Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviciu.....boala grea!!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

elianaandy, desigur, se impart.

"Se impart" nu inseamna ca daca vom avea copii eu o sa stau acasa sa ii cresc si o sa il astept pe Domnu' sotz sa vina de la job.

Am avut o mama dedicata familiei si un tata cu cariera.

Le stiu frustrarile amindurora, si n-am sa repet greseala asta: sa devin eu casnica iar el marele manager.

Dar cred ca asta depinde de femeie.

Eu n-o sa o fac.

Sint femei care prefera rolul asta.

Diferenta intre cei 2 se adinceste, de aici si suspiciunile aferente.....

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, Elise, fara suparare, dar stai intai sa ajungi acolo si pe urma vezi ce vei face! Cum se spune in popor, nu zice hop pana n-ai sarit parleazul, cand o sa apara ala micu' nici n-ai sa stii ce te-a lovit. [:D]

 

Acuma, io nu spui ca-i musai sa te transformi in casnica supusa deindata ce-ai devenit mama, dar nici sa nu crezi ca vei avea puterea sa stai 7 ore peste program, sau sa-ti tii mintea-n ograda la vreo sedinta cand stii ca piticania e acasa cu febra si moale ca o carpa. Dadui si iou un iegzemplu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roisin, sint sigura ca ai dreptate...in cazuri din astea, normal ca instinctul de mama primeaza.

Dar eu ma refeream la viata de zi cu zi...nu la momentele cind e bolnav, sau are o problema.

Baa un moment dat ma gindeam chiar sa il las pe domnu' sa stea cu el vreo 6 luni...eu 6 luni, el 6 luni, ca doar amindoi vom fi parinti, nu?!

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze Elise, m-am exprimat eu gresit cu "In momentul in care apar copii si ambii parteneri muncesc, cred ca responsabilitatile se impart".

Dupa parerea mea si daca mama e casnica, sotul trebuie sa ia parte la viata familiei. Cred ca e decizia luata de amandoi de a avea copii(si inainte tare bine gandita).Si eu stau acasa si cresc doi micuti, dar nu inseamna cA NU MA OCUP SI DE MINE si nu mai invat cate ceva, pana la urma cei mici cresc si atunci n-o sa mai am slujba[:)]

Of, da pana la urma asta nu are legatura cu a fi casnica, in orice situatie amandoi au responsabilitati[:)]O sa vezi si tu[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, toate aveti dreptate!...Ma bag si eu si zic doar o chestie...fara sa supar pe nimeni, sper...din proprie experienta!!!

PANA NU AI COPII, NU STII CE IMPLICATII SUNT!!! Una e sa le gandesti, toate suntem cerebrale...poate proactive...insa numai cand TREBUIE SA TE IMPLICI CU ADEVARAT SI SA TRAIESTI ZI DE ZI altfel decat era inainte, realizezi cat e de greu...mai ales cand nu ai sprijin, mai ales cand stai pana seara la serviciu, ca altfel n-ai cum...Abia atunci incepi sa fii frustrat, sa-ti doresti sa fii mai mult langa puiul tau si sa nu poti...Si multe altele...Nu mai vorbesc de relatia de cuplu...care trebuie "reinventata"!

 

Parerea mea!

 

Mickky, noutati? E mai bine? Te asteptam si-ti tinem pumnii!

 

Pupici!

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 10 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu! [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...