Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviciu.....boala grea!!!


Recommended Posts

Gata....cedez nervos!! Spuneti-mi si mie cum se vindeca dependenta de serviciu?? Cum tratati un barbat care sta cu orele peste program si de fiecare data cand il sunati sa-l intrebati daca mai sta la birou intai se preface socat ca s-a facut deja ora 8, dupa care promite ca-n 5-10 minute pleaca spre casa, ca in final sa mai stea vreo ora doua! Stiu ca al meu nu-i singurul "specimen" de workacoolic (habar n-am cum se scrie), asa ca astept sfaturi de la voi. Si cel mai tare ma enerveaza ca ma ia de proasta, ca in seara asta, cand in loc sa-mi spuna ca a mai stat inca juma de ora la birou ca mai avea ceva de rezolvat, ma abureste ca a cautat o ora dupa 3 pampersi, desi in drumul lui spre casa trece pe langa 3 farmacii, din care 2 sigur vand si la bucata!!! Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioana (31.03.2004) [copil] Daria Maria (22.06.2005)
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Album Malina[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]Povestea nasterii[/url]
[foto] [url="http://community.webshots.com/user/andrimix"]Album Daria[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cumpara-i ceas cu alarma, si pune-l sa isi fixeze alarma cu 5 minute inainte de terminarea orelor de program.

Al meu asa are. [:D]

 

[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)


id="right">

 

Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se scrie workaholic, da'nu asta conteaza.

daca meseria este si pasiunea lui.... daca are deadline si raspunderi mari... e de inteles... si eu am avut perioade in care ma intorceam la 10 seara acasa, ca nu mai gaseam nici alimentara deschisa. de ce nu discutati sa vezi motivul pentru care sta mai tarziu? daca e doar de placere, se poate rezolva cu o "cearta educativa", dar daca chiar are de lucru... ai si tu rabdare putintel, pana scapa de ce are de facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...aveam colegi in birou care le spuneau sotiilor ca au extrem de mult de munca...ca au sedintze...ca dau in branci de oboseala...si ei dragalashii se jucau pe calculator!

Innebuneam...le cunosteam si pe sotii insa nu-mi permiteam sa fac ordine in viata lor...ci doar sa le sugerez ca mie ca sotie nu mi-ar place ca sotzul sa-mi faca asta! Si faceam misto de ei!

 

Ei, exista si varianta in care are extrem de mult de munca...

 

Singura solutie este sa incerci cu tact sa discuti cu el...sa intzelegi care sunt adevaratele cauze:

1. Are mult de munca...si vrea sa demonstreze ceva sefilor...cu rabdare trebuie discutat si facut sa intzeleaga ca si familia are nevoie de el, in egala masura, ba chiar mai mult...cu doi copii...Tati trebuie sa raman un tati, nu un strain...

Si lucrurile mai pot fi si amanate...

2. Are alte preocupari...aici e mai greu...nu toti sunt sinceri...aplici punctul 1.

3. Nu se simte bine acasa, (nu cred ca e cazul cu asemenea minuni!)...dar...iar trebuie vazute cauzele si lamurit problema cu tandretze, diplomatzie, etc...

 

Barbatii sunt niste copii mai mari, din pacate nu putem trai fara ei...trebuie sa-in intzelegem si sa-i "canalizam" fara sa-si dea ei seama pe directia dorita!!!

 

Pupici si bafta! Si fa antrenamente inainte de : relaxare (sa fii calma)...de antrenament a muschilor faciali (pentru a putea sustine o discutie prelungita, fara sa te "doara" gura)[:D]

 

 

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 9 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Mama tampitzilor e mereu gravida! [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandiid="red">, n-are o pozitie atat de importanta incat sa-i fie frica sa n-o piarda, ba chiar il bate gandul sa-si gaseasca alt job.

 

Lumiid="red">, problema nu e ca nu ar sti cand i se termina programul (oricum am eu grija ca la 6.30 sa-i dau de stire [:D]) ci ca ii place sa stea acolo! Si cred ca ramona cam are dreptate, acolo, la punctul 3. Nu ca nu s-ar simti bine acasa, dar e mult mai comod sa stai la birou si sa-ti gasesti una alta de facut (chiar daca nu's treburi urgente) decat sa vi acasa unde gasesti 2 copii mici pusi pe scandal, o casa-ntoarsa cu fundun-n sus, de n-ai loc sa pui piciorul joc de jucarii, pe mine deja nervoasa ca in loc sa apara la ora 7 cum ar fi normal ajunge la 9-10, si lista ar putea continua.

Cat stau singura dupa-masa cu fetele mare lucru nu apuc sa fac iar dimineata's la serviciu. Normal ca ajunge acasa si e de "munca", nu de stat la televizor sau doar de jucat cu fetele. Daca ar fi doar de joaca cu fetele i-ar place cu siguranta, ca-i foarte atasat de ele, dar nu e doar atat.

Si macar de-ar recunoaste ca sta la birou ca e mai relaxant ca acasa, da' de unde, imi baga tot felu de pretexte si de chestii care le are de facut si nu sufera amanare. Ce nu pricep eu e cum timp de 1 an jumate putea pleca la 6.30 fix (ce-i drept, atunci lucram si eu full-time si treceam sa-l iau seara) iar acum pot sa numar pe degetele de la o mana zilele in care a plecat anul asta la 6.30 de la birou. De ce atunci se putea si acum nu?!

Stiu ca si eu gresesc, ca de multe ori ma enervez pe el ca ajunge la asemenea ore tarzi acasa (si fara macar sa anunte inainte) pentru ca mie nu-mi mai ramane timp sa fac nimic (o baie deja a devenit un lux, dusul rapid e baza, si asta-i doar una din multele lucruri care-mi lipsesc si nu le pot face-n lipsa lui). Ma enervez ca tin fata nemancata pana vine el ca sa mancam impreuna, asa ca am ajuns sa manacm pe la 10 si s-o culcam si la 11-12 noaptea. Si lista ar putea continua!

 

tre sa fug acum ca s-a trezit malina....mai revin cu amanunte mai tarziu, daca mai apuc!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai in cazul asta normal ca te enervezi. Trebuie sa vina si el mai devreme acasa ca sa iei si tu un respiro. Sa faci o baie, eventual o plimbare de jumatate de ora, singura, linistita.

Pe de alta parte nu inteleg de ce tii fata nemancata si treaza in conditiile in care domnul o freaca la birou.

 

J

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mick,

 

Tu daca ai avea de ales:

 

- sa stai la servici, mai un joculet, mai un desprecopii.com

si

- sa vii acasa unde ai treaba de facut, e galagie, cineva destul de nervos te asteapta cu reprosuri ZILNIC

 

daca ai stii sigur ca sunt bine copii, sincer ce-ai face?

 

Asa ca sunt sigura ca poti face in asa fel incat sa vina cu drag acasa!!!!

 

Vorbesc dint-o luuunga experienta cu sot care sta la servici: statea pana la 11 noaptea si uneori chiar si pana la 2.00!!!

Era la servici, eram colegi, da de alte pozitii.

 

Si il asteptam suparata, ii tranteam mancarea pe masa, etc.

La un moment dat mi-am zis, mai asta nu e bine si in seara aia am pus masa cu lumanari, vin, mancare care se poate reincalzi de 20 de ori si a fost suuper.

 

Si ce solutie drastica am citit despre intarziatul sotului acasa:

 

discutie: daca ajungi dupa ora 20 da un tel sa stiu unde esti, cat stai etc.

- suna sotul: sunt la o bere cu baietii, vin tarziu

- asa azi, asa maine

- in a treia zi suna si nu raspunde nimeni, peste 30 min suna din nou, nici un raspuns si atunci pleaca de urgenta acasa sa vada daca mai are sotie, copii.

Nevasta suava ii spune: nu am auzit draga cand ai sunat!!!!

 

Cred ca sotul tau e f linistit, copii sunt bine cu tine, tu esti acasa si il astepti, ca ce altceva ai putea face??? Oare?

 

Ai unde sa pleci intr-o seara cu copii, undeva unde sa nu raspunzi la tel? Poate isi pune niste intrebari.

 

Succes.

 

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cool] Cristiama, ai perfecta dreptate!!!

 

Doar ca e greu sa ne punem in pielea lui Mickky...serviciu dimineata, doi copii mici...of of...sa mai fi si calm...

 

Eu n-am decat una si seara cand ajung sunt daramata, darmite sa am doi...si totusi mai vreau unul...

 

Mickky, pupici si sa ne spui ce-ai rezolvat!

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 9 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Mama tampitzilor e mereu gravida! [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, sincer....

Serviciu de dimineata, 2 copii foarte mici acasa...

Voi credeti ca mai are chef sa puna masa cu lumanari si sa faca atmosfera sa-i placa printului sa vina acasa?

Acum e un moment in care sotul ar trebui sa fie solidar si sa o ajute, sa o mai elibereze de greutati.

Tot ea sa faca eforturi???

 

J

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...