Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre cuplul meu


Recommended Posts

Buna nu ma supar deloc pe nimeni deoarece fiecare sfat are ceva bun in el. Problema este ca ne-am bagat in multe proiecte si cand am vorbit cu el de nevoia mea de tandrete mi-a spus ca nu are timp momentan de asa ceva. I-am spus ca nu e chestie de timp, ca e ceva care trebuie sa vina spontan si oricum eu nu cer cine stie ce, sau saruturi (ca nu ne mai sarutam de mult timp). Eu normal ca am initiative, sunt o persoana mai calda din natura, insa daca il mingii el nu continua cu aceasta, adica nu profita de ocazie ca sa se apropie de mine. Inainte o facea insa numai cu scopul de a face sex. Problema este ca eu am considerat intodeauna sexul ca o marca de afectiune, insa nu e chiar asa, sexul doare si nu e intocmai placut fara preliminarii, oricit ai dori si iubi persoana cu care esti. Cat despre barbatul de care am spus, nu ma vad cu el, relatia noastra nu e ceea ce s-ar putea crede astfel incit nu doresc sa dau detalii prea multe despre ea. Si el are familie astfel incit discutam mult despre felurite subiecte fara insa a fi capabili sa ne vedem din diferite cauze usoare de inteles.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Chirsta,

 

E cu adevarat greu sa dai sfaturi.

 

Eu sunt de acord ca fiecare dintre noi , avem nevoie sa anumite lucruri, avem nevoie de anumite trairi si de emotii.

Iar daca aceste emotii le gasesti, traieste-le, bucura-te de ele.Fac bine sufletului si sunt convinsa ca odata, daca vei dori, vei gasi drumul inapoi....iar daca nu il vei gasi, inseamna ca drumul pe care l-ai apucat este cel bun pentru tine.

 

Cred ca este o evadare din monotonie si din grijile zilei...iar ca o recunoastem sau nu, toti simtim cateodata ca avem nevoie de nou.Nu ma refer la nou numai ca o relatie sentimentala ci in orice ceea ce ne inconjoara. Tu ai gasit noutatea in prietenia cu acel "el".

 

Oricum, suntem datori sa ne bucuram de fiecare minut ce curge.

Iti doresc sa ai putere si sa ai dorinta de a lupta pentru a-ti gasi multumirea.Important este sa nu facem rau altora.

 

Seara placuta, oricum gandurile bune vin intotdeauna noaptea.

Criss

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chirsta, cum mai spuneau si altii, e greu sa-ti dam sfaturi, fiind detasati de problema.

Aproape oricine poate sa-ti inteleaga zbuciumul si sa-ti accepte dreptul de a fi fericita, asa cum vezi tu fericirea.

Dar aproape nimeni nu poate sa accepte doua dragoste sau doua relatii in acelasi timp (chiar platonice).

Nu-i corect si va trebui sa alegi. Cu sau fara discutii cu sotul tau. Orice alta varianta poate fi dramatica pentru toti cei implicati.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU cred in cuplurile in care dragostea arde vesnic, cu valvatai...CRed in schimb intr-o dragoste cuminte, in timp, ce arde mocnit.Niste carbuni incinsi care trebuie din cand in cand "vanturati", pentru a se reaprinde!

 

Nu ma mira faptul ca prezenta unei a treia persoane, ce poate oferi (momentan) mai multa afectiune, iti tulbura echilibrul si te determina sa ne scrii...Cum spuneam, o pala de vant proaspat, de afara, reaprinde focul! Dar ai grija, te poti arde!

 

Cred ca va trebuie o perioada in care sa fiti doar voi doi, in care sa va regasiti. Ma repet poate, timpul lucreaza in defavoarea noastra, nu lasa lucrurile asha, incearca sa gasesti timp, reesurse, pentru a-ti face cunoscute dorintele...si fii tu cea care ia initiativa...

Si cantareste mult daca merita sa strici o relatie solida pentru ceva care poate fi efemer ...

Pupici si ...iubeste cu mintea!

 

P.S. Si eu am o fetitza de aproape 2 ani, sunt cu sotzul meu de 13...il iubesc enorm..dar suntem doi carbuni fierbinti...uneori ne mai aprindem...Si ma feresc de "adierile"de afara...sunt multe si stiu ca-mi fac mie rau, inainte de toate...chiar daca pentru moment m-ar incanta un mic "incendiu"!!!

 

E tarziu, sunt putin cam plastica, sper ca m-am facut intzeleasa!

 

 

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 10 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu! [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce va fi, asta este momentan situatia, sotul meu e prea obosit si daca ar fi dupa el ne-am culca cu totii la 19h30.

Ma si plictisesc adevarul, oare asta e viata de cuplu??? Sa faca un efort titanic ca sa discutam una si alta timp de o ora si apoi TV si nani pe canapea? Inca nu am 70 de ani, vreau si eu alt ceva efectiv !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christa puiu, nu ai 70 ani insa ai copil mic, ceea ce iti maninca timp si energie. Te inteleg prin ce treci. Casatoria nu e o vilvataie continua si numai mingiieri si giugiuleli, ci si greutati, proiecte, munca pt. idealuri comune, si da certuri si dezacorduri.

 

Sotul tau e atit de ocupat pt. ca vrea sa realizeze ceva pt. familia voastra. daca vrei sa petreaca mai mult timp cu tine si sa-si schimbe comportamentul sexual trebuie sa i-o spui. Nu uita ca barbatii sint ca niste bancomate; trebuie sa le spui explicit ce vrei, ei nu pricep aluzii, suspine, ocheade, reposuri etc...

 

Cit deapre celelat tip, e cumva normal ca a aput intr-o perioada cind erai tu mai predispusa sentimental, demoralizata, si intotdeauna iarba e mai verde in curtea altuia... Eu zic sa iti analizezi bine sentimentele fata de sot si sa-i spui deschis ce te doare. Nu ii spune de existenta celuilalt... eu l-as numi Zburator (daca ai invatat despre asta in scoala :-)) fluturi in mintea ta de nevasta tinara... nu ii spune pt. ca nu se merita sa iti strici casnicia pt. o timpenie...

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

In jurul varstei de 30 de ani, o femeie doreste sa se asigure (constient sau nu) daca mai este atragatoare pentru cei din jur, in special pentru sexul opus. Eu banuiesc ca aceasta e cauza pentru care a intervenit acest barbat in viata ta.

Fiecare din noi are niste bariere psihice de care putem trece doar daca noi permitem asta. In cazul tau, aceasta bariera s-a deschis in momentul in care persoana respectiva ti-a dat asigurarea ca inca esti atragatoare. Atunci cand voi vorbiti tu esti doar FEMEIE si nu mama sau sotie. Simti ceea ce simte o femeie cand vorbeste cu un barbat care o complimenteaza. Asta te atrage la el si nu faptul ca el este totul, este barbatul visat. De ce spun asta ? Pentru ca barbatul visat de tine nu va flirta NICIODATA cu o femeie casatorita. Barbatul din visele noastre este perfect pentru noi. El nu este. Barbatul cu care flirtezi nu are o calitate importanta intr-o relatie : FIDELITATEA. Chiar daca are alte calitati, cred ca acesta va atarna cel mai greu in balanta defectelor. Asa cum tu ai permis sa-ti depasesti barierele, tot asa tu singura o vei inchide la loc daca vrei. Important e sa vrei. Ai nevoie doar de un confident care sa te indrume bine, care sa te ajute sa gandesti rational acum. S-ar putea ca mesajele tuturor celor care ti-au scris si care iti vor mai scrie, sa fie acel confident de care ai nevoie. Ai scris acest mesaj pentru ca stii ca ceea ti se intampla contravine principiilor tale. Un lucru bun este faptul ca constientizezi ca ai nevoie de ajutor. Acum incearca sa-ti pui ratiunea inaintea sentimentelor pe care le nutresti fata de acest barbat.

Iti iubesti sotul, dar esti privata de lipsa afectiunii si a suportului din partea lui. Mai insista cu comunicarea dintre voi si iti sugerez chiar sa mai cauti pe forum subiecte legate de acest aspect.

Mi-a mai atras atentia un singur fapt : « imi este mai greu sa ajung sa doresc un contact sexual ». Pentru ca tu doresti sa faci dragoste si nu sex. Sotul tau iti spune ca te iubeste dar nu ti-o dovedeste asa cum vrei tu. Si aici iti sugerez sa te impui prin comunicare permanenta . Dar in paragraful urmator « fara obligatii de a avea relatii sexuale cind nu am chef » , deduc ca esti egoista. Vrei sa faci sex doar atunci cand vrei doar tu ? Eu asta inteleg. Sunteti un cuplu si deciziile se iau impreuna cand exista comunicare. Tu crezi ca comunici, dar din exterior nu asa pare.

Mesajul meu este un punct de vedere si decizia iti apartine. Esti femeie, mama si sotie. Sa nu uiti.

Sa fii iubita de cine vrei tu !

 

 

Heny

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt casatorita de cateva luni, dar stam impreuna de aproape un an si nu mai e la fel.Si sotul meu este obosit si ar vrea sa adoarma la ora 20. Dar asta nu ma face sa caut in alta parte un cuvant bun sau o mangaiere.Ne certam, ne ciondanim si pana la urma ajungem la un compromis.Ne mangaiem, ne sarutam, facem dragoste, fumam o tigara, vorbim cate ceva si apoi el doarme si eu ma uit la TV.

Tu de fapt ce vrei?

Toate lucrurile noi par stralucitoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...