Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pro/contra cezariana? Pro/contra epidurala?


roxi23

Recommended Posts

cine a nascut usor pe cale naturala normal ca e pro, tot asa cine a nascut usor cu cezariana. eu am ales cezariana ca la noi nu se face epidurala. te lasa sa nasti atat de natural, ca nu mai faci alt copil! imi pare putin rau ca nu am mers la Cluj.

oricum, mie mi-a fost super cu cezariana. mi-am vazut copilul, mi s-a declansat lact. si nu au fost complicatii.

deci sunt pro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Am nascut pe cale naturala, fara epidurala (am cerut-o si s-au gasit tocmai la mine sa faca economii ;)) ... acum nu-mi pare rau, n-a fost chiar asa de groaznic cum se spune.

Deci sunt pro nastere naturala si contra cezarienei fara indicatie exlusiv medicala. Cezariana la cerere mi se pare un moft din partea celor care nu stiu ce-i aia operatie. Nu dati, e doar parerea mea.

Nu-s contra epiduralei ... pur si simplu nu stiu cu ce se mananca. Cand o sa vina bb2 imi doresc tot o nastere naturala fara epidurala, daca am reusit o data, reusesc si a doua oara .... m-am simtit super cand, imediat dupa nastere si "brodaria" necesara, m-am dat jos de pe masa si am asistat la primul control a lui Cris.

Nu stiu ce-i mai bine: epiziotomie sau ruptura naturala. Aici nu se taie, cica natura stie mai bine ce face ... eu am avut doua rupturi, s-au vindecat, nu mai simt nimic, a durat ca. 2 saptamani. Cred ca si la epiziotomie e la fel.

Doresc la toate nastere usoara fara complicatii si bb-i sanatosi!id="blue">

 

[:o)] Irinusha & [bonjovi] Cris (03.05.04)id="blue">

id="right">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, totusi cazurile astea sunt f rare, nu trebuie sa pleci cu raul inainte si sa te gandesti ca ti se va intampla tocmai tie. In majoritatea cazurilor nasterea normala inseamna o suferinta pe moment dar pe care o uiti si care nu te marcheaza pe termen lung.

 

Oricum in cazul tau strict personal, cand vei mai naste un copil vei fi la a doua nastere care in marea majoritate a cazurilor e mai rapida si mai usoara decat prima. Si daca iti mai si gasesti un doctor care sa te ajute.... la tine a fost prost si din cauza doctorului care nu si-a dat nici macar un gram de interes.

 

Nastere usoara data viitoare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nasc in curand! De la Craciun incolo!Acum am 37+

 

Normal cu epidurala! Pro Epidurala! Atata vreme cat si medicul mi/o recomanda si sunt sanatoasa. (Doamne pazeste de complicatii).E drept ca as vrea sa am curaj sa nasc natural dar mai stii ce iti este rezervat de catre natura? Mi sa nu ma apuce pe acolo ceva crize ne la locul lor...si din "finutza" de mine[:D] sa devin insuportabila si isterica! Doar de asta ma tem!Asa ca...epidurala va rog!

 

 

Cezariana este pentru femei cu probleme...stiu si eu...diverse!?

Sa fi sanatoasa si sa o ceri...stiu si eu?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt "pro" ce vrea fiecare.

Eu am nascut in 5 ore de la internare natural si para epidurala un bebe care nu a binevoit sa se intoarca. Habar nu am ce mi-au facut de a durat asa putin, stiu ca mi-au facut o injectie, mi-au dat un supozior si la un mom dat mi-au pus o perfuzie.

Din punctul meu de vedere daca toate nashterile sunt asa si m-ar tine nervii as face 5 copii.

 

Garga si [copil] Irinuca

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lavi02

Roxi, totusi cazurile astea sunt f rare, nu trebuie sa pleci cu raul inainte si sa te gandesti ca ti se va intampla tocmai tie. In majoritatea cazurilor nasterea normala inseamna o suferinta pe moment dar pe care o uiti si care nu te marcheaza pe termen lung.


id="quote">id="quote">Lavi, oare asa sa fie ? oare chiar se uita suferinta mare de la nastere sau doar asa se spune ? Ar suna destul de urat ca mamele care au avut parte de nasteri grele sa spuna: Vai ce cumplit a fost!Ce am suportat, etc. Dar cred ca in adancul sufletului lor ... isi amintesc durerile f bine. In plus, exista mamici care atunci cand pruncii cresc mari si le creeaza alte probleme cu alt fel de dureri, le reproseaza : " M-am chinuit sa te aduc pe lumea asta, sa te cresc, sa lupt pt tine, si tu..."Eu sunt pro la orice isi doreste fiecare pt ea insasi: PRO ptr. cele cu cezarina la cerere daca asa doresc ele, PRO pt cele cu nastere naturala 100% daca asta isi doresc si PRO ptr cele cu nastere naturala cu epidurala daca asa vor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AlinaCan
quote:Originally posted by lavi02

Roxi, totusi cazurile astea sunt f rare, nu trebuie sa pleci cu raul inainte si sa te gandesti ca ti se va intampla tocmai tie. In majoritatea cazurilor nasterea normala inseamna o suferinta pe moment dar pe care o uiti si care nu te marcheaza pe termen lung.


id="quote">id="quote">Lavi, oare asa sa fie ? oare chiar se uita suferinta mare de la nastere sau doar asa se spune ? Ar suna destul de urat ca mamele care au avut parte de nasteri grele sa spuna: Vai ce cumplit a fost!Ce am suportat, etc. Dar cred ca in adancul sufletului lor ... isi amintesc durerile f bine. In plus, exista mamici care atunci cand pruncii cresc mari si le creeaza alte probleme cu alt fel de dureri, le reproseaza : " M-am chinuit sa te aduc pe lumea asta, sa te cresc, sa lupt pt tine, si tu..."Eu sunt pro la orice isi doreste fiecare pt ea insasi: PRO ptr. cele cu cezarina la cerere daca asa doresc ele, PRO pt cele cu nastere naturala 100% daca asta isi doresc si PRO ptr cele cu nastere naturala cu epidurala daca asa vor.
id="quote">id="quote">Garga si [copil] IrinucaPOZE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...