Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun sau....???


Recommended Posts

quote:Originally posted by ankalaura
quote:Originally posted by Jocelyn

Noi putem banii la comun in sensul ca avem chiar un tabel in excel in care scriem cheltuielile. Cand luam banii (chiar daca pe card) facem bugetul cu ceea ce trebuie sa cheltuim in luna respectiva si ce ne ramane.


id="quote">id="quote">[:D] Nu-i asa ca e un document cu mai multe foi de calcul, cate una pentru fiecare luna? Si in care ai formula introduse, din fiecare transa de salariu scazi totalul facturilor, si pui in verde ce platesti si in rosu ce n-ai reusit sa platesti? [:D]Anca si papusica Eliza (26.august.03)Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare
id="quote">id="quote">Da mai, e un tabel f dragut si normal ca am formule introduse dar sa stii ca am alte culori [:D] si nu apare ce n-am reusit sa platesc dar apar cam putini bani la sfarsit [^]Stiu eu de ce iti plac tabelele, defect profesional.[8D]If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ankalaura, de unde il cunosti pe Costin?[olala]

 

[pup]Mey ce l-ai ghicit! Ai un fin simt al detaliilor si interpretarilor!Mersi pt. sfat....Cred ca e singurul sortit succesului. Altceva....am incercat orice...cu frumosul, cu uratul(si mai rau), cu plansul....pana am obosit si ma complac in ceea ce este. Dar cate o data.... asa ma cutremur... si ma scutur.... si mai am cate o zvacnire.....[:D][:D]

Am glumit, intradevar nici noua nu ne raman prea multi bani, dar aceia care raman(ar tb. sa ramana), fecioara din mine ar vrea sa-i chiverniseasca.....asta este...Cel mai bine este sa tragi la aceeasi caruta, dar .....e prea frumos nu? Probabil ca o sa ies din starea asta de depresie cat de curand, dar ma bucura si de ce sa mint, ma incanta, sfaturile voastre. Nu stiu cat sau ce voi aplica... ma gandesc...Bafta tuturor si va mai tin la curent cu ...rezultatele. Oricum, cat de curand, incep serviciul si voi ,,jongla'' putin altfel cu banii.

 

Poze octombrie!id="red">![foto]

Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)

 

 

Ce nu poti controla...evita!id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu una nu as putea sa ma obisnuiesc vreodata cu toti banii la comun, avem un cont comun in care varsam in fiecare luna o suma fixa din care achitam cheltuielile casei, si restul...fiecare pe contul lui. asa stiu sigur ca nu isi permite sa imi spuna ca imi cumpar prea multe prostii si nici eu nu am impresia ca el cheltuie anapoda pentru-ca nu ne afecteaza cu nimic cheltuielile celuilalt. cand avem de facut vreo investitie vedem in ce situatie e fiecare si platim jumatate-jumatate. asa am ajuns eu sa am mai multi bani pusi deoparte decat el!...si oricum economiile facute fiecare de partea lui ajung tot in vreun proiect comun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal ca banii sa fie la comun, indiferent de cat castiga unul sau altul. Si spun asta chiar daca eu eram aia care castiga dublu sau uneori triplu fata de el.

La salariu achitam toate facturile, ratele, etc. Apoi stiam cam cat cheltuim pe mancare. Scadeam si suma asta si puneam banii deoparte. Vedeam ce bani raman si ii imparteam in doua. Fiecare facea ce voia cu partea lui. Daca era vorba de achizitii importante, normal ca luam decizia impreuna.

 

Ioana & Maria Catalina

 

http://photos.yahoo.com/ioana_sora

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi tot cu banii la comun...intr-un fel.Adica,amandoi luam salariile pe card,scoatem si platim ratele,telefoanele,intretinerea(de pe cardul lui) iar cumparaturile le facem impreuna(ce e nevoie in casa) de pe cardul meu.Nu l-am intrebat vreodata si nici nu m-a intrebat ce am facut cu banii,de ce mi-am cumparat nu stiu ce rimel de 500.000 sau de ce isi spala masina la 2 zile[bang] si p-a mea nu[:D].Cumparaturile pt copil,in special haine le fac singura,fie de pe cardul de salariu,fie din alti bani.La coafor sau cosmetica ma duc cand am timp(la mine asta e problema mare-program aiurea la munca) dar nu s-a pus problema niciodata sa nu ma duc...fiecare cu micile placeri.M-as simti penibil sa nu am bani nici macar de un suc,un pachet de tigari sau sa ma intrebe ce ai facut cu banii!!

 

PS El ramane cu mai putini bani decat mine dupa ce plateste ce e de platit asa ca as putea spune ca am un avantaj in plus,hehehehe

 

Adina si bubu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la fel ca si Buliid="blue">, cu conturi si carduri separate. Asa a fost de la inceput si n-am avut niciodata discutii pe tema banilor. Suntem amandoi economi, avem incredere unul in celalalt, ne facem cadouri, impartim cheltuieli (de ex. unul plateste chiria, celalalt asigurarile, mancarea etc). Eu sunt o fire independenta, nu-mi place sa dau explicatii pt. fiecare lucru. Respect prioritatile familiei, dar ma simt bine sa stiu ca pot sa merg maine la coafor/cosmetica fara sa dau socoteala, chiar daca nu fac niciodata cheltuieli fara sa ma gandesc bine inainte. Ba chiar ii cumpar uneori sotului meu lucruri pe care el din spirit de economie nu vrea sa si le cumpere si-mi place cand vad cum reactioneaza - mirat dar si bucuros.

 

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu as concepe ca sotii sa nu isi tina banii la comun.Din punctul meu de vedere asta nu se mai numeste casatorie.Poate sunt eu exagerata.

Parerea mea!

 

 

 

 

 

 

 

poze foarte noiid="red"> [foto]

bubulinele [vampa] [hippi]

'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel spun: banii la comun.

Si cand am locuit impreuna inainte de casatorie am avut banii la comun, deci dupa casatorie nici nu se punea altfel problema!

Pentru cheltuieli majore (aragaz, mobila, calculator etc) ne consultam intotdeauna. Daca vrem sa ne cumparam pantofi nu ne cerem aprobarea unul altuia.

Nici eu nu pot concepe notiunea de familie - ceea ce inseamna sa imparti totul(de la sentimente pana la responsabilitati, implicit partea materiala) - insa la capitolul bani suntem separati. Mi se pare ca un furt.

 

Carolyne si bobocelul Veronica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt "administratorul"[:D]...banii ajung toti la mine, eu sunt cu listele, platesc ce mi-e la indemana, ce nu, ramane pe sotz.

Niciodata nu fac politie cu el, cat anume imi da, de ce, de unde a avut bani sa ia cutare si cutare lucru, etc...

Nici el nu ma intreaba pe mine! Fiecare isi pastreaza cat crede de cuvinta, nu suntem iresponsabili,stim care sunt cheltuielile de baza, amandoi, ne intindem cat ne tine plapuma, sau daca vrem s-o depasim, discutam si gasim solutii!

Niciodata nu ne-am certat de la bani, sunt situatii cand "sacul se goleste", nu e nici o tragedie...ne redresam rapid si fara probleme, fara discutii!

 

Si asa functionam de 13 ani!!!

 

Sunt pentru "la comun"!!!

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 9 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Mama tampitzilor e mereu gravida! [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] ... vaz ca fetele care sint cu banii la comun se baga tare de tot sa critice celelalte cupluri

- Mi se pare ca un furt

- asta nu se mai numeste casatorie

- Asa mi se pare normal intr-o familie! Nici nu as putea concepe altfel

 

 

noi astea ... putine ... mai independente parca sintem si mai tolerante, nu ne-am bagat sa categorisim "normalul" fiecaruia.

pina la urma, intr-o familie, normal e ceea ce accepta si le convine la amindoi, nu?

so ... pliz ... doamnelor ...

 

[*]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...