Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce se considera ... oropsit?!


Recommended Posts

Cred ca se simte oropsit pt ca nu mai este prioritatea ta, pt ca tu in loc sa vrei sa mergi la nu stiu restaurant sau sa faci ceea ce ii/va placea sa faceti acum esti mai emotiva, mai moale, si ai mult mai multa grija de tine si de micut. Asta ar fi prima varianta.

A doua varianta suna asa: se simte rau pt ca nu s-a obisnuit sau nu vrea sa se obisnuiasca cu ideea ca va deveni tata. Barbatii se sperie uneori de necunoscut, iar venirea pe lume a micutului este o necunoscuta pt el.

Uite, sotul meu se simtea oropsit ptr ca vroiam sa facem dragoste in perioada fertila a lunii. Nu intelegea de ce vreau eu atunci si acolo. Era irascibil, si cateva luni cred ca avea un fel de detector de ovulatie pt ca atunci cand venea ziua cea mare face pe dracu-n patru sa nu facem plostioare. Au durat in jur de 10 luni reactiile astea ale lui pana s-a obisnuit cu ideea ca a avea un copil nu este sfarsitul lumii, ca este o binecuvantare si ca desi este o necunoscuta atunci cand reusesti sa o atingi toate temerile pier. Acum el imi face mie program de prestat, ma atentioneaza ca nu este ziua potrivita si ca trebuie sa asteptam o zi sau doua.

Cred ca asa este si sotul tau acum. Cred ca daca l-ai aduce mai aproape de tine, l-ai pune sa te atinga pe burtica, si i-ai arata mai multe din minunile ce se intampla cu tine cele 9 luni de sarcina temerile lui ar disparea. A fost cu tine la vreun eco sa il vada pe bebe pana acum? Daca nu fa in asa fel incat sa fiti amandoi la urmatoarea eco si o sa vezi ca se va schimba.

Eu iti doresc o sarcina usoara si sper din tot sufletul sa iti rezolvi problemele cu sotul tau curand. Nu mai pune totul la suflet, si nu uita ca orice lucru care te agita sau te supara pe tine este simtit de bebe si asta ii va creste copilului nesiguranta si va deveni nelinistit si agitat in burtica, chiar daca inca nu a miscat.

 

catalina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu as spune ca Vikinga...sincer eu nici macar nu am fost o tipa insarcinata cu pofte (doar cuburi de gheata imi placea sa rontai, atat [:D]) si nici foarte sentimentala...adica nici eu nu prea imi mangaiam burtica, asta nu inseamna ca nu sunt o mama iubitoare sau responsabila, atata doar ca sunt femei si femei...adica eu nu simteam nevoia sa faca nici el asta, mi se parea ceva normal in starea mea, adica de graviditate...acuma nu trebuie judecati toti oamenii dupa acelasi calapod...tu explica-i ce vrei tu, cum esti tu, poate mai emotiva, si incearca sa aveti o discutie care sa va lamureasca sentimentele vis-a-vis de copil si cerintele tale de femeie insarcinata.

 

sarcina usoara in continuare,

Lena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo anka, mare dreptate ai!!![cool]

Vai saracul ,e oropsit? Dar de ce-o fi asa oropsit? si de ce anume mai exact s-a saturat? Deja, cand nici n-a inceput bine si el s-a si saturat? Mai ales ca ipearina zice ca "Continuu sa-mi indeplinesc "sarcinile de sotie" (atat pe cele casnice, cat si pe cele afective)" si atunci? Ca mai plange din cand in cand? pai e normal, majoritatea femeilor insarcinate sunt mai sensibile din cauza furtunii hormonale din corpul lor...daca nici macar asta nu poate intelege...

Ipearina zice nu numai ca nu e alaturi de ea, ba chiar ii spune ca s-a saturat si e oropsit si nu mai are rabdare cu ea..

Eu as face exact ca Anka, l-as pune la punct, si nu neaparat " cu biciul in mana" si i-as spune ca e cazul sa se maturizeze.

 

[:X][pup]

Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002

Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by vikinga

Ei lasa Anka, ca nu sunt acum toti sotzii din lume mari pupaciosi de burtici care alerga cu servetelele dupa nevestele gravide sa le stearga lacrima din mers. Sunt barbati si barbatzi. Uite al meu nu a fost din categoria descrisa ca obligatorie de tine si pina la urma s-a dovedit un tata bun si responsabil si un sotz pe care nu l-as schimba cu nici unul pe lumea asta.


id="quote">id="quote">Idem.Chiar mi-a zis de curand ca la o (eventuala) urmatoare sarcina spera sa reactioneze mult mai bine; ca acum ar trebui sa stie la ce sa se asteapte... [;)]Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...