Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pro/contra cezariana? Pro/contra epidurala?


roxi23

Recommended Posts

Eu am ramas un pic traumatizatade experienta nasterii...Stau si ma gandesc daca este neaparata nevoie sa suporti toate chinurile nasterii, in cazul unui travaliu lung si dureros,bineinteles... Pe bebe oricum il iubesti si daca te doare si daca nu te doare... Eu, daca va mai fi cazul, voi opta pentru nastere fara suferinta. Am fost multumita de epidurala, doar ca am simtit pe pielea ce inseamna travaliu ft ft lung! Voi ce parere aveti? http://community.Webshots.com/myphotos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut de 2 ori prin cezariana. Asa mi-am dorit sa nasc mereu; cu toate astea prima cezariana a fost de urgenta, nu la cerere (medicul meu nu a vrut sa-mi faca cezariana la cerere); in concluzie, parerea mea e pro cezariana.

Nu dati cu rosii!

 

Ps. Roxi ti-e plica casuta de mesaje? ca vreau sa-ti dau un PM si nu pot!

 

[8**] Marianaid="size2">, [hot] Stefanid="size2"> (20.04.2004) si [bb] Simonid="size2"> (30.08.2005)

 

Pozicile noastre: album 1id="size2">id="blue"> si album 2id="blue">

Nasterea lui Stefanid="size2">id="purple">

Nasterea lui Simonid="size2">id="purple">

 

Sanatate Maxima!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Am uitat de partea a doua a intrebarii.

Daca nasteam normal intervenea epidurala (asa am ales daca am vazut ca cezariana la cerere nu mi se face). Deci sunt pro epidurala! [:D]

Buna procedura! Mare destept ala care a inventat-o!

 

[pup]

 

[8**] Marianaid="size2">, [hot] Stefanid="size2"> (20.04.2004) si [bb] Simonid="size2"> (30.08.2005)

 

Pozicile noastre: album 1id="size2">id="blue"> si album 2id="blue">

Nasterea lui Stefanid="size2">id="purple">

Nasterea lui Simonid="size2">id="purple">

 

Sanatate Maxima!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut prin cezariana, dar nu la cerere. Imi doream sa nasc normal, cu epidurala, evident. Deci, pro epidurala...

 

Operatia de cezariana in sine a fost un mizilic in comparatie cu ce a urmat...zilele de recuperare. Deci, contra cezariana, atunci cand nu e motivata medical.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PRO CEZARIANA, PRO EPIDURIALA!

 

numai daca ai un medic bun!

 

[pup] si sanatate!

 

Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil](29.09.2004)

 

Povestea zaneiid="violet">[zana] [pup] Cererea in casatorie id="red">siid="purple"> povestea noastraid="blue"> [cina2]

[wow][foto] Nid="red">aid="orange">tid="yellow">hid="green">aid="blue">lid="navy">iid="purple">eid="violet"> [floare3]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-asteapta o nastere naturala cu epidurala,dar sunt unele voci care sustin ca ar cam intarzia travaliul anestezia asta...oricm,tb.sa fii f bine monitorizata de la dilat.7-8 incolo,cand se-apropie expulzia,ca cu-scuzati cacofonia!-epi nu prea mai stii cand vine contractia!Si,mai ales daca s-au rupt apele...

Deci,vine cineva cu explicatii mai largi despre aceasta epi??

Nu de pe net,ca am dat cautare google,si-am gasit mii depagini cu explicatii,ci din Propria Experientaid="red">!

 

Pupici,Silvia si Stefanel,40 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am amintiri f. placute de la nasterea naturala de acum 3 ani si un pic. Acum astept bb2 si nu pot spune ca m-am hotarat pentru cezariana sau nastere cu epi. Oricum, sunt si pentru una si pentru alta, sunt pentru orice care sa ne permita sa nastem cu cat mai putine dureri. M-am cam saturat de unele mamici care, intentionat sau nu, ne fac sa ne simtim vinovate ca optam pentru cezariana sau epidurala, de insinuarile ca suntem mai putin mame daca nu ne ies ochii din cap la nastere. Eu am trecut prin nasterea 100% naturala si m-am simtit ca un animal chinuit si n-am simtit nici o umbra de demnitate in asta.

 

Cu alte cuvinte, alegeti ce credeti ca e mai bine pentru voi. Nu cred ca exista o solutie care sa se potriveasca tuturor. Copiii ne iubesc si ii iubim la fel de mult indiferent de modul in care s-au nascut. Daca avem si o amintire placuta despre asta..........

 

Maria, Vladut, bb2 (36 saptamani)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut si natural si prin cezariana(al doilea copil).

Depinde foarte mult de organismul fiecaruia.

Prima nastere a fost naturala cu un travalui lung(cca. 24 de ore mi se rupsese apa si colul era inchis), deja tindeam spre cezariana in ultimele 12 ore; epiduriala m-a ajutat enorm si o recomand.

La a doua nastere am incercat tot natural si am ajuns la cezariana de urgenta(cel mai aiurea, ce mi-a si lasat o anumita trauma, deja aveam dilatatie 4 cm. si mi-au facut injectii impotriva contractiilor ca sa reuseasca sa ma pregateasca pt. OP, tremuram fara sa ma mai pot controla, deloc placut), dupa m-am refacut repede. Pt. ca il vrem si pe bb nr.3 stiu de pe acum ca voi alege in urma celor doua experiente din start cezariana si in urma discutiilor purtate cu medicul meu ginecolog.

toate cele bune

narcisa

[cavaler] Patrick 2906.2002 [zana] Vivien 27.01.2004

 

concediu noiembrie Marea Baltica

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by silvia_d

Si pe mine m-asteapta o nastere naturala cu epidurala,dar sunt unele voci care sustin ca ar cam intarzia travaliul anestezia asta...oricm,tb.sa fii f bine monitorizata de la dilat.7-8 incolo,cand se-apropie expulzia,ca cu-scuzati cacofonia!-epi nu prea mai stii cand vine contractia!Si,mai ales daca s-au rupt apele...Deci,vine cineva cu explicatii mai largi despre aceasta epi??Nu de pe net,ca am dat cautare google,si-am gasit mii depagini cu explicatii,ci din Propria Experientaid="red">!


id="quote">id="quote">Eu am nascut natural cu peridurala; am fost categoric impotriva cezarienei daca nu era absolut nevoie de ea; si din fericire n-a fost. De nascut am nascut extrem de usor. Dueri au fost pana la montarea periduralei; dupa, cel putin in ceea ce ma priveste, n-a fost deloc adevarat ca n-am simtit contractiile; n-am simtit durerea, dar contractiile le-am simtit, in sensul ca simteam ca mi se intareste burtica, iar aproape de expulzie am simtit apasare jos in timpul contractiilor. De asemenea n-a fost deloc adevarat ca a intarziat travaliul; din contra, dupa ce se monteaza peridurala, travaliul decurge mai rapid; singura conditie este ca peridurala sa nu fie montata prea devreme, adica inainte de dilatatie 4 cm, pt ca altfel exista riscul sa inhibe travaliul. Dupa ce mi s-a montat peridurala am nascut in 40 de minute. In ceea ce priveste ce ai spus tu, "daca s-au rupt apele...". Peridurala se monteaza numai pe membrane rupte; daca acestea nu s-au rupt pana in acel moment, medicul le rupe si abia apoi anestezistul monteaza peridurala. In plus, n-am simtit absolut nimic cand s-a efectuat epiziotomia si mai apoi, cand s-a ralizat sutura taieturii. In concluzie, sunt pro nastere naturala cu peridurala. Dar, si mai important, sunt impotriva cezarienei fara indicatie exlusiv medicala.Andra,[mamica]de [pup]printesa [zana](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana cu anestezie generala. Operatia in sine nu a pus probleme, recuperarea a fost rapida. Motivatia a fost miopia destul de avansata si alte probleme medicale.

 

Uitandu-ma in urma ma gandesc ca o operatie tot o operatie e. Poate nasterea naturala e mai convenabila. Dar asta e parerea cuiva care nu le-a incercat pe amandoua asa ca nu dati cu rosii. Cred, totusi, ca daca as fi avut de ales as fi ales nasterea naturala.

 

Pe de alta parte un lucru e sigur: dupa ce tii minunea in brate, ce mai conteaza dom'le ca m-a durut si se putea sa nu ma doara? E destul sa-l doara pe el ceva cat de mic, sau numai sa-l deranjeze, si uitam de toate. Exemplu personal: la 48 de ore dupa cezariana defilam prin rezerva cu vizigotu de 4 kile in brate, ca plangea puiu mic si nu=l puteam linisti altfel..uitasem ca in urma cu o ora fusese nevoie de 2 asistente sa ma ajute sa ajung la baie....[alcool]

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

cronicile vizigotuluiid="green">"]cronica vizigotului[/url]id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...