Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FERICIREA,un cuvant mare?!


Recommended Posts

Da,LOMA,parca ma regasesc si eu in ceea ce ai spus tu...poate pt ca atunci cand esti plecat(din tara) vezi altfel lucrurile...dar culmea,mie intotdeauna imi lipseste ceva sa fiu "fericicta"....cred ca vreau eu prea mult...ex., atunci cand sunt cu sotul(el e plecat din tara)imi lipsesc ai mei parinti si fratele,acum ca sunt cu ei imi lipseste el,evident...am ajuns la concluzia ca FERICIREA, nu prea exista,pt ca mie intotdeauna imi va lipsii ceva...e adevarat ca trebuie sa ne bucuram de fiecare lucru care ni se intampla...am fost enorm de bucuroasa cand s-a nascut puiul meu Robert...dar cred ca eu tind la prea mult[bang][bang][bang]...as vrea si aia si ailalta,si nu ma multumesc niciodata cu ce am...sunt prea pretentioasa..asta e concluzia mea[hot]

 

Va[pup] fetelor si va doresc la toate sarbatori fericite!

 

Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)

http://community.webshots.com/user/crismir100

http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 1 anisor AICI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu cred ca fericirea o gasesti atunci cind inveti sa fii multumit cu cine esti si ce ai.Cind ai pace in suflet si stii ca esti unde trebuie sa fii in viata....cind te accepti pe tine asa cum esti si pe cei din jurul tau asa cum sunt.

Cred ca gindurile noastre contribuie foarte mult la fericirea noastra....spun din proprie experienta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un om alearga, alearga si la un moment dat cineva il opreste si-l intreaba:

- Unde alergi omule asa?

- In cautarea fericirii!!! si continua sa alerge....

Cea care il intrebase era chiar fericirea.

 

Ei bine, eu merg incet, ma bucur de rasaritul de soare, se vede din bucatarie, de florile inflorite de acasa, cred ca simt si ele binele ca sunt tot timpul inflorite, ma bucur de iubirea sotului si ca-l iubesc si eu.

Ma consider norocoasa, si da, in marea majoritate a timpului fericita.

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Stefan Klein, autorul cartii "Formula fericrii" sustine ca fericirea se poate invata, ca nu exista o formula universala a fericirii ci o formula a fiecaruia dintre noi. Cred ca tine mult de lumina in care privim lucrurile. Si dictonul pe care eu mi l-am propus in gasirea caii mele spre fericire este "secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place, ci sa-ti placa ceea ce faci". Deci, pina la urma, asa cum cineva spunea, fericirea nu este o destinatie ci un mod de a trai.

 

...........................................................

 

"Copiii sunt pururi precum clopotele de Paste - redesteapta în om tot ceea ce nazuieste spre ceruri: speranta, iubire, bunatate, devotiune, împacare"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRACIUN FERICIT!...doresc la toata lumea...si multumesc mult de raspunsurile la acest subiect[pup]!

LA MULTI ANI!...si un an nou plin de impliniri,sanatate si bucurii!

 

 

 

 

[pup] si numai bine!

 

Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)

http://community.webshots.com/user/crismir100

http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 1 anisor AICI

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Batrinii nostri pe care din pacate nu-i mai ascultam ,raspund la aceasta intrebare astfel:sa multumesti dimineata ca poti vedea lumina soarelui ,ca ai ce pune pe masa ,ca poti merge ,ca poti vorbi,...

Poti fi fericit din foarte multe motive :e suficient sa vezi la TV o stire ( ca de astea nu ducen lipsa) in care sotul isi abuzeaza sotia si sa spui ce bine e de mine,eu o duc bine ..in care cineva nu are unde sa locuiasca si sa spui ce bine e ca eu am o casa , ...ca cineva are o boala incurabila si sa spui multumesc doamne ca eu sunt sanatoasa,...ca f. multe persoane nu au un loc de munca si sa spui eu nu sunt in situatia asta...ar fi multe ,insa nu avem timp deloc sa meditam,ne-am obisnuit sa cautam fericirea acolo unde de fapt ea nu este.

Sa incercam sa ne bucuram de fiecare lucru ,aparent marunt,fericirea e linga noi insa suntem prea preocupati sa mai simtim asta.

Am avut ocazia sa ascult persoane trecute de 70 ani,de la care am invatat f. multe si poate cel mai important e optimismul.

In zilele noastre ne caracterizeaza pesimismul si negativismul.

Sa vedem partea plina a paharului.

SA FITI IUBITI !fericiti putem fi toti daca stim sa privim lucrurile asa cum trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...