Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

chefuri la serviciul celuilalt


Recommended Posts

quote:Originally posted by Lauraa
quote:Originally posted by Jocelyn

Eu nu am nici un chef de certuri si nici de generalizari dar chiar mi se pare ca ai fost cam agresiva fara sens.


id="quote">id="quote"> Ei,da,ai dreptate,chiar ti se pare Nu-s agresiva,asa vorbesc eu , vorba lu Slakje :))) PS. Sigur ca ma gandesc la alea de la macelarie,aici toata lumea face party de Craciun,nu numai firmele internationale :)) . De aia imi era si greu sa-mi imaginez cum toti angajatii din tara asta se babardesc la Christmas Party [8D] Peace (wo)man! [EU]Mama de [copil]Lara Celine id="red">
id="quote">id="quote">E posibil sa mi se para, macar admit ca ma pot insela.Poate ca asa vorbesti tu, dar nu cu mine.Deci ori traiesti in Romania (asa cum scrie sub nick-ul tau si unde intr-adevar nu prea fac petreceri angajatii de la macelarie dar nici cum ai zis ca numai firmele internationale) ori traiesti in alta tara si este foarte posibil ca realitatea sa fie diferita de cea din Anglia, despre care am vorbit eu. Faptul ca tu o tii una si buna cu ideea ca as fi zis ca TOTI fac asta (inventia ta) nu ma mai priveste.Peace atat timp cat ne respectam reciproc.Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are[:D] id="navy">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul răspuns

In familia mea nu exista chefuri separate la servici, cu exceptia unei "tratatii" pe care o face fiecare de ziua lui colegilor.

Daca insa s-ar pune problema, nu as fi de acord sa merg fara sotie. Merg la bere cu baietii cand am chef (si timp!), merge la bere cu fetele cand are chef (si iar timp!), dar mai departe suntem impreuna.

O fi bine? Ofi rau?

Atunci cand ma simt bine, invariabil o doresc langa mine.

Prin urmare, eu nu sunt de acord cu chefuri fara partener. Si nu ma gandesc ca se lasa cu orgii, ca nu suntem in Roma antica!

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite io's o d'aia din strainatatzuri...fusei la keful de la servici miercurea trecuta...cred ca am fost la keful greshit ca tot de constructii am vorbit...a fost ca si cind am parasit office-ul si ne-am continuat discutiile...bautura...mincare...muzica...ioc siecs[alcool]

 

Si de data asta am stat pina tirziu ca a trebuit sa ma duc la aeroport la 12 noaptea sa-mi iau o prietena de acolo, ca altfel la 10:30pm sforaiam linisita in patutzul meu....

 

Ahh...si sotzii nu sint invitati pentru ca nu ar fi nici un loc in care sa incapem toti (poate Madison Square Garden[alcool])

 

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chef la servici??? ma faceti sa rid! La noi firma are o timpenie de zi in care iesim afara, mincam burgeri si hot dogs la gratar (vara) si se fac diverse concursuri (lupte cu baloane cu apa, timpenii de-astea). Asta cica e pt. ridicarea moralului!!!

 

Apoi e picnicul companiei in care care in ultimii ani a fost intr-un parc de distractii si unde angajatii pot sa isi aduca familia sau un partener. La asta merg, imi place.

 

Petrecerea de Thanksgiving (cu mincarea platita de firma) in care tot asa, familiile si copiii trebuie sa vina la cafeteria pe la 4pm dar e o chitaiala de nu se intelege om cu persoana asa ca nu merg.

 

Petrecerea de Craciun de la job unde fiecare aduce mincare din tara lui si e si concurs culinar. Aduc asiaticii niste mincaruri de te lingi pe degete! Asta doar pt. angajati ca e la prinz in cafeteria.

 

Petrecerea de An Nou (fosta de Craciun intrucit a ajuns firma la concluzia ca e mai ieftin daca o face in ianuarie) de regula boring, boring, boring, singura la care e alcool, 2 pahare de vin sau bere in care tre sa fii la tol festiv si ai dreptul sa aduci un guest. Pina acum a fost in salile de bal/conferinte ale marilor hoteluri, la Convention center, Science Center sau stadion. Anul trecut au pus-o in ziua cu superbowl-ul si nu ne-am dus din motive de parcare. Oricum la ac. petreceri nimeni nu-si da in petic pt. ca totul se reflecta in performance review anual deci la salar...

 

Cit despre conferinte, acelasi lucru. Nu am vazut pe nimeni sa-si dea in petic si dupa cina fiecare cu ale lui.

 

In primii ani in aceasta tara am lucrat la o firma mica de software, un start-up in casa cuiva. Eram vreo 20 oameni in total, si acolo era alta atmosfera, eram mai apropiati. Mai toti erau de virsta mea (28-32), iar petrecerile de Craciun erau destul de crunte (mult alcool si mincare buna). Cu toate acestea era permis sa vii insotit.

 

Cit despre ce vorbesc la ac. petreceri cu colegii... despre ultimul service pack, deadline, limbaje de programamre, ce scoate microsoft la anul... sau sport, masini, bere, ca doar majoritatea's barbati!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei,,eu sunt o norocoasa..compania sotului este o companie care pune pe primul plan familia. noi sotiile suntem chemate de 2 ori pe an..sa venim cu idei ca totul sa fie perfect. ne pun la dispozitie orice...numai sa nu ne plictisim. Petrecera de Craciun a fost una de neuitat. As fi putut s-o iau si pe mama daca vroiam..important era sa anunt cu 2 saptamani inainte...pentru rezervarea la hotel. Pun accent pe familie....pentru ca nu au nevoie de fluctuatie de personal. Orice angajat este ales cu atentie....si de regula...se ramane in companie pana la pensie. Nu va mai spun ca suntem incurajate sa avem cat mai multi copii, carora le asigura plata studiilor pana la 21 de ani.

 

La cat mai multe companii..care sa procedeze asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt norocoasa, sotul meu lucreaza la o firma care de fiecare data a invitat si partenerii la petreceri. Eu cunosc pe aproape toata lumea din firma (majoritatea femei) pentru ca lucreaza de mult acolo iar sefa lui e o prietena de-a noastra. Dar desi eu ii cunosteam de dinainte sa lucreze el acolo, ceilalti invitati - sotii sau soti se simt f. bine. La botezul copilului eram o maaare familie pentru ca nu-i vedeam prima data, aveam chefuri multe in spate. Noi mergeam si la restaurante fitoase dar si la Becker Brau sau in Backstage - discoteca. Si iesea frate un chef pe cinste. O data nu ma simteam prea bine si nu am vrut sa merg iar al meu nu a vrut nici el sa mearga. Am primit vreo cateva telefoane din care ultimul de la sefa mare care ne-a zis ca "il penalizeaza' daca nu venim ca parca e pustiu fara noi[:D]. Serios, nu ca ma laud!

Ca sa raspund la subiect, cazul nostru este mai aparte, mai ales ca nu sunt prea multi in firma...Au fost si cazuri de cine de lucru la care nu m-am dus si nu m-am suparat. Au fost si cazuri in care petrecerile au fost la mine la firma - erau invitati si sotii/sotiile dar el n-a vrut sa mearga pentru ca eram extrem de multi si nu cunostea decat cativa...Cred ca depinde de la caz la caz. Am auzit si eu despre calcatul stramb in cadrul iesirilor cu firma de la prieteni- fapt recunoscut, asta se intampla la plecarile de cateva zile la munte, la mare, nu dau nume de companie ca e una f..cunoscuta. Dar sa nu generalizam. Al meu oricum pleaca mult in delegatii si numai cu femei de obicei asa ca daca ar fi sa ma insele oricum poate sa o faca lejer. Nu spun ca nu stau cu inima stransa cateodata dar el are o vorba: Orice aventura duce la complicatii si orice femeie care este amanta vrea la un moment dat mai mult. Nu stiu daca vorbeste din experienta, ca din cate il cunosc eu n-a inselat niciodata, el e genul care spunea: Stop, nu mai merge, vreau pe altcineva! So: haideti sa nu generalizam, fiecare face ce crede, depinde de cuplu, de obiceiurile acestuia, dar oricum chestiile astea trebuie discutate de parteneri. Daca mi-ar spune ca nu-i convine, m-as duce la petrecere daca e obligatorie dar oricum nu m-as simti bine stiind ca nu se simte impacat cu ideea si as pleca repede cu scuza de rigoare.... El a facut-o o data! La mine n-a fost cazul, inca!

 

Viata este facuta din bucatele mici de ciocolata, cand mai dulce cand mai amara, important este sa stii sa le gusti pe fiecare in parte.....

Raducu cand avea plete

 

Petrecere 2 ani la gradi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se par super in regula chefurile de la serviciu, numai intre colegi.

eu cred ca petrecerile astea sint facute special ca sa se cunoasca oamenii mai bine, sa afle X ce catel are Y, sau citi copii are Z, sau ce tablouri ii plac lui M.

personal nu cred ca as avea ce cauta la o astfel de petrecere, nu ma intereseaza, si nici sotul meu nu ar fi amator sa vina la mine la serviciu.

ne cunoastem oarecum colegii, dar amindoi ne-am simti obligati sa ne tinem companie si atunci, s-a dus sensul intilnirii.

vorbesc de petrecerile facut asa ... organizat, desigur, nu de iesirile ocazionale "la bere".

 

sotulica e chiar acu la petrecerea de Craciun.[cheers]id="size1">

 

[*]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare an, de ani buni, ma duc singura la petrecerile de sfarsit de an din firma, FARA SOT! S-ar simti stingher intre atatia necunoscuti, desi este extrem de comunicativ, si m-ar face si pe mine sa ma simt nasol...

Cred ca serviciul nu trebuie "combinat" cu casa.

Si daca intr-o seara pe an nu esti cu consortul, nu inseamna ca-l iubesti mai putin...Si nu inseamna neaparat ca-ti faci de cap!

 

E doar un mijloc prin care relatiile de serviciu se mai detensioneaza si se creeaza un mediu de lucru mai bun, prin cunoasterea celui de langa tine...si asta nu trebuie amestecat cu familia, nu ai mai putea fi tu...

 

Si nici pe mine nu ma deranjeaza cand sotzul lipseste pentru chestii similare!

 

Suntem doua persoane libere, ne respectam dorintzele si avem incredere unul in celalalt...

Si unde e loc si de partenerul de viata, e OK, se poate, unde nu, asta e, nici o problema!

 

Vineri am si eu party...l-am inebunit tot intrebandu-l cu ce mi-ar sta mai bine![:D]

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 10 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu! [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu merg vineri la petrecerea de craciun singura ... sotii nu sunt acceptati ... in schimb, de 2 ori pe an se fac team-building-uri ... unde mergem si cu sotii/sotiile.

la sot la serviciu se merge cu soti/sotii ... e chiar o obligatie.

oricum ... sotul meu nu se supara.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ioanaaradu/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ce credeti voi ca e la party-urile astea?

Eu lucrez la o firma din aia internationala din Romania si suntem vre-o 400 de angajati.

 

La party NU se imbata nimeni, poate doar soferii, si-s 3 in total si unul nu bea niciodata. In rest nu cred ca cineva isi permite sa se faca de ras cu ABSOLUT toti sefii de fata.

 

Sa va zic cam cum e: ne imbracam la tol, festiv sau depinde de ce idee le vine anul ala: carnaval, alb-negru. Anul asta e rosu codul de imbracaminte.

Ne ducem intr-o locatie mare, la cati suntem, unde e mancare la bufet si vine cineva si canta sau colinda si apoi se danseaza, nu sunt blues-uri. Eu nu stiu cum sa o intind mai repede. Intr-un an am stat o ora cu totul.

Asta vara am fost si noi invitati cu sotii, sotul meu a lucrat si el 8 ani in firma si a fost OK pt el, da ceilalti s-au plictisit crancen.

Eu ma duc sa socializez, adica sa stau de vorba cu colegi din provincie pe care ii vad de 2 ori pe an dar vorbesc cu ei des la tel, ce sa faca sotul sa-i prezint sute de colegi?

Eu mai merg cu el DAR numai unde e obligatoriu, gen zi de nastere sef, botez sau nunti, dar altfel chiar nu.

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...