Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre condimente


Kehleyr

Recommended Posts

Kehleyr, daca tii carnea de miel in arome si acoperit cu vin cel putin 24 de ore, apoi la cuptor pui doar vin(apa deloc, nici in timpul gatitului) sa stii ca nu mai are mirosul acela, se simte ft. putin, e chiar ft. bun. Sa stii ca nu sunt amatoare de miel, nu mi-a placut pana anul acesta, indiferent de cum era gatit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am invatat de la frate-meu (mare bucatar) sa pun la pestele rasol enibahar si coriandru boabe. Asa de tare mi-au placut, ca de atunci le pun la orice friptura la cuptor.

 

In plus, cand fac eu friptura la cuptor, barbatu-meu zice ca para as fi o vrajitoare: am o suta de sticlute cu condimente, miros din asta, parca merge, parca am chef sa miroasa asa, pun peste carne, (si fara zgarcenie, pun de se acopera carnea cu un strat subtire de condiment); astalalta parca nu-mi miroase a friptura de curcan, n-o pun. Asa mi-am gasit singura combinatiile preferate, eu de exemplu ador busuiocul in orice, si enibaharul, si nu-mi prea place maghiranul, tu poate ai alte gusturi.

Merita sa mirosi si sa incerci!

 

Miru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Diana Mirela

[purple]Nu-i adevarat ca oregano si cimbru sunt acelasi lucru! Sunt plante diferite! Cimbrul creste si la noi in tara, dar oregano se importa.


id="quote">id="quote">Bine sunt plante diferite( in sensul care l-ai spus si tu, cimbru e romanesc, iar oregano, e cimbru importat(crescut in alte tari)), dar au aceeasi aroma...
Mihaelaid="green">[mamica] si bb[copil] Amaliaid="red">[foto]id="orange">
id="right">[cit]O poveste minunata...id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gospodinelor dragutelor,faceti-va mila de mine si vindeti-mi secretul in leg. cu carnea de miel.Cum o marinati,cum o preparati,diferite retzete.

Daca nu-si are rostul aici poate pe alt topic.

Pleaseeeee[flo]

 

------------------------

Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.

Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela amalia, cimbrul si oregano au denumiri latinesti diferite (vezi mesajul meu de mai sus), deci chiar sint plante diferite. [:)]

Poate oregano-ului i se mai spune cimbru din import, dar asta e alta chestie. [:)]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

 

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!id="blue">[;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...