sa ma simt penibil pt. ca el sare calul mai mereu??Uite un exemplu: cand ia CAR-ul de la serviciu este obligatorie obisnuinta de a-si lua un lucru personal( f scump de cele mai multe ori). Ma simt frustrata pt. ca nu spune < hai sa ne luam ceva ce nu ne-am permite in mod obisnuit>. Si eu imi doresc f multe si totusi renunt pt. ca m-as simti vinovata sa fac cheltuieli nepotriviute bugetului. Avem totusi doi copii de crescut. Si cheltuielile tot cresc...Sfaturi???Poze octombrie!id="red">![foto]Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)Ce nu poti controla...evita!id="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tania, eu stiu de la Ovi ca ce apare nou-foarte nou in domeniul IT e de obicei mai scump decit face. adica daca ar mai astepta 1 luna 2-3, si-ar lua exact aceeasi chestie la un pret muuult mai mic.

stiu ca noutatea e tentanta, dar de multe ori nu face banii.

 

in al doilea rind, in locul tau, daca el ar sari calul cu vreo chestie, mi-as lua si eu ceva la care visez de mult, si care ar costa ... coincidenta ... exact la fel. as face asta chiar cu riscul de a dezechilibra rau bugetul si a ramine fara bani de mincare.

 

dar, inainte de toate, eu zic sa aveti o discutie calma si serioasa in care sa-i explici ca ai si tu unele nevoi feminine, care trebuiesc satisfacute, de pe urma carora are si el foaaarte mult de cistigat [;)].

sa stabiliti o suma de bani pe luna care sa fie a ta. sa ti-o gestionezi exact cum vrei fara sa te intrebe ce-i cu ea.

 

daca nu sinteti invatati cu banii separat s-ar putea sa nu mearga, desi ... ai putea incerca.[;)]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru banii la comun. Prioritate o au datoriile si cheltuielile cu utilitatile, apoi lucrurile mari pe care stabilim cu ceva vreme inainte sa le cumparam. Cand e vorba de capriciile fiecaruia nu prea comentam, atata vreme cat avem de unde lua.[:D]. Dar in mod sigur nu m-ash duce saptamanal la coafor! Si nici el nu prea se omoara cu achizitiile scumpe in electronice! Ba chiar mi-a facut observatie, ca nu-mi cumpar lucruri "impulsiv" (adica imi cumpar ceva numai daca imi doresc foarte mult si am nevoie si avem bani), cum i se mai intapla lui.

Parerea mea ar fi ca pentru fiecare "chestie" pe care si-o permite el pentru sufletul/ hobby-ul lui sa-ti oferi si tu cate un mic capriciu! Si sa treceti totul la "alte cheltuieli". Viatza e mult mai frumoasa cand itzi oferi chiar si o mica placere.

 

Bee

si Fetitza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte ca am si eu o chestie draguta pe care ,,a acceptat-o'' vrand-nevrand : de ziua mea imi iau un lucru dragut pe sufletul meu(nu scump) si-i spun ca e cadoul meu de ziua ....mea![^]La inceput a comentat un pic, dar dupa i s-a parut chiar draguta ideea si a incercat imediat sa si-o insuseasca si i-am dat cu tifla cu....plagiatul! Rad de necaz....In general eu vin cu propunerile de achizitionare in casa, de reparatii si renovare si raman...cu propusul. Nimic, niciodata nu-i neaparat necesar. Daca are de mancare si nevasta ...la dispozitie...poate sa ...moara ce-i in jurul lui (ca sa fiu finuta in exprimare si sa nu zic sa...puta!)Oare toti barbatii sunt carcotasi cand tb. sa luati ceva pt. casa? Sau sa faca ceva in casa? Nu am devenit sluga casei si a confortului exagerat, dar macar cat sa ma simt bine in propria casa....asta cred ca nu e o exagerare!

 

Poze octombrie!id="red">![foto]

Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)

 

 

Ce nu poti controla...evita!id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un subiect tare interesant!

Tocmai vorbeam cu o prietena care are bani pusi de-o parte de care nu stie sotul si stie ca si sotul la randul lui .....

 

La noi banii sunt pe card, si sigur ca avem fiecare cardul lui.

Acuma sotul castiga mult mai mult, asa ca cumparaturile mari le platim cu cardul lui.

 

Facturile casei: tel, lumina, gaz le platesc de pe cardul meu.

 

Si totusi noi avem banii la comun.

Si eu am tabel in Excel cu ce avem, cat cheltuim pe luna, cat dam mamelor, etc.

 

Nu-l intreb cat ai dat azi pe masa de pranz, si nici el nu ma intreaba de ce-mi trebuie al n-lea sacou.

 

DAR cheltuielile mari le discutam, le prioritizam, stabilim impreuna ce facem cu economiile chiar daca eu "fac" ceva cu ele de obicei.

 

Mi se pare ca prietena mea are o problema in relatie daca fiecare simte nevoia sa se asigure cumva fata de celalalt!

 

Acu nu-s ce sa zic ca pt mine e usor, nu mi se pare ca sotul vrea ceva f scump sau ca eu nu mi-as permite lucruri pe care mi le doresc.

 

DAR cred ca daca o relatie e buna ea in sine problemele astea se pot negocia.

 

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Jocelyn

Noi putem banii la comun in sensul ca avem chiar un tabel in excel in care scriem cheltuielile. Cand luam banii (chiar daca pe card) facem bugetul cu ceea ce trebuie sa cheltuim in luna respectiva si ce ne ramane.


id="quote">id="quote">[:D] Nu-i asa ca e un document cu mai multe foi de calcul, cate una pentru fiecare luna? Si in care ai formula introduse, din fiecare transa de salariu scazi totalul facturilor, si pui in verde ce platesti si in rosu ce n-ai reusit sa platesti? [:D]Anca si papusica Eliza (26.august.03)Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tania, sfatul meu: incearca sa faci economii fara ca el sa stie, cum spunea si Cristiama mai sus. Banuiesc ca nu te controleaza la bonurile de la alimentara.... Eu asa as face in locul tau.

Daca el este obisnuit sa isi face mofturile si nu se gandeste, de exemplu , cand ia CAR-ul sa iti cumpere TIE un ceas nou sau un lantisor, atucni cred ca niciodata nu se va gandi, iar daca tu insisti, s-ar putea sa-l mai si enervezi.

Din ce spui tu, inteleg capana la urma este vorba de cheltuieli elementare, si nu de mofturi.... Este vorba de casa si de copii in primul rand, mult mai mult decat este mers la coafor.

Eu asa inteleg - ca sotul tau are nevoie sa se simta prin ceva independent, are nevoie de zona luui de intimitate, de terenul lui si numai ai lui, si asta se materializeaza prin cheltuielile pe care si le permite pentru sine.

Cat despre intebarea ta, cat de carcotasi sunt barbatii cand trebuie luat ceva pentru casa... Nu pot sa spun decat ca eu si sotul meu suntem mereu pe aceeasi lungime de unda, si discutam mult pana decidem cum impartim foarte putinii bani care ne raman. De exemplu, ne trebuie un dulap mai mare pentru fata. La asta ne gandim impreuna de o luna, speram sa putem lua unul in decembrie.

Pe de alta parte, trebuie neaparat sa schimbam 2 caciucuri. Si NU le-am schimbat pana acum, probabil ca intai vom lua dulapul.

Sau: ii tebuia neaparat o pereche de ghete pentru iarna asta. L-am obligat pur si simplu sa cumparam. El se gandea ca poate ne trebuie altceva mai mult decat ii trebuie lui ghete. Si nu era vorba decat de un amarat de milion!

Deci e clar ca nu fac toti la fel...

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...