Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rezerva cu plata in Buc ?


AYSHA 2

Recommended Posts

Hai, sa-ti raspund si la intrebari si cu ce mi s-a mai parut mie de notat. Si sa incep cu inceputul: in Giulesti eu am avut o experienta neplacuta aku 3 ani, cand am avut o extrauterina. Deci, operatie cat o cezariana, trompa scoasa, nasol. Dar cel mai rau a fost pentru mine sa imi revin dupa anestezie. De ce zic asta? Cand m-am operat aveam pneumonie si nu mi-au putut face decat anestezie rahia si doctorita anestezista a facut asa o anestezie buna . . . ca am simtit o buna bucata de operatie, am lesinat, am vomat pe masa, si bonus am avut coloana intepenita cam 2 luni dupa operatie. Deci, iti recomand cu caldura ca atunci cand vorbesti cu doctorul tau sa-l intrebi de anestezista. Cea care m-a chinuit pe mine e blonda, micuta de statura. Deci, de data asta cand am stiut ca va fi operatie, am cerut doctoritei mele alt anestezist si am avut noroc ca m-a inteles, asa ca mi-a chemat-o de acasa pe cealalta doctorita, roscata tunsa scurt, cred ca Rosu o cheama si a fost super ok. Si pentru ca anestezia in coloana m-a stresat teribil (peridurala sau rahie) am optat pentru totala. Nu ca mi-era de durere, dar mi-era teribil de teama ca iar imi va intepeni colonana si nu voi putea avea grija de bebe. cat despre primul tipat al lui bebe, lasa ca aud aku la raknete ca nu am timp sa-mi para rau ca pe primul l-am ratat :)

Operatia are cam 20 cm maxim si incizia e ok.

Dupa operatie te duc la reanimare unde cand iti revi iti aduc bebelusul sa-l vezi si desi esti ametita si zapacita e cel mai minunat moment. Obiceiul e sa te lase la reanimare in ziua in care nasti si noaptea urmatoare iar a doua zi dimineata te pun sa te ridici din pat si sa faci cativa pasi. Daca reusesti, vine o infirmiera cu scaunul cu rotile si te duce la rezerva. Ea e cea care se ocupa de tine in ziua respectiva, deci cu 50mii ai asigurate bunavointa si serviciile ei pe ziua respectiva. Eu cu atat cotizam la infirmiere si ma ajutau si cu liftul, veneau si igienizau toaleta si cabina dusului, si orice mai aveam nevoie.

La asistente nu am prea cotizat ca le vedeam o singura data pe zi la toaleta si atat, am cotizat la asistenta sefa care vine personal in prima zi de rezerva si-ti face toaleta in pat si la cele de la reanimare ca sa nu-mi sparga venele cand baga antibioticul in branula (si tot au facut-o). Am mai cotizat la asistentele de la bebel si am gasit una mai draguta, blonda cu parul lung, Dana, care m-a invatat sa-l spal la chiuveta, sa-i schimb pampersul ca altfel, nici macar nu ti-l arata dezbracat sa-i vezi degetele puiului.

Toaleta ti se face zilnic, dimineata, la asistente in cabinet. Eu ma duceam fie prima fie nu ma duceam de ma chemau ele, ca daca e sa stai la coada, astepti pe hol cam o ora sa termine cu cele din fata ta.

De durut, doare operatia destul de rau, nu poti tusi, nu poti stranuta nu poti urca treptele. Dar faptul ca mergi la bebe te motiveaza, iar centura de care iti spuneam e de mare ajutor la statul pe scaun si la mers. Eu sunt mica de statura si la 1,60 cat am cel mai greu mi-a fost sa ma ridic si sa ma asez in pat care e foarte inalt. Oricum, cu cat te misti mai repede si mai mult cu atat iti revii mai repede.

Din ziua in care m-am ridicat m-am dus la bebel la alaptat, cu un etaj mai sus. Programul de alaptat e din 3 in 3 ore, incepand cu 6 dimineata pana la 12 noaptea (liftul de persoana merge doar intre 9am-9pm si iti dai seama ce importanta e asistenta de noapte). Si desi ti se pare criminal ca program sfatul meu e sa te odihnesti cat poti intre alaptari, ca akas' va fi cu mult mult mai greu si vei realiza ca la spital de fapt era chiar usoara viata.

Asistentele de la bebei sunt destul de grabite si de tracasate dar daca le iei cu binisorul te ajuta si te invata. Eu am avut noroc de doctorita neonatolog Constantinescu si ma bucur. S-a ocupat tare bine de bebelu meu grabit (iesit la 37 saptamani avea doar 2,5 kg dar fuse super bine, de vreme ce i-au dat apgar 10) si m-a invatat o tona de chestii de la ce sa mananc pana la temperatura camerei in care sta bebe. Si pentru ca fuse draguta, i-am luat telefonul si cand am nevoie fie o sun fie vine la noi (dusa si adusa de sotul meu). Si recunosc ca in prima saptamana am chemat-o pentru tot felul de intrebari si m-am simtit tare bine ca m-a invatat tot ce nu stiam.

Cat despre constipatie, fiind dupa operatie vei avea regim de mancare de operatie: prima zi ceai si supa calda cu legume pasate. A doua zi branzica de vaci si ou fiert. A treia zi, carne de vita fiarta. De a doua zi iti dau pilule de scos gaze si pilule de iesit afara. De cand ai combatut constipatia treci pe regim alimentar normal. Eu am mancat in primele 2 zile mancarea din spital si a fost cea mai buna supa din lume, aia de cazan. Eu nu am luat medicamentele lor, am avut la mine ce aveam nevoie, pentru ca eu folosesc medicamente homeopate, dar am vazut pe colegele mele de rezerva ca ce au primit si-a facut efectul.

A, inca ceva: te obliga sa porti camasile lor de noapte la inceput, dar de a doua zi poti folosi camasile tale, iar halatul e bine sa ti-l aduci tu. Sa nu-ti uiti tacamuri, cana, castronel, vata (am fost cateva care am facut alergie de la vata lor sterilizata, deci nu ne-au mai dat), tampoane, multa hartie igienica, crema de vergeturi cu care te dadeai inainte de nastere, chestii de citit.

Hai ca am scris de te-am zapacit, daca mai ai nevoie, mai intreaba-ma.

Pupici

 

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Initial creeata de AYSHA 2

De cand am ramas insarcinata am auzit tot felul de povesti despre conditiile de nastere si spitalizare din Bucuresti, unele frumoase, altele terifiante. Eu sunt doar in luna a IV-a, dar ma preocupa si locul si conditiile in care voi naste.Voi ce stiti, unde sunt conditii mai bune de spitalizare ?Stiti cumva daca unele spitale (Giulesti, in special)au rezerva cu plata in care sa fie conditii mai bune, de ex. singura in camera, aer conditionat ?Va pupa pe toateAysha 12+


id="quote">id="quote">Daca esti dispusa sa dai o suma maaaare de bani (1300 EUR nastere naturala, 1800 EUR nastere cezariana), cei de la Centrul Medical Unirea au deschis in colaborare cu spitalul Elias o sectie particulara. Nu stiu care sunt contitiile exacte in care se naste (adica dacase folosesc tot salile de la Elias sau altele, cred ca totusi la suma asta sunt unle etotal noi), dar ai rezerva cu tot ce vrei si suma include tot pachetul de servicii de nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am intrebat pe dr meu de nasterea in sistem privat CMU. Si mi-a spus ca este acelasi lucru ca la oricare alt spital, doar ca se numeste in nastere parteneriat publiuc privat. Iti iau banii, dar conditiile spitalicesti sunt aceleasi. Si eu ma gandeam la un moment dat la varianta Elias, am zis ca dau un ban in plus, dar stau in fata. El mi-a recomandat rezervele speciale, cele tip garsoniera. Daca nu s-o putea acolo ma multumesc si la 2 paturi, numai ca mie mi-ar fi mult mai usor sa fie si mama cu mine.

 

Am o prietena care a nascut la Centrul de Diagnostic si Tratament Victor Babes, super conditii, super rezerve, vin medicii de la Cantacuzino, pe ea montorizat-o Roxana Dumitrescu. Si cand e sa nasti toata echipa e acolo, cu neantolog, anestezist, ginecolog,

asistente, moase etc. Stiu ca anul trecut a costat-o in jur de 1.000 de EUR, acum a auzit ceva de 1.500.

In rest din cate stiu eu, cam fiecare spital are rezervele lui, cu mica spaga de rigoare ai parte cat de cat de alte conditii.

 

Sabana 15+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Kikiriki, mi-am amintit ca esti tare aproape de un moment minunat si am vrut sa-ti urez nastere usoara. Sa ai noroc si sa te bucuri de cel mai frumos moment din viata unei femei: momentul in care isi vede pentru prima oara copilul.

pupici

 

Raluca, leoaica cu pui nazdravan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...