Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce se mai poate face?


Recommended Posts

De asta isi permit unii badarani sa faca ceea ce fac, pentru ca au o proasta langa ei. Imi cer scuze daca te jignesc dar o femeie inteligenta nu trebuie sa ajunga in situatia asta. Eu ii multumesc mamei mele ca a divortat si eu am crescut intr-un mediu plin de iubire si nu am apucat sa aud certuri si sa vad batai in casa. Gandeste-te ce e in sufletul copilului tau cand vede relatia voastra.

Fa ceea ce crezi de cuvinta cu viata ta. Noi suntem langa tine. Iti doresc doar sa nu te trezesti mult prea tarziu.

 

"never say never"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by anairda36

De asta isi permit unii badarani sa faca ceea ce fac, pentru ca au o proasta langa ei. Imi cer scuze daca te jignesc dar o femeie inteligenta nu trebuie sa ajunga in situatia asta. Eu ii multumesc mamei mele ca a divortat si eu am crescut intr-un mediu plin de iubire si nu am apucat sa aud certuri si sa vad batai in casa. Gandeste-te ce e in sufletul copilului tau cand vede relatia voastra.Fa ceea ce crezi de cuvinta cu viata ta. Noi suntem langa tine. Iti doresc doar sa nu te trezesti mult prea tarziu."never say never"


id="quote">id="quote">anairda nu cred ca e vorba de prostie aici- in cazul lui Lizi rezultatele profesionale ii dovedesc calitatile intelectuale. Dependenta pshihica are treaba cu sufletul nu cu creierul."The harder you work, the luckier you get"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa o fi dar ar trebui sa isi iubeasca copilul suficient de mult incat sa nu il lase sa creasca intr-un asa mediu ostil...

 

sincer, poate eu sunt mai dura.. dar tipa isi merita cu varf si indesat soarta.. auzi, o sa devina sotie iubitoare doar sa se convinga ca nu din cauza ei a devenit el nu nemernic agresiv...[xx(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Porumbita

asa o fi dar ar trebui sa isi iubeasca copilul suficient de mult incat sa nu il lase sa creasca intr-un asa mediu ostil...sincer, poate eu sunt mai dura.. dar tipa isi merita cu varf si indesat soarta.. auzi, o sa devina sotie iubitoare doar sa se convinga ca nu din cauza ei a devenit el nu nemernic agresiv...[xx(]


id="quote">id="quote">aici ai dreptate. nici eu nu inteleg cum poate sa creada ca ar fi ea de vina"The harder you work, the luckier you get"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle nu m-am referit la acel gen de prostie, imi pare rau si imi cer scuze daca nu m-am facut inteleasa. Mai pe romaneste spus este acea diferenta intre o curva proasta si o curva desteapta. Mi-e ciuda pe fata asta inteligenta si capabila ca este atat de proasta sa accepte aceasta situatie. Si mi-e mila de copil.

 

"never say never"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu mesajul lui Lizi si imi permit sa imi dau cu parerea. Lizi chiar nu te inteleg. Eu in copilarie am trecut prin ceva asemanator. Tatal meu ne-a facut mie si surorii mele cat si mamei mele viata un cosmar. Mama a indurat 14 ani de casnicie langa un nemernic, care intotdeauna pe langa faptul ca ne facea viata un comsmar, ne mai lua hainele si cartile din casa si le vindea, fura bani din casa, ii pandea geanta maei sa ii ia salaru, venea acasa beat si facea pipi in pat ca nu mai ajungea la baie, urla in toata strada la mama ca el se sinucide, umbla cu n femei. Si daca l-ai vedea nici nu ai spune ca poate toate astea. Pe ultima dintre sotii a batut-o si a legat-o. Eu cu mama si cu sotul meu am dus-o la medic. Nici nu iti poti inchipui prin ce treceam eu cu sora mea, el avea bani de ii intorcea cu caruta si mamei ii dadea bani doar pentru 2 fripturi. si cu toate astea mama a avut puterea sa se rupa de el, sa divorteze desi a indurat multe, chiar si astazi isi mai aude vorbe, dupa atatia ani. Mama nu a avut pe nimeni in spate, parintii ei au murit amandoi. Si de curand mi-a spus daca nici ea nu ar fi fost cu picioarele pe pamant atunci praful si pulberea s-ar fi ales de mine si de sora-mea. Ce vreau eu sa evidentiez este faptul ca atat eu cat si sora mea am fost foarte marcate si imi mai aduc inca aminte cum nu intelegeam de ce tata o tranteste pe mama pe canapea si o bate, de ce mama are fata vanata. Pe sora mea a pocnit-o la 8 ani, de are sensibilitate si acum ii curge sange din nas noaptea in somn, asa din senin. sau la volan sau oriunde. Si multe altele. Era el soi rau si inainte, dar cand a pucat calea bauturii a devenit de nerecuperat. Te rog din suflet, nu iti maltratat copilul, pentru ca din pacate prin atitudinea ta, contribui si tu la abuzarea copilului. Gandeste-te la copilul tau, acre trebuie sa fie mai presus de orice. O mama isi apara cu dintii copilul, este o leoaica si indura orice, orice. Tu stii de cate ori mama ne punea noua in farfurie si ea se culca cu burta goala, sau de cate ori isi dadea ultimii bani pe meditatii sau pe haine? Si a murit cineva dina sta? Nu a fost doar o perioada in viata noastra, a fost Romania. Si cand eu si sora mea am intrat in servici, a rasuflat si ea un pic mai usurata si fericita ca a reusit sa ne cresaca intr-un mediu sanatos si a scos omaneii din amandoua, de care este foarte mandra astazi. Eu am reusit de mi-am intemeiat o familie, dar sora mea desi are 27 de ani nu se poate lega de nici un barbat, cu care sa isi intemeieze o casa. Probabil ca este o urma. Nu stiu. Ideea este sa nu te dai in laturi si sa lupti pentru copil. Esti in America, ai toate drepturile, acolo nu exista prejudecati, dimpotriva acolo o femeie singura independenta cu un copil e altfel vazuta. Gandeste-te la zilele pline de soare cand tu cu copial ta veti merge in parc si ii vei bedea iarasi zambetul si tu vei fi linistita si nu va mai abuza de tine. Trebuie doar sa vrei si sa ai putere. Nu te complace in situatia asta, macar pentru copila. Si inca ceva nu ii mai spune lui ce scriem noi aici. El din pacate are nevoie de ajutor specilaizat pentru ca este bolnav si tu mai ales copilul nu aveti de ce indura. Te poti muta in alt stat. Sper sa fii puternica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lizi daca nu poti, nu poti. Se intampla frecvant ca agresorul sa aiba acest efect asupra victimelor sale.

Nu esti de vina tu pentru faptul ca ele este agresiv, motive de nemultumire pot fi infinite si din orice nimic.

Eu cred ca ar trebui sa primesti intai ajutor in acest domeniu, daca nu ai bani pentru un psiholog specilaizat in abuzuri vezi pe site este un subiect despre abuzurile domestice scris chiar de o fata din usa.

Trebuie sa poti scapa de el altfel veti fi distruse si tu si fata si o vei face atunci cand vei intelege ce ti se intampla. Sora mea a avut o experienta asemanatoare dar in final a reusit.

Ia legatura cu fetele nu te lasa purtata de depresie. Poti, ai reusit atat de multe, poti sa faci si acest lucru. Te sfatuiesc sa mergi si la o biserica, de orice fel daca nu este una ortodoxa in vecinatate. Nu sta numai cu el, vorbeste si cu alti oameni, nu pleca de pe site.

Succes!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

buna lizi, imi pare nespus de rau pentru situatia prin care treci, dar cu riscul de a parea prea dura ma alaturi celorlaltor fete si te consider inconstienta pentru faptele la care iti expui copila. eu in povestea ta ma regasesc in personajul ei. acasa si eu am cunoscut o situatia asemanatoare cu a ei desi nu chiar atat de grava. mama nu a divortat decat atunci cand a fost prea tarziu pt mine, cand eu eram deja la casa mea. imi aduc aminte ca nu aveam inca 10 ani si o rugam sa divorteze. Dar mama nu se simtea inca pregatita sa o faca desi avea salariu bun si o pozitie sociala de invidiat si s-ar fi descurcat poate chiar mai bine singura. copilul intelege oricum ce se petrece, tu chiar nu iti dai seama ce greutate are ea pe umeri, o fortezi sa se maturizeze prea devreme? eu ma simteam groaznic pt ca nu puteam sa o apar pe mama, ca nu stiam ce sa ii fac cand plangea. imi era groaza sa ma intorc acasa si invidiam familiile prietenelor mele, acasa nu simteam iubire... si nici nu iti spun ce frici am acum cand imi intemeiesc propria mea familie.

apoi gandeste-te ca tu te mai descarci cat de cat aici pe forum ,dar micuta ta cui crezi ca i-se poate destainuii? ea ramane cu tot amarul in sufletel si e mult, foarte mult pt un copil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...