Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cezariana


Recommended Posts

Buna! Sunt o viitoare mamica si as avea si eu niste sfaturi. Intr-o saptamana maxim doua voi naste prin cezariana deoarece o nastere normala ar fi destul de riscanta pentru mine. de aceea as avea si eu nevoie de sfaturile voastre in legatura cu nasterea. Nu stiu la ce sa ma astept cum va decurge, care este toaleta pe care trebuie sa mi-o fac inainte...Dna doctor m-a linistit spunandu-mi sa nu-mi fac griji ca o sa fie bine, mi-a explicat in mare despre ce este vorba, dar parca tot as mai vrea sa aud si parerile celor care au trecut prin asa ceva. va rog, am nevoie de incurajari!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
O sa incerc sa iti povestesc despre experienta mea de la nasterea prin cezariana. Eu am ales sa nasc asa de buna voie. De ce? Mi-a fost teama, de durere, de cum voi reactiona, de faptul ca lucrurile ar putea sa scape de sub control. Nu regret nici o clipa ca am ales varianta asta, totul a fost ok si desi nu pot spune ca a fost foarte usor daca ar fi sa o iau de la capat as alege aceeasi varianta. Operatia a decurs bine, mi s-a facut rahianestezie, durerile de dupa au fost controlate cu analgezice si dupa 5 zile am plecat acasa. Acum, dupa trei ani abia daca se mai vede taietura. Daca doctorul ti-a recomandat sa nasti inseamna ca stie el ce stie si sa mergi cu incredere pentru ca nu este foarte greu si nici de speriat. In max. 1 ora ai scapat si iti vei putea bebelusul iar de a doua zi iti vei lua rolul de mama in primire. Succes si mai vorbim. Curaj!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cristina!

Si eu am nascut prin cezariana pt. ca bb Rares nu mai vroia sa iasa din burtica[:D]. A fost ok, desi refacerea cred ca afost mai grea decat la o nastere naturala.

 

Eu nu mi-am facut nici o toaleta inainte pt. ca aveam o burta imensa, iar sotul nu s-a incumetat sa ma ajute. Asa ca m-am prezentat la spital cu un aparat de ras de unica folosinta si o tanti infirmiera de acolo m-a facut ...bobocel[:p]. Bineinteles ca i-am varat ceva banuti in buzunar.

Anestezista mi-a facut rahianestezie si a fost tare bine asa pt. ca am fost constienta toata interventia si l-am vazut imediat pe bb. Cel mai neplacut lucru mie mi s-a parut sonda urinara pe care mi-au pus-o inainte de anestezie si mi-au scos-o a doua zi, cand am facut primii pasi singura.

A doua zi am mers singura si m-am dus sa-l vad pe bb si sa-l alaptez. Am avut ceva probleme vreme de o saptamana cu ridicatul din pat pt. ca este imposibil sa-ti incordezi musculatura abdomenului, asa ca mereu era nevoie sa ma traga cineva sau sa ma agat cu mana de ceva sa ma trag in pozitie verticala.

 

Cam astea cred ca ar fi cele mai importante lucruri pe care ti le-as putea spune.

 

Nastere usoara si un bb sanatos!!!

 

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana in urma cu 4 luni si ceva.Am facut rahianestezie si a doua zi am fost in picioare.Dani a venit sa suga imediat dupa ce am iesit din sala de orparii si durerile de dupa au fost suportabile.In a 5-a zi mergeam la cumparaturi,urcam scari...nu aveam nici o retinere.

Mie dr mi-a recomandat sa nu ma epilez eu acasa pt ca trebuie sa o faca ei.Nu am ascultat si a doua zi se inrosise putin operatia si dr a zis ca e posibil sa fie de la vre-un fir de par luat aiurea.Nu a fost asa...dar decat sa risti cum am facut eu...mai bine te lasi pe mana lor ca se poate infecta.Succes si sa ai un bb sanatos si papacios.

 


Giana [mamica] de [bonjovi] Daniid="purple">

POVESTEA NASTERII

POZELE NOASTRE

VARSTA DANI

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Eu am nascut prin cezariana cu anestezie generala eram prea speriata si medicul a zis ca e mai bine anestezie generala dar oricum asta era si alegerea mea.Vreau sa spun ca nu am avut nimic de la anestezie.Mi s-a parut ca totul a durat 1 minut, nu am simtit nimic, nu am visat nimic.Am avut o usoara jena in gat(caci am fost intubata) dar mi-au pus compresa cu alcool medicinal si mi-a trecut repede.Mi-au montat sonda inainte de operatie, a fost un pic mai greu, bebitza vroia sa iasa[:D].Imediat dupa ce mi-au montat sonda am avut o senzatie mai ciudata dar trece repede.Mi-am facut toaleta de acasa (m-a ajutat sotul ca eu aveam o burta imensa).

Timp de doua ore, dupa operatie mi-a fost un pic mai greu, aveam dureri dar erau suportabile si nu puteau sa-mi faca calmante asa repede dupa ce am iesit din sala de operatie.Trebuia sa treaca minim doua ore.Apoi iti fac calmante din trei in trei ore daca e nevoie.La mine nu a fost nevoie.Sa ai la tine Piafen sau Algocalmin fiole (in caz de nevoie)

Eu am nascut la Municipal si ne aduceau bebeii cum se trezeau ei. Fetita mea s-a trezit cam la o ora dupa operatie. Am pus-o la san si atunci m-am simtit cea mai fericita femeie din lume.

Trebuie sa-ti spun ca in primele zile suptul e cam dureros,caci se emite un hormon in timpul suptului care are si rolul de a strange uterul si apar niste dureri ca niste contractii. E un pic neplacut dar te ajuta sa te refaci repede.Oricum bebe merita orice sacrificiu.

Cam la 12 ore asistenta vine si te ajuta sa te ridici din pat si sa faci cativa pasi. Apoi trebuie sa mergi mult prin salon (chiar daca e un pic cam greu) caci te refaci mai repede.

Eu la trei zile am iesit din spital iar la sapte zile ma plimbam prin magazine ore in sir.Acum cicatricea e doar o dunga subtire roz.Nici nu se vede.Acu am doua luni si jumatate de la operatie si nu am nici o problema.

In concluzie(ca m-am lungit prea mult si poate plictisec)durerile de dupa sunt suportabile(cam ca atunci cand vin musafirii).Cand o sa ai pe bebe in brate nu mai simti nici un fel de durere.

Sa fii linistita, nu-ti fa griji ca totul o sa fie bine.

Sa ne scrii si sa ne povestesti cum a fost.

Pana atunci:La multi ani,multa sanatate si numai bine!

[pegeam]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu am preferat sa ma epileze ei inainte, se pare ca e mai igienic asa. Recomand anestezia rahi (de la brau in jos) si nu totala pentru ca la totala te intubeaza si sunt si mai multe inconveniente. Marti dimineata am nacut si joi la pranz eram acasa, faceam dus fara nici un pansament nimic. A, cere si epidurala, sa-ti monteze cateterul cand ti se face anestezia rahi ca sa-ti bage calmante dupa operatie.

Mult succes si bebe perfect!id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]20 saptamani si [copil] Katja(30 martie 2004)id="Comic Sans MS">id="blue">

 

poze cu mami, tati si katjaid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai fricoasa de felul meu asa ca am cerut anestezie totala. Nu stiu daca as fi supotat sa-i aud vorbind in timpul operatiei sau sa-i vad. Asa ca mi s-a parut ca a durat 10 min. Eram atat de obosita si speriata inainte incat cand m-au adormit a fost o binecuvantare.

 

Dupa operatie a fost cam rau: cam 2 saptamani aveam dureri si cand ma sezam pe saun si cand ma ridicam. Sa ai grija sa nu racesti, fiindca la tuse te va durea teribil operatia. Eu am patit-o. Am nimerit intr-un salon in care nu se inchideau bine geamurile. Deci pregateste-ti si lucruri groase pt ca in spitalele din Romania se poate intampla orice. Eu am nascut la Municipal si am reusit sa racesc in luna noiembrie. Dupa operatie m-au pus sa iau Augumentin vreo 10 zile si Fe.

 

Acum dupa un an si o luna am o cicatrice cam mare dar nedureroasa. Am auzit de multe femei care se plang de dureri in zona operatiei atunci cand incearca sa ridice un obiect greu sau chiar la schimbarea vremii, chiar la 10-15 ani de la operatie. La mine nu e cazul, deci depinde de organism.

 

Succes!

Apropos: Ce astepti, bb baietel sau bb fetita? [copil]

Daniella

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...