Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se recomanda cezariana daca...?


AlinaCan

Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu stiu ca daca bebe este in pozitie pelvina se recomanda cezariana, cel putin in RO este sigur!!!

Nu stiu in Canada daca se face asa ceva dar am auzit si de cazuri de nastere naturala in RO cu pozitie pelvina (am un prieten care se pare ca asa s-a nascut acum 35 ani si mama lui l-a nascut natural!!!Nici nu vreau sa ma gandesc cum a fost!!!)

 

Noi mereu radem de el ca e cam carcotas de felul lui si ca asta se intampla pentru ca a venit pe lume cu "funduletul" inainte!!!

 

Kikiriki [gravi] 29 fix cu [copil] Luannaid="red">

 

Kikiriki

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am nascut eu (recent) a nascut o mamica un bb pelvian, pe cale naturala. Era a 2-a nastere, bebe mititel (a avut 2800), era in saptamana 35-36. A nascut repede si usor. Poate si pt ca bb era cam prematur, poate si din cauza felului in care s-a nascut nu prea avea putere sa suga, era cam moale. Plus ca avea nise hematoame pe fata si pe corp.

 

Mai stiu pe cineva, tot al doilea copil, pelvian si nascut natural, tot asa nu prea a vrut sa suga dar in rest a fost si este OK, are vreo 8 ani acum.

 

Am impresia ca in RO se mai baga unii dr la nastere normala a unui copil pelvian doar daca nu e primul copil si daca nu e f mare. Si cred ca nu toti doctorii.

 

In cele 2 cazuri de care vorbesc e vorba de doctori buni si paciente urmarute de ei, nu din cele venite la maternitate "la plezneala".

 

Dar chiar bine nu e pt bb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o regula cu cezariana la nasterea in pelviana nici la momentul actual in .ro, si cred ca nicaieri in lume. Nasterea in pelviana este la limita normalului, ca sa zic asa. Cu alte cuvinte, lucrurile pot merge bine, dar riscul sa mearga prost e mai mare decat la nasterea in prezentatie craniana. Depinde de la caz la caz, cat e de mare copilul, cum e bazinul mamei, cum merge travaliul... si cata experienta in obstetrica are medicul.

 

_______________________________________________________

"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cataghe

Nu e o regula cu cezariana la nasterea in pelviana nici la momentul actual in .ro, si cred ca nicaieri in lume. Nasterea in pelviana este la limita normalului, ca sa zic asa. Cu alte cuvinte, lucrurile pot merge bine, dar riscul sa mearga prost e mai mare decat la nasterea in prezentatie craniana. Depinde de la caz la caz, cat e de mare copilul, cum e bazinul mamei, cum merge travaliul... si cata experienta in obstetrica are medicul.


id="quote">id="quote">Da, dar nu e riscant totusi ca in caz de nastere vaginala, copilul venind cu funduletzul se prea poate ca mama sa nu se dilate destul si pt cap? Si atunci? In Canada nu se prea fac cezariene decat la cazuri extreme si de aia ma gandesc ca totusi daca Dr zice de cezariana o fi bine. Sau nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...