Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru fetele care au facut cezariana


Recommended Posts

Eu am avut aceasta problema si stiu ca pusul la san nu e o solutie pentru toata lumea. Eu am tot pus-o pana cand mi-a facut rani. Laptele mi-a venit dupa aproape o saptamana. Cea mai buna solutie este sa se mulga cu pompa (si sa il puna la san daca poate, daca are rani sa dea cu Bepanthen si sa nu-l puna pe bb pana nu se vindeca!)

Nu conteaza daca nu curge lapte, trebuie sa se mulga cam la 2 ore, foarte repede (o zi, doua) ii va veni si laptele. E important sa nu renunte. Daca are prea putin lapte, intre supturi sa se mulga.Asta va creste productia. Laptele colectat sa i-l dea cu biberonul. Sa nu-i fie teama sa-i dea completare la bibe pana ii vine laptele sau daca are prea putin si bebe plange de foame( laptele praf Humana e cel mai bun) dar orice picatura de lapte matern colectat trebuie data intai si apoi cel praf. Bebele va prefera oricum sanul...

 

Eu am nascut prin cezariana, n-am avut lapte o saptamana, am procedat ca mai sus si am alaptat 1 an si 5 luni . Si as mai fi putut dar am ramas din nou insarcinata si am intrerupt.

 

Muult succes! Si sa stii ca nu exista mame care nu pot alapta ci mame care nu stiu sau nu vor! Alaptatul e foarte important, sa nu renuntze!!!id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]17 saptamani si [copil] Katja(30 martie 2004)id="Comic Sans MS">id="blue">

 

poze cu mami, tati si katjaid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor, gasesc normal ce spuneti voi. Multumesc pentru sfaturi! Ideea e sa nu se sature sa tot incerce. Zicea ca se oftica pentru ca bebe trage de san pana transpira, apoi se enerveaza si incepe sa planga. Cred ca ideea cu pompa e excelenta. Sper sa-i spuna si doctorita cu care a nascut.

 

Pid="green">Oid="purple">Zid="red">Eid="blue">

Ioana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi-am mai adus aminte ca am mai incercat si altceva decat pus bb la san. Am baut ceai de fenicul, chimen si anason si in general lichide multe. Am incercat si pompa si cred ca mi-a desfundat ceva canale la un san. Si am luat Galactogil. Nu stiu daca a fost o coincidenta sau chiar a functionat, dar din ziua in care am luat Galactogil s-a simtit cresterea lactatiei.

 

Acum, nu stiu ce sa zic daca bb nu stie sa suga. Tudor al meu a fost mare si a stiut exact ce sa faca, ca daca se baza pe mine...[alcool]

 

Andreea, mamica lui [bibe] Tudor - 10.08.2005

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi la cezariana anestezia a fost generala Mihnea mi-a fost adus la san la o ora de la nastere si de atunci din 3 in 3 ore in reanimare si apoi de a doua zi a venit cu mine in salon.Colostrul a venit a doua zi iar laptele in a treia zi cand am ajuns acasa.

 

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel

Esentele tari se tin in sticlute mici.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa ambele cezariene am avut lapte imediat...ma rog...a doua zi, dupa ce am iesit de la renimare. La Giulesti nu-ti aduc puiul la reanimare, decat sa-l vezi, cateva secunde [bang]. A doua zi, cand am mers la alaptat, aveam lapte (colostru).

Sunt cazuri cand vine dupa cateva zile. Dar VINE!! Sa insiste! Laptele va veni! Da, si eu am auzit aczuri cand pompita a facut minuni!

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vine laptele, asta e sigur. trebuie insa stimulata lactatia, fie prin pusul bebeului la sin, fie cu pompa. prima varianta e cea mai buna si pentru mama si pentru bebe care se obisnuiesc treptat cu suptul.

 

mie mi-a venit laptele in a 4-a zi de la cezariana. pina atunci voinicul meu (4,700kg)a supt colostru si era superfericit. si parca invatase din burta sa suga, ca imediat ce a dat de tita s-a descurcat. si a iubit-o tare pina la 1 an si 9 luni cind l-am intarcat.

 

sanatate multa si mai ales rabdare[il]

 

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...