Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun sau....???


Recommended Posts

Cristiama, id="red"> nu cred ca se poate pune problema de lipsa de incredere, daca iti place sa fii independent financiar.De fapt fiecare priveste problema din punctul lui de vedere, dar nu trebuie sa judecam pe altii. Aici fiecare ne spunem parerea personala, fie ca e rea fie ca e buna.

 

MG

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Tania,

Noi ne asemanam oarecum din punct de vedere al veniturilor, al numarului de membri din familie si nu in ultimul rand al hobby-ului sotilor.

Dupa ce luam banii, ii punem la comun, facem totalul si cu agenda in fata scoatem din ei: pentru benzina, intretinere, rate..., gradinita, etc, si ii luam in functie de ce plateste fiecare. Din cei care raman, pun in 4 plicuri banii pentru mancare pentru fiecare saptamana in parte, apoi indiferent de cati bani au ramas ii impartim pe din doua.

Fiecare dispune de banii lui cum vrea. El cu piesele lui pt calculator sau masina, eu pt mine si copii.

Daca mergem la Mc sau la vreo petrecere sau vrem sa cumparam ceva pt casa punem bani fiecare, in mod natural fara sa ne para rau, in fond ii cheltuim ca sa fim fericiti.

Mie imi mai pare rau cateodata ca nu economisim, dar, o viata avem si merita traita din plin.

 

noi

tot noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem tot din categoria celor care tin banii separat. Si asta se intampla din diferite motive: sotul meu avand firma nu isi ia salariul o data sau de doua ori pe luna, ci ia cat si cand are nevoie, iar la sfarsit de luna face bilantul. Asa ca ne-am impartit cheltuielile si pentru neprevazute discutam. Daca e vorba de achizitii mari, ne consultam, dar sotul plateste de obicei.[:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristiama,

eu abia acu am vazut ca mi te adresai direct.

am sa mai explic inca o data.

eu am incredere in el ca nu cheltuie banii aiurea, el la fel, are incredere in mine. de aia cheltuielile mari le impartim, celelalte le suportam fiecare cum se nimereste si ce ramine pe card sau in buzunar cheltuie sau economiseste fiecare cum are chef.

asa avem bani de mici surprize sau de mici mofturi pe care poate nu avem chef sa le raportam oricind.

dupa parerea mea abia asta e dovada de incredere. adica fiecare isi tine banii si face ce vrea cu ei, numai ca celalalt este absolut sigur ca nu vor fi cheltuiti aiurea.

eu una n-as suporta sa fie altfel. nu ma bag la critici ca n-o sa va placa sigur[:D]

 

 

[*]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer sa tin eu banii[:D]...pt ca sotul meu niciodata nu stie cati bani a avut in portofel, cati mai are, si cati a cheltuit...

Asa ca io sunt cu finantele si desi el castiga de 20 ori mai mult ca mine tot mie imi cere banii de "buzunar"[:D][:D][:D]

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi castigam cam la fel si punem banii la comun: adica luam din ei, impreuna sau separat, fara socoteala, pina se termina. Si atunci luam de pe cardul de credit tot la comun. Si tot la comun ii "varsam" inapoi, fiecare cind ia salariul.....

 

Am avut initial discutii, cu gstionarea, pentru ca avem gusturi absolut diferite. Eu sint snoaba, el e practic. Nici unul dintre noi nu e dresabil. Asa ca pina la urma ne-am saturat de certuri si am zis sa-i dam pe apa simbetii de bani, cum ii luam asa se duc...si ne facem amindoi toate mofturile. Raminem in pana, vedem cum ne descurcam.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc de ce sunt impotriva banilor tinuti separat:

 

Am DOUA prietene care tin banii separat:

 

- una din ele castiga de 5 ori mai mult decat sotul si ii spune doar de un sfert din salariul ei!!!

Asa ca ea si-a facut casa pe pamant din diferenta de salariu, zice ca-i dau ai ei parinti banii.

 

- cealalta castiga putin, dar in fiecare luna pune o suma deoparte si din cand in cand isi cumpara haine, pe care tot asa acasa declara ca i le cumpara parintii

 

Ce proiecte comune vi se pare ca au ei?

Una din relatii a inceput sa scartiie, tare, nu stiu daca e vorba numai de bani, dar au in mod sigur o influenta.

 

Eu vreau sa am proiecte comune cu sotul meu, sa hotaram impreuna si dace unul nu e de acord cu ceva sa negociem, sa alegem impreuna altceva. Cred ca e si greu sa ascunzi mereu cat castigi, va dati seama cate minciuni mici mai apar?

Nici nu vreau sa ma gandesc!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristiamaid="blue">, in cele 2 exemple date de tine problema nu e tinerea separata a banilor, ci faptul ca prietenele tale se ascund de soti si mint. Sa nu generalizam ! Si eu si sotul meu primim salariul in cont (fiecare in contul lui, altfel nu se poate), avem carduri cu care platim, ne-am impartit facturile iar ce ramane merge fie la cheltuielile casei/copii, fie la economii. La cumparaturile mari punem fiecare, iar cumparaturile mici le plateste cine le face. Nici nu ma ascund de sot, dar nici el nu ma ia "la bani marunti". Stim fiecare cat castiga celalalt si avem deplina incredere unul in altul.

 

Pot sa-ti dau un exemplu personal de pe vremea cand tineam banii la comun cu omul care urma sa-mi devina sot daca nu ma trezeam la timp. Eu castigam dublu fata de el si munceam tot dublu. Din banii "comuni" am cumparat masina, adica eu am achitat avansul, am luat imprumut bancar iar el a contribuit cu 2 boxe. El folosea masina. Noroc ca banca m-a obligat sa fie masina pe numele meu ca sa platesc ratele si faca gaj pe ea, eu fraiera voiam sa-l pun si pe el proprietar. Dupa ce ne-am certat, mi-a cerut boxele si mi-a lasat gauri in locul lor, numai ca sa faca rau. Asta e doar una dintre magarii.

 

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Veniturile noastre sunt la comun si lunar le impartim pe categorii de cheltuieli:

1. rate, imprumuturi, investitii

2. intretinere + utilitati

3. copii - gradinita + alte cheltuieli minore (gen tuns, lucruri mai putin scumpe de imbracat, incaltat etc.)

4. mincare si alte cheltuieli domestice (cosmetice, detergenti etc.)

5. asigurari

6. bani de concedii

7. cheltuieli neprevazute (reparatii, doctor, deplasari in we)

8. BANI DE BUZUNAR - suma fixa lunara egala, cu care fiecare face absolut ce vrea, fara a da socoteala celuilalt: coafor, cosmetice, carti, haine, CD-uri, investitii in pasiuni/colectii, cadouri, iesit impreuna la o cafea, restaurant, film etc. - fiecare isi administreaza banii proprii, dar ne mai "ajutam" unul pe altul atunci cind vrem sa cumparam lucruri mai scumpe si platim impreuna sau la intelegere iesirile in oras

9. un fond pt alte cheltuieli - haine/incaltari mai scumpe pt copii sau pt noi, lucruri pt casa etc.

 

cam asta e la noi ...

 

 

 

 

 

 

Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

[pup] [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...