Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abandonati in spitale - partea a 2-a


Recommended Posts

quote:
Originally posted by qsar
Nici macar n-am putut citi articolul in intregime... L-am parcurs "in diagonala" si vreau numai sa va spun ca: M-AM SATURAT! M-am saturat sa stau deoparte, sa astept ca numai autoritatile sau mai stiu eu ce ONG-uri bengoase sa faca cate ceva pentru ei, copiii "nimanui". Mi-a ajuns sa plang si sa ma emotionez de cate ori citesc cate ceva si sa-njur guvernul, UE, personalul medical, parintii care-i abandoneaza. Nu mai vreau! Nu mai pot sa stau deoparte asa ca voi face voluntariat. Inca nu stiu cum, dar o ora-doua pe saptamana pot sa fac ceva care sa conteze... macar putin. Eu nu pot sa caut vinovati si nici nu vreau. Mie de copii imi pasa. Punct. Q
Honi soit qui mal y pense...

Qsar [flo][flo][flo] Si eu simt la fel! stiu ca locuiesc departe, dar daca totusi ai o idee cum ash putea sa ajut de aici, m-ash implica in niste proiecte de mai lunga durata. da-mi de stire daca ai ceva mai clar, please. "Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adriana, FELICITARI PENTRU ARTICOLE. De mult ma framanta aceasta problema si nu stiam cine va publica ceva despre asta. Nu am putut citi articolele pentru ca ma doare inima. Stiu despre aceasta problema deoarece lucrez in domeniu. Iti scriu pentru a spune inca o data, in numele meu si in numele multor cunoscuti ai mei, dar in mod deosebit in numele copiilor, a celor ce nu cuvanta inca, SCHIMBATI LEGEA ACTUALA SI FACETI UNA IN FAVOAREA COPIILOR. LEGEA NOUA ACORDA SANSE PARINTELUI NATURAL, DAR DISTRUGE SANSA COPILULUI. Da, sunt de acord cu drepturile parintelui natural, dar faceti un studiu de specialitate ca sa constatati ca majoritatea dintre acestia nu pot oferi copilului minumul de care acesta are nevoie: ECHILIBRU, STABILITATE, DRAGOSTE, RABDARE, INTELEGERE, EDUCATIE, SI ALTELE. Majoritatea parintilor naturali care deja si-au abandonat copii sunt fie alcooloici, fie fara locuinta, fie cu probleme de comporatament, fara rabdare si fara dragoste de copii, etc. Nici un ajutor material acordat familiilor naturale nu va rezolva probleme de comportament ale parintilor, probleme pe care ei la poarta de o viata, si nu pot fi rezolvate de catre psihologi (intrebati-i pe psihologi). LE VOM DA IMAPOI COPII, IAR PESTE 2 -3 ANI DE ZILE VOR IESI LA IVEALA ABUZURILE DIN FAMIILE NATURALE si atunci sa vedem fata Romaniei in UE: tara cu 9.000 de copii abuzati dupa ce au fost reintegrati in familia naturala. INCA O GENERATIE DE COPII PIERDUTA, CHINUITA. Ziarul dumneavoastra poate desfasura si poate publica un astfel de studiu. Va rog sa il faceti si sa il publicati: cine sunt parintii naturali la care vrem sa le dam inapoi copii? Da, ii ressect si imi pare rau pentru ei, deoarece si ei sunt probabil la randul lor o victima a multor factori, a multor nesanse. Dar, aceasta nu inseamna ca si un copil, un nou copil, trebuie sa sufere la fel, si sa inmultim astfel lista oamenilor care se chinuie sa traiasca si sa isi duca viata de pe o zi pe alta. Lucrez intr-o casa de tip familial cu 10 copii. Cand am dus copii de la leaganul de copii aratau asa cum stim ca arata ei acolo. Dupa aprox 1 an in care au primit dragostea si atentia de care au nevoie (macar ca nu le-am putut oferi chiar tot ce le poate oferi o familie adevarata) arata atat de bine incat toata lumea care ii vede crede ca sunt din familii nu din instituie. Efectiv ne mandrim cu ei. Sunt scumpi de tot si destepti (au recuperat in dezvoltare si au ajuns la nivelul dorit). Trei dintre ei sunt in proces de a fi adoptati de catre cineva din personal, dar ne baga bete in roate legea. Eu si sotul meu am luat de Craciun un copil acasa la noi si nu l-am mai putut lasa sa plece. Am spus ca „am pierdut cheia si nu mai poate pleca”. Vrem sa il adoptam chiar daca mai avem acasa unul de 5 luni (neadoptat). Ne rugam lui Dumnezeu sa ii acorde o sansa copilului si sa ne ajute sa il putem adopta. Adriana voi puteti face ceva!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile incep sa se mishte... BEBELUSI ABANDONATI-ASISTENTA / Treisprezece ONG-uri se vor implica în instruirea asistenþi maternali BUCUREªTI, 23 mai (MEDIAFAX) - Cincisprezece ONG-uri au depus actele pentru a participa la programul naþional de instruire a asistenþilor maternali pentru copiii sub doi ani, 13 din ele fiind acceptate de comisia de evaluare ºi urmând sã propunã proiecte privind formarea a 1.200 de asistenþi maternali profesioniºti. Simona Pella, ofiþer de presã al Autoritãþii Naþionale pentru Protecþia Drepturilor Copilului (ANPDC), a declarat, luni, agenþiei MEDIAFAX, cã cele 15 organizaþii neguvernamentale au depus un set de acte, doar douã din aceste instituþii nefiind considerate de comisia de evaluare eligibile pentru a propune proiecte finanþate de stat. Cele 13 ONG-uri vor avea sarcina de a forma un numãr de 1.200 de asistenþi maternali profesioniºti, care sã asigure protecþia în regim de urgenþã a copiilor cu vârste mai mici de doi ani ºi care sunt separaþi de familie.  Mulþi nou-nãscuþi îºi petrec primele luni din viaþã în maternitãþi sau secþiile spitalelor de pediatrie, în aºteptarea plasamentului la un asistent maternal profesionist. Potrivit Legii 272/2004 privind protecþia ºi promovarea drepturilor copilului, "plasamentul copilului care nu a împlinit vârsta de doi ani poate fi dispus numai la familia extinsã sau substitutivã, plasamentul acestuia într-un serviciu de tip rezidenþial fiind interzis". În luna martie, Guvernul a aprobat program în valoare de 30,8 miliarde de lei destinat creãrii reþelei de asistenþi maternali profesioniºti pentru protecþia în regim de urgenþã a copiilor de pânã la doi ani. Programul urmãreºte creºterea cu 2.800 de cazuri a numãrului de copii reintegraþi în familie ºi familia extinsã ºi cu 600 de cazuri a numãrului de copii adoptaþi naþional, precizeazã ANPDC, într-un comunicat remis agenþiei MEDIAFAX. Scopul programului este sã previnã spitalizarea prelungitã ºi nejustificatã a copiilor pânã la vârsta de 2 ani pãrãsiþi de familie în unitãþile sanitare ºi sã asigure, prin formarea de asistenþi maternali profesioniºti specializaþi în îngrijirea copilului mic, respectarea dreptului fiecãrui copil la o viaþã normalã. Deoarece legislaþia în domeniu interzice plasamentul într-o instituþie a copilului cu vârsta pânã în doi ani, trebuie gãsite rapid soluþii care sã permitã copiilor pãrãsiþi sã creascã într-un mediu familial, sistemul de protecþie a copilului nefiind suficient pregãtit înainte de intrarea în vigoare, anul acesta, a Legii 272/2004, precizeazã ANPDC. http://adriana.freewebspace.com/photo.html "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrianangi
Lucrurile incep sa se mishte... [...] sistemul de protecþie a copilului nefiind suficient pregãtit înainte de intrarea în vigoare, anul acesta, a Legii 272/2004, precizeazã ANPDC. [...]
Extraordinar! Daca au recunoscut si ei, atunci sansele de a obtine o schimbare in legislatie cresc exponential! Daca va exista mobilizare si nu vom lasa problema balta, vom reusi!!!!! Adriana, tot meritul este al tau! Felicitari! [URL="http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/my_photos"]Victoras (24.08.2004)[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ADRIANA! [flo][flo][flo][flo][flo] Felicitari Jurnalul National!. Sunteti primii care au avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume in aceasta directie. Poate acum, odata ce s-a deschis aceasta campanie vor fi sensibilizati si cei care pot face ceva practic. O zi buna, Flory si [copil] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/florypop/my_photos"]Andrei[/url] (27 Nov 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfirsit! Nu-mi vine sa cred! GUVERNUL ROMANIEI Data: 25.05.2005 COMUNICAT DE PRESA Primul-Ministru Calin Popescu-Tariceanu a cerut astazi Ministerului Sanatatii sa asigure imediat cantitatea de lapte praf necesara pentru copiii abandonati din maternitati. In urma semnalarilor mass-media si potrivit informatiilor prezentate Primului-ministru de autoritatile competente, s-a constat situatia grava cu care se confrunta copiii abandonati in maternitati. In prezent, acestora li se asigura lapte praf in valoare de 35.000 lei/zi. Premierul a solicitat ministrului pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului, Mihai Voicu, sa identifice, in cel mai scurt timp, alaturi de institutiile abilitate in protectia copilului, solutii pentru reglementarea acestei situatii. Grupul condus de Mihai Voicu are responsabilitatea de a identifica solutii legale pentru prevenirea abandonului si sprijinirea viitoarelor mame care nu-si pot creste singure copiii. Se are in vedere si luarea unor masuri pentru cresterea sanselor de plasare a copiilor abandonati in maternitati, pentru ca acestia sa creasca intr-un mediu adecvat. Biroul de Presa http://adriana.freewebspace.com/photo.html "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...