Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum il impacam?


Recommended Posts

relatia mea se desfasoara cam in salturi...cand ne intelegem extrem de bine trebuie sa se intample ceva si sa ne certam. am stat de multe ori sa analizez situatia si recunosc ca vina este in mare parte a mea...ii ascund niste lucruri numai pentru ca ma gandesc ca asa e mai bine..ma gandesc incontinuu ce sa fac ca sa nu il supar, incerc sa ma comport in asa fel incat sa ne fie bine dar exact in momentul acela clachez. nu stam suparati unul pe celalat ne iubim foarte mult, insa mi-e frica sa nu ajung in ziua in care se va umple paharul...cum sa fac cand se supara, in general cearta se iveste din cauza unor minciuni nevinovate care impreuna cu niste coincidente dezvolta o disputa intre noi doi...cum sa procedez? cum sa ii vorbesc atunci cand nu mai arte incredere in mine>? ce sa fac cand e suparat? el e balanta si eu sunt berbec..eu sunt agitata el este calm...am vazut ca aveti soti balanta...poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi multumesc anticipat[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Iti spun cum e la noi,eu sunt geamana ,el e balanta.

Fara minciuna ,asa am convenit de la inceput si avem 11 ani de casnicie,daca apar probleme sunt minore si se rezolva repede.

Amindoi ne spunem in fata daca ne deranjeaza ceva si incercam sa reparam .Pina acum nu am dat gres !

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca sint doua probleme.... conflictele "spontane" sint una, lipsa de incredere alta....

 

Si noi sintem destul de "vulcanici" amindoi, si ne aprindem oarecum des si din nimicuri(ultima data, pentru ca nu gasea o surubelnitza, dupa ce am facut eu curatenie [:D]).

Dar "conflictul" duraza 3 minute, si in urmatoarele 3 minute am uitat amindoi.

 

Nu cred ca se va umple paharul, pentru ca nici eu, nici el nu punem la suflet si nu sarim calul.

 

Increderea.... asta e un subiect mai dificil.

Si mai greu de vindecat.

Eu ii spun tot.

Cu riscul sa doara, prefer sa afle de la mine, si sa afle imediat.

 

El a incercat sa ma mai "abureasca" de citeva ori - si am iertat, dar n-am uitat.

Este principalul motiv pentru care nu-i acord credit 100% (al doilea motiv ar fi ca e barbat [:D]).

 

Deci, sfatul meu: nu-l minti, nici macar cu kestii nevinovate.

Poate pentru el conteaza ceea ce pentru tine e un fleac.

Si daca il minti cind nu ai o miza importanta, cind vei avea una, probabil il vei minti sigur....

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tot analiza si nu mai cauta sa te comporti intr-un anume fel ca sa nu-l superi. Ai incredere ca el te iubeste exact asa cum esti, nu e nevoie sa incerci sa fii altfel. Fii tu insati, altminteri totul e fals si se simte. Si cu minciunile, mari, mici, nevinovate, cum iti par tie...tot minciuni sunt. Renunta la ele, erodeaza relatia incet, incet si nici nu-ti dai seama cand lipsa de incredere distruge totul.

 

Iulia

 

http://community.webshots.com/user/miuiuliana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta are un exagerat simt al dreptatii si al corectitudinii. Ce anume ii ascunzi, de ajungeti sa va certati.

Balanta este exacta, pretentioasa, pentru o balanta unu si cu unu fac doi intodeauna si punct.

Ar fi bine sa nu ajungi sa nu mai aiba incredere in tine. Balanta nu uita niciodata, desi se mai face ca iarta.... Indiferent cat de mic e motivul.

Daca se indoieste de tine o data, iti mai da o sansa. Ti-o va da si pe a doua, si pe a treia. Dar pe a patra nu!

Nu tebuie sa iti constuiesti un comportament. Trebuie doar sa fii sincera dar cand spun sincera, inseamna complet sincera si deschisa, pana la cel mai mic amanunt. Nu exista minciuni nevinovate. Minciunile sunt minciuni!

Nu are lagatura faptul ca tu esti agitata si el este calm. Eu cred ca aceste mici minciuni "nevinovate" pe care el le descopera sunt cauza. Oricat de mica e minciuna, daca el o descopera, va gandi ca poate fi mult mai mult decat a descoperit el, sau daca nu e acum ceva mai mult, se gandeste ca va fi cu siguranta in viitor.

Repet sfatu meu: lasa minciunelele, indiferent cat de mici sau neimportante par (daca sunt atat de neimportante, de ce apelezi la ele?) si incepi sa fii complet deschisa fata de el.

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teutzaid="blue">, iti complici viata. Te straduiescti atat de mult sa te porti intr-un anume fel (care nici nu este cel mai bun), incat ajunge sa fie ceva fals. O data ca spui minciuni nevinovate, in al doilea rand te temi sa nu fii descoperita si mai si trebuie sa tii minte ce ai spus fals. Trebuie ca e foarte obositor sa traiesti asa. Simplifica !

 

Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TEUTZA, nu este o idee buna sa ii ascunzi anumite lucruri, fie ele si minore. Iti spun din experienta. La inceputul casniciei mele nu prea aveam bani, asa ca atunci cand mama imi mai dadea cativa banuti ii puneam la ciorap pt vremuri mai grele. Intr-o zi a cautat la mine in geanta si a gasit banii. S-a suparat pt ca ascundeam de el, dar i-am explicat frumos ca pastrez banii pt zilele in care chitaim de foame. De atunci cand ramaneam fara bani imi cerea fiind convins ca am ceva deoparte, insa din ziua in care m-a "descoperit" nu am mai luat bani sa ii bag la ciorap. Mi-a trebuit ceva timp sa ii demostrez ca nu ma ascund de el si sa stii ca a fost tare greu.

Acum nici macar in lunile in care banuiesc ca sunt insarcinata nu ii pot ascunde nimic, chiar daca pana acum au fost alarme false si am suferit f mult.

Nu te comporta cum ii face lui placere. Fi tu insati, fi naturala. La un moment dat atunci cand vad ca faci totul dupa bunul lor plac barbatii au tendinta sa te considere sclava lor si nu este bine. S-a indragostit de tine pt felul in care erai, naturala, nu "prefacuta". Daca te-a iubit si acceptat atunci si te-a luat de sotie ce te face sa crezi ca acum naturaletea ta nu il mai atrage?

 

catalina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by teutza

hmm nu e vorba ca il supar..suparearea trece..e vorba ca il dezamagesc si ma doare asta


id="quote">id="quote">Supararile trec, insa dezamagirile (in urma fiecarei suparari) raman. Ba chiar se si aduna. Intr-un fel mie imi pare ca tu stii foarte bine care e problema si unde gresesti. Gaseste si puterea de a schimba in comportamentul tau ceea ce stii bine ca nu e corect.Iuliahttp://community.webshots.com/user/miuiuliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...