Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (10)


clio

Recommended Posts

Ups,

Deci nu era un zvon cu purtatul chilotilor...un sambure de adevar exista. [:D]multumesc de indicatii, deci in conluzie o sa imi pregatesc si io arsenalul tetra de 'moartea pasiunii', tot 10 bucati[:D]. Eu mai am putin si intru in 6 luni dar am burta de 8...Va dati seama cum o fi la 8 -9 luni!!!

 

Madau, sa stii ca il intreb, desi Dumnezeule, parca Eliasul era spital!! In cazul asta, de ce nu nastem la cabinet la T , ca oricum un neontalog sa vina gasim noi, nu?

Ce ai cumparat se gasesc in mod obisnuit la farmacie?

V-am pupat si m-am distrat bine la raspunsurile cu chilotii!

Magg [gravi]23s+

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ce faceti gravidutelor?

Ati trecut de triplu test cu bine?Eu,azi am primit rezultatul.Acesta cam asa arata:Risc varsta 1/634,Risc Triplu Test 1/273(aici e nasol,e-ngrosat nr),Risc Tub Neural 1/10000 si Risc Trisomie 18 1/10000.E de rau,e de bine?Va rog,care cunoasteti,interpretati-mi si mie.Please!Va pupic pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In leg cu eco de 14 sapt la dr Iosup:Dimpotriva,dansul era pus pe glume,ceea ce pe mine ma cam irita ,intrucat mi-era frica ca nu se poate concentra cum trebuie.Eram asa de stresata incat uitasem sa-l intreb de sexul bb-ului.Mi-o luase dansul inainte.Dar, doar atat am scos de la dansul.In rest,glumeam pe alte chestii.Iar la sf,mi-a spus:aveti o fetita dezv normal.Comparand eco mea cu cea a unei prietene,care are bb acum,eco facuta tot la dansul,exista o diferenta de detaliere.La eco ei,lua in detaliu fiecare organ,iar la mine:"morfologie fetala normala".La voi,cum a scris?Sau cum s-a-ntamplat?A dictat asistentei in timp ce el facea eco,sau tot la sf,cand s-a-ncheiat monitorizarea?Ma macina mult asta.Va pupic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucians,

Tu nu ai niste "poze" atasate cu valori la foaia de la eco?

In general, Iosup e foarte meticulos, adica pt "morfologie fetala normala" exista o poza cu valori care e dovada de ce e normala. Acolo e masurat fiecare segment in parte...Ai valori pt orice!

Eu zic ca trebuie sa sarbatoresti [alcool] fiindca inteleg ca eco ti-a iesit super bine!

Cat despre triplu test, jos scrie ce e negativ, nu? Eu stiu ca asta e cel mai important! Mie mi-a iesit risc de tub neural de 1/80, dar daca era ceva s-ar fi vazut la eco. La T ai ajuns cu rezultatele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,Magg!Rezultatul la T.T.este pozitiv,pt aceasta val. de risc de 1/273.In rest e OK(1/10000),cel putin asa cred eu.L-am sunat pe dr.T,care mi-a zis ca nu-i un rezultat rau,iar cand l-am intrebat daca tb sa fac amnio,mi-a raspuns"nu neaparat" M-a cam bagat in ceata cu asta.Daca optez,pana la urma pt amnio,ceea ce nu prea cred,obligat ,tb sa fac vaccinul,pt ca am RH-.Dar am citit cazuri la care riscul era mult m mare decat al meu(1/50)care s-au finalizat cu bine.Acum,poate numai cine a mai fost in situatia mea,sa ma sfatuiasca ce as putea sa fac in continuare.Va pupic si astept sa-mi scrieti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dariana, eu sunt programata la eco de 14 sapt in 20 feb si d-l dr T mi-a zis ca dupa ce am eco sa merg la dumnealui, peste rand...nu iti trebuia neaparat programare, te duceai pur si simplu...spre ex te poti duce azi, vineri la cab ca are program...

 

acum am si eu o rugaminte la voi...am postat un subiect aicistrptococ hemolitic grup B si va rog sa ma lamuriti si pe mine, cine a mai trecut prin asa ceva cum a procedat

 

Eliza [gravi], si Mara (24 ian 2002)

ticker bebe

________________________

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu sunt amarata,

 

Azi am fost la doctorul de familie, si fiindca ecografista policlinicii ma cunoaste ca pe un cal breaz, m-a poftit la o vizionare a lui bb.

Evident, am accceptat, nu-l mai vazusem de o luna..

Am crezut ca o sa cada cerul peste mine: bebe are un retard de crestere de 10 zile! Tinand cont ca pana acum a fost in grafic sau mai mare, mi se pare f mult...Mai ales ca am mai facut eco la ea, si au fost ok ca masuratori. Si din pacate nu a fost doar o masuratoare, a facut un fel de biometrie fetala si toti parametrii indica acelasi lucru...Ba mi-a scris si "lichid amniotic in cantitate diminuata"

 

Sincer, sunt foarte speriata. Miercuri ar trebui sa ajung la Tutunaru la control, o sa ma rog pt o minune.

Magg[gravi] 23s+

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Felicitari pentru toate mamicile, si multa rabdare la viitoare.

pentru mine timpul trece foarte incet, astept fiecare vizita la doctor cu nerabdare, am aproape 14 saptamani si nu se vede burtica, abia astept sa apare, este singurul semn, care ma ajuta sa simpt ca acolo in mime creste un copilas.

Am facut programare la doctor Iosup pe 9.02 si vreau sa va intreb daca trebuie sa iau cu mine CD sau casta, sau inca ceva nu stiu.

ajutati ma VA ROG

multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...