Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviciu.....boala grea!!!


Recommended Posts

J G, nu tin mereu fata nemancata, doar atunci cand el imi zice ca pleaca in 5 minute spre casa si sper ca ajunge in timp util sa mancam cu toti, doar ca cele 5 min se transforma in 50 sau chiar mai mult.... Iar treaza o tin pentru ca si-a dat peste cap programul de somn (din cauza noastra), si e foarte greu, aproape imposibil s-o adorm mai devreme de 10. Ca sa nu mai zic ca's 2 fete mici, si foarte rar adorm in acelasi timp, iar cand sunt doar eu cu ele e destul de greu sa le adorm ca se trezesc una pe alta, trebuiesc "separate" ca sa adoarma bine, altfel ma chinui si eu, le chinui si pe ele.

 

cristiama, ideal ar fi sa fiu eu numai lapte si miere cand ajunge el acasa, indiferent ca-i 11 noaptea, dar din pacate nu pot. Sau oricum, daca as face-o s-ar vedea ca e fortat si n-as rezista mai mult de-o zi doua! Cat despre telefon, sa sune el de buna voie si nesilit de nimeni dupa ce i se termina programul sa vada ce facem....no way...ca stie ca intrebarea imediat urmatoare e CAND VI ACASA [:D]?! Iar in rarele cazuri cand chiar a avut treaba cu mine si m-a sunat si n-am raspuns (dar fie pentru ca n-am auzit, fie ca ii dadeam sa suga celei mici sau faceam orice altceva ce ma-mpiedica sa ma duc dupa telefon si nu pentru ca faceam ambitie) a iesit scandal, ca-mi arunca telefonu, ca oricum nu-l folosesc, ca el nu poate da de mine atunci cand are nevoie, si tot asa.

Intr-adevar, ai dreptate, el sta linistit la serviciu, stie ca fetele's bine amandoua, ca intr-un fel sau altul ma descurc cu ele pana ajunge el, asa ca la ce bun sa se grabeasca!

Si de ajutat ma ajuta, chiar foarte mult, nu ma pot plange ca nu ma ajuta, dar atat cat sta acasa, adica din ce in ce mai putin.

Cat despre cina romantica.....unu la mana mi-e aproape imposibil s-o pregatesc cu fetele pe cap, presupunand ca as reusi cumva s-o fac, n-am putea s-o savuram ca n-am avea unde sa trimitem fetele peste noapte (oricum luatul mesei impreuna e o adevarata aventura, ca fiecare-si ia o odrasla-n brate si-ncearca sa manance cum poate [:D]) iar daca am reusi cumva sa ramanem singuri, as pica eu rupta de oboseala imediat dupa masa (asa cum se-ntampla in 99% din seri, cand adorm pe fotoliu sau in timp ce-i dau sa suga fetei) id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Ce-ar fi daca in ziua lui libera i-ai pune fetele si casa in brate si tu te-ai tira pt o chestie fffff urgenta pina la prietena ta cea mai buna si n-ai veni acasa decit seara?Si l-ai tot amina cu venitul acasa de vreo 3-4 ori sa vada omul cum e?Poate ca,pur si simplu ,nu realizeaza ce inseamna 'meseria' de mama,combinata si cu 'mama care

merge la servici'.

 

[flo],noemi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, ai verificat daca sigur serviciul ii ocupa timpul? Nu vreau sa fiu deloc rautacioasa (chiar nici nu vroiam sa scriu dar nu ma pot abtine) dar eu am cunoscut o situatie similara cu a ta: el cu "serviciul" si ea acasa cu copiii. Serviciul era o persoana de sex feminin. Suna-l pe fix la serviciu sau trage-i asa o vizita la birou, seara cand el face ore suplimentare. Ii spui frumos ca ai venit sa-l iei si sa mergeti sa mancati ceva impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mickyyy, am citit postarea ta si....´´am gandit´´[hippi]!insa am preferat sa nu scriu ce am gandit dupa ce am citit cele scrise de tine.insa azi am citit ce ti-a scris liliana27 si atunci am indraznit si eu sa imi scriu parera mea care e cam in totalitate aceeasi cu a lilianei.sa nu te superi si sa nu crezi ca vreau sa aduc ´´negativitatea´´ in situatia in care te afli,dar la fel cum iti scria si liliana,asemena cazuri am mai auzit cand ei spuneau ca sunt la serviciu,dar de fapt....era cu totul alta realitatea.poate ca in cazul lui sa fie chiar pe bune dependenta asta de birou,dar se mai poate sa mai fie altceva,poate ca nu chiar ´´real´´,dar poate sta la serviciu si ....comunica cu lumea virtuala ( ma gandesc ca la birou are un calculator), flirteaza cu lumea virtuala!

mickyyy, e doar o parerea care evident poate sa fie o aberatie de a mea,dar eu zic sa incerci cumva sa-l ´´verifici´´ si sa te convingi in ce consta statul asta peste orele de serviciu si de ce se simte atat de bine acolo, cand normal ar trebui ca abia sa astepte sa ajunga acasa la tine si la cele 2 fetite ale voastre!

mult noroc iti doresc!![flo]

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilianaid="red">, din pacate serviciul e cel care-i ocupa timpul, pentru ca ori de cate ori il sun pe fix il gasesc acolo, e online pe messanger aproape mereu....asa ca varianta unui serviciu de sex "feminin" se exclude....sau ma rog, ar putea fi, cu conditia sa fie vreo colega de sericiu si sa-si petreaca orele "suplimentare" la el in birou. Dar nu prea e genul, desi stiu din experienta ca "niciodata" e un cuvant pe care nu trebuie sa-l mai folosesc!

 

Si da, Mikid="red">, e calculatorist [:D].

 

Rufusid="red">, la noi situatia "familiala" nu se incadreaza in standardele obisnuite, adica avem 2 copii impreuna, suntem de aproape 3 ani impreuna, locuim impreuna, dar nu suntem casatoriti! Ma rog, e o formalitate teoretic, dar nici unul nu ne-am agitat sa o rezolvam.

 

Oricum, sunt curioasa ce se va intampla diseara, pentru ca fata cea mare e bolnava, e de fapt prima oara cand se intampla ca una din fete sa aiba ceva, si e destul de grav (tot week-endul a zacut, nici acum nu e mai bine, nu mananca aproape nimic, abia abia bea cate putina apa sau ceai, are enterocolita). Eu sper sa faca tot posibilul sa ajunga mai repede diseara acasa, ca daca nu......tare mi-e teama ca o sa fac urat. Desi week-endul asta agitat (cu 3 drumuri la spital la urgente) parca ne-a unit si mai mult, ne-a readus pe linia de plutire. Sa vedem daca e doar o parere sau chiar e adevarat. id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, de obicei vine la 9-10?!! Eu ma enervez, de fapt ma supar si cand vine acasa dupa 19 in loc de 18 si asta pt ca am impresia ca sta mai mult doar ca sa scape de noi (desigur ma insel[:D]), dar mie asa mi se pare. Eu nu am dacat o fetita de 1 an si 2 luni dar imi ocupa tot timpul. Abea astept sa vina seara si sa pot spala vasele linistita macar.

Baie...nu mai stiu ce-i aia, si stateam si cate o ora in vana. Un dus rapid si ala cu Elisa care trage de perdea, se joaca ascunsa.

Sotul e calculatorist (cum zice una dintre voi), ar sta la calculator non stop. Dar cate o data chiar cred ca intarzie doar ca sa scape de indatoriri.

 

tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

Pozele noastre[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aramona

Hmmm...aveam colegi in birou care le spuneau sotiilor ca au extrem de mult de munca...ca au sedintze...ca dau in branci de oboseala...si ei dragalashii se jucau pe calculator!Innebuneam...le cunosteam si pe sotii insa nu-mi permiteam sa fac ordine in viata lor...ci doar sa le sugerez ca mie ca sotie nu mi-ar place ca sotzul sa-mi faca asta! Si faceam misto de ei!Ei, exista si varianta in care are extrem de mult de munca...Singura solutie este sa incerci cu tact sa discuti cu el...sa intzelegi care sunt adevaratele cauze:1. Are mult de munca...si vrea sa demonstreze ceva sefilor...cu rabdare trebuie discutat si facut sa intzeleaga ca si familia are nevoie de el, in egala masura, ba chiar mai mult...cu doi copii...Tati trebuie sa raman un tati, nu un strain...Si lucrurile mai pot fi si amanate...2. Are alte preocupari...aici e mai greu...nu toti sunt sinceri...aplici punctul 1.3. Nu se simte bine acasa, (nu cred ca e cazul cu asemenea minuni!)...dar...iar trebuie vazute cauzele si lamurit problema cu tandretze, diplomatzie, etc...Barbatii sunt niste copii mai mari, din pacate nu putem trai fara ei...trebuie sa-in intzelegem si sa-i "canalizam" fara sa-si dea ei seama pe directia dorita!!!Pupici si bafta! Si fa antrenamente inainte de : relaxare (sa fii calma)...de antrenament a muschilor faciali (pentru a putea sustine o discutie prelungita, fara sa te "doara" gura)[:D]


id="quote">id="quote">Ce frumos ai scris! Mi-a placut! [:)][:)][:)]Giuliano
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cristiama

Mick,Tu daca ai avea de ales:- sa stai la servici, mai un joculet, mai un desprecopii.comsi- sa vii acasa unde ai treaba de facut, e galagie, cineva destul de nervos te asteapta cu reprosuri ZILNICdaca ai stii sigur ca sunt bine copii, sincer ce-ai face?Asa ca sunt sigura ca poti face in asa fel incat sa vina cu drag acasa!!!!Vorbesc dint-o luuunga experienta cu sot care sta la servici: statea pana la 11 noaptea si uneori chiar si pana la 2.00!!!Era la servici, eram colegi, da de alte pozitii.Si il asteptam suparata, ii tranteam mancarea pe masa, etc.La un moment dat mi-am zis, mai asta nu e bine si in seara aia am pus masa cu lumanari, vin, mancare care se poate reincalzi de 20 de ori si a fost suuper.Si ce solutie drastica am citit despre intarziatul sotului acasa:discutie: daca ajungi dupa ora 20 da un tel sa stiu unde esti, cat stai etc.- suna sotul: sunt la o bere cu baietii, vin tarziu- asa azi, asa maine- in a treia zi suna si nu raspunde nimeni, peste 30 min suna din nou, nici un raspuns si atunci pleaca de urgenta acasa sa vada daca mai are sotie, copii.Nevasta suava ii spune: nu am auzit draga cand ai sunat!!!!Cred ca sotul tau e f linistit, copii sunt bine cu tine, tu esti acasa si il astepti, ca ce altceva ai putea face??? Oare?Ai unde sa pleci intr-o seara cu copii, undeva unde sa nu raspunzi la tel? Poate isi pune niste intrebari.Succes.cristiama


id="quote">id="quote">Ce-mi place! Ai scris "super" (cum va place voua, fetelor, sa spuneti: "super")[:)][:)][:)][:)][:)]Giuliano
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...