Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii la comun sau....???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Teo, wow, da sunteti super organizati. Si noi avem tabel da nu te-am intrecut [^]

 

Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are[:D] id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jocelyn,

 

asta e doar schema generala de la care nu ne abatem de citeva luni bune; sumele sunt fixe (indiferent de sezon), iar banii care se economisesc din anumite "sectoare" (de ex. intretinerea in lunile de vara) sunt redistribuiti spre altele (in general spre cheltuieli personale sau de casa, niciodata spre rate, investitii, asigurari - unde sumele sunt fixe)

 

nu avem nici un fel de tabel, nu tinem socoteli, iar la sumele pe care le-am alocat pentru unele categorii am ajuns experimentind: de ex. cam cit ne trebuie saptaminal/lunar pt mincare (decent, nu sa facem foamea, da' nici sa ma dau in barci, adica sa cheltuiesc fara masura pe mincare, cum faceam inainte de a avea un buget alocat pt asta; cumparam fara sa ma uit ce cumpar, cit cumpar, de multe ori lucruri inutile, statea mincarea prin frigider, aruncam din ea si mai mult risipeam)

 

cam asta e...

 

 

 

 

 

 

Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

[pup] [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by teo1970

.... iar la sumele pe care le-am alocat pentru unele categorii am ajuns experimentind: de ex. cam cit ne trebuie saptaminal/lunar pt mincare (decent, nu sa facem foamea, da' nici sa ma dau in barci, adica sa cheltuiesc fara masura pe mincare, cum faceam inainte de a avea un buget alocat pt asta; cumparam fara sa ma uit ce cumpar, cit cumpar, de multe ori lucruri inutile, statea mincarea prin frigider, aruncam din ea si mai mult risipeam)id="size1">


id="quote">id="quote"> Ei Teo, aici ai mare dreptate...eu nu stiu niciodata cat cheltuiesc pe mancare. De cele mai multe ori pana se sfarsesc toti banii....Asa ca ... nu mai astept sase luni sa verifica cat cheltuiesc pe mancare si restul , ci voi face cel mai probabil o evaluare...Pupici scumpici!Poze noiembrie!id="red">![foto][pegeam][pegeam]Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)Ce nu poti controla...evita!id="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria,

 

Mie, cum va tineti voi banii mi se pare la comun.

Problema nu e ca sunt 2 conturi diferite ci CUM se fac cheltuielile. Cata vreme amandoi cadem de acord cum se cheltuie banii, cine ce face cu ei, ce se face cu economiile, cat de tare economisim e la comun, chiar daca platim din doua carduri diferite.

 

Fiecare cu banii lui e atunci cand:

- eu fac ce vreau cu banii mei, imi cumpar MIE ce vreu

- tu faci ce vrei cu ai tai

ce nu inteleg unde mai e relatie de cuplu aici?

 

Asa ca de fapt problema care ne-o punem este cum armonizam problema destul de spinoasa a impartelii echitabile a cheluielilor si o buna relatie de cuplu!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dady,

sa stii ca de cind suntem mai organizati in ceea ce priveste finantele am reusit sa administram mai bine banii si sa facem unele economii in anumite "sectoare" care se duc mai intotdeauna spre ... banii de buzunar.

 

un alt principiu pe care-l avem este ca orice venituri suplimentare pe care le avem (de ex. mariri de salariu, prime etc.) se duc numai spre categoria "bani de buzunar" (in nici un caz spre "investitii, rate etc.") si-i impartim "frateste", indiferent cine-i aduce in casa si indiferent care sunt nevoile de moment ale fiecaruia sau cit de costisitoare sunt hobby-urile unuia sau altuia

 

categoria "bani de buzunar" s-a nascut tocmai pt ca fiecare din noi (mai mult eu, recunosc) aveam frustrari legate de micile cheltuieli personale pentru care trebuia sa dam socoteala, sa ne explicam, sa ne programam in cazul in care erau alte cheltuieli la rind etc.; mi se parea ca sotul tragea spuza mai mult pe turta lui (pe vremea aceea banii erau in totalitate in administrarea lui pt ca eu din comoditate nu vroiam sa ma incarc cu toate problemele financiare) implinindu-si anumite hobby-uri personale si ca mie nu-mi mai ramine prea mult; plus ca incepuse sa ma deranjeze sa cer bani pt orice fleacuri (da' nici nu vroiam sa am grija banilor casei [:D])

 

si atunci am hotarit ca fiecare dintre noi sa aiba lunar o suma de care sa dispuna asa cum doreste si pentru care nu trebuie sa se justifice.

 

eu cred ca asta e o chestie f buna, face f bine la psihic (mai ales pt femei); nu conteaza suma de care dispui, ci senzatia pe care o ai a unei libertati personale intime

 

 

 

 

 

 

 

Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

[pup] [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FEtelor eu merg pe principiul banii mei id="red">sunt banii mei, banii lui sunt banii nostriid="red"> [:D][:D][:D]. Oricum castiga mult mai mult decat mine. Bugetara fiind... banii mei sunt maruntzis de buzunar. Ii place intotdeauna sa ma intrebe pe ce se duc banii mei ca... nu se vede nimic... insa el vb eu el aude. E mai rau in vacantele de vara cand eu imi iau toti banii , care se duc repede si pana in septembrie im rod unghiile.

N-avem o evidenta pentru noi. Importante sunt cheltuielile firmei si salariile muncitorilor pentru care sotzul meu e in stare sa-mi ia si ultimul leu din casa. Toate ca toate da' muncitorii nu uita nicidoata sa-i plateasca chiar daca pentru noi nu mai ramane nimic. Avand o mica firma de constructii, nu exista venituri constante, ele sunt functie de lucrari si functie de cum te plateste beneficiarul.. asa ca de multe ori mai aduci bani si de unde n-ai ca sa-ti platesti muncitorii si impozitele pe salarii si ce taxe mai exista. Asa ca fiecare cum poate. Eu ma ocup din salariul meu de casa... de telefoane, cablu, mancare...el de restul. De 2 luni e musafir acasa pentru ca lucreaza intr-un alt orash si vine seara tarziu. Nici de gatit nu mai gatesc decat ocazional iar in weekend de obicei mancam in orash sau pe la socri asa ca e clar de ce i se pare ca banii mei se duc aiurea. Da' asa sunt barbatii!!

Si noi avem un sertar in care ocazional mai apar bani da' niciodata nu stau mai mult de 2-3 zile pentru ca fie apare vreo taxa, fie vreo rata de platit.

 

 

pozelemele

 

 

 

cami

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la inceputul casniciei noastre cand lucram amandoi, ca si acum cand doar el aduce bani in casa, eu m-am ocupat de finante.Adica platesc ce e de platit (rate la banca, asig. medicala, tel, internet, pun bani deoparte pt. mancare, transport,si daca mai ramane ceva impartim in functie de necesitati (programe si consumabile pt. PC,ca de,

trebuie!;apoi bani de o tratatie cand ies cu copiii pe afara...nu in fiecare zi si nu cine-stie-ce, dar un suc, acolo, un pateu, etc).

Pana acum, in 10 ani de cand suntem impreuna, nu s-a pus niciodata problema sa avem certuri pe tema banilor...Cand trebuia sa cumparam ceva pt. casa ne sfatuiam impreuna, cand apare ceva neprevazut la fel...

Dar e adevarat ca ma simt bine stiind ca eu ma ocup de bani...si el are incredere in mine ca nu "ii spanzur" :)Dimpotriva, uneori mi se pare ca sunt cam "stransa la puga" :)

 

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu eu contra - nu pot sa nu observ ca de trei pagini incoa' mai mult va contrati decat sa ii dati fetei un sfat.

Nu pot sa inteleg pareri precum a Adinutzei - unde sotul are bani pentru hobby-ul lui, iar ea pentru ea SI copii. Da' de ce banii sotului nu sunt pentru hobby SI copii, iar ai tai, Adinuta, sa fie numai pentru tine? Democratia asta nu o pricep.

Iarasi nu inteleg politica "eu am banii mei, insa ai lui sunt banii nostri". Ha ha

Mai am o chestie pe care nu o inteleg: multe postari parca suna a lauda - si nu vreau sa dau cu rosii in nimeni - nu inteleg, de ce in loc sa ii dam celui care intreaba un sfat, ne apucam sa enumeram fiecare cam ce grozavii reusim sa facem lunar cu banii? Nu credeti ca poate in felul asta il facem sa se simta prost pe cel care intreaba? Sa se simta prost in sensul ca va simti ca n-a pus intrebarea unde trebuie - la asta ma refer.

Poate gresesc, dar asta cred.

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...