Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce se mai poate face?


Recommended Posts

fetelor , situatia ei e cu adevarat grava, lizi traieste non-stop in teroare si nu trebuie ignorat faptul ca in astfel de situatie ti-e pusa viata in pericol. Cum putem sa o ajutam concret? eu am vorbit cu ea pe PM dar nu stiu daca e de acord sa spun in ce stat este . Daca totusi se hotaraste sa ne dea niste detalii despre ea , eu cred ca cele din sua putem sa o ajutam concret. Ei ii va fi destul de greu la inceput pt ca nebunul nu o lasa sa aiba banii ei asa ca o va lua la propriu de la zero.

 

Mid="red">iid="blue">cid="orange">hid="green">eid="purple">lid="red">lid="brown">eid="blue"> 7id="red">id="size4">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lizi, sa-ti dea D-zeu destula putere sa scapi de acest vierme de om. Daca nu o faci pt. tine, fa-o pt. fiica ta. Daca o iubesti, incearca sa-i acorzi o viata mai buna. Nu stiu ce siguranta materiala iti ofera un om care bea. Bautura nu-i ieftina, si incet ii va omori si creierul, va fi inapt de munca, si va trebui sa-l tii pe spate si pe el, sa-ti platesti facturile, cheltuielile fetei si in plus bautura lui... sper sa nu am dreptate dar probabil asa ceva te asteapta. Ca si mama nu esti in situatia sa fii naiva si sa speri ca se va schimba. Pleaca de langa el pana nu o bate si pe fiica voastra, si nu abuzeaza si mai rau de tine.

Iti doresc sa poti lua o decizie buna si sa ai forta destula sa faci fata.[pup]

 

[pup]Gabi+Robert 20.05.1997[box]Lili 17.05.2002

pozici poze iarna 2005/2006

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

http://www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32602&whichpage=1

 

Nu se mai poate face nimic. Nu este vina ta, nu ai cauzat abuzul, nu il poti controla si nu il poti opri tu. Numai el se poate opri dar pentru asta trebuie sa isi dea seama ca este ceva gresit cu el. Nu se va schimba insa...

Ti-am pus mai sus linkul inceput mai demult pentru informatii. Intra pe el si citeste, poate iti va fi de folos.

Gindeste-te la fetita ta. Eu am doua fetite si in ochii lor m-am uitat cind m-am hotarit sa rup relatia abuziva. Ele nu au nici o vina, trebuiesc ocrotite ca niste flori pretioase ce sint, noi avem datoria sa le oferim o copilarie linistita si frumoasa in care sa se modeleze sanatos ca om...

Ti-a spus ca te omoara? Si mie mi-a spus asta si uitindu-ma in ochii lui am vazut ca era in stare de asa ceva... Esti o femeie, in viata fetitei tale esti sursa ei de dragoste si siguranta, esti persoana cea mai importanta ei!...

 

Nu mai sta in pericol! Protejeaza-ti fetita si cresteti-o frumos, departe de abuz!

 

Alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by michelle7

fetelor , situatia ei e cu adevarat grava, lizi traieste non-stop in teroare si nu trebuie ignorat faptul ca in astfel de situatie ti-e pusa viata in pericol. Cum putem sa o ajutam concret? eu am vorbit cu ea pe PM dar nu stiu daca e de acord sa spun in ce stat este . Daca totusi se hotaraste sa ne dea niste detalii despre ea , eu cred ca cele din sua putem sa o ajutam concret. Ei ii va fi destul de greu la inceput pt ca nebunul nu o lasa sa aiba banii ei asa ca o va lua la propriu de la zero.


id="quote">id="quote">Michelle, ajutorul concret n-ar fi nici o problema, ne adunam si ajutam, desigur. dar cum crezi tu ca o cheta cu o suma oarecare ii v-a rezolva situatia si ii va asigura un viitor decent, adica va reprezenta o solutie sigura pe termen lung? Lizi trebuie sa sune la 911 si sa se decida sa accepte ajutorul celor de la asociatia femeilor abuzate. are nevoie de mai mult decat o suma oarecare, acum. are nevoie de interventia legii care sa o apere de abuz in primul rand, iar pentru asta ii trebuie asistenta specializata, vezi politist, avocat, psiholog. apoi, daca nu are nici un venit, are dreptul la locuinta sociala, or asta noi nu prea stiu cum ii putem oferi. de la zero nu are de ce sa o ia, pentru ca are dreptul la jumatate, daca nu si mai mult, din veniturile si bunurile comune. inteleg perfect despre ce teroare vorbesti. dar daca nu se scutura un pic din incremenirea data de frica asta fata de sotul sau si nu pune mana pe telefon cand nu e el acasa ca sa cheme ajutor specializat, sincer nu vad nici o alta iesire din situatie. nu cred ca banii sunt problema ei principala acum si nici macar in viitor. bani se gasesc rapid, exista o gramada de solutii pentru partea financiara. problema e alta: problema e cu ea, sa se decida odata sa iasa din cosmarul asta, sa vrea sa lupte pentru fetita ei si sa-i asigure o viata normala. deocamdata, Lizi nu e decisa sa plece, din pacate...si nici nu cred ca am convinge-o noi strict cu o cheta ca ajutor....sincer.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita nu m-am gandit nici o clipa la bani ci la ajutor cum ar fi, sa o punem in legatura cu un avocat bun si ieftin, sa o ajutam cu baby sitting macar cat e la inceput ca sa nu mai dea bani si pe day care , sa semnam pt ea daca are nevoie de recomandare pt inchiriere apt . etc. conteaza mult sa nu fi singur cand esti intr-o situatie ca asta. astept doar sa ne dea mai multe detalii ca se ne putem mobiliza concret. in primul rand trebuie sa ne spuna daca e decisa sau nu sa-l paraseasca. in ceea ce priveste banii , o va lua de la zero pt ca ea nu are acces la bani iar pana decide justitia cat i se cuvine, sau pana se stabileste pensia alimentara va trece o perioada buna de timp.

Mid="red">iid="blue">cid="orange">hid="green">eid="purple">lid="red">lid="brown">eid="blue"> 7id="red">id="size4">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, am inteles. eu sunt in Orlando, FL; daca e si Lizi aici, ma ofer pentru baby sitting cand nu-s la job+scoala sau sa ii gasim pe cineva de incredere si ieftin, si gasit avocat cum zici tu. divortul aici e $99, deci o suma modica. recomandarea pentru apt. nu e nici asta o problema. ajutor se gaseste, ne putem mobiliza. intrebarea mea era daca Lizi este hotarata sa faca pasul asta. stiu ca e inspaimantator si ca ii e frica si ca e debusolata si si-a pierdut increderea in fortele proprii, dar trebuie sa-si regaseasca puterea si sa se rupa de situatia in care este. sa fie decisa ca alta cale nu exista. de dragul fetitei, macar...pe mine asta ma ingrijoreaza la ea, ca este atat de abuzata incat nu reuseste sa mai vada clar in ce situatie se afla si persista in indecizie...din pacate, cunosc fenomentul destul de bine, am mai zis pe undeva ca provin dintr-o familie destramata in care abuzul era la ordinea zilei. stiu toate fazele astea prin care trece o femeie abuzata pana ajunge sa fie convinsa ca barbatul de langa ea nu ii e sotz, ci tiran...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi undeva unde chiriile sunt rezonabile, am putea sa ne adunam cateva si sa ii platim chiria, sa o ajutam sa isi asigure si un venit apoi. Daca sta intr-un stat scump, s-ar putea muta in alta parte in acest scop. La mine in oras de exemplu se gasesc apartamente cu 4-500$/luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lizi daca te hotarasti sa il parasesti si poti sa ne scrii da-ne mai multe info despre tine.-cati ani ai ?- cunosti limba?-lucrezi? daca da, ai carti de credit?-cati ani are copilul?-esti dispusa sa te muti in alt stat?-ti-e frica ca te va urmari etc?-de cat timp esti in sua?-vrei sa ramai in sua sau sa te intorci in ro?Daca nu te simti confortabil sa faci publice info astea da-i PM uneia din noi.imi permit sa copiez aici un alt mesaj scris de lizi tot pe DCquote]Originally posted by lizi

Si la noi a incput cu jigniri (de la prosta, vaca, curva...etc...),la amenintari ca pleaca, a si iesit noaptea din casa de nebun, cu smuncitul meu, plesniri peste ceafa, faxilar, datul meu afara din casa la miezul noptii afara din casa, srtangerea de muschii manii pana m-a invinetit si....amenintat cu cutitul.De ce?normal ca jignindu-ma mereu la inceput asta fiind in fiecare zi nu am mai vrut sa ma mai avem relatii sexuale si asta il scoate din minti, eu considerandul bolnav caci la cate s-au intamplat el vede doar prin asta un remediu.Desi amenintari de genul ca daca vrei sa pleci te omor, te dau cu capul de pereti de-ti sar creierii, iti i-ai copilul si-l duc in ro.LIZI sper ca esti atenta cand trimiti mesajele pt ca daca vede ce ai scris s-ar putea sa incerce sa-ti faca rauid="black">Mid="red">iid="blue">cid="orange">hid="green">eid="purple">lid="red">lid="brown">eid="blue"> 7id="red">id="size4">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...