Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

chefuri la serviciul celuilalt


Recommended Posts

Referitor la subiectul asta cu chefurile la servici, e adevarat ca vorbesc si eu dintr-o familie in care doar el, sotul , merge pe la chefuri organizate de firma si cred asa :

(daca aveti timp cititi http://www.hr-romania.ro/index.php?m=3&u=66&a=1388&lang=en )

am ajuns sa fim manipulati de anumite concepte ale societatii in care traim. Sa recunoastem ca suntem consumatorii perfecti, nu am ajuns inca la un standard de viata in care sa ne reconsideram ideile legate despre munca si viata. Imediat am inghitit notiunile de workshop, teambuilding , ore suplimentare .

 

"Este vorba despre o nevoie psihologica folosita foarte mult in manipulare.Acesta se intimpla la noi si oamenii nu au nici un pic de spirit critic, au sarit cu atita graba in aceasta poveste care este realmente gindita foarte bine, tocmai pentru a confisca total un individ in favoarea profitului. Psihologii s-au gindit foarte bine, creste numarul de divorturi, femeile si barbatii nu mai pot sta impreuna nici macar in week-end deoarece toate aceste reuniuni (teambuildinguri) se fac de obicei in afara, se cheltuie foarte multi bani, te incinta ca este un hotel scump, dar trebuie sa raspunzi la intrebarea ce se intimpla cu familia, pe care nu poti sa o neglijezi. "

 

Aproape intotdeauna cand pleaca sotul la astfel de petreceri iar eu raman acasa cu copilul, nu ma pot abtine sa nu sufar. Nu mai comentez nimic catre sotul, care pleaca linistit si se simte foarte bine acolo, dar nu sunt de acord si nu voi fi in veci cu aceste chefuri. Ba cred chiar, ca daca aceste chefuri ar deveni si mai dese(anul asta poate au fost vreo 10) si ar presupune si week-end -uri la munte/mare , eu nu as mai dori casnicia . Sotul imi zice ca nu reusesc sa gandesc suficient de modern; eu cred ca el este deja "manipulat" de compania unde lucreaza, de anturaj.

Recunosc ca cu greu ma abtin sa nu exagerez referitor la acest subiect.

M-am gandit bine :le detest NU doar pentru ca unde lucrez eu nu se organizeaza sau pentru ca sunt o fire mai geloasa ci pentru ca introduc o distanta intre individ si familia lui, rapesc din timpul liber al individului.

Am o totala disconsideratie pentru firmele organizatoare de asemenea chefuri.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sunt de acord cu Timeea. Asa este. Chiar daca nu am citit un articol, exact asta simteam, ca suntem manipulati, ca nu mai avem timp pt familie. M-am contrazis cu sotul meu pe aceasta tema mult, el sustinea ca este bine, ca uneste colectivul, ca este bine si pt firma si pt angajat care interactioneaza mai bine.

Daca el gandeste asa, se indeparteaza in favoarea firmei lui, eu am fost acaparata de acest sistem care manipuleaza, in care deja majoritatea colegilor se gandesc "cand este urmatorul teambuilding" asta ca "sa interactionam". Nu se intampla ceva deosebit, dar nu mi se pare normal sa mergi in week-end fara partener, mai ales cand programul zilnic de munca se prelungeste mult.

 

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ana_radu

Chiar s-a facut un studiu de catre un americam si s-a constatat ca aceste petreceri nu fac decat sa creasca rata divorturilor printre angajati.anar


id="quote">id="quote">sut de acord cu voi doar dintr-un singur punct de vedere: ce-i mult strica...10 petreceri / an sau teambilding lunar, afara din oras, fara pereche e cam mult...daaaaar revenind la Christmas Party care e odata pe an si care e singura petrecere organizata de compania in care lucrez care sa fie fara pereche, sa fim serisi...sunt pentru "fara pereche" si nu are la ce sa dauneze...
ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual [^]...id="red">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am teambuilding-uri, sotu' meu la fel....

Evident, fiecare la jobu' lui.

 

Si amindoi stim rolul lor: dincolo de orice spoiala gen "beneficii pentru angajati", excursiile in cadrul firmei si petrecerile fac parte din job.

Stiu, daca nu esti "in mediu", ai impresia ca toata lumea se distreaza de nu mai poate.

Contrar aparentei insa, de obicei nu te duci sa te distrezi.

Altfel nu platea firma cazarea si mincarea.

 

Daca fiecare ar veni cu familia, si ar sta cu nevasta si copilu', meetingul nu si-ar mai atinge scopul.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema ar fi ca si cand esti in mediu ai aceeasi impresie...ca lumea se distreaza de nu mai poate (ba chiar mai mult decat ar trebui).

Poate e diferit in functie de firma...dar in unele medii, iti spun sigur ca e asa.

 

Eu sunt impotriva oricarei interziceri.

 

Daca tu ai impresia ca nu te-ai simtii bine la petrecerea sotului...sau invers, n-ai decat sa nu te duci.

Dar nu sa ti se interzica din start.

 

17 iunie 2006

Diverse pentru nunta, Au inceput pregatirile

 

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri pro si contra! Al meu sotz a avut si chefuri la firma si team-buildinguri care au avut loc la mare/alte orase. Au fost si multe fete, multe dintre ele care clar il simpatizau. Si cu toate astea am avut incredere in el. Sa nu credeti ca ma omor cu iubirea dupa el sau el dupa mine, dar suntem maturi si stim ca din moment ce suntem o familie, ne comportam ca atare: cu responsabilitate.

Si am mai acceptat, fiind constienta ca la un moment dat si la mine la serviciu se poate intampla acelasi lucru si nu as vrea sa am parte de scandal din partea 'mnealui. Si mai rau, vorbesc de deplasari de luni bune...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum de n-am gasit eu subiectul asta mai repede...?

Noi tocmai am fost la cheful cu colegii lui alaltaieri, si a fost ok. In schimb, anul trecut sotul meu a fost singur si a iesit cu scandal acasa... pentru ca n-am inteles prea bine de ce nu m-a luat si pe mine (fiecare si-a platit consumatia, nu a fost pe banii firmei). Recunosc ca sunt un pic geloasa, dar nici n-am putut sa ma abtin acum un an sa nu fac scandal... adica pleaca la 12 (ziua) de acasa si vine la 2 jumate (noaptea)... i-am zis atunci ca nici la nunta n-a stat atat la restaurant... 14 ore!!!!! Iar la ei e si un colectiv mai "glumet" - nu zic, sunt oameni foarte de treaba, dar uneori se mai intrec cu glumele si apropourile... si ma doare gandul ca si sotul meu ar putea sa se comporte ca ei (cand sunt la chefuri, altminteri is seriosi...). Sunt si la mine la servici 3 chefuri pe an, toate platite de institutia in care lucrez, dar doar la unul suntem invitati cu partenerii, la celelalte daca vrem sa mergem impreuna trebuie ca "perechea" sa-si plateasca meniul. Si e mai cinstit asa. Ca, oricum, la noi suntem aproape numai femei, deci la o adica, nici n-ai cu cine dans, suntem 40 de femei si 10 barbati...:P sunt multe de spus... si alaltaieri, chiar cand plecam, eram in parcare, si m-a deranjat rau de tot o faza "amicala" dintre sotul meu si o colega... iar ieri, cand i-am reprosat faza cu pricina, mi-a zis ca nu-si aminteste, ca-s eu nebuna, ca nu ma mai ia nicaieri cu el... i-am zis ca daca nu mai merg eu, nu mai merge nici el... oare exagerez eu...? M-a sunat dimineata de la serv. si m-a intrebat ce vreau sa facem de revelion (el pe 1 lucreaza...asa ca-s putine optiuni) si i-am spus ca eu vreau sa stau acasa... si s-a suparat... off... macar m-am mai racorit un pic, vad ca nu-s singura in situatii de-astea... si cum spunea una din fete... eu nu vreau, dom'le, sa socializeze sotul meu cu colegele lui...!!!!!

 

Dora, mami de [copil] Ami

I'm the best, so "beep" the rest!

Amelia mea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca aici e o problema de incredere.

Nu de teambuildinguri sau de politicile firmei.

 

Mi-am spus parerea.... petrecerile sau evenimentele interne sint organizate in cu totul alte scopuri.

Pur profesionale.

Nu pentru a facilita cuplarea intre angajati.

 

Daca sotul meu ar profita de context sa o ia pe aratura, ar fi strict problema mea cu el, nu problema firmei.

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...