Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun sau....???


Recommended Posts

quote:Originally posted by buli

[:D] ... vaz ca fetele care sint cu banii la comun se baga tare de tot sa critice celelalte cupluri - Mi se pare ca un furt- asta nu se mai numeste casatorie- Asa mi se pare normal intr-o familie! Nici nu as putea concepe altfel noi astea ... putine ... mai independente parca sintem si mai tolerante, nu ne-am bagat sa categorisim "normalul" fiecaruia. pina la urma, intr-o familie, normal e ceea ce accepta si le convine la amindoi, nu?so ... pliz ... doamnelor ...[*]


id="quote">id="quote">Exact !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by mariamunteanu
quote:Originally posted by buli

[:D] ... vaz ca fetele care sint cu banii la comun se baga tare de tot sa critice celelalte cupluri - Mi se pare ca un furt- asta nu se mai numeste casatorie- Asa mi se pare normal intr-o familie! Nici nu as putea concepe altfel noi astea ... putine ... mai independente parca sintem si mai tolerante, nu ne-am bagat sa categorisim "normalul" fiecaruia. pina la urma, intr-o familie, normal e ceea ce accepta si le convine la amindoi, nu?so ... pliz ... doamnelor ...


id="quote">id="quote">Exact !
id="quote">id="quote">Exact la exact.P.S. noi tinem banii la comun, dar mi se pare o.k. si sa fie tinuti separati.Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare aiurea - fara sa fiu vehementa in sensul asta[flo]- sa discuti de bani separati intr-o casnicie. O data pt ca de multe ori se intampla ca unul sa castige mai mult si celalalt mai putin - daca diferenta e semnificativa, ce facem, unul isi ia pantofi de la Armani si altul de la taraba din piata? Plus ca majoritatea cheltuielilor sunt comune - se duc pe casa, masina, copii, facturi comune. Daca eu raman fara bani la jumatatea lunii, ce fac, ma duc la sotul meu sa ma imprumute? Banii comuni nu inseamna ca dai explicatii de cate ori te duci la coafor - sau dai, daca alegi un stilist care depaseste mult bugetul familiei. Atata timp cat scopurile comune sunt indeplinite, inclusiv distractia/concediile comune - fiecare poate cheltui cat vrea din ce ramane, nu? Si, sa fim seriosi, o femeie "costa" lunar mai mult decat un barbat. [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru banii la comun si nu o spun numai ca nu as vrea sa fiu independenta ci pentru ca eu consider asta si o forma de respect.

E drep ca am bani pusi deoparte dar stie si sotul de ei(ca el mi ia dat :) si incerc sa-i inmultesc si ii pastrez pentru situatii dificile.

E o vorba din batrani care spune ca "femeia tine casa" eu adaug "si banii"

dady68 de ce nu incerci sa pui deoparte aceeasi suma pe care o aloca el hoby-ului cu riscul de a ramane cu datorii la intretinere de ex. si in timp sa iti faci un moft, doua?

bafta si sa ne spui ce decizie ai luat!!!!

 

Ioana, Raducu [copil]si Bianca [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E ok ca banii sa fie la comun. Mie imi place sa fiu putin independenta financiar si sotul meu stie asta, asa ca atunci cand am chef merg la un coafor,o cosmetica mai dau banii si pe creme, niciodata nu mi-a reprosat nimic in aceasta privinta indiferent de situatia financiara si invers. Normal ca ne intindem cat ne tine plapuma si nu sarim calul nici unul si asta dureaza de 16 ani.

Cate case atatea obiceiuri.

 

 

MG

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi la comun, insa cand vreau sa-mi cumpar ceva mai scump, sau cadouri lui iau cu cartea de credit, am impresia ca platesc mai tarziu si ca eu suport cheltuiala integral, aiurea ca tot din banii de la comun o platesc in final, si sotul face la fel, deci nu ne ascundem, la cheltuielile mari deciziile le luam impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic...mi-ar placea varianta cu...banii adunati laolalta, din care se scad cheltuielile lunare si ce raman, impartiti pe din doua.

 

Buna metoda, dar neaplicabila la familia cu copii la care apar cheltuieli neprevazute si destul de mari de cele mai multe ori( boala,pampers-i in plus,rechizite , haine, incaltaminte,recompense). Cine ce da? Hm grea pb.... Incerc sa ma analizez pe mine si ma gandesc ca s-ar putea sa fiu eu cea zgarcita si implicit nemultumita de cheltuielile sotului. Mi-e jena ca sunt ,,cu ochii pe ce cheltuie", dar daca n-ar simti ,,rasuflarea in ceafa" am ajunge la datorii imense. Ce ma doare este faptul ca se multumeste cu faptul ca avem o casa, o masina si...hobby-ul lui... nevoile celorlalti( nevasta si copii)- nu mai conteaza , decat intr-o masura infima. Ma scoate o data pe an din propria initiativa la un local si asta ca e aniversarea zilei casatoriei...in rest....D-zeu cu mila. Un concediu la 4-5 ani odata si ala cu cantec. Daca vreau o investitie in casa...nici atat. Avem doi copii si vreau ca atunci cand sunt mari sa-si aduca aminte cu placere copilaria alaturi de parinti. Cand e vb. de fete. nu ma pot opri de multe ori de la a le cumpara ce-si doresc(in special fetita cea mare). E inteligenta, are rezultate f. bune la scoala si trebuie recompensata pt. asta. Mereu ii spun ca ,,serviciul ei"' este scoala. Si plata sunt micile dorinte ...pe care nu vreau sa le ignor si nici sa simta ca fac un efort financiar.....<mami nu am bani>...sa fie impovarata de aceste neajunsuri. Deja nu mai sunt coerenta....

 

Oricum in prima faza, cred ca-mi voi nota toate cheltuielile dintr-o luna timp de jumatate de an, dupa care voi face o medie si aplic apoi metoda de mai sus.

Multumesc fetelor!

 

Poze octombrie!id="red">![foto]

Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)

 

 

Ce nu poti controla...evita!id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buli,

 

Eu sunt pt banii in comun si f critica la adresa celor "independenti"!! Nu mi se pare ca sunt independenti ci ca au probleme de incredere in relatie.

 

Cum asa, eu bani economisiti separat, tu la fel. Ca sa faci ce cu ei? Ceva ce sotul/sotia nu sunt de acord!

Pt ca altfel sunt bani comuni chiar daca-i tine fiecare in contul lui.

 

Si mi se pare o problema de incredere: uite ai acess la banii mei pt ca stiu ca vom cadea de acord la cheltuieli, pt ca suntem o familie care ne place sau nu e o relatie comunista, cu fiecare aduce cat poate si cheltuie cat are nevoie.

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tania a pus problema ca pe un sfat financiar pentru a vedea si alte pareri sau moduri de gandire.Ceea ce am observat din postarea Taniei este faptul ca dupa plata facturilor si cheltuielilor casei singurul care isi permite un hobby este doar sotul [bang], ceea ce nu este corect.Tania, sa scriu si eu parerea mea:

Deci sistemul comunist(aduce fiecare cat poate si cheltuie cat are nevoie) se poate dovedi o utopie si la nivelul familiei, nu doar al societatii.Realitatea acestei utopii este de multe ori faptul ca frecvent apare o parte dominanta care se pune pe primul plan, cum vad ca este sotul Taniei.Pe de alta parte ea spune ca prietenele care au banii separati nu au astfel de probleme. Sa fie doar o coincidenta?[;)]

De aceea eu vad corect faptul de a impartii cheltuielile casei, treburile gospodaresti.Apoi banii ce raman ii poate folosi fiecare dupa cum doreste.Normal este pana la urma ceea ce ambii soti considera normal.Anormal este faptul cand unul abuzeaza si celalalt nu este de acord cu acest lucru.Dar cand o familie traieste dupa niste reguli la care ambii consimt mie mi se pare OK.[flo]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi suntem cu banii la comun, adica sotul produce si eu cheltui [:D]

Mai intai ne facem bugetul, punem banii deoparte pentru cheltuieli, ne facem o lista de cumparaturi, iar ce ramane ii cheltuim impreuna sau separat (cerandu-ne parerea unul celuilalt).

Recunosc ca eu sunt mai cheltuitoare decat sotul, iar el ca sa imi faca hatarul, de multe ori imi spune ca o anumita suma de bani o pune deoparte sa o folosesc eu asa cum vreau. [bis]

Si niciodata, daca unul din noi a vrut sa isi cumpere ceva, celalalt n-am obiectat. Dar avem grija sa fim moderati cu cheltuielile, sa nu sarim "calul".

(am uitat sa va spun ca doar sotul lucreaza, deci meritul ii apartine exclusiv:)

 

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...