Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pro/contra cezariana? Pro/contra epidurala?


roxi23

Recommended Posts

am nascut natural cu peridurala. ar cam fi fost indicatie pt cezariana, dar am tinut f mult sa nasc natural. nu stiu exact de ce. auzisem de recuperare dificila dupa operatie, de faptul ca laptele vine mai greu, ca tot organismul se reface mai incet etc. eu m-am refacut greu si dupa nastere naturala... oare era mai rau cu cezariana? n-o sa stiu niciodata.

dr a fost de acord sa nasc natural. despre peridurala, numai de bine! [cool] nu a incetinit deloc treavaliul, ba dimpotriva. fiind mai relaxata, colul s-a dilatat mai repede. se simt contractiile, doar ca nu te doare. dar stii cand ai contractie. si mai ales, stii ca nasti, se simte o presiune jos. n-am simtit cand a iesit copilul, n-am simtit taietura (si a fost una maaare) si nici cand m-a cusut. era o vitrina in care se oglindea cum ma cosea. uau! taare ma bucur ca nu simteam nimic. [^]

nu cred ca mi-as fi iubit mai mult copilul daca durea nasterea. pai io ma enervez si daca ma musca cand il alaptez! [:D] de ce sa-l fi iubit mai mult daca imi ieseau okii din cap la nastere?! si ce, parintii adoptivi nu-si iubesc copiii pt ca nu i-au nascut ei?

parerea mea, parerea mea. [hot]

 

cristina, mama de radu (09.10.2005)

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cezariana sau nu, optez pt. epidurala. Eu am nascut cu cezariana pt. ca asa a trebuit (bebele nu s-a-ntors), cu anestezie epidurala si a fost foarte bine, chiar dupa operatie, mi s-a injectat anestezic prin cateter timp de 2 zile pana am putut suporta durerea, deci dureri post-operatorii n-am avut decat de scurta durata, chemam anestezistul sa-mi mai dea o doza, ori de cate ori simteam ca nu mai pot. Dupa 48 de ore am trecut pe Ketonal, Algocalmin iar la 5 zile am venit acasa si n-am mai luat nici un analgezic si mi-am revenit foarte bine.

 

Mire-mama de fetita frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o nastere atipica, dar probabil ca nu sunt singura. Am nascut in 4 ore dintre care am mai si motait una la 32 de ani prima nastere.

 

Mi s-a rupt apa la 36 saptamani si 4 zile intr-o duminica dimineata la 6 cand m-am trezit sa fac pipi. Nu am simtit nici un fel de contractii. Peste o ora cand am ajuns la maternitate aveam dilatatie 3 cm fara sa simt mare lucru. M-au lasat sa astept o ora dupa care au venit sa imi faca din nou control. Aveam dilatatia 4 cm. Intre timp motaiam si imi faceam reiki ca sa ma relaxez. Cum era duminica si cred ca se grabeau mi-au facut ocitocina ca sa mareasca contractiile pe care monitorul nu le inregistra, desi eu le simteam. Peste inca o ora aveam tot dilatatia 4 cm dar se stersese colul. Peste o ora vine anestezistul sa imi puna peridurala. Cand ma ridica in fund sa mi-o puna, incep sa imi vina contractiile de nu puteam sta locului. Mi-a venit de doua ori si sa imping, ceea ce am si facut, pentru ca nu terminasem cursurile cu moasa si nu stiam ca daca imi vine sa imping inseamna ca nasc. Ideea e ca anestezistul se pregatea sa imi puna anestezia, eu spunea, stati ca iar am contractie. Pana la urma nu a mai avut rabdare si a incercat sa ma intepe. Dar eu am intrat iar in contractie asa ca a trebuit sa o scoata. De abia a doua oara a reusit sa puna anestezia. M-au intins repede pe masa, a venit moasa si au descoperit ca bebe era deja pe canal. Se minunau cu toate ce elasticitate a tesutului de s-a deschis atat de repede ! (parerea mea este ca m-a ajutat reiki-ul care a destins muschiul).

Daca m-ar fi lasat cand m-au ridicat sa ma pun in genunchi cum aveam chef cred ca as fi nascut fara probleme si urgent. Asa, anestezia si pozitia pe spate nu au facut decat sa imi taie posibilitatile de a impinge. In plus, urlau la mine sa imping de doua ori pe o contractie cand eu impingeam mult mai bine o singura data dar lung. Cand faceam ca mine, mai iesea bebe un pic, cand incercam sa fac ca ele nici nu clintea. Cred ca au intrat in panica pentru ca nu stiau de cat timp era copilul pe canal si le era frica ca se sufoca. Au mai venit doua moase sa apese pe burta ca sa iasa bebelusul, asa ca eu m-am pierdut cu totul inconjurata de atatia zbiri care mai si tipau la mine in franceza ! Pana la urma mi-au facut o epiziotomie si nici nu stiu cand a iesit bebe. M-am trezit cu ea pe burta unde ne uitam cu ochi mari una la alta de parca eram extraterestri.

Nu mi-au zis nici sa o pun la san (ca eu nu stiam, nu terminasem cartea despre nastere), ea n-a stiut sa caute, asa ca doar ne-am cantat una alteia si am mangaiat-o.

N-am inteles eu mare lucru din ce mi s-a intamplat la nastere si cum nu era nimeni cunoscut alaturi nici nu am informatii din afara.

 

De fapt vroiam sa vorbesc despre peridurala, dar uite ca m-am lungit la povestit.

Dupa nastere m-a durut vreo cateva zile in locul unde m-a intepat prima oara anestezistul. Iar dupa aceea am ramas cu amorteli ale spatelui pe partea respectiva care au urcat incet incet spre omoplat. Si acum am o zona destul de mare insensibila si care imi amorteste din cand in cand. Probabil ca mi-a atins o terminatie nervoasa. Asa ca ma intreb, daca imi atingea un nerv mai mare si ramaneam in scaun rotile ? Nu cred ca la urmatoarea nastere voi mai cere peridurala. Prefer sa incerc niste moduri mai naturale de ajutare a nasterii si inlaturare a durerii (homeopatie, reiki, respiratie, bioenergie, nastere in apa…). Partea medicala sa intervina doar in cazul in care este nevoie.

Din pacate ca sa nasc in apa ar fi trebuit sa ma duc in Belgia ca in Franta nu prea ai unde. Dar am auzit ca acum se poate si in Romania.

 

 

Nu sunt nici pentru cezariene pentru ca slabesc muschiul abdominal si pot da probleme mai tarziu. Si in principiu nici nu ai voie sa faci mai mult de doua, desi uneori nu e recomandat mai mult de una. Asa ca daca vrei mai multi copii cum faci ? E totusi o cicatrice pe burta care se va intinde la urmatoarea sarcina si se poate desface.

id="Arial">id="size1">id="black">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ambele experiente, nastere naturala si cezariana, ce pot spune eu in urma experientei personale: o fi cezariana o operatie, dar refacerea mea completa dupa nasterea naturala a durat mai bine de 6 luni, am avut 2 Rupturi neinsemnate de ordinul milimetrilor 4 si 6, dar le-am simtit si m-au durut pina cind avea bb 8 luni; si m-au cusut cu ata din aceea care se dizolva dupa o anumita perioada plius spalarile pe perioada lauziei de fiecare data cind mergeam la toaleta, au fost un chin. Dupa operatie durerile in primele doua zile au fost mai puternice fata de nasterea naturala, dar dupa cele 10 zile de spitalizare eram top fit, nici mie nu-mi venea sa cred, asa cum imi spusesera si medicii, eu mai aveam un copil de 1 an si 7 luni acasa si nici un ajutor si.mi era teama ca n-am sa ma pot descurca cu ei dupa. Sotul a stat si el 2 saptamani acasa dupa externarea mea si pe urma n-am mai avut probleme, nu ridicam, dar in rest plimbari etc. cu amandoi era OK. Asta am trait eu pe pielea mea, asta pot relata.Evident ca depinde de organismul fiecaruia. Si laptele iti vine la fel de repede ca la nasterea naturala, mie cel putin asa mi s-a explicat aici in spital.toate cele bunenarcisa[cavaler] Patrick 2906.2002 [zana] Vivien 27.01.2004concediu noiembrie Marea Baltica

quote:Originally posted by kristinutza

nu stiu exact de ce. auzisem de recuperare dificila dupa operatie, de faptul ca laptele vine mai greu, ca tot organismul se reface mai incet etc. eu m-am refacut greu si dupa nastere naturala... oare era mai rau cu cezariana? n-o sa stiu niciodata.cristina, mama de radu (09.10.2005)poze


id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va spun cum a fost in cazul meu cu epidurala! Asa cum va povesteam am avut un travaliu foarte lung(de joi noaptea a inceput cu contracii la 5 min. dar nu mi se deschidea colul si nu se rupea apa). Sambata noaptea, ajunsa in sala de nasteri, eram la pretravaliu si ma chinuiam ingrozitor.Ii spun unei asistentei ca am epidurala, dupa ce ii bag un stimulent in buzunar. Se duce numai decat si cheama rezidentul, caruia ii strecor, bineinteles un stimulent. Dupa ce imi rupe membranele imi spune ca se duce sa anunte anestezistul. Aveam dilatare abia 2 dupa mai multe ore de chin. Vine asistenta si imi spune ca daca ajung la dilatare 3 ii spune anestezistului sa imi monteze epidurala, spuinandu-i ca de fapt am dilatare 4. Pe la miezul noptii imi face epi. Gata si cu durerea. Pe la ora 4 dimineata simteam ca fac treaba mare.rau de tot aveam dilatare 8.Rezidentul imi spune ca peste putin nasc. La 5,45 vine in sfarsit medicul si ma urca pe masa. Contractiile le simteam dar nu stiam sa imping, pentru ca dr. nu imi spunera decat ca nu impingh bine. La 6,05 nasc fara nici o durere. Incepe sa ma coasa si nu simt nimic. Sunt bucuroasa!

Asadar cu aj. epiduralei am nascut fara dureri. Sunt pro epidurala, cu toate ca dr. nu era de acord si imi spusese ca nu voi putea impinge, ca nu voi simti contractiile,ca va scoate copilul cu forcepsul, ca nu sunt indeajuns de mamica pt. ca nu simt durerile facerii etc...

Asta este experienta mea. Depinde de fiecare organism in parte!

Va pup si nastere usoara

 

http://community.Webshots.com/myphotos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxi, chiar ti-a zis medicul asa ceva???? Astia sunt niste nenorocitzi! Vroiau sa faca economie la epidurala, sa sti...

Nu stii sa impingi, auzi! De parca ai mai facut asta de 10 ori si tot n-ai tinut minte... Decat sa nasc cu asa un medic, mai bine acasa cu catzel si purcel, ca macar aia nu ma streseaza si chiar le pasa de mine!!!

 

I'm a great believer in luck, and I find the harder I work the more I have of it.(Thomas Jefferson)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut prin cezariana de 2 ori (cu anestezie generale -prima data, cu epi - a doua oara) Refacerea este grea, durerile post-operatorii sunt mari, insa faci fata....gandindu-te la bb, ca are nevoie de tine, ca depinde de tine....

Dupa a doua cezariana am avut niste complicatii si mi-am dat seama ca cezariana nu e chiar varianta cea mai buna. Ce e natural e cel mai bun. Am nascut prin cezariana din cauza miopiei. Daca ar fi fost sa nasc natural....as fi facut-o numai cu epidurala. Mare, mare inventie!!

 

In ceea ce priveste ideea ca esti mai putin mama sau ca nu esti mama buna daca nasti prin cezariana....[alcool] e o maaaarrrreeee ineptie!! Ce fel de mama esti se va vedea cu timpul, pe masura ce trec zilele, lunile, anii...In nici un caz nu putem categorisi o femeie drept "mama buna" sau "mama rea" numai pentru ca a nascut natural sau prin cezariana. Ar insemna ca gandim taarreee superficial! Nasterea (oricum ar fi ea) e un act cat se poate de trecator, ceea ce conteaza cu adevarat e ca ai adus pe lume un pui de om, pe care trebuie sa-l cresti si sa-l educi, misiune cum nu se poate mai grea!! Importante sunt faptele tale, relatia ta cu copilul, educatia pe care i-o dai, dragostea si intelegerea pe care i-o acorzi si nu numai....ai nevoie de muulte calitati pentru a fi o mama buna...

Esti mama buna numai daca nasti natural? Hm!! Ce usor ar fi totul atunci!!...

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut in urma cu 3 luni prin cezariana cu rahi-anestezie.Si daca asi mai nste de 10 ori la fel asi vrea s-o fac.A doua zi dupa operatie m-am ridicat din pat fara absolut nici un ajutor si dupa 3 zile mergeam perfect dreapta de parca nu fusesem niciodata operata.Nu am ramas cu nici o durere de cap sau de coloana cum se spune ca ai ramane dupa rahie si mi-am miscat si capul imediat dupa ce am iesit din sala de operatie.La 5 zile mergeam la cumparaturi in oras si faceam cam tot ce pofteam.Binenteles,nu m-am apucat sa car pietre de moara sau mobila prin casa.

 

Eu cred ca m-a ajutat vointa de a ma ridica din pat de a doua zi.Chiar daca atunci nu a fost foarte usor am facut-o si asa m-am pus pe picioare repede.In spital era o fata care nascuse prin cezariana in aceeasi zi si la plecare eu mergeam pe picioarele mele fara nici o sustinere pe cand ea era in carucior.Am aflat de la ea ca nu a incercat sa se miste di pat timp de 2 zile.Cred ca asta este motivul.Dar conteaza mult si de organism.Mie mi-a fost bine.Si nu am cuvinte sa va spun cat de bine este sa asisti la nasterea copilului tau si sa fi cat se poate de lucida si cu zambetul pe buze.

 

PRO CEZARIANA despre epidulara nu ma pronunt,nu stiu

 

Giana [mamica] de [bonjovi] Daniid="purple">

POZELE NOASTREid="purple">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut prin cezariana si la fel voi naste si acum. Nici vorba ca nu se pot face mai multe cezariene, eu vreau 3 copii si dr. a spus ca e ok. chestia cu 2 cezariene maximum era valabila acum multi ani.

Eu am avut epidurala la cezariana (cu anestezie rahi) si nu a avut nici un efect. Pur si simplu organismul meu nu a reactionat la substantele alea, cu toate ca au incercat mai multe. Pana nu mi-au bagat algocalmin in perfuzie...nu mi-au trecut durerile de dupa.

In rest a fost super bine. Marti dimineata am nascut si joi la pranz eram acasa faceam dush fara nici un pansament, nimic.

Cat depre tipe cae au nascut natural..am auzit ca nu pot sta jos vreo luna.

Evident, respect deciziile fiecareia, dar eu merg pe cezarina. In zilele noastre mi se pare muuult mai lipsita de riscuri si pentru mama si pentru bebe decat nasterea vaginala.

 

PS Am alaptat 1 an si 5 luni si cred ca nu alapteaza numai cine nu vrea sau, din pacate, nu stie cum. N-are nici o legatura cu cezariana.

 

Nastere usoara si bebe perfect!id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]17 saptamani si [copil] Katja(30 martie 2004)id="Comic Sans MS">id="blue">

 

poze cu mami, tati si katjaid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ralu-Cat

roxi, chiar ti-a zis medicul asa ceva???? Astia sunt niste nenorocitzi! Vroiau sa faca economie la epidurala, sa sti...Nu stii sa impingi, auzi!


id="quote">id="quote">Cand iti spune ca nu impingi bine sau ca nu stii sa impingi, medicul se refera la faptul ca in loc sa incordezi muschii abdominali, ii incordezi pe cei ai fetei, ca si cand te-ai chinui sa-ti scoti ochii din orbite.Acuma, frumos din partea doctorilor (de fapt, din partea moaselor, ca ele sunt responsabile cu "trainingul" gravidei) este sa-ti explice si ce anume gresesti, nu doar sa te informeze ca gresesti.Insa am vazut femei cu vase sparte la ochi care-l injurau (pe nedrept) pe medic, ori asta nu e nici pe departe vina lui.Si intr-adevar, o epidurala facuta "beton" te poate face sa nu mai simti chiar nimic, deci sa nu mai cooperezi in timpul expulziei.Ontopic, eu sunt pentru epidurala, desi reprezint un procent nefericit de persoane la care epidurala pur si simplu n-a prins (in doua randuri). Cezariana este o interventie chirurgicala si ar trebui folosita ca atare.PS Inaioana, ai auzit gresit, majoritatea tipelor care nasc natural si "beneficiaza" de epiziotomie au probleme cu statul jos cam o saptamana, 10 zile. In realitate, foarte multe dintre ele stau in fund din primele 24 de ore, pentru ca nu au de ales. Daca nimeresti un medic cu rabdare poti sa scapi de partea cu epiziotomia si atunci nu ai absolut nici o jena.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...