Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FETELE FANTASTICE cap.12


Recommended Posts

Ana,imi pare rau pt Luana.... oare de la ce sa faca iar febra?! off,Doamne....pupici la papusica si tin pumnii sa fie bine! ma bucur tare pt surpriza de ziua ta.....cred ca ai fost atat de emotionata!!![:D]ai vazut ce le trece prin minte?![:D] eu nu-s asa de fericita,ba acum plang de mama focului [q][q][q] ca m-a palpat medicul (cel cu medicina muncii) si cica as avea tiroida...cu plus sau cu minus ,nici nu mai retin...mi-a dat de facut analize.... dar din ce citesc (ca mai bine nu citesc) cica daca am hipo si fac tratament hormonal ,medicamentele astea traverseaza placenta si copilul o sa fie afectat... ca si de nu fac tratament tot va fi afectat....cica exista rsic de retard!! asa ca asta era tot ce-mi mai lipsea.... ca sa nu mai zic ca cica se aude si nu stiu ce chestie la inima!! uffff,sunt tare necajita [q][q][q][q] de asta copii se fac cand esti tanar...nu ca mine la varsta asta [bang] va pup si-mi cer scuze,n-am vrut sa va supar, Vio [gravi] 7+ mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vio...fruntea sus si curaj,iar de tratament hormonal eu zic sa nu te apuci inca....mai asteapta dupa ce se nasti...Cat despre ce spun medicii,spun si ei cateodata asa...ca n-au ce spune.Ma lesi?!La mine Luana trebuia sa fie cu sindrom Down,din cauza varstei mele,cu nu stiu ce deficiente de nu stiu care si sa se nasca prematur si alte cacaturi d-astea....si am facut o fatoaca de 4kile si 100 de grame,sanatoasa tun si cu scorul APGAR 10.Nu te mai framanta atata,nu face bine nici unuia din voi si lasa gura altora sa umble sloboda si nu mai pune la suflet...Pe mine nu m-ai suparat cu nimic....incerc sa te incurajez si sus fruntea,draga mea!Te pup! PS.Ce le trece prin minte?!...Sa te fereasca sfatul...da' ce nu le trece prin minte?![:D] Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio, nu te mai necaji, sant anumite teste care se fac , sa vada daca copilul creste normal. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa te stresezi , gandindu-te la bazaconii, sau ca zic doctorii. Eu sa spun sincer, nu am incredere in nici un doctor de pe acolo, tu incearca sa-ti vezi de gravidanza ta, cum crezi ca e mai bine ca alimentatie, si fara stress. Ceea ce faci tu, plangand, agitatie si alea, le transmiti fatului( chiar daca e mic, dar trebuie sa te obisnuiesti cu gandul). Fii pozitiva, si ai sa vezi ca o sa fie bine. "Nessuno e cosi ricco da poterne fare a meno di un sorriso" Cicina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio, eu fac tratament pt tiroida de 15 ani- hormoni, ca a dat in hipo.Din cate stiu daca iti trebuie tratament se urmeaza si in timpul sarcinii, nu vad de ce l-ar afecta pe bb , tu doar dai/iei tiroidei ceea ce are nevoie.daca e necesar tratament si nu faci poti sa dai in alte alea. Dar nu neaparat functia ei e afectata daca ai un nodul ceva acolo, ff multa lume are si pana sa fie afectata ea mai e(daca va fi)Stai linistita si fac analizele hormonale la tiro si ecografia.Eu merg la control anual, faceam tratament 5 zile pe saptamana si 2 pauza dar acum e prea putin ca am tiroidita autoimuna si iau pastilutza zilnic-sunt ok.Si mai am si 40 de ani si de-abia acum incercam una alta.Vorba cicinei, cate capete atatea pareri in tara. Da, am zis eu ca matzul meu e Dl Goe[hot]Nu m-ar deranja ca ma zgarie sau musca daca nu mi-ar fi frica sa nu ma nimeresca la vreo alunitza, ceva sa mai dau de alte alea ca de cateva ori a fost la limita[:D] Poate dupa castrat se potoleste. Ai grija cu motanul ca n-o iarta pe aia mica, si eu am avut una de a nsacut la 8 luni biata de ea. In Bucuresti am doi birmanezi si una obisnuita- scumpa de ea- si n-au avut nicio jena, am lasat-o cu amandoi in aceeasi perioada, de ce nu ?[bat][:D]Numai ca a facut 3 pui imensi,s-a chinuit rau saraca, iesise puiul pe jumatate si ea se zbatea ca nu mai suporta, mai sa-l rupa, daca nu eram acasa s-o tin pe loc il dadea de pamant. va trebui sa-i castrezi pe amandoi ca daca incepe tipul sa-si marcheze teritoriul nu mai stai in casa.In plus, e mare chin pt ele si stapani- ori pui la 2-3 luni [:D]ori castrat. Cicina, si eu m-am amuzat de pisicile vecinilor tai,oricum cred ca sunt dragutze tare. Slimatei, n-am inteles ce poze nu gasesti, cu al meu sau cu ai tai ? "To be uncertain is uncomfortable; but to be certain is ridiculous." Goethe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele cochetele!! Stati s-o iau in ordine .. La multi ani Anei , scorpiutei mele .Da-ti dea DD numai bucurii si multa multa sanatate . [flo] Felicitari multe lui Vio, care m-a lasat cracanata . Nu ma asteptam, dar sunt convinsa ca nici tie nu ti-a fost mica surpriza . Ai grija de tine si de burtica si nu mai crede tot ce spun doctorii . Fii optimista si fruntea sus, sa nu faci mai mult rau cu mana ta .Auzi la ea........graviduta[q]..si mie mi-e dor de unu' mic ,ba chiar de mai multi ,sa-i nasc, sa am grija de ei , dar numai pana intr-un an; dup'aia ii dau la casa de copii. Mi-s dragi cat sunt mici mici de tot. Nastere usoara Stefaniei, alta care ma face sa ma inverzesc de invidie. Imi cer scuze ca n-am mai intrat, dar si ca nu am citit in intregime tot ce s-a scris...am intrat putin in fuga si cand am vazut vestile ...nu am putut rezista . Noi suntem bine, super de bine...copiii mai incantati ca niciodata, asteapta vacanta de vara sa plece in tabara , eu am examen maine si scap pana in Febr, in rest ne facem de cap. Nu mai pot sta , dar va pup pe toate : Cicina, Ana, Vio, Arinna,Mady, Puf, Aelita , Stefi, burtici si mamici, pisici si catei si tot asa; scuze daca mi-a scapat cineva [pup]. O zi perfecta va doresc si ......mai vorbim curand. *grupul fetelor fantastice *
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,ce ma bucur ca nu ne-ai utat!!![bis][bis] tare dor mi-a fost de tine!![olala] asa e,si eu am fost ceva surprinsa,desi in urma cu un an si ceva imi mai doream un BB intre timp mi s-a sters din minte si nu ma mai gandeam....ca am o varsta si uite cate probleme apar!! dar asa a vrut DD si eu m-am bucurat si daca nu ar fi momentele astea de panica cand efectiv simt ca ma prabusesc as fi nemaipomentit de fericita! dar am fetele mele care-mi ridica moralul si mai reusesc sa vad si luminitza de la capatul tunelului [:D] cand mai ai timp mai intra pe la noi sa stim ca esti ok! si ma bucur ca sunteti bine cu totii acolo si ca cei mici s-au obisnuit... bafta la ce mai ai de facut! arinna,stiu ca se poate face tratament,dar cica medicamentele acestea ar traversa placenta si ar afecta pe BB! asa ca e cu dus si intors.... ca daca nu iei medicamente e de rau,daca iei iar e de rau! tu cum o sa faci daca o sa ai BB?! oricum am citit ca daca ai hipo asta afecteaza feritlitatea,asa ca ai grija.... cicina,ai si tu dreptate,si eu ma gandesc mereu ca toata agitatia asta a mea afecteaza pe BB! ca el/ea simte si traieste toate starile mele si nu e bine... incerc sa nu ma mai agit,dar e destul de greu...ufffff!![mariaj] ana,multumesc.... stiu si eu cum fac astia din tzantzar armasar...de asta-mi e teama si mie! nici nu vreau sa ma gandesc cum or fi testele pt depistarea malformatiilor! atunci sa te tii.... cate mai am de tras![bang] ma rog la bunul Dumnezeu sa-mi dea putere sa trec de tot ....si sa trec cu bine! si voua va multumesc din suflet ca-mi sunteti alaturi![grup] stefi,cum mai e fetitza?! eu am vazut ca ai scris de doua ori Stefania,dar nu m-am gandit la asta [:D] nu stiu de ce tineam minte odata ca nu voiai sa stii ce sex are...sau m-am inselat?! [:D] Vio [gravi] 7+ mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dandushico....multam' fain de urari!Te pup si eu si sa ai parte de bine!Cum va merge? Vio....cum ziceam:capul sus,pieptul inainte si mergi cu tupeu maxim...!Inca un exemplu:eu am consultat 4 medici anul trecut in vara,intr-o problema personala,toti 4 mi-au facut eco,toti 4 au vazut si filmele facute si de la fiecare in parte am avut cate un raspuns,toate diferite unul de altul...imi venea sa-mi iau campii...si am mers pe mana aluia care mi s-a parut cel mai de incredere si bine am facut,ca dupa parerea celorlalti 3 pana acum eram ciopartita si carpita la greu si saptamana trecuta,la atata timp de atunci,am mai facut un control si n-am nici pe dracu...mi-s in parametrii.D-aia zic,curaj si sunt convinsa ca nu va fi rau!Linistea ta e cel mai bun remediu pentru bebelicul tau!Sanatate maxima! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by arinna Slimatei, n-am inteles ce poze nu gasesti, cu al meu sau cu ai tai ?
ai tai..[:D]ca ai mei stiu unde sunt...[:D]am si originalele...[:D]
quote:
Originally posted by Dandush Nastere usoara Stefaniei, alta care ma face sa ma inverzesc de invidie.
multumim....[flo] dana da ce-ti facui eu... eu sunt cuminte si imi vad de tb mea...[:(] ti-l dau pe al meu sa-l cresti ca mie imi plac de la 3-4 ani in sus...ce zici...?eu as fi vrut sa mi-l aduca barza direct de patru ani...[:D] vio...noi deocamdata suntem bine ... tu ai grija de tine..si asculta macar o data ...Ai incredere in DD ..te rog[ruga] Stefania X 2[gravi][i]mai avem putin...putin...[hop]Doamne ajuta! [url="http://www.flickr.com/photos/13068460@N06/sets/"]foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefania, uite aci,pusesem linkul sub un mesaj de-al meu http://s96.photobucket.com/albums/l178/renni07/Tommy/ Dandush, bine ai revenit, frumushica!(( ce face Robbie?[il] )Ma bucur ca ai scapat de "zona" in care nu-ti pria si esti fericita aici...Poti pune poze in album ca de obicei si ne pui linkul. Vio, eu nu am voie sa intrerup tratamentul, mi-ar fi foarte rau si as ajunge la spital sau mai rau[:D], nu te joci cu tiro.Si momentan nu mai am hipo pentru ca iau zilnic pastilutza si am iesit bine.O sa repet analizele la un an .Cand luam mai putin mi-au iesit analizele prost asa ca mi-au marit doza. Aproape sigur va trebui sa iau si in sarcina, daca ar fi, dar nici nu mi-am facut probleme din asta.Neaparat vorbeste si cu alti medici. Sper insa sa nu fie nevoie in cazul tau,poate e putin marita din cauza stresului sau un mic nodul -pana nu faci controlul serios nu ai de unde sa stii. Mult succes!La noi medicii sunt tare panicarzi.Cere si parerea endocrinologului legat de bb.(Parerea mea e ca daca iei doza potrivita-in cazul meu de ex-nu are de ce sa-l afecteze pe bb, e ca si cum ar lucra tiroida normal.) Ana,[pup], sanatate fetitei! Asa eram si eu in copilarie mai tot timpul raceam, mai ales daca ma dadaeau la gradinita dupa o saptamana luam tot ce se putea, nu mi-a priit deloc Cici [pup] "To be uncertain is uncomfortable; but to be certain is ridiculous." Goethe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...