Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea mea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cale de intoarcere dupa parerea mea nu mai ai.Ramai aici,pina iti vezi sacii in caruta si apoi divortezi fain frumos.Nu stiu ce pregatire ai,oricum,indiferent de pregatire,dupa ce ti-ai rezolvat actele altele iti vor fi perspectivele.Sa te intorci in Romania acum mi se pare un compromis mai mare decit cel facut cind ai plecat.AI grija de tine si bafta.Sti vorba aia...In God we trust[usa]

 

Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by yank

Cale de intoarcere dupa parerea mea nu mai ai.Ramai aici,pina iti vezi sacii in caruta si apoi divortezi fain frumos.Nu stiu ce pregatire ai,oricum,indiferent de pregatire,dupa ce ti-ai rezolvat actele altele iti vor fi perspectivele.Sa te intorci in Romania acum mi se pare un compromis mai mare decit cel facut cind ai plecat.AI grija de tine si bafta.Sti vorba aia...In God we trust[usa]Din pacate,mama prostilor e mereu gravida...


id="quote">id="quote">Sunt de acord cu Yank, mult noroc[flo]. Este normal sa te gandesti la vechea relatie 1. pt ca nu merge bine ce de a doua si 2. esti foarte departe si dorul este ft mare chiar si pentru cei mai fericitizepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saru'mina de raspunsuri la toata lumea. Da, aveti dreptate in tot ceea ce spuneti. Si eu m-am gindit destul la motivele care m-au facut sa ma despart in the first place... si mai stiu si vorba aia cu "supa reincalzita"... Asa ca, oricit mi-ar da inima ghes sa mai incerc o data... mi-e teama ca as face mai mult rau decit bine daca m-as intoarce la Silviu. Asta zic in zilele cind iar calca pe bec cu cite ceva, dovedindu-mi once again, ca lipsa de cuvint si lenea sint in continuare la putere in ceea ce il priveste. Si da, stiu ca poate nu m-as mai gindi atit la "ce-ar fi daca.." in momentul in care actualul nu ar lua-o pe aratura atit de des... Dar cum lucrurile stau asa... cred ca ma intorc in timp asa cum fac copiii... in cautarea timpului pierdut.

In ceea ce priveste intoarcerea in Ro... E usor pentru unii sa spuna ca "in era internetului nu exista dor de tara"... Asa credeam si eu inainte de a ajunge aici. Ma uitam pe forumuri si ma gindeam cu obida ca asa sint unii nemultumiti si neintelesi... ca ce mare scofala e asta cu dorul de tara... Ei bine, acum pot spune cu mina pe inima, ca oricit de tare ai iubi comfortul economic, mai exista si alte lucruri care te pot determina sa nu-ti fie bine intr-o tara straina. Si, din pacate, expresia stain printre straini... la mine se aplica. Nu pot spune ca nu-mi place sa cistig cit cistig, sa pun un ban deoparte si sa imi permit mai multe decit puteam in Ro. Dar, din pacate, nu e de ajuns. Cind ma uit in jur si ma loveste senzatia de self-sufficient pe care o are americanul de rnd, cind ma uit la stiri si in afara de locale (as in Houston) si citeva de la dezastrele/razboaiele de prin lume altceva nu vezi, cind ma uit ca o carte nu se citeste ci se asteapta sa se vada filmul... ei bine, spuneti-mi si mie daca e normal sa ma bucur ca a mea fiica se considera deja "americanca". Pe de alta parte, n-am plecat de destul de multa vreme din Ro ca sa idealizez ceea ce am lasat acolo. Stiu clar ca o scoala "buna" o sa ma coste o mina si un picior, ca daca vreau o casa trebuie sa astep sa-mi moara parintii sau sa cistig la lotto, ca o masina mi-o cumpar in 5 ani si o stic in doi, ca ma cert zilnic cu functionarul de la...sau de la...sau de la..., ca ma injura tiganul pe strada si ma fluiera badaranii... Dar nu e vorba numai de asta. Mai e vorba si de oamenii adevarati pe care ii intilnesti, de viata careo simti trepidind in jurul tau, de emotii, de limba romaneasca, de tot ceea ce reprezentam noi, ca popor, indiferent cit de mult am vrea sa "uitam' de unde am plecat. Si de asta mi-e dor.

Deocamdata nu stiu ce voi face si ce ma va convinge intr-un fel sau altul.

Va tin la curent, oricum

 

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

este foarte greu prin ce treci tu acum ,sincer nu as vea sa treaca nimeni prin ce treci tu ,dar din pacate sant multe fete.II multumesc la D-zeu ca am un sot roman si ca ne intelegem cateodata numai din priviri ,sau cand sant sarbatoriile simntim amandoi acelasi sentiment,ne cunoastem traditiile.

Nu stiu in ce parte a orasului stai,dar acolo este o biserica ortodoxa si pot sa spun ca oamenii si preotul sant minunati,cred ca merita sa ii cunosti.Asa poate mai uiti de problemele tale si poate iti pot da si ei ceva sfaturi de sistemul american

mult succes

ps.daca nu gasesti biserica si dac adoresti un numar de telefon ,sa sti ca ti-l dau cu placere.

 

rodicaosoian

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris si eu sunt de parere ca trebuie sa stai acolo pana iti obtii actele si apoi sa divortezi, cel putin sa stii ca a meritt sa fci efortul acesta.

Cat despre Ro nu cred ca merita sa te intorci ca sa iti cresti singura fetita acolo, eu cred ca in SUA vei avea mai multe sanse si tu si fetita ta.

Cat despre ex-sot, eu cred ca acum tu te invinovatesti pentru esecul relatiei voastre.Uneori mai gresim, caci asa suntem noi oamenii, dar trebuie sa vezi ca viata merge mai departe si chiar daca vei relua relatia cu fostul sot, pana la urma vei ajunge tot la ce ai vazut si in momentul cand ai divortat, deci nu merita.

Sunt sigura ca undeva te asteapta un viitor mai bun si un om care o sa va iubeasca pe amandoua.

Mult noroc sa ai.[pup][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...