Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere la Filantropia cu dr PeltecuGh


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor sper sa va fie de folos istoria mea.

Am nascut pe 26 iunie 2004 la Filantropia cu Dr. Peltecu. MI-a urmarit sarcina si desi am vrut sa nasc normal si mi s-a declansat oarecum travaluil, dupa o noapte in care am fost internata s-a constatat ca am avut travaiu fals pt ca dilatatia mea era zero, si atunci mi-am programat o cezariana peste 2 zile. am nascut un baiat de peste 4 kg, frumos si sanatos. Are o mana de aur! Si pt ca a fost weeeknd Dr. Peltecu m-a mai vazut abia luni dimineata adika dupa exact 2 zile si mi-a dat chiar voie acasa. Ma felicit pt ca l-am ales sa-mi aduka pe lume copilul. Nu imi plak doctorii care ma pupa si ma tina in brate, eu am vrut un doctor care sa isi faca bine treaba. Ba mai mult, in spital m-am bucurat de un anume respect de care mai vorbea cineva aici. Toti te trateaza bine , mai bine decat te astepti pt ca esti pacienta Domnului COnferentiar.Normal ca totul se face cu bani.Si eu am dat in stanga si in dreapta, dar m-am concentrat pe doctotul neonatolog si pe asistentele de la copii dupa nastere. EXtrem de bine pregatite si de atente, mi-au explicat absolut tot ce am vrut sa stiu, si credeti-ma sunt tare pisaloaga!!!

FIlantropia nu stiu cum arata acum, dar nu am vazut nici un jeg la toalete, erau eprmanent spalate, paturile aveau cearceafuri vechi dar apretate. Curat si sarac, asa as descrie spitalul. insa cred ca experienta si amabilitatea celor de acolo compenseaza. ami ales ca eu am stat 5 zile, de sambata dimineata pana miercuri si am avut vreme sa observ multe.

Asa ca personal vi-l recomand din inima.

Daca mai vrea cineva amanunte sau pot ajuta cu vreun sfat dati-mi un pm.

Va pup pe toate si sa ne traiasca minunile.

 

Anka T.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari artemisid="red"> pentru copilas. Sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii[bis][flo]

 

tanti id="red"> si tie iti transmit cele mai calde felicitari pentru baietel!!! Am aflat de la mamici ian- feb ca ai nascut cu bine[:)]. Ai putea sa ne impartasesti cate ceva din experienta ta?

Te asteptam cu drag![flo]

 

Va sarut si multa sanatate![:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu am nascut de 2 ori la Filantropia, in mai 2001 si decembrie 2004, cu D-na Dr.Paris, pe care o recomand cu caldura viitoarelor mamici.Este un om si un medic de exceptie! Am mai postat pe forum despre conditiile din maternitate. Din puntul meu de vedere conditiile sunt absolut decente, chiar si in saloanele obisnuite. As fi putut sa stau si in rezervele cu plata, nu banii ar fi fost problema, dar am preferat ca din acei bani sa cumpar pentru bebe! Am nascut natural ambele dati si am stat cate 3 zile si sincer nu am avut nici cea mai mic problema de sanatate nici eu nici bebeii. In lumea medicala se stie ca maternitatea Filantropia este una dintre putinele maternitati din Bucuresti unde nu exista infectii intraspitalicesti si asta este un lucru imbucurator! Copiii mei nu au avut nici cea mai mica problema de sanatate din maternitate, si asta pentru faptul ca sectiile de bebei sunt absolut dementiale...si foarte important acolo NU SE INTRA...spre deosebire de alte maternitati (cum ar fi municipalul unde a nascut acum 2 saptamani o buna prietena si am fost sa o vizitez si am simtit o mare dezamagire)...

In afara d-nei dr. am intalnit acolo persoane absolut minunate, dar mai ales profesioniste : moase, asistente, medici neonatologi....

Cat despre cotizatie, consider ca asta este o chestie privata, asa cum fiecare dintre noi are o altfel de relatie cu medicul sau ginecolog!

Am avut o mare admiratie pentru ajutorul pe care l-am primit in vederea alaptatului. Asistentele de la noi nascuti sunt profesioniste si nu te lasa pana nu alaptezi copilul! Ceea ce la municipal a fost o mare deziluzie..pe toti peretii erau afise cu stimularea alaptatului...dar in fapt nimanui nu ii pasa si bietele mamici era disperate ca nu le dadea nimeni o mana de ajutor...ca doar aveau TV in camera si li se punea "caseta cu alaptatul"....si le aruncau copiii cu ele in camera (prietena mea a nascut prin cezariana si s-a simtit foarte rau...) si le lasau sa faca ce se pricep si ele...prietena mea a fost trimisa acasa dupa 3 zile...in urma unei cezariene cu probleme (tensiune mare pe masa de operatie...) si nimeni nu a venit o data sa vada macar daca stie sa puna copilul la san sau macar daca are lapte si in consecinta se pare ca ea a cam ratat placerea si importanta alaptatului! Daca ar fi sa mai nasc o data tot la Filantropia as merge 100%!!!!!!!!

Cat despre Municipal...medicii ginecologi sunt foarte buni dar restul......lasa MUUUUUUUUUUUULT de dorit (eu vb de sectia de la etajul V).

 

Nastere usoara la toate viitoarele mamici si nu ocoliti maternitatea Filantropia!

 

Denisa,copilul Alexandru si bb Luca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu! eu , eu!!![il]

 

... eu am nascut natural cu Dr Peltecu!!! De prima oara cand a aflat de sarcina mea (ne stiam dinainte de sarcina, facusem si analize pentru stabilirea ovulatiei... nu ramaneam.. ) mi-a spus ca mi recomanda nasterea naturala.. Eu speriata la culme n-am mai pus alte intrebari dar eram hotarata sa i nesocotesc recomandarea...

Fimiu a stat in plus 2 saptamani si in cele 14 zile de la sf sarcinii vizitam Filantropia din 4 in 4 zile sa ne asiguram ca totul e in regula. De fiecare data s-a aratat rabdator si mi-a facut echo, explicandu-mi ca totul pare in ordine, sa mai asteptam (spre DISPERAREA MEAAAAA, da' deh, asa-s baietii...) pana cand am cazut de comun acord sa declansam nasterea pe 13 octombrie..(dpn 28 sept) Travaliul a inceput seara de 12 oct, natural, fara nici o alta interventie. M-am internat la miezul noptii si dimineata la 7 Prof Dr Conf Peltecu era la datorie , la sala de nasteri! Consultatia mi-a anuntat dilatatie 5cm asa c-am uitat si de epidurala pe care o solicitasem. Mi-a spus ca pana la pranz nasc.. eh poftim la 12 fara 2 minute ii cadea pustiu-n brate. A venit la ultimile doua contractii , direct din operatie. Pana la venirea lui am fost in grija Dr Chisleag, o femeie tare hotarata [il] - daca nu era ea, nu ma apucam eu sa respir corect (intr=-adevar, monitorizarea inimioarei piticului era facuta cu un aparat mobil adus din camera de nastere in camera de nastere.. Dr Chisleag, probabil adusa la disperare de talentul meu de a mi tine respiratia in contractii mi l-a adus asteptand contractie si m-am convins cu ochii mei cum piticu trecea de la 160batai/minut la 40 daca nu respiram ). Moasele ? Niste ingeri! Ma mangaiau pe mana si ma intrebau daca ma doare!!!!

Spitalul mi s-a parut ...spital. Nu am cunostinte vaste (Slava Domnului!) in legatura cu conditiile de spitalizare din Bucuresti. Esential este personalul. Iar ca pacient al Dl Conf Peltecu, te asigur, o sa ai parte de mult mai multa atentie decat pacientii obisnuiti! N-am stiut asta cand m-am internat dar mi-am dat seama pe parcurs si m-am simtit binecuvantata! Nu ca celelalte paciente erau tratate nedrept, dar la prima nastere , la dezorientarea care domnea in capul meu, sa primesc atentie mai multa decat in mod normal era ceva minunat!

Daca vei naste noaptea, conventia personalului este sa nu l deranjeze pe Dr Peltecu. Mi se pare uman atata timp cat la ora 7 fara 5 parcheaza masina in curtea spitalului, in 5 minute e deja in inspectie si undeva la ora 15 isi incheie activitatea in spital pentru a merge la cabinetul particular unde consulta si pana la ora 22... Si dimineata de la capat... BA! l-am vazut si sambata pe la spital!

Marturisesc, la inceput nu mi se parea cel mai comunicativ om din lume dar mirosea a profesionalism de la cinspe poste!

 

Ramai cu el! Merita!

 

- eu i-am dat 100e.. ca asa se practica, mai ales nastere naturala (si acum regret ca n-am prins-o pe Dr Chisleag sa i dau ceva!) si m-am ales cu o ditai teoria despre obiceiul asta de a "plicui" si amorul artei [alcool]. am zis da da da, sigur! Si am dat din cap cu convingere ca inteleg da io plicu nu l mai vreau multumesc frumos! [:D]. Moasele 500 la amandoua(am avut 2 femei minunate, le-as lua si-acasa de le mai gasesc data viitoare - in oct, cand nasc din nou, surpriza! cu Dr Peltecu) , neonatoloaga 500 (nu mai tin minte cum o chema, dar asistentele de acolo ,in special una slabuta si in jur de 50 ani este teribil de pioasa si de draguta). asistente 50-30, infirmiere 10-20.

 

Sanatate

 

[pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )


"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.

S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

id="right">id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis]felicitari Kitti si iti urez numai bucurii din partea lui bebe mic!

 

Sincer eu sunt cam speriata de faptul ca nu e sigur ca voi naste cu el si parca as fi la o ruleta ruseasca sa nasc cu medicul de garda.[:(]

 

Imi place foarte mult acest doctor dar am inteles ca daca nu esti o persoana foarte cunoscuta (pentru el) sau ruda sau etc...nu prea ai sanse sa nasti cu el mai ales daca vrei natural! M-as bucura enorm sa pot sa nasc natural cu acest profesionist. Dar stiu ca are si interventii mai complicate decat o nastere naturala.

 

Cat de weekend...[:)] si aici am emotii ca nu va fi disponibil[:)]. E un stres in plus mai ales ca e prima nastere.

 

[flo] Kisses!!

27+ [copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic. Te inteleg perfect dar mi-e teama ca nu depinde de tine. In conditiile in care vrei sa induci travaliul, de comun acord cu el, atunci il vei avea acolo. Pentru cezariana de asemenea.. Nastere naturala uite ca si eu si inca cineva care a scris (scuze, nu tin minte numele, am citit ieri) a marturisit ca a venit in ultima clipa, sa-i "cada copilu in brate". Dar cand mergeam la toaleta (nasterile naturale trebuie sa mearga la toaletat, la asistente, dupa fiecare mers la wc) se minunau si ma intrebau toate cine mi-a facut episiotomia.. Deci conteaza sa fie si el , chit ca numai la sf! Si pana atunci ce sa faca? Sa ma mangaie pe cap ca sa se dilate mai repede?? Hai sa fim seriosi! Deci dupa ce am nascut, m-a cusut, a terminat de curatat tot am avut un "moment" cu el - cum spuneam nu e cel mai comunicativ om din lume iar eu o fatza haioasa tot timpu pusa pe glume am tacut mai tot travaliul de frica sa nu tip. Iar cand l-am vazut pe fimiu , dupa ce am tras doua trei urlete la ultimile contractii , chiar am amutit.. Primul cuvant l-am scos la 20 min dupa nasterea efectiva, cand Peltecu si-a terminat treaba si se pregatea sa plece, m-am uitat la el , intinsa si fericita cum eram "multumesc!" iar el nu mi-a zis nimic, doar m-a mangaiat pe cap! ... No comment...

 

Iti doresc sa fie cum vrei tu! Dar bine sa fie!

 

[pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )


"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.

S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

id="right">id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine e important sa fie acolo in momentul nasterii propriu-zise, nu ma intereseaza in rest. Doar mi-e frica de faptul ca daca voi naste cu altcineva, persoana respectiva nu ma cunoaste, si nu ma ajuta sa nasc natural. Nu vreau sa ma trezesc cu cezariana, doamne fereste, daca nu este cazul.

 

Oricum in rest ai dreptate stiu ca acest doctor are o mana de aur[:)] si ca este un artist la incizii, etc.

 

mai avem timp sa ne gandim, nu pot sa ma plang totusi pentru ca ma simt cat de cat pe maini bune. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca indiferent ce-ti doresti tu, in momentul nasterii totul se poate da peste cap! Tu doar doreste-ti sa fie bine! Iar pentru ca esti pacienta lui, toata lumea te va trata ca atare! Crede-ma! Am vazut diferenta de comportament cu o fata internata in acelasi timp cu mine si care era a "nimanui" si au trimis-o in salon cu o injectie sa doarma iar eu am ramas in sala de nasteri... Ei i s-a rupt apa la 5 dimineata si nimeni nu a ascultat-o :( - asistentele si moasele de la sala de nasteri sforaiau pe canapele iar doctorita de garda habar n-am pe unde era! Dimineata au zis ca era prin operatii ?!!! ma rog, nu sa te sperii, tu vei fi tratata regeste!

 

[pis] mamica de [copil] ( 13oct04 )


"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.

S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."

Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

id="right">id="size1">id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...