Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce se considera ... oropsit?!


Recommended Posts

Sunt insarcinata in patru luni, am o sarcina usoara,nu vomit, nu am pofte decat foarte rar si niciodata noaptea, exagerate sau care necesita deplasare in celalalt capat al orasului. Sarcina decurge normal, ma plang doar din cand in cand de dureri de cap, mi-e rau in mijloacele de transport, nu suport fumul de tigara si... atat. Continuu sa-mi indeplinesc "sarcinile de sotie" (atat pe cele casnice, cat si pe cele afective). Cu toate astea, ieri sotul meu mi-a spus ca ... se simte oropsit, ca s-a saturat si ca nu mai are rabdare cu mine. Iarasi am plans, poate ca asta il deranjeaza, recunosc plang mai des si din nimicuri, nici eu nu ma inteleg, parca sunt mult mai sensibila. Cand i-am cerut sa-mi explice de ce se simte asa, a ridicat din umeri si nu mi-a dat nici un raspuns. I-am cerut doar sa fie alaturi de mine, sa-mi indeplineasca toate dorintele (ceea ce nu s-a intamplat, mai ales de sarbatori), sa-mi inteleaga capriciile din aceasta perioada. Chiar nu inteleg de se simte oropsit...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cred ca e vorba de sentimentul de neputinta.

Probabil se simte "oropsit" pentru ca esti mai sensibila in perioada asta si n-are cum sa te ajute.

Barbatii, in general, tind sa raspunda unei nevoi in mod clar, printr-o actiune.

Cind n-au ce sa faca in sensul asta, ii enerveaza de moarte.

 

Eu nu sint gravida, dar daca se intimpla sa imi fie rau (i.e. sa fiu racita) al meu e frustrat de moarte.

S-a obisnuit sa ciripesc pe linga el, isi vrea nevasta inapoi (nu creatura care zace in pat) si daca il rog sa imi faca un ceai sau ceva, o face.

Daca doar am nevoie sa zac in legea mea, se invirte pe linga mine si se enerveaza singur.

 

Asta e.

Ei sint oameni de actiune.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una, daca era al meu, il puneam la respect una doua! Pai daca el acuma se simte oropsit, ce va face in ultimele doua trei luni de sarcina, cand e cel mai greu, nu mai vorbesc cat vei fi in spital sau dupa ce se va naste copilul!!!

Mai ai vreun ajutor pentru cand vei iesi din maternitate, sau el va fi singurul? Daca da, atunci inarmeaza-te cu toata rabdarea din lume, desi nu stiu daca iti va iesi pasienta, ca depresia postpartum e cumplita! Iar daca el e acuma oropsit, nu vreau sa ma gandesc ce va simti atunci!

Pune-i in brate toata colebctia de Mami si tot ce m,ai exista pe piata, daca vrei iti dau si eu cu imprumut toate numerele din ultimii aproape trei ani, si educa-l rapid!

Este o obraznicie din partea lui sa te faca sa plangi si sa nu te simti implinita de sarbatori, numai ca este el un rasfatat!

Ia rapid masuri, sau da-mi mie numarul de telefon!

 

PS - Ar fi trebuit deja sa inteleaga nu numai ca rolul de (viitor) tatic este unul dificil, ci mai ales ca responsabilitatile cresc enorm si fata de tine.

Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Cred ca e vorba de sentimentul de neputinta.Probabil se simte "oropsit" pentru ca esti mai sensibila in perioada asta si n-are cum sa te ajute.Elise


id="quote">id="quote">Eu nu cred asa ceva! Se simte oropsit pentru ca e un rasfatat, si sotia lui deja are si alta preocupare decat persoana lui! Arina spune ca sotul ei "s-a saturat" si ca nu mai are rabdare cu ea - spune el insusi! Ea se straduieste sa isi indeplineasca sarcinile de sotie, iar el... s-a saturat si se simte oropsit!!! Apoi, il deranjeaza ca ea plange, desi el o face sa plnaga, mai ales ca de sarbatori nu i-a indeplinit dorintele, asa-i?? capricii in aceasta perioada?? Pai daca el nu intelege "capriciile" foarte putine de acum, le va intelege pe ale copilului care va plange noaptea sau pe ale unei mamici obosite de atatea griji si nopti nedormite odata cu venirea copilului?Lui, acum, confortul personal i-a scazut. Dintr-o data, se vede eliminat din centrul atentiei, dintr-o data trebuie el sa fie "furnizorul" de atentie si nu prea face fata. Mie mi se pare o atitudine de om rafsatat si egoist.Sa ma scuzati ca sunt mai dura, poate sunt eu obisnuita cu sotul meu care a fost 100% langa mine si inainte de sarcina, si in pregatirea ei, si pe durata sarcinii, nu mai spun ce tatic extraordinar a fost din prima zi.Dar tot nu mi se pare normal ca tu, femeie insarcinata, tot lui sa ii cauti in coarne, iar el, macar de sarbatori ar trebui sa te faca sa te simti ca o printesa! Mai ales ca odata cu sarcina vin o gramada de probleme, de ganduri, scenarii care mai de care mai fistichii, te simti cand cea mai frumoasa, cand cea mai urata... etcAnca si papusica Eliza (26.august.03)Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka [bis]

 

 

 

Sint 36 ani de cind sper la o viata mai buna pentru România. Sint 16 ani de cind am crezut ca România mea se va ridica din bezna in care au intemnitat-o "unii". Sint 15 ani si 6 luni de cind aripile sperantei mele sint frinte.

Vizionati si judecati singuri, voi, cei care nu stiti ce a insemnat acest zbucium....

Revedeti filmele revolutiei, voi, cei ce ati fost atunci in strada!!!

asteptati.... se baga marfa pe server... stati la coada virtuala [:D]

http://chatonel.free.fr/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea , n-ai tu nici o vina - al tau barbat e culmea egoismului. partea "frumoasa " e ca daca acum se simte oropsit de "pretentiile" tale sa vedem ce o sa faca cand vine copilul care are pretentii 24 de ore pe zi.

 

Mid="red">iid="blue">cid="orange">hid="green">eid="purple">lid="red">lid="brown">eid="blue"> 7id="red">id="size4">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei lasa Anka, ca nu sunt acum toti sotzii din lume mari pupaciosi de burtici care alerga cu servetelele dupa nevestele gravide sa le stearga lacrima din mers. Sunt barbati si barbatzi. Uite al meu nu a fost din categoria descrisa ca obligatorie de tine si pina la urma s-a dovedit un tata bun si responsabil si un sotz pe care nu l-as schimba cu nici unul pe lumea asta.

Si cu toate ca ne atribuim materinitatea cu toate starile ce decurg numai noua, ceea ce e si corect, insa nu trebuie sa uitam ca si barbatii trec prin anumite etape cind devin tatici. Asa cum si noi avem mofturile noastre sau stari de nervi, depresie, grija, asa au si ei. Bineinteles ca la cote mai mici, insa trebuie sa recunoastem ca si pt ei e ceva nou si incearca sa se plieze pe situatie din mers. de la graviditate, la scutetece si jucarii in frunte. Altii sunt mai snesibilicosi, altii reactioneaza mai neindeminatic dar nu tre sa facem caz de divort din asta. Impreuna invatam! Ca doar nu ne-am nascut parinti.

Draga ipearina, daca va iubitzi, daca sotzul tau e un barbat bun, de incredere, responsabil si in care iti poti pune baza, ai sa vezi ca va fi si un tata bun. Da-i ceva timp sa se acomodeze cu noile schimbari si in acelasi timp informeaza-l de ce va mai fi. Nu lua in tragic totul.

Acum pe perioada graviditatzii nu uita ca femeile sunt mai sensibile si au tendinta sa dramatizeze totul. Ai sa vezi ca va fi bine. Si inca ceva, daca tu nu muncesti, nu-ti focusa tot timpul tau liber pe reactiile lui, pe ce face si drege.

Eu nu recomand femeia puternica cu biciul in mina dupa barbat, eu recomand familia puternica ce trece impreuna si care-si intelege hopurile.

Si apoi poate ar trebui sa privim usor cu ochi mai din occident graviditatea. Aici nu e considerata ca o boala grea, toti oamenii nu tre sa stea la picioare, sa faca favoruri peste favoruri cu o vai si iar vai ci doar ti se ofera simpatie si optimism.

 

SARBATORI FERICITE!id="red">

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...