Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reteta excelenta si rapida - Prajitura cu branza


crisiacob

Recommended Posts

quote:Originally posted by Dorsilia

da, dar cu ce sa tapetez oare tava...cu unt? e mai ok untul? si oare nu se poate inlocui uleiul din aluat cu untul ? am inteles faza cu branza, o sa mai pun smantana si lapte s-o mai "dreg".... nu-mi place sa cumpar branza de la piata, poate stiu o alimentara unde vindeau asa branza dulce, la punga, cat doreai, sa vad daca mai exista, merci pt sfaturiStafidele ce rol au in toata treaba ? stiu ca de bune sunt bune, eu le rontai asa din punga direct. Mi-a fost teama ca puiutul sa nu se inece, de aia am evitat sa pun in placinta, el musca cate o ditamai bucata odata, ma si mir uneori ca apoi o poate mesteca. Ii tot spun sa muste mai putin, i-o iau din mana, ii dau eu cu masura, dar cand apuca pe mana lui.... insa asta nu e regula, se intampla, cateodata doar. Alteori doar piguleste din biscuite sau din ce-i dau in manuta. Ma rog, de exemplu azidimineata a fost tare dragut ca i-am pus o bucata pe farfurioara lui, ma uitam sa vad cum o va "ataca", dar el a inceput sa ciupeasca cu degetelele cate putin, nu a mai muscat asa din plin. Depinde de foame, pofta, chef deci.Oricum e asa de buna praji asta, chiar si asta necrescuta a mea.


id="quote">id="quote">Dorsi, untul e OK ca sa tapetezi tava cu el dar in aluat am dubii..[?]Stafidele dau o aroma mai deosebita si sunt un pic acrisoare. Al meu mananca exact ca al tau si nu am avut nic un fel de probleme (doar ca se vad stafidele umflate in pampers ca niste capuse de m-am si speriat prima data)[pup]Floricel & comp.id="Stencil">id="red">[fuga]Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!id="Book Antiqua">id="size3">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu m`am putut abtine si aseara am facut iar prajiturica [:D]

 

De data asta am inlocuit branzica ccc cu mere razuite & scortisoara. Mmmmmmm... Nu a mai iesit chiar asa de pufoasa (am pus 2 extra linguri de lapte...), dar dupa o ora de tinut la frigider...[pofta] Excelenta! [:)]

 

Sid="blue">evdiklEid="blue">rim arasiNid="blue">da en Sid="blue">evdigim kim bilIid="blue">yor musuNid="blue">?id="Comic Sans MS">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu prajiturica,numai ca am tinut-o mai mult de jumatate de ora,ca mi se parea ca e prea insiropata.Sau asa trebuia sa fie?[alcool] Si n-am pus stafide,ca al meu sot nu le suporta si nu m-am incumetat sa mananc singura o tava cu prajitura[:D],cu toate ca este foarte buna!Chiar asa mai uscata cum am facut-o eu!

 

Miha id="red"> [8**] si [comoara] Robert id="blue"> (18 id="purple">nov 2004)id="purple">

 

 

[foto]

Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bunid="red">id="Comic Sans MS">

 

 

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!id="size3">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut prajitura si a iesit super. Nu am pus in ea stafide ca nu ne place. Sotul meu s-a minunat ca am facut prajitura cu branza si mi-a zis ca e ca si cum ar fi fost facuta de taica-su care e maistru patiser. Asa ca inca odata mersi de reteta, pe care o voi mai face.

 

 

Himmelsduftid="navy">[biz]

 

calut

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am facut prajitura de doua ori pana acum si e fenomenala.[cool]

Cred totusi ca trebuie sa se puna ceva mai multa faina. Ieri am pus vreo 10-11 linguri (nu cu varf, ci asa moderate) si a iesit ok, dar azi am respectat cantitatile din reteta si e cam frageda.

In plus, ieri am lasat-o in cuptor dupa ce am stins focul si s-a uscat putin branza pe deasupra [cool].

E buna rau!!

 

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)id="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aseara am facut din nou prajiturica.

 

Nu aveam lapte la indemana, asa ca am pus apa minerala. Iar praful de copt nu l`am mai stims in lamaie ci l`am pus asa... tel quel.

 

Rezultatul: prajiturica bunaaaa si pufoasaaaaa care s`a "evaporat" in 15 minute! [:D]

 

Sid="blue">evdiklEid="blue">rim arasiNid="blue">da en Sid="blue">evdigim kim bilIid="blue">yor musuNid="blue">?id="Comic Sans MS">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am incercat si eu prajitura aseara.

Parea foarte gustoasa si usor de facut...

Dar, nu mi-a iesit deloc. E gustoasa, dar are mai putin de 1 cam inaltime... S-a afundat branza in aluat, la cuptor parea crescuta, cand am scos-o din cuptor...s-a pleostit toata.

Unde am gresit...??? Heeeeelllpp!

 

Denisa, mami lui Cosmin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...