Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reteta excelenta si rapida - Prajitura cu branza


crisiacob

Recommended Posts

Dragele mele, trebuie sa va impartasesc o reteta excelenta de prajitura, pe care Raducu o devoreaza de fiecare data. Se face simplu, fara dureri de cap si este foarte delicioasa. Prajitura cu branza de vaci I. 1 ou, 8 linguri zahar, 6 linguri ulei, 8 linguri lapte, 8 linguri faina, 1 plic zahar vanilat, 1/2 plic praf copt stins cu lamaie II. 1/2 kg branza vaci (iese mai buna cu branza la kg decat la pachetele), stafide, 2 oua, zahar dupa gust, vanilie Se unge tava cu ulei si se tapeteaza cu faina. Se toarna I si deasupra II. Se coace 1/2 ora. Pofta buna si sa-mi scrieti daca v-a placut![flo] [url="http://community.webshots.com/user/crisiacob"]Floricel & comp.[/url] Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am facut-o [bis] si e suuuper buna!!! E foarte usor de facut si f rapida, dar totusi cred c-am pus prea mult zahar in branza si n-am pus nici stafide[:I]. Aceeasi dilema am avut-o si eu cu cantitatea si tava, nu citisem raspunsul precedent si am pus-o intr-o tava de prajituri cam cat 3/4 din tava de cuptor, a crescut doar atat id="blue">dar e excelenta [:D] si Gogosica mea e super incantata [pofta][cool] Si e prima mea prajitura cu branza [:I] Data viitoare maresc cantitatile! Se poate pune unt in loc de ulei?

Multumesc mult!!![flo]

 

Andreea [balcon] & Gogo [aerob] site id="red">id="Comic Sans MS"> (DN 10.10.2004)[foto]

[*] UN AN NOU PERFECT!id="size4">id="Comic Sans MS"> [*]id="red">

Povestea Gogosiciiid="size3">id="teal">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andora, ma bucur ca-ti place.[:D]

Intr-adevar si eu am luat plasa o data ca am pus prea mult zahar in branza (in principiu aprox 2 linguri sunt de ajuns) dar depinde si de gusturi. Ideal pt bebe ar fi mai putin dulce.

Cred ca merge si cu unt, ideea e sa nu se lipeasca.

A, si un pont: n-o lasati f mult la cuptor ca se usuca prea tare. Cel mai bine iese cu branza mai grasa si iese si mai zemoasa.

[cheers]

 

Floricel & comp.

 

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihi, am editat rasp de mai sus si am pus si o poza.... eu am lasat-o la cuptor cca 40min ca mi se parea ca tb sa se rumeneazca si deasupra nitel.. trebuuia? Dar dupa aceea am scos-o si e alba deasupra, branza a fost f grasa, am luat-o varsata din piata [:D]

 

Andreea [balcon] & Gogo [aerob] site id="red">id="Comic Sans MS"> (DN 10.10.2004)[foto]

[*] UN AN NOU PERFECT!id="size4">id="Comic Sans MS"> [*]id="red">

Povestea Gogosiciiid="size3">id="teal">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pare foarte buna si usoara prajitura asta.Ma intreb daca se poate folosi quark/kwark (fromage frais) de la cutie sau eventual ricotta pt ea, in conditiile in care branzica de care pomeniti voi lipseste cu desavarsire aici[q].

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...