Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre condimente


Kehleyr

Recommended Posts

quote:Originally posted by nella

In Bucuresti se afla cateva macelarii arabesti care comercializeaza si condimente. Nu stiu adresa acestora. Ma poate ajuta cineva?[bang]


id="quote">id="quote">Macelarii nu stiu, dar condimente arabesti gasesti si in magazinele La Fourmi - este unul pe bd. 1 Mai, vizavi de piata, si este unul la subsol la Unirea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Noi folosim astfel condimentele:

-oregano-in prepararea ketchup-ului, tocanitelor cu carnita de orice fel, fripturi

-cimbru-in prepararea ketchup-ului, varza, sarmalute, fripturi

-nucsoara-pireuri

-busuioc-ciorba, in prepararea ketchup-ului, tocanite, fripturi;busuiocul proaspat se pune in mancare spre sfarsit.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote]

 

Bine sunt plante diferite( in sensul care l-ai spus si tu, cimbru e romanesc, iar oregano, e cimbru importat(crescut in alte tari)), dar au aceeasi aroma...

 

 

 

 

Tu le-ai gustat macar? au gust diferit clar. or fi facand parte din aceeasi familie dar sunt ierburi diferite.

cimbru = Savoryid="red">, depending on the type, can taste piney or like peppery thyme. It is popular in egg dishes, fish, game, lentils, poultry, root vegetables, shellfish, squash, and other vegetables.

 

 

oregano=oreganoid="red"> is peppery, hot taste is common in Greek, Italian, and South American cuisines. It is often used to season tomato sauces and adds flavor to black beans, breads, egg dishes (such as quiche), polenta, poultry, and shellfish.

 

 

Poate ai cumparat oregano fals, adica sa scrie pe ambalaj oregano si in punga sa fie cimbru, ca ma astept la asa ceva in Romania nu de alta dar in magazinele naturiste am gasit " sofran" care era toata ziua "curcuma"

 

Apropo am cautat pe net si se pare ca exista confuzie intre oregano si.....maghiran.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Nucsoara se pune si la orez ( chinezii si arabii asa fac).

Nemtii pun rozmarin la cartofi, si tare as incerca si eu dar nu stiu exact cum.

 

Si eu pun la peste coriandru si este super, dar... amestecat cu usturoi si sare, nu doar simplu. Merge si piper in combinatia asta.

 

 

 

Crinuta si [bonjovi] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am navalit sambata intr-un magazin chinezesc din Colentina si am dat gaura in propriile buzunare... Am luat o gramada de condimente: "13 condimente dulci", condimente pentru peste si fructe de mare, condimente pentru pui, porc, vita, salate, supe etc. Am luat si urechi de lemn, taitei ... [yum]

 

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

 

 

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

 

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Natasa

Cimbrul si oregano nu au acelasi gust! Nu arata la fel, nu miros la fel, iar gustul e total diferit.


id="quote">id="quote">asa este....oregano e mai puternic aromat decit cimbrul...oricum,e clar ca nu sint unul si acelasiBRENDACu dedicatie:"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)http://community.webshots.com/user/brendamitran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Natasa

Un nou condiment pe lista mea: cardamon (miroase a iarna si a brad). Il folosesc intr-o reteta cu pui si mere, dar mai astept sugestii! :)


id="quote">id="quote">Natasa, de unde cumperi cardamonul? Se numeste cumva si nucsoara? Daca da, la mine in familie se foloseste la cozonaci, impreuna cu cuisoarele si scortisoara.------------------Numai bine,NataliaPoze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...