Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat......adoptie(40)


Recommended Posts

BUNA.Sant o viitoare mamica de fetita mai maricica(3-4-5 ani),si sant foarte fericita ca am terminat cu bine depunerea dosarului...[cheers]Azi am fost la primul curs(mai am doua),si am vazut multe cupluri care nu pot avea copii..sant foarte disperati.Eu pot avea copii,dar si eu sant un pic disperata,parca nu mai am rabdare...[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragi mamici si tatici [pup] am si eu o mare rugaminte la voi, poate ma puteti ajuta cu o onformatie. Noi sintem de 2 ani in germania, nu avem rezidenta permanenta aici, ci in romania avem domiciliul stabil. In aceste conditii, unde avem dreptul si posibilitatea legala de a adopta un bebe: in Romania sau in Germania? Ca sint total in ceatza [bang][bang] Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. [url="http://community.webshots.com/user/printesa_roz"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa cite stiu eu in romania puteti adopta pt ca aici aveti domiciliul stabil insa trebuie sa si lucrati aici pt ca se cere la dosar adeverinta de venit si caracterizari de la colegii de munca.daca stie cineva altfel...dar eu cred ca asa este ca deabia de o saptamina am depus si eu dosarul... carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit andrada!!! poate ne intilnim sa mergem in park cu fetitele la plimbare si eu sunt viitoare mamica de fetita dar poate ceva mai micuta (1-3anisori)e bine ca tu ai inceput cursurile ...pe mine au spus ca ma vor contacta peste 2saptamini din ziua in care am depus dosarul....si crede-ma ca si eu sunt taaaaaaare nerabdatoare dar mai avem muuuuult de asteptat.asa ca.....bafta multa!!! carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mai pot sa dorm...Abia astept!!!Eu am scris pe cerere o fetita de la 2-5 anisori.Stiam ca bebelusi pana intr-un an,nu sant(gata de adoptie),si eram sigura ca am sanse mai mari la o fetita marisoara.Si am avut dreptate,cand m-am dus sa depun dosarele,mi-au spus ca o sa-mi gaseasca foarte repede o fetita,ca e bine ca nu vreau copil mai mic,ca as fi avut foarte mult de asteptat.Sant cupluri care asteapta din 2005 un bebe(vreo 15 la numar),pana intr-un an,sau doi..si cine mai vrea un bebe sta la coada dupa ei...[bb][invazie]Si e mai bine asa,ca dau o sansa si unui sufletel mai mare sa fie fericit,cei mai marisori de obicei nu prea sant ceruti..si e pacat.Stiu ca toata lumea se gandeste sa fie cat mai mic copilasul,sa nu-si mai aminteasca mai nimic..sa-l cresca cum vor ei,sa nu aiba sechele psihologice..si mai multe.Asa este.E mai bine.Dar din pacate e mai greu sa gasesti,atestatul expira,stai la coada,Cine a apucat sa ia un bebic pe legea veche...ce noroc!!!Pacat ca nu m-am gadit mai demult,pacat ca nu au fost circumstantele de asa natura sa-mi permita sa iau un bebic.DAR stiu ca o sa fie bine.Si pentru mine,si pentru voi toti.Dumnezeu gaseste o cale pentru toti.nu degeaba ne-a insuflat aceasta dorinta in suflet!!! O sa am o fetita!![fetita]Abia astept!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da andrada majoritatea fetelor sunt din buc dar nu numai ....eu de ex sunt din ploiesti si....abia astept si eu sa ma keme macar la cursurile alea sa le incep o data, la mine mi-au spus ca se fac 4cursuri....iar de copii mi-au spus kiar ca fetite nu prea sunt dar ca poate mai apare ceva pina ma atesteaza ei asa ca am de asteptat ceva ceva.Asa ca bafta la toate viitoarele mamici!!! carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SUCCES CARMEN!Noi o sa facem 3 cursuri,de fapt a iesit o lege noua de anul asta si au marit nr. cursurilor.De obicei te chema doar odata mai multe ore(asa am inteles)si atat.Acum te cheama de mai multe ori,dar se face acelas lucru.Se vorbeste de copii,fiecare ce problema are,intrebari,chestii din astea...E bine ca merge repede.E mai rau pentru cei ce vor copilasi pana intr-un an(majoritatea cuplurilor de fapt),ca trebuie sa astepte un timp nelimitat...Stii ca atestatul e valabil in toata tara.Poti sa cauti copilas unde vrei tu,dar trebuie sa stii sigur cand gasesti ceva daca copilasul e adoptabil.Apoi faci o cerere pentru el.(ea).Eu nu prea am timp sa umblu...nici nu stiu unde as incepe sa caut..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da andrada am inteles!Faza e ca la noi in ploiesti se fac 4 cursuri a cite 4 ore fiecare curs,cel putin asa mi s-a spus insa pina nu voi merge macar la primul nu stiu ce va fii de fapt.Ti-am zis ca pe mine ma vor contacta deabia dupa 2 sapt. de la depunerea dosarului si kiar nu inteleg de ce trebuie sa astept atit insa ...asta e trebuie sa ma aliniez la conditiile puse de ei docamdata.Iar in legatura cu atestatul ca este valabil in toata tara, asta e un lucru bun pt ca asa sunt mai multe sanse sa gasesti in alt oras daca nu gasesti in orasul unde locuiesti,desi oricum banuiesc ca vor fii,,rezolvate,,cererile celor din orasul respectiv si pe urma ...din afara!Asta este!Cu noua lege este putin mai greu insa trebuie sa avem rabdare si nervi de otel!astept sa vii cu noutati(tu ai demarat deja)iar eu cind am sa am noutati cu siguranta le vei afla!!! carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...